Dabar populiaru
15min ŽIŪRĖK
Publikuota: 2019 balandžio 20d. 09:00

Ką žinote apie rožinį ir kodėl atskirtos karoliukų grupės?

Malda
123RF.com nuotr. / Malda

Ne kiekvienas žino rožinio, liaudyje vadinamo rožančiumi, istoriją. Štai papuošalus kurianti šiaulietė Dovilė Laužikienė susidomėjo šia maldos priemone – ji kraštietes pakvietė į neįprastą susitikimą ir mokė, kaip pačioms susiverti rožinį (rožančių). Kunigas Saulius Černiauskas pateikė įdomių faktų apie rožinį ir pabrėžė, jog rožinis pirmiausia skirtas maldai – jis nėra sėkmės amuletas.

Rožinio dirbtuvės Šiauliuose vyko ne tik prieš artėjančias Velykas, tačiau ir laukiant kitos svarbios progos: atėjus pavasariui tėvai kartu su vaikais ruošiasi Pirmosios Komunijos sakramentui.

Pirmą rožinį parodė mokytojai

Iki šiol D.Laužikienė rengdavo papuošalų vėrimo dirbtuves. Suorganizuoti rožinio gamybos pamoką šiaulietei mintis kilo po to, kai pernai svečiavosi brolio sūnaus krikštynose.

„Tada ir pagalvojau: kodėl jo nepadaryti savomis rankomis“, – kalbėjo D.Laužikienė. Juolab, kad savomis rankomis pagamintas rožinis yra kitoks nei nusipirktas. Vėrinyje – ir žmogaus rankų šiluma, ir jo emocijos.

Asmeninio albumo nuotr. /Rožinio gamybos pamoka Šiauliuose
Asmeninio albumo nuotr. /Rožinio gamybos pamoka Šiauliuose

Tiesa, prieš tai šiaulietė domėjosi rožinio esme: kaip ir kada jis kalbamas, ir kartu su sūnumi dalyvavo pamokose, o pirmąjį savo pagamintą rožinį parodė ir sūnaus tikybos mokytojai.

Vaikams skirtus rožinius šiaulietė gamina iš vadinamųjų „švelnių“ akmenų: rožinio kvarco, kalnų krištolo, agato.

Siūlo su kaukole ir Buda

Įsigyti rožinį galima ir internete – juos veria nemažai papuošalų gamintojų. Pasirinkimas – didelis: iš medžio, akmens, masyvūs ir maži.

Tarp siūlomų rožinių yra pagamintų iš natūralios kriauklės, siūlomas net rytietiškas rožinis iš alyvmedžio karoliukų arba masyvus – į automobilį.

Kai kurie gamintojai būtiną rožiniui kryžių keičia su tikėjimu nieko bendra neturinčia kaukole, plunksna ar angelo sparnais. Siūloma įsigyti rožinių su Budos atvaizdu.

Jų kaina – labai įvairi. Pats paprasčiausias rožinis kainuoja 7–10 eurų, tačiau, pavyzdžiui, už juodojo gintaro sidabrinį rožinį prašoma net 119 eurų.

Rožinyje įžvelgė galią

Panevėžio arkivyskupijos kurijos kancleris kunigas teol. lic. Saulius Černiauskas sako, kad norint suprasti rožinio pamaldumo praktikos prasmę reiktų pasigilinti į kilmę ir istoriją.

Tokie garsūs šventieji, kaip Ignacas Lojola, Karolis Boromiejus, Pranciškus Salezas, Jonas Boskas, Teresė Lizjetė, Džonas Henris Niumanas ir kiti, tokioje besikartojančioje maldoje įžvelgė didžiulę galią.

„Iki kol susiformavo rožinio malda, pirmiausia atsirado jo sudėtinės dalys. Pagrindinė dalis yra vėrinys – karoliukai ir virvutė.

Tokių vėrinių randama įvairiose religijose: induizmo, budizmo, islamo. Šie vėriniai pasitarnauja trumpų maldų skaičiavimui. Maldos kartojamos, idant būtų galima medituoti jomis išreikštas tiesas.

123RF.com nuotr./Rožiniai
123RF.com nuotr./Rožiniai

Visus šiuos vėrinius vadinti rožančiumi būtų klaidinga, nes kiekviena religija turi jiems skirtus vardus. Rožančių turi tik krikščionys.

Krikščioniškasis maldos vėrinys atsirado pas vienuolius.

Jau 3–4 amžiuje eremitai vėrinius „megzdavo“ dykumose, kad būtų paprasčiau skaičiuoti kartojamas maldas. 6 amžiuje panašių vėrinių atsirado ir Airijoje. Vienuoliams ir pasišventusiems šie maldos karoliukai buvo didžiulė pagalba. Jie buvo įsipareigoję melstis atmintinai išmoktomis maldomis, o dauguma jų psalmių (Šv. Rašto maldų) skaityti nemokėjo.

Dažniausiai kartojama krikščionių malda buvo „Tėve mūsų“, todėl šie pirmieji vėriniai vadindavosi „Paternoster funiculus“ – „Tėve mūsų virvelė“.

Daug vėliau ties šiais karoliukais buvo pradėta melstis „Sveika Marija“, – apie rožinio istoriją pasakojo dvasininkas.

Pasigamindavo ir iš duonos

Karoliukų vėrinių, rožinių yra visa gausybė ir margybė, sako kunigas.

„Jie gali būti pinti, padaryti iš sėklų, medžio, perlų, brangakmenių ir taip toliau. Esu girdėjęs, kad lageriuose kalintys kunigai rožinį pasidarydavo iš duonos“, – sakė S.Černiauskas.

Paprastai rožinis turi 50 karoliukų, po 10 atskirtų didesniais ar kitokios spalvos ar medžiagos karoliukais – ties jais kalbamos kitos maldos.

Buvo tikima (kaip ir dabar), kad, kuo daugiau maldininkas per kartojimą medituodamas pasiners į žodžio prasmės gelmę, tuo labiau jis persiims maldoje išreikšta būsena. Maldos žodis taps vidine nuostata, kuri išliks jo gyvenime ir kai nesimeldžiama.

123RF.com nuotr./Rožinis
123RF.com nuotr./Rožinis

„Tad ar gali kilti klausimas, ar rožinis gali būti naudojamas kaip papuošalas, kaip atributas ar amuletas, talismanas automobilyje ar ant kaklo?

Pirmiausia tai yra maldos priemonė. Žinoma, kaip ir visos maldos priemonės – maldynas, giesmynas, kryžius, žvakės – jis yra šventintas. Tai reiškia, jog šie daiktai yra skirti Dievui garbinti ir išimti iš buities, tačiau tai jokiu būdu nėra susiję su tuo, kad jie atneša laimę ar sėkmę“, – sakė kunigas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Skanumėlis

Metas rinktis

Naviguok į ateitį

Laikas iškylai

Vyrų mados savaitė

Venecijos meno bienalė

Dream 2 Drive

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką