Dabar populiaru
Publikuota: 2016 birželio 12d. 12:54

Instrukcija: kaip sukurti terariumą augalams ir jį prižiūrėti

Terariumas su augalais.
Vida Press nuotr. / Terariumas su augalais.

Gėles ir kitus kambarinius augalus įprasta auginti vazonėliuose, tačiau ar kada pagalvojote apie augalėlį, puikiai besijaučiantį uždarame stiklainyje? Pasigaminkite augalų terariumą ir pamatysite, kad tai ne tik smagus, kūrybiškas užsiėmimas, tačiau puikus žalias akcentas namams ar neįprasta dovana. Kokį terariumą gaminti, priklauso tik nuo jūsų norų ir vaizduotės.

Jų dydžiai vyrauja nuo pakabinamų ant kaklo iki įrengiamų dideliuose akvariumuose, jau nekalbamt apie įvairiausių formų stiklines talpas, butelius, stiklainius. Pateikiame instrukcijas, kaip įsirengti terariumą savo namuose.

Talpa

Pagrindinė sąlyga talpai – ji turi būti lygaus, skaidraus stiklo, taip augalėliai bus gerai matomi. Galima rinktis talpas su uždengimu ar be jo. Indai su dangčiu reikalauja mažiau priežiūros – ne taip greitai išgaruos vanduo tad nereikės rūpintis laistymu, kuris mažesniame inde gali būti gana sudėtinga procedūra.

Jei rinksitės indą siauru kakleliu, turėkite galvoje, kad bus gerokai sunkiau sodinti augalus, nuvalyti indo vidines sieneles tačiau toks terariumas atrodys itin įdomiai. Terariumui gali puikiai pasitarnauti senas akvariumas. Jame galėsite ne tik pasodinti kelis augaliukus, tačiau papuošti dekoracijomis, akmenimis, įrengti miniatiūrinį sodą.

Drenažas

Terariumo įrengimas prasideda nuo drenažo. Tai sluoksnis ant indo dugno, kur susirinks vandens perteklius, kad augalų šaknys nepradėtų pūti. Drenažui naudojami didesni ar mažesni akmenukai (žvyras ar smėlis netinka). Puikiai tinka akvariumams skirtas gruntas. Jei pasirinksite, pavyzdžiui, visiškai baltą gruntą, terariumas atrodys dar puošniau. Juodo grunto spalva susilies su žeme, ir puikiai tiks, jei nenorite, kad matytųsi skirtingi sluoksniai.

Silvijos Mažuolienės nuotr./Kaip įsirengti terariumą augalams
Silvijos Mažuolienės nuotr./Kaip įsirengti terariumą augalams

Nedideliam indui galite paieškoti smulkių spalvotų akmenukų augalų parduotuvėse. Jei nenorite leisti pinigų, pasirinkite akmenukų iš gamtos - upės, pajūrio. Drenažo sluoksnis priklausys nuo indo dydžio. Berkite ir žiūrėkite, ar pridėjus žemės liks pakankamai vietos augalams.

Drenažo ir substrato sluoksnis neturėtų užimti daugiau nei trečdalį terariumo aukščio.

Aktyvinta anglis

Nemaišykite lapinių augalų su sukulentais, jų augimo sąlygos per daug skirtingos ir vieni ar kiti augaliukai dėl to kentės.

Aktyvinta anglis yra būtina terariumo sveikatai. Ji valo vandenį ir užtikrina, kad terariumo augalai ilgai išliks sveiki, neužpuls ligos, pelėsis. Nedideliam indui užteks kelių sutrupintų tablečių iš vaistinės. Didesniam indui pigiau nusipirkti nemedicininės anglies, pavyzdžiui, skirtos vandens valymui. Jos galite rasti parduotuvėse, prekiaujančiose filtrais, internete. Aktyvintos anglies daug nereikia – pilkite jos tiek, kad vos padengtų akmenukų paviršių. Jei planuojate ruošiamą terariumą išlaikyti kelerius metus, pasirūpinkite didesniu aktyvintos anglies kiekiu.

Silvijos Mažuolienės nuotr./Kaip įsirengti terariumą augalams
Silvijos Mažuolienės nuotr./Kaip įsirengti terariumą augalams

Užbėrusios aktyvintą anglį, ant viršaus galite uždėti tinklelį, kuris neleis žemei susimaišyti su akmenukais. Tinklelis nėra būtinas, tad jei nieko tinkamo neturite, galite ir nedėti. Jei dedate tinklelį, atkirpkite jį tokio dydžio, kad kraštai nesiliestų prie indo sienelių, kitaip tinklelis matysis iš išorės.

Silvijos Mažuolienės nuotr./Kaip įsirengti terariumą augalams
Silvijos Mažuolienės nuotr./Kaip įsirengti terariumą augalams

Substratas

Substratas priklausys nuo tetariumo tipo, kurie yra dviejų rūšių: sausas, skirtas sukulentams ir kaktusams, bei drėgnas, tinkamas lapiniams augalams. Pasirinkite substratą, skirtą būtent tos rūšies augalams, kuriuos auginsite. Nemaišykite lapinių augalų su sukulentais, jų augimo sąlygos per daug skirtingos ir vieni ar kiti augaliukai dėl to kentės.

Berkite substratą tiesiai ant akmenukų su anglimi ar ant tinklelio. Substrato sluoksnis priklauso nuo auginamų augalų. Jei sodinsite labai smulkius augaliukus ar tik samanas, reikės mažiau. Jei rengiate didelį terariumą su didesniais augalais, berkite tiek, kad būtų kur augti šaknims. Sąlyginis būdas įvertinti substrato kiekį yra pilti jo šiek tiek daugiau nei vazonėlio, kuriame buvo augalas terariumui, aukštis.

Jei jūsų pasirinktas indas didesnis, galite supilti kalnelį, sustumti daugiau žemių prie vienos iš indo sienelių ir sukurti nelygų reljefą.

Silvijos Mažuolienės nuotr./Kaip įsirengti terariumą augalams
Silvijos Mažuolienės nuotr./Kaip įsirengti terariumą augalams

Augalai

Jei nekuriate didelio terariumo, kuriame augalai turėtų daug vietos augti, rinkitės kuo mažesnius, lėtai augančius, nesiplečiančius augaliukus. Įsitikinkite, kad suaugęs augaliukas išliks mažu. Bet koks augalėlis, ne per didelis jūsų pasirinktam indui, gali būti auginamas terariume. Svarbiausia prieš sodinant pasidomėti jo augimo sąlygomis – drėgmės, šviesos poreikiu. Nesirinkite tų augalų, kuriems reikia tiesioginių saulės spindulių, kadangi ant saulės pastatytas terariumas greitai įkaista ir augalai gali lengvai žūti. Sodindamos augalus, patrumpinkite šaknis. Pasistenkite, kad lapai nesiliestų prie indo sienelių.

Silvijos Mažuolienės nuotr./Kaip įsirengti terariumą augalams
Silvijos Mažuolienės nuotr./Kaip įsirengti terariumą augalams

Samanos tinka visų tipų terariumams ir pasitarnauja ne tik kaip danga, paslepianti žemę, bet ir sugeria bei sulaiko vandens perteklių.

Be įvairiausių augalų terariumui labai tinka sąmanos. Turite nediduką stiklinį indelį? Pavaikščiokite po mišką ir pasidairykite po samanų įvairovę.

Vien tik iš samanų galite sukurti ir pievą, ir miškelį, ir įvairių žalių atspalvių derinius. Samanos tinka visų tipų terariumams ir pasitarnauja ne tik kaip danga, paslepianti žemę, bet ir sugeria bei sulaiko vandens perteklių. Atsineštas samanas palaikykite kambaryje drėgnai keliatą dienų ir įvertinkite, kaip jos jaučiasi kambario sąlygomis. Rinkitės tik tas, kurios atrodo sveikos, sodrios spalvos.

Neturite galimybės patekti į mišką? Samanų galima nesunkiai rasti mieste: tamsesnėse vietose po medžiais ar ant jų kamienų, ant grindinio, kur patenka daugiau vandens ir neužšviečia saulė. Bet kokia drėgna, šešėlyje esanti vieta yra mėgstama samanų.

Dekoras

Terariumo dekoras yra vieta, kur gali pasireikšti jūsų vaizduotė bei kūryba. Terariumus populiaru dekoruoti nedidelėmis skulptūrėlėmis, kurių galima nusipirkti internetu. Jei norite netūralesnio vaizdo, rinkitės akmenis, smėlį – suberkite šviesaus smėlio takelį, sukurkite stačių uolų, kalnų įvaizdį, įsodinkite gabaliuką samanų į nelygaus akmens įtrukimus, duobeles. Terariumas gražiai atrodys ir be dekoro, tad nenusiminkite, jei kūryba nėra jūsų arkliukas.

Silvijos Mažuolienės nuotr./Kaip įsirengti terariumą augalams
Silvijos Mažuolienės nuotr./Kaip įsirengti terariumą augalams

Priežiūra

Pastatykite terariumą taip, kad jo neapšviestų tiesioginiai saulės spinduliai, tačiau būtų pakankamai šviesu. Jei trūks šviesos, augalai tai parodys išstypdami, nauji lapinių augalų lapai augs didesni, platesni. Kuo greičiau perstatykite terariumą į šviesesnę vietą arba pasirūpinkite dirbtiniu apšvietimu, vos tik pastebėjote pirmuosius požymius. Kitu atveju gali tekti perdaryti terariumą ir augalus pakeisti naujais.

Terariumo laistymas gali tapti iššūkiu. Saugokite, kad vanduo nepatektų ant vidinių indo sienelių.

Terariumo laistymo dažnumas priklauso nuo to, ar jis yra su dangčiu ar be jo. Sandariai uždaryto sukulentinio terariumo laistyti praktiškai nereikės, o štai atviras lapinių augalų terariumas reikalaus pakankamai dažno laistymo. Vandens perteklių rodo ant dangčio besikaupiantis kondensatas. Tokiu atveju atidarykite terariumą ir leiskite vandens pertakliui nugaruoti. Jei terariumas be dangčio, stebėkite, ar nesikaupia vandens sluoksnis ant indo dugno, tarp akmenukų, ar nerasoja indo sienelės. Jei drėgmės per mažai, augalai tai parodys geibstančiais lapeliais, sukulentų lapai neteks standumo, atrodys apvytę.

Terariumo laistymas gali tapti iššūkiu. Saugokite, kad vanduo nepatektų ant vidinių indo sienelių. Išdžiūvusio vandens žymes bus itin sudėtinga nuvalyti, ypač mažesniame inde. Nenaudokite terariumui drėkinti pukštuko – smulkūs lašeliai neišvengiamai pateks ant sienelių, o siaura srovė bus per stipri ir gali pažeisti augalų lapus, išvartyti dekoracijas, padaryti duobes substrate. Terariumo laistymui galite pasigaminti laistyklę iš mažo plastmasinio buteliuko. Kamštelio viduryje pradurkite skylutę (pvz.: kamščiatraukiu), pripilkite buteliuką vandens ir gausite nedidelį laistytuvą, kurio srovės stiprumą ir kryptį bus nesunku reguliuoti.

Vida Press nuotr./Terariumas su augalais.
Vida Press nuotr./Terariumas su augalais.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Kviečiame anties

Video

03:16
03:00
03:38

Esports namai

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką