Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Kaip planuoti asmeninį biudžetą ir sutaupyti pinigų

Piniginė
Vida Press nuotr. / Piniginė
Šaltinis: www.ekorekomendacijos.lt
0
A A

Mėnesio pabaigoje pritrūksta pinigų, o svajonių atostogas atidedate jau ne vienerius metus? Svarstote įsigyti modernų kavos aparatą, tačiau neapsisprendžiate ar galite sau tai leisti? Teigiami atsakymai rodo, kad atėjo laikas pakeisti pirkimo įpročius. Perskaitę šį straipsnį, sužinosite apie taupymo įpročius, kurie padės sutaupyti ir padės pirkti sąmoningai.

Daugiau 15min Gyvenimas naujienų – mūsų Facebook puslapyje!

Regis, nieko negalime pakeisti – gyvename augančio vartojimo visuomenėje, kurioje viskas sukurta taip, kad išleisti pinigus būtų lengva. Bankai dalina kreditus, didesnius daiktus siūloma įsigyti lizingu, prekybos centruose patogiai atsiskaitome kreditine kortele net nepastebėdami išleidžiamos sumos.

Atrodo neįtikėtina, tačiau vien tik stebint ir užsirašant savo finansines išlaidas atsiranda tam tikra disciplina, aiškus suvokimas ir sąmoningumas.

Tačiau vartotojiškumą skatina ne tik verslininkai, bet ir visuomenė. Siekdami išlaikyti socialinį statusą, neatsiliktume nuo draugų ir nejaustume diskonforto, esame priversti rengtis madingai, turėti naujausio modelio telefono aparatą ir t.t.

Atrodo neįtikėtina, tačiau vien tik stebint ir užsirašant savo finansines išlaidas atsiranda tam tikra disciplina, aiškus suvokimas ir sąmoningumas.

Kasdien užrašomos išlaidos:

  • Padeda sumažinti spontaniškų pirkinių kiekį. Daugelis išlaidų kiekvieną mėnesį yra panašios (paskolos ar mokestis už telefoną), tačiau asmeninės išlaidos gali keisti. Todėl sekdami kasdienes išlaidas ne tik geriau suvoksime, kur išleidžiame daugiausiai, bet ir galėsime sumažinti spontaniškų ir neapgalvotų išlaidų skaičių.
  • Padeda taupyti. Kai išlaidų apskaitą vedate patys, kiekvieną dieną esate priversti prisiminti, kur išleidote pinigus, susimąstyti ar pirkiniai buvo protingi ir reikalingi, ir kaip galėjote sutaupyti. O sutaupytus pinigus galite skirti ne nereikalingiems daiktams įsigyti, o savo hobiui ir bendriems pomėgiams su šeima.
  • Padeda atskirti troškimus nuo poreikių. Išlaidų analizė padės objektyviai įvertinti mėnesio išlaidas ir pasverti, ar prekė, kurią įsigijote, buvo apgalvotai įsigyta.
  • Padeda įgyvendinti svajones. Analizuodami išlaidas, galime daryti pasvertus pasirinkimus atsižvelgdami į gyvenimo prioritetus. Pavyzdžiui, užuot kas mėnesį mokėję už kabelinę televiziją, nusprendžiate šiuos pinigus taupyti ir skirti atostogoms.
Vida Press nuotr./Pinigai
Vida Press nuotr./Pinigai

Kas toliau?

Nusprendus sekti finansines išlaidas svarbu pasirinkite kur rašysite išlaidas. Patogiausi pasirinkimai: mobiliosios programėlės (pvz. Spending tracker ar kt.), Excel programa ar išlaidų sąsiuvinis. Rinkite čekius ir po to reguliariai susumuokite išlaidas.

Rekomenduojamos išlaidų kategorijos:

Išlaidų skaičiavimas
Išlaidų skaičiavimas

Sunkiausios yra pirmosios savaitės, kol susiformuosite įprotį kiekvieną dieną susirašyti savo išlaidas.

Sunkiausios yra pirmosios savaitės, kol susiformuosite įprotį kiekvieną dieną susirašyti savo išlaidas. Tačiau perlipti šį įpročio barjerą tikrai verta, mat žinodami, kad išlaidos neviršija plano, o santaupos nuolat didėja, būsite ne tik motyvuoti, bet ir negalėsite abejingai leisti pinigų.

Apkarpykite išlaidas. Peržiūrėkite mėnesinę išlaidų lentelę, ir nuspręskite, ko visgi galite atsisakyti. Galbūt per dažnai užsukate į kavinę puodeliui kavos? Galbūt galite daugiau vaikščioti pėsčiomis ir taip sumažinti išlaidas automobilio statymui ir kurui.

Kasdienės išlaidos maistui sudaro bene didžiausią dalį išlaidų. Pirkite vieną kartą per savaitę susidarę savaitės produktų sąrašą. Taip išvengsime netinkamo produktų panaudojimo. Apsipirkimo sąrašą pradėkite nuo virtuvinių spintelių ir šaldytuvo apžiūros, įsitikinkite, kokių produktų dar turite, tik tuomet pradėkite sudarinėti sąrašą. Spontaniškų pirkinių atsisakymas, kurie tikrai suryja nemažą biudžeto dalį, padeda sutaupyti, tačiau tam reikalingas tinkamai suplanuotas biudžetas.

Net jeigu ir nepavyktų išlaidų sekti kasdien ar padarytumėte nedidelę pauzę, vistiek rekomenduojame bent išlaidas skaičiuoti vieną mėnesį tam, kad pajustumėte pinigų srautą. Finansiniams planui sudaryti užtruksite valandą, o kiekvienos dienos išlaidų surašymui – penkiolika minučių. Tačiau tai bus geriausia investicija, padedanti daryti sąmoningus pasirinkimus, suteikianti daugiau aiškumo, pasirinkimo laisvės bei vidinio pasitenkinimo.

SVARBU: Klausimas, kurį verta užduoti sau prieš įsigyjant kiekvieną pirkinį: kas nutiks, jei šio daikto (paslaugos) nepirksiu? Patikėkite, tai veikia.

Daugiau praktinių patarimų, kaip keičiant kasdienius įpročius mažinti neigiamą poveikį aplinkai ieškokite: www.ekorekomendacijos.lt

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką