Dabar populiaru
Publikuota: 2019 lapkričio 19d. 15:40

Graužikai įsikuria ir automobiliuose, ir šunų voljeruose. Kaip juos naikinti?

Žiurkė
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Žiurkė

Rudeniui įsibėgėjus, kenkėjų kontrolės ekspertai fiksuoja išaugusį iškvietimų naikinti graužikus skaičių. Užklausos keliauja iš nuosavų namų šeimininkų, lengvų automobilių savininkų, pelės ir žiurkės rudenį šturmuoja šunų voljerus, palėpes, pastoges, garažus, migruoja per kaimynų butus, kelia nerimą šeimoms su vaikais.

Pranešime žiniasklaidai bendrovės „Dezinfa“ atstovai patvirtina – rudenį susidūrimai su graužikais dažnesni, todėl skuba perspėti gyventojus apie pavojus, prevencijos ir naikinimo būdus.

Graužikai – sezoniniai kenkėjai

Graužikų aktyvumo padidėjimas, anot kenkėjų kontrolės eksperto, biologo Liutauro Grigaliūno, stebimas kiekvieną rudenį. Be to, graužikų keliamos problemos išlieka vienos iš aktualiausių kenkėjų keliamų problemų visame pasaulyje.

„Pelių ir žiurkių aktyvumas dabar labai didelis, todėl nenuostabu, kad šiuo laikotarpiu esame pačiame darbų įkarštyje. Gauname daugybę įvairiausių užklausų ir nusiskundimų, graužikai kelia rūpesčių automobiliuose, vasarnamiuose, pirtyse, gyventojų būstuose ir įmonių biuruose“, – situaciją komentuoja L.Grigaliūnas.

Prevencija prieš žiemą

Artėjant žiemai, kai oro temperatūra ims kristi vis labiau, tikėtina dar ryškesnė graužikų invazija į namus, palėpes, rūsius, garažus, pastoges ir kitas šiltesnes vietas. Jose graužikai praleis visą žiemą, tad svarbu pasirūpinti savo turtu ir apsisaugoti nuo graužiančių kenkėjų.

„Pelės ir žiurkės gali įsikurti pačiose netikėčiausiose vietose, jei tik šalia yra maisto šaltinis. Reikėtų atidžiai peržiūrėti galimus pelių ir žiurkių patekimo į namus ar įstaigas kelius, užsandarinti visas angas, per kurias graužikai galėtų pralįsti į patalpas. Beje, verta prisiminti, kad pelės gali pralįsti net pro pieštuko skersmens skylutę“, – tikina L.Grigaliūnas.

Žinoma, užsandarinti visus namus gali būti sudėtinga, ypač daug investicijų reikalauja seni namai. Vis tik sandarinimas yra viena iš veiksmingiausių prevencijos nuo graužikų priemonių.

Verta prisiminti, kad pelės gali pralįsti net pro pieštuko skersmens skylutę.

Nuodai? Spąstai? Klijai? Kaip naikinti graužikus?

Kaip teigia kenkėjų kontrolės ekspertai, nuodai yra efektyvi priemonė nuo graužikų, tačiau būtina įvertinti, ar jie niekam nepakenks.

Graužikams naikinti skirti nuodai pavojingi, todėl prieš juos naudojant derėtų atidžiai skaityti instrukcijas, jei reikia, kreiptis į specialistus. Be to, didelė tikimybė, kad suėdę nuodų, graužikai nugaiš sunkiai prieinamose vietose ir dar ilgai skleis nemalonų kvapą.

Visgi priemonė, kurios, susidūrus su graužikais, griebiamasi dažniausiai, – spąstai. Pasak kenkėjų kontrolės specialistų, tradiciniai spąstai veiksmingiausi, jei graužikų skaičius namuose nedidelis, pastebimi tik pavieniai jų požymiai, o jei kenkėjų daugiau, spąstais naikinti tiesiog nebus efektyvu.

„Scanpix“ nuotr./Katė ir pelė
„Scanpix“ nuotr./Katė ir pelė

„Renkantis spąstus būtina atkreipti dėmesį į jų patvarumą ir jautrumą, kad veiktų tikrai užtikrintai. Prekybos centruose taip pat galima įsigyti lipnių juostelių graužikams, tačiau jas naudojant neišvengsite neestetiško ir daug ką gluminančio momento – gyviai prilimpa, jie cypia, blaškosi. Žinome, kad gyventojai linkę graužikus naikinti savo jėgomis, tačiau reikia nepamiršti, kad naudojant graužikų naikinimo priemones, jos turi būti padėtos saugiai, kad nepakenktų aplinkiniams ir aplinkai. Ypač tai svarbu naudojant graužikų nuodus. Jeigu tenka imtis nuodų, rekomenduotina vis tik kreiptis į profesionalus, bent jau patarimo“ – dėmesį atkreipia specialistas.

Verta prisiminti: graužikai kelia realų pavojų

Pastebėjus graužikų veiklos požymius, reikėtų nedelsiant juos naikinti, kadangi tiek pelės, tiek žiurkės platina ligas.

„Į mus dažnai kreipiasi šeimos, auginančios mažamečius vaikus. Įvertinant faktus apie graužikų platinamus užkratus, tėvų baimės yra tikrai pagrįstos, todėl net ir viena pastebėta pelė ar žiurkė gali sukelti rimtų bėdų“, – sako bendrovės „Dezinfa“ atstovas L. Grigaliūnas.

Leptospirozė, trichineliozė, salmoneliozė, hemoraginė karštligė, maras – tai tik dalis pavojingų ligų, kuriomis galima užsikrėsti nuo graužikų.

Komentarai: 1

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Kviečiame anties

Video

07:45
02:10
03:18

Esports namai

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką