Dabar populiaru
Publikuota: 2017 sausio 1d. 15:00

Ką apie asmenybę atskleidžia namai?

Kalėdoms papuošti namai
„Fotolia“ nuotr. / Kalėdoms papuošti namai

Tiesą sako žmonės: parodyk savo namus ir aš pasakysiu, kas tu. Namai ne tik saugo mus, leidžia atsitverti nuo pasaulio, pailsėti, bet ir atskleidžia mūsų žmogiškąją esmę, gyvenimo būdą.

Mes gerai suprantame, kas yra namai: čia mylima, džiaugiamasi arba liūdima, baramasi. Auginami vaikai, sėdima prie bendro stalo. Vieta, kurioje verda tikrasis gyvenimas. Dar visai neseniai namuose gimdavo ir mirdavo žmogus. O kaipgi dabar?

Kokią reikšmę įgyja namai, kai nemažai žmonių gyvena nuomojamuose butuose ar nuolat keliauja ir apskritai neturi namų, o kiti apsistoję keliuose iš karto? Apie ką svajojame – nuošalią trobelę gamtoje, namus su šeimos istorija ar sterilų naujos statybos butą?

Psichologai tvirtina, kad nors ir esame naujų technologijų karta, įsikibusi į mobiliuosius ir planšetinius kompiuterius, keliaujanti po pasaulį, namai išlieka tokie pat svarbūs.

Pagal apklausas, tik mažas procentas žmonių namus vertina kaip nakvynės vietą, visi kiti skiria nemažai laiko ir energijos gražesnei, patogesnei aplinkai kurti.

Kodėl mums tokie svarbūs namai?

Vida Press nuotr./Skaito knygą
Vida Press nuotr./Skaito knygą

Saugi užuovėja. Daugelis žmonių tvirtina, kad namai yra vieta, kur jaučiasi saugiausi. Tai vieta, kurioje viskas susiję su šeima, – priduria kiti. Pojūtis „aš turiu namus“ labai artimas pojūčiui „aš turiu šeimą“. Šiais laikais, kai daugėja vienišių, laisvų santykių, neįteisintų santuokų, žmonės nori atsiremti bent jau į savo buto sienas. Tiksliau, į tai, kas teikia saugumo: įprasti daiktai, kvapai, mieli prisiminimai ir t. t. Štai todėl pojūtis „aš – namie“ dažniausiai aplanko tėvų namuose.

Saviraiška. Apsilankę naujo draugo ar pažįstamojo namuose, galime jį pažinti lengviau ir greičiau nei bendraudami: kokias mėgsta spalvas, kaip leidžia laiką, kas jam svarbu gyvenime, ar yra tvarkingas. Namai gali atskleisti netgi giliausius, plika akimi nematomus mūsų asmenybės bruožus, tarkime, tam tikrą konservatyvumą, permainų baimę. Arba atvirkščiai – nuolatinį pokyčių poreikį, sielos nerimą, blaškymąsi.

Gyvenimo istorija. Namų aplinka ne tik atspindi žmogaus skonį, išsilavinimą, pasaulėžiūrą. Ji saugo ir asmeninių ryšių, išgyvenimų istoriją. Pažvelgus į namų interjerą, lauko aplinką, jei gyvenama name, galima beveik tiksliai nuspėti, kokie santykiai šeimoje: darnių, gerai sutariančių porų namai paprastai iš tolo šviečia jaukumu, kiekvienas kampelis būna įrengtas su meile, žydi gėlės.

Namai, kuriuose gera

Niekas taip puikiai nesugrąžina jėgų kaip poilsis namuose. Tačiau ne visada namų aplinka leidžia atsipalaiduoti ir jaustis komfortiškai. Pažiūrėkime, ką galime be didelių investicijų pakeisti.

„Fotolia“ nuotr./Jaukūs namai
„Fotolia“ nuotr./Jaukūs namai

Jeigu jums namuose nejauku, galbūt būstas netinkamai apstatytas. Apie svarbą gyvenamąsias zonas įrengti pagal pasaulio šalių kryptis, ieškoti glaudesnio ryšio su gamta kalba senieji mokymai – indų vastu ir kinų fengšui, vakariečių geobiologija. Tačiau pakeisti namus, jų atmosferą, paversti juos ramybės ir atsipalaidavimo oaze galima ir be senųjų mokymų. Užtenka intuicijos, įsiklausymo į savo norus, poreikius ir, žinoma, šiek tiek darbo.

Daugiau erdvės! Užgriozdintas butas – užgriozdintas protas. Daugelis mūsų iš tėvų ir protėvių paveldėjo įprotį nieko neišmesti. Tačiau kaupdami nereikalingus daiktus mes trikdome sveiką energijos cirkuliaciją, o tai vargina žmogų, sekina jo jėgas. Todėl kartkartėmis namuose būtina atlikti reviziją ir atsisveikinti su nenaudojamais ar neigiamas emocijas keliančiais daiktais. Tvarkydami ir švarindami aplinką, mes gražiname ir vidinį pasaulį: chaosas nurimsta, atsiranda daugiau šviesių minčių, energijos.

Viskas savo vietose. Mūsų energijos lygis ir su tuo susijusi dvasinė pusiausvyra priklauso nuo daugelio dalykų, netgi nuo to, kaip namie sustatyti baldai. Pavyzdžiui, masyvi spinta mažame kambaryje gali slėgti. Neverta baldais apkrauti valgomojo – bus sunkiau susitelkti į valgymo procesą. Renkantis vietą lovai, fengšui specialistai pataria paisyti šių taisyklių: geriausia miegoti galva į šiaurę arba rytus; lova turėtų stovėti ne po langu. Ir dar. Nekabinkite veidrodžio priešais namų duris – jis išstums gerąją energiją iš namų.

Savas kvapas. Kvapas pirmasis pasitinka įžengus į namus. Mūsų uoslė iškart praneša, čia gera ir jauku ar nelabai malonu. Mokslininkai nustatė, kad žmogaus psichiką itin palankiai veikia šviežios duonos, jazminų, levandų, apelsinų, mėtų aromatas. Šie kvapai ramina, pakelia nuotaiką. Žinoma, geriausia, kai namai dvelkia švara. Tad pirmiausia pasirūpinkite ja, o tada ir kitais uoslei maloniais kvapais. Naudokite aromatines žvakes, aliejų, smilkalus.

Gėlės. Augalai namuose ne tik džiugina akį, bet ir grynina, drėgnina orą, švarina jį nuo teršalų, kuriuos skleidžia cheminės valymo priemonės, įvairios grindų ar baldų dangos medžiagos, tabako dūmai. Žydinčios gėlės žmogų pakyli, teikia džiaugsmo, o fengšui specialistai sako, kad dar ir neutralizuoja į namus atneštą negatyvią nervingų ar depresuojančių žmonių energiją.

Šviesa. Mokslininkų įrodyta, kad ryški šviesa patalpose stimuliuoja ir aktyvina organizmo funkcijas, gerina žmogaus nuotaiką. Šviesiuoju metų laiku tai ne taip aktualu, tačiau rudenį ir žiemą tebūnie namuose kuo daugiau šviesos: rinkitės tinkamą apšvietimą, šviesias interjero, namų tekstilės spalvas. Stenkitės apšviesti visus tamsiausius kampelius, rinkitės jaukią šviesą skleidžiančias lempas.

Shutterstock nuotr./Šviestuvas
Shutterstock nuotr./Šviestuvas

Buities prietaisai. Televizorius, kompiuteris, mikrobangų krosnelė, halogeninės lempos – šie puikūs žmonijos išradimai, deja, skleidžia sveikatai žalingas elektromagnetines bangas. Kartais pakanka paprastų būdų apsisaugoti – tiesiog nestatyti prietaisų arčiau kaip metras nuo vietos, kurioje miegate. Jeigu turite miego sutrikimų, norėdami atsibusti žvalūs, geriau užstatykite paprastą žadintuvą, o mobilųjį telefoną išjunkite.

Ko moko fengšui

  • Varvantys čiaupai virtuvėje ir vonios kambaryje – ženklas, kad šiuose namuose nesikaupia turtai. Jei norite pagerinti materialinę padėtį, būtinai juos sutaisykite. Taip pat pasirūpinkite, kad visada būtų uždarytos tualeto durys ir uždengtas klozeto dangtis. Vonios kambarį įrenkite paprastai, be jokių puošmenų. Šiai patalpai labiausiai tinka melsva ir žalia spalva. Pinigų ir laimingų akimirkų gyvenime bus daugiau, jei vonios kambaryje ant lentynėlės pastatytame dubenėlyje laikysite apvalių akmenėlių.
  • Materialinę gerovę pritraukia ir metalinės ar sidabrinės namų puošmenos. O meilę ir šeimyninę laimę neša kristalas, pakabintas ties langu. Kristalas, kuriame atsispindi saulė, traukia teigiamą energiją.
  • Geriausia vieta dirbti – rytinė namo ar kambario pusė. Labai svarbu rasti tinkamą vietą rašomajam stalui. Niekada jo nestatykite prie pat lovos ir priešais laukujes duris. Kai sėdite prie stalo, už jūsų nugaros privalo būti siena, o langas – priešingoje rankos, kuria rašote, pusėje. Rašomojo stalo nederėtų apkrauti knygomis ir popieriais. Venkite atvirų lentynėlių ir knygų lentynų be durelių – jos skleidžia blogą energiją. Lygiai taip pat kenkia smailios lentynėlių, židinių, baldų briaunos.
  • Erdvė virš lovos privalo būti tuščia – jokių lentynėlių, sieninių šviestuvų, sijų, antraip gresia susirgti lėtinėmis ligomis. Čiužinys turėtų būti pakankamai aukštai nuo grindų, kad galėtų laisvai cirkuliuoti oras. Kuo greičiau atsikratykite po lova laikomų dėžių, pilnų senų drabužių ar laikraščių! Jei miegamajame stovi televizorius, naktį jį uždenkite audiniu.
  • Labai gerą aurą namuose sukuria vitražai. Stipriai veikia šviestuvai, kurių šviesa sklinda aukštyn. Gyvybinę či energiją gerai praleidžia medis ir metalas, o iš plastiko ir kitų sintetinių medžiagų pagamintų daiktų namie derėtų laikyti kuo mažiau.
Žurnalas „JI“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

„Patikrinta 15min“ – pirmasis pasauliniu mastu pripažintas Baltijos šalių faktų tikrinimo projektas

Aktualu

G.Nausėda ir I.Šimonytė 15min konferencijoje: žiūrėkite tiesiogiai

Išrinkite geriausias 2018 metų knygas

Verslas

Paaiškėjo Vyriausybės kainų pažabojimo planas: kuponai, kontrolė, viešinimas ir smulkiųjų skatinimas

Aktualu

Skandalingas smurto mokykloje vaizdo įrašas: policija mėnesį nieko nežinojo

Vardai

Atsisveikinimas su netikėtai išėjusiu Eimuntu Nekrošiumi: „Per anksti, gerokai per anksti...“

„Eurolygos diena“: negailestinga prognozė kauniečiams ir du žalgiriečiai gražiausių epizodų Top 10 (4/4)

Verslas

Vilniaus oro uosto plėtros dilema: gyventojus kamuoja triukšmas, ministeriją – ploto trūkumas

Gazas

Artėja pokyčiai: vairuotojams gali grėsti ir baudžiamoji atsakomybė, ir didėti baudos

Vardai

Į šv. Mišias už Eimuntą Nekrošių rinkosi artimieji, teatro kolegos ir jo kūrybos gerbėjai

Sportas

Serbų žiniasklaidoje – padėka už įvartį į savo vartus: „Ačiū, Žulpa“

Vardai

Izolda Gudelis – apie pažintį su Benu Gudeliu, santykius ir grožį puoselėjančius pusryčius

15min iš Maskvos 24sek

L.Westermannas – apie skolą Šarui, nuoskaudą Maskvoje ir nuotykį CSKA rūbinėje

Aktualu

Kaune nupjauta skulptūros galva: policija aiškinasi, kas išniekino kultūrinę vertybę

15min iš Belgrado Sportas

Pažymiai Belgrade durimis trinktelėti nesugebėjusiai rinktinei ir jos treneriui

Aktualu

Nuteistas plungiškis, visureigį BMW pardavęs buvusio jo savininko prancūzo vardu

24sek

Apie sunkų laikotarpį atsivėręs Domantas Sabonis: „Indianoje man palaima“

Verslas

EBPO įspėja apie pasaulio ekonomikos augimo lėtėjimą

Mano draugė klausia: Auč... Pienligė

Verslas

Europos Komisija atmetė Italijos biudžeto projektą

Naujienos

Aktualu

„Patikrinta 15min“ – pirmasis pasauliniu mastu pripažintas Baltijos šalių faktų tikrinimo projektas

Aktualu

G.Nausėda ir I.Šimonytė 15min konferencijoje: žiūrėkite tiesiogiai

Išrinkite geriausias 2018 metų knygas

Verslas

Paaiškėjo Vyriausybės kainų pažabojimo planas: kuponai, kontrolė, viešinimas ir smulkiųjų skatinimas

Aktualu

Skandalingas smurto mokykloje vaizdo įrašas: policija mėnesį nieko nežinojo

Vardai

Atsisveikinimas su netikėtai išėjusiu Eimuntu Nekrošiumi: „Per anksti, gerokai per anksti...“

„Eurolygos diena“: negailestinga prognozė kauniečiams ir du žalgiriečiai gražiausių epizodų Top 10 (4/4)

Ar pastebėjote Vilniaus viešojo transporto atsinaujinimą?

15min recenzija Kultūra

Lietuviai pradeda juoktis. LNDT spektaklis „Durys“

15min iš Maskvos 24sek

„Žalgiriui“ bus sunku ištirpdyti Maskvoje įšalusį nepalankų skaičių

Vardai

Į šv. Mišias už Eimuntą Nekrošių rinkosi artimieji, teatro kolegos ir jo kūrybos gerbėjai

Verslas

Vilniaus oro uosto plėtros dilema: gyventojus kamuoja triukšmas, ministeriją – ploto trūkumas

Gazas

Artėja pokyčiai: vairuotojams gali grėsti ir baudžiamoji atsakomybė, ir didėti baudos

Sportas

Serbų žiniasklaidoje – padėka už įvartį į savo vartus: „Ačiū, Žulpa“

Vardai

Izolda Gudelis – apie pažintį su Benu Gudeliu, santykius ir grožį puoselėjančius pusryčius

Aktualu

Kaune nupjauta skulptūros galva: policija aiškinasi, kas išniekino kultūrinę vertybę

Aktualu

Nuteistas plungiškis, visureigį BMW pardavęs buvusio jo savininko prancūzo vardu

Maistas

Karališkas keksas su kriaušėmis ir šokoladu

15min iš Maskvos 24sek

L.Westermannas – apie skolą Šarui, nuoskaudą Maskvoje ir nuotykį CSKA rūbinėje

Verslas

EBPO įspėja apie pasaulio ekonomikos augimo lėtėjimą

Vardai

Ypatingos

03:39
07:48

Gera keliauti kartu

Sveikata

Būk nesustabdoma

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką