Net 700 filmų žiūrėkite nemokamai. ŽMONĖS Cinema
Išbandyti
Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos už 1,00 Eur!
Prenumeruoti
2017 01 05

Kaip gilus skaitymas veikia jūsų smegenis

Kuo daugiau skaitote, tuo taisyklingiau ir įdomiau rašote. Tiesa, tinkamos literatūros pasirinkimas čia vaidina ne ką menkesnį vaidmenį. Taigi, kokias knygas reikėtų skaityti ir kuo gilus skaitymas skiriasi nuo paviršutiniško?
Moteris skaito knygą
Moteris skaito knygą / Fotolia nuotr.
Temos: 2 Psichologija Knygos

Tyrimas, publikuotas Journal of Business Administration, atskleidė, jog knygos, kurias studentai skaito koledže, turi įtakos jų rašymo taisyklingumui. Kuo daugiau ir greičiau žmogus skaito, tuo geriau moka išreikšti mintis rašydamas, teigiama lifehacker.ru.

Tikinama, kad geros literatūros pasirinkimas yra kur kas geresnė praktika nei nuolatinis rašymas. Studentai, kurie skaitė mokomuosius žurnalus, klasikinę grožinę ir populiarią mokslo literatūrą, geriau susitvarkė su sudėtingų sakinių sintakse, palyginti su tais, kurie skaitė pernelyg susimąstyti neverčiančią beletristiką arba tais, kurie rinkosi lengvą internetinį turinį. Geriausius pažymius gavę studentai skaitė rimtus akademinius kūrinius, o prasčiausius – skaitę tik internetinį turinį.

Gilaus ir paviršutiniško skaitymo skirtumas

Gilus skaitymas – tai skaitymas įsigilinant, įsitraukiant, sudėtingų moralinių klausimų analizė; nuo paviršutiniško skaitymo jis skiriasi ne tik naujų žodžių santalka.

Gilus skaitymas įmanomas tada, kai jame netrūksta daugybės detalių, aliuzijų, metaforų. Tuomet skaitančiojo smegenyse aktyvuojamos tos smegenų sritys, kurios įtraukiamos, kai patiriama nauja patirtis. Tokio skaitymo metu didėja empatija, gebėjimas pajausti, patirti. Skaitytojas, kuris giliau pasineria į tai, ką perskaitė, pradeda reflektuoti, analizuoti, „matuotis“ tą išskaitytą patirtį, taip pat įvertina savo patirtį. Tuo pačiu suvokiama, kad autoriaus parinktos stilistinės detalės, siužeto kūrimas knygą ir daro patrauklia bei įdomia, ir tuo pačiu moko rašyti renkantis rimtesnį lygį.

Paviršutiniškas skaitymas – tai tekstai, kuriuos dažnai galite rasti internete, įvairiuose tinklaraščiuose, pramogų portaluose. Jie nėra sudėtingi, jiems trūksta originalaus stiliaus, analizės, atitinkamo požiūrio taško, kuris galėtų stimuliuoti jūsų mintis. Tokie rašiniai dažniausiai permetami akimis ir kaipmat pamirštami.

Gilus skaitymas sinchronizuoja smegenų sričių darbą

Gilus skaitymas į darbą įtraukia smegenų sritis, kurios atsakingos už regėjimą, klausą ir kalbą. Skaitant ir rašant aktyvuojami ir kiti smegenų centrai:

  • motorinis Broko (Broca) centras – leidžia suvokti ritmą ir sintaksę, padeda apjungti atskirus žodžius į vieną kalbos aktą;
  • Vernike (Wernicke) sritis – turi įtakos atskirų žodžių suvokimui ir apskritai prasmei;
  • kampinis smegenų vingis – atsakingas už kalbos suvokimą ir vartojimą.

Visi šie centrai yra susiję tarpusavyje ir padeda rašytojui sinchronizuoti kalbą ir ritmą. Taigi, skaitant mūsų smegenys jaučia intonaciją, kurią sukelia sudėtingi tekstai, ir vėliau bando ją mėgdžioti, kai rašote patys.

Kaip dar gilus mąstymas gali jums padėti rašyti ir kitaip tobulėti?

Skaitykite eilėraščius

Tyrimas, publikuotas Journal of Consciousness Studies, atskleidžia, jog mokslininkai pastebėjo aktyvumą smegenų srityse, atsakingose už skaitymą, ir tas aktyvumas skirtingai pasireiškė, kai buvo skaitomi skirtingi tekstai.

Kai kurie eksperimentai atskleidė, kad klasikinės grožinės literatūros skaitymas padeda geriau suprasti svetimas emocijas, būsenas, mąstymo ypatybes.

Pavyzdžiui, kuo emocingesnis tekstas buvo, tuo dažniau į tai, kas parašyta, reagavo tos smegenų dalys, kurios įprastai reaguoja į muziką. Lygindami poeziją ir prozą, mokslininkai galėjo įrodyti, kad skaitant poetinius tekstus, paveikiamos tos smegenų sritys, kurios yra atsakingos už savianalizę.

Kada tiriamieji skaitė savo mėgstamiausias eiles, labiausiai reagavo smegenų dalis, atsakinga už atmintį, nei sritis, atsakinga už skaitymą. Tai reiškia, kad mėgstamų eilių skaitymas – tai tam tikri geri prisiminimai, kurie sukelia stiprias emocijas, kurios labai naudingos kūrybiniam rašymui.

TAIP PAT SKAITYKITE: 8 emociškai intelektualių žmonių savybės

Skaitykite klasikinę grožinę literatūrą

Kitų žmonių psichologinės būklės supratimas – tai svarbus gebėjimas sudėtingiems socialiniams santykiams kurti, kurie būdingi žmogiškajai visuomenei. O būtent tai rašytojui padeda sukurti įdomius personažus bei situacijas. Pasąmonės teorijoje buvo atlikta ne tiek daug tyrimų, leidžiančių suvokti, kuo mūsų pasąmonė skiriasi nuo kitų žmonių ir kaip skiriasi mūsų emocijos. Tačiau kai kurie eksperimentai atskleidė, kad klasikinės grožinės literatūros skaitymas padeda geriau suprasti svetimas emocijas, būsenas, mąstymo ypatybes.

Grožinės literatūros skaitymas labiau stimuliuoja pažintinių savybių vystymąsi nei interviu, žurnalų, net populiariojo mokslo literatūros skaitymas.

Vietoj televizijos – gilusis skaitymas

Laikas, kurį praleidžiate prie televizoriaus, dažniausiai yra tuščias, kadangi smegenų gebėjimai netobulėja. Žinoma, gali būti įdomu ir linksma skaityti įtraukiančius straipsnius ar žiūrėti serialus ir filmus. Tačiau jeigu tai tampa kasdienybe, prisiminkite, jog realios naudos jums neduoda ir nepadeda „užkurti“ smegenų darbo.

Todėl norėdami gerai rašyti, jūs turite daugiau dėmesio skirti rimtai literatūrai, poezijai, mokslo ir meno straipsniams ir kt. veikalams, kurie priverčia jus mąstyti.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Būsto draudimas Lietuvoje: pokytis iš „nerūpi“ į „būtina“
Reklama
Kartu su VDU studentais, studijas pradeda ir gausus būrys Lietuvos moksleivių
Reklama
„Inbank“ tapo „pigu.lt“ finansavimo partneriu
Reklama
Žiemą per dieną išsimaudęs penkiuose ežeruose keliautojas K.Mieliauskas ragina kas rytą lįsti po šaltu dušu
Užsisakykite 15min naujienlaiškius