Prenumeratai - 60%. Geriausias metų pasiūlymas!
Prenumeruoti
2019 07 01

Iš emigracijos sugrįžusi kaunietė puoselėja Šilainių sodus: kaimas mieste – kodėl gi ne?

Kauno Šilainių mikrorajone kiekvieną, į jį užklydusį, pasitinka žydintis ir savo derliumi gausus VIII Kauno forto slėnis. Vietinių gyventojų prižiūrimas daržas sulaukia dėmesio ne tik iš aplinkinių. Šilainių soduose neseniai apsilankė ir svečiai iš Estijos – „Lasnaidee“ komanda, savo gimtinėje sėkmingai plėtojanti bendruomenės daržo idėją.
Šilainių sodai – mieste įkurtas daržas
Šilainių sodai – mieste įkurtas daržas / Giedrės Montvilaitės nuotr.

Šilainių sodai pradėjo kurtis jau tarpukariu, tačiau po Pirmojo pasaulinio karo prarado savo funkciją. Vėliau pradėjus augti Šilainių mikrorajonui ir atvykus naujiems gyventojams, kurių didelė dalis buvo šeimos iš mažų miestelių ir kaimiškų vietovių, apleista VIII Kauno forto žemė buvo vėl imta naudoti kaip vieta daržovėms auginti.

Šilainiuose užaugusi, o vėliau išvykusi į Angliją studijuoti ir dirbti, menininkė Evelina Šimkutė po dvylikos metų grįžo ten, kur širdis – į gimtąjį Kauną. Čia 2015 m. įsteigė projektą „Šilainiai project“, apimantį ir Šilainių sodų puoselėjimo idėją. Kaip teigia visuomenininkė, šie sodai nėra naujas sumanymas, tačiau bandoma viską permąstyti kartu su vietine bendruomene ir padaryti šią vietą dar jaukesne, pritraukiančia ne tik vyresnio amžiaus gyventojus, tačiau ir jaunas šeimas.

„Dauguma čia besidarbuojančių žmonių yra vietiniai senjorai, gyvenantys visai čia pat“, – sako E.Šimkutė.

Giedrės Montvilaitės nuotr./Evelina Šimkutė
Giedrės Montvilaitės nuotr./Evelina Šimkutė

O ką jiems daugiau veikti Šilainiuose, kuriuose be šio sodo bene vienintelė alternatyva, kur vyresniojo amžiaus žmonės galėtų leisti laisvalaikį, yra biblioteka? Šį klausimą iš vietos gyventojų dažnai girdi visuomenininkė. Garbaus amžiaus daržininkės, paklaustos, kuo joms svarbi ši vieta, antrina viena kitai, kad labai smagu turėti kur išeiti, pabūti gamtoje, o ir kai kurių daržovių nebereikia pirkti, kai jas gali užsiauginti pats.

Šiandien sodą puošia įvairiaspalvės gėlės, o vietinių gyventojų prižiūrimi daržai ir suręsti šiltnamiai verčia pasijusti lyg būtum ne Kaune, o kur nors kaime, kur negirdėti gatvės triukšmo. Tik kiek aukščiau už medžių stūksantys daugiabučiai, atsigręžus į Žaibo gatvės pusę, primena, kad esame mieste.

Šilainių soduose galima rasti bulvių lysvių, agurkų, cukinijų ir kitų daržovių. Čia veši serbentų krūmai, vyšnios, prieskoninės ir vaistinės žolelės. Esama ir rečiau sutinkamų augalų, tokių kaip svarainiui gimininga cidonija.

„Lasnaidee“ komanda iš Estijos Šilainiuose susirinkusiems sodininkams ir visiems kitiems susidomėjusiems sodininkyste mieste papasakojo apie jų bendruomenės daržo susikūrimą bei dalinosi jo nuotraukomis. Gimtajame Taline, 120 tūkst. gyventojų turinčiame daugiabučių rajone, Lasnamäe Maria Derlõš, Polina Lyasheva ir Antonas Küünalas prieš du metus savo idėją įgyvendinti pradėjo pamažu, nuo vienos lysvelės.

 Lasnaidee nuotr./Miesto sodas Taline
Lasnaidee nuotr./Miesto sodas Taline

„Iš pradžių dalis vietinių gyventojų buvo skeptiškai nusiteikę, manė, jog mūsų projektas sužlugs nepraėjus nei keletui savaičių, tačiau pernai rudenį išvydę gražų saulėgrąžų ir moliūgų derlių, žmonės vis aktyviau ėmė prie mūsų prisidėti“, – pasakoja A.Küünalas.

Šiuo metu apie 50 lysvių talpinančiame Lasnamäe sode vyksta ne tik sodininkystės darbai. Žmonės ten ilsisi, leidžia laisvalaikį, dalyvauja įvairiuose, dažnai su sodininkyste nesusijusiuose renginiuose.

Paklausti, ar ruošiasi ir toliau palaikyti užmegztą kontaktą su Šilainių sodais, svečiai iš Estijos atsakė teigiamai, tačiau dar nežino, kokia forma tas ryšio palaikymas vyks. Svarsto apie galimybę keistis augalų sėklomis, tokiu būdu paremiant vieni kitus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Monotoniškas darbas: kas slepiasi už darbodulio ir kodėl jo reikėtų vengti?
Reklama
„Trefoil“ sistema – dantų atkūrimo metodas, leidžiantis sutaupyti
Reklama
„Senukų“ parduotuvėje – pirmasis gyvas „Counter Strike 2“ turnyras
Reklama
Šri Lanka – geriausia pirmoji pažintis su Azija
Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką