Dabar populiaru
Publikuota: 2019 lapkričio 5d. 15:28

Kaip užtikrinti tinkamą mikroklimatą prasidėjus šildymo sezonui?

Namų šiluma
123RF.com nuotr. / Saugūs namai

Atvėsus orams ir pradėjus šildyti patalpas, sezono palydovais tampa ne tik nepasitenkinimas sąskaitomis, bet ir komforto stygius. Viena labiausiai varginančių bėdų – išsausėjęs oras. Kodėl taip nutinka? Svarbu žinoti, kad žiemą ir vasarą absoliuti oro drėgmė (vandens garų gramai oro kilograme) yra skirtinga. Kuo aukštesnė oro temperatūra, tuo daugiau drėgmės oras gali sukaupti ir atvirkščiai. Žiemą lauko oro absoliutinė drėgmė yra ženkliai žemesnė nei patalpos oro, todėl vėdinant patalpas oras jose per daug išsausėja sukeldamas diskomfortą. Higienos normos kalba apie santykinį oro drėgnumą. Pastarasis apibrėžiamas kaip ore esančio faktinio ir maksimaliai įmanomo vandens garų kiekių santykis, esant tai pačiai temperatūrai. Santykinis drėgnumas išreiškiamas procentais. Rekomenduojamas patalpų santykinis oro drėgnumas yra 30–65 %.

Sausas oras ir savijauta

Oro drėgmė ir komfortas yra labai susiję. Pats tinkamiausias žmogui drėgmės kiekis patalpose – apie 60 procentų, tačiau žiemos metu patalpose oro santykinė drėgmė dažnai nukrenta net žemiau 10%. Drėgmės stygius skurdina naminius augalus, kenkia namuose esantiems medžio dirbiniams ar muzikos instrumentams, bet svarbiausia – blogina žmogaus savijautą ir sveikatą. Sausas oras neigiamai veikia gleivinę, akis ir odą – prarandamas apsauginis lipidų sluoksnis, dingsta elastingumas. Oda tampa šiurkšti, pleiskanoja. Išsausėjusi gleivinė silpnėja ir netenka savo pagrindinės funkcijos – saugoti žmogaus organizmą nuo įvairių ligų sukėlėjų. Mes pasidarome imlūs infekcijoms.

123rf.com nuotr./Šildymas
123rf.com nuotr./Šildymas

Vėdinimas žiemą

Esame „patalpų karta“, kuri gyvena miestuose ir vidutiniškai 90% dienos praleidžiame patalpose. Norint jaustis gerai, reikia pasirūpinti tinkamu mikroklimatu. Jį lemia keturi pagrindiniai veiksniai: oro temperatūra, oro drėgmė, oro kiekis ir oro judėjimas. Papildomi veiksniai būtų CO2 koncentracija, triukšmo lygis, apšvietimas ir pan. Prieš tai minėti pagrindiniai veiksniai yra tiesiogiai susiję su patalpų vėdinimu. Turbūt suprantama, kad patalpas vėdinti reikia nepriklausomai nuo metų laiko. Tačiau žiemą patalpas reikia dar ir papildomai drėkinti, nes šaltasis sezonas kartu yra ir sausasis sezonas. Žiemą lauke absoliutinė drėgmė yra ženkliai žemesnė nei patalpose, todėl tradiciškai atvėrus langą ne tik šaldomos patalpos, bet ir mažėja drėgmė.

Kaip išsaugoti drėgmę patalpoje?

Variantai yra du – galima papildomai drėkinti arba susigrąžinti. Rinkoje gausus pasirinkimas prietaisų, skirtų patalpų drėkinimui. Drėkintuvai būna karštų garų arba ultragarsiniai. Yra paprastų drėkintuvų arba tokių, į kuriuos galima lašinti maloniai kvepiančių eterinių aliejų. Dažniausia visų šių prietaisų problema – jie reikalauja specialios priežiūros ir nuolatinio valymo, be to, jie naudoja energiją. Pačiam vartotojui sudėtinga susigaudyti ir išsirinkti iš visos gausos optimalų variantą, tinkantį turimai gyvenamai erdvei.

Kitas būdas – susigrąžinti drėgmę. T.y. projektuojant pastatą numatyti pažangią vėdinimo įrangą ne tik su šilumos, bet ir su drėgmės grąžinimu. Šilumogrąžą įrenginyje užtikrina įmontuotas šilumogrąžis (rekuperatorius), populiariausi yra: rotacinis bei plokštelinis priešsrovinis. Šiuolaikiniai šilumogrąžiai sugrąžina net iki 90% šilumos. Lietuvos klimatinėms sąlygoms yra tinkamiausi vėdinimo įrenginiai su neužšąlančiais rotaciniais šilumogrąžiais, kurie skirtingai nei paprasti plokšteliniai dalį vandens garų, esančių šaliname ore, grąžina atgal į patalpas. Rotaciniai šilumogrąžiai yra dviejų tipų – kondensaciniai ir sorbciniai.

Sorbciniai rotacininiai šilumogrąžiai

Kondensaciniai rotacinai šilumogrąžiai efektyviai kontroliuoja oro drėgmę žiemą, tačiau kitu metų laiku efekto nėra. Sorbciniuose rotaciniuose šilumogrąžiuose pritaikyti naujausi moksliniai atradimai leidžia efektyviai kontroliuoti oro drėgmę ne tik žiemą, bet ir vasarą. Sorbcinio rotacininio šilumogrąžio paviršius padengtas specialia ceolitine danga, kuri pagerina drėgmės mainus net iki 90 %, todėl toks šilumogrąžis efektyviai kontroliuoja drėgmę – žiemą tiekiamą orą sudrėkina, o vasarą sausina. Taip visus metus patalpose palaikomas optimalus komforto lygis, kuriam nereikia jokių papildomų prietaisų. UAB „KOMFOVENT“ yra viena iš nedaugelio įmonių Europoje naudojanti unikalią sorbcinių rotacinių šilumogrąžių gamybos technologiją. Dėl išskirtinių savybių sorbcinių rotacinių šilumogrąžių paklausa nuolat auga tiek buitinės, tiek komercinės paskirties pastatuose.

Partnerio nuotr./Patalpų mikroklimato komforto zonos
Partnerio nuotr./Patalpų mikroklimato komforto zonos

Oras yra gyvybės šaltinis, o jo kaita patalpose – sveikatos garantas. Vėdinimas ir drėgmės palaikymas – vienas svarbiausių komfortiško mikroklimato sudedamųjų dalių, kuris aiškiai jaučiamas tiek iš karto įėjus į patalpas, tiek prabuvus patalpose ilgesnį laiką. Vėdinimo sistemos įrengimas tai investicija į sveiką ir komfortišką aplinką ir kasdienę gerovę.

VIDEO: Vėdinimo įrenginys, rekuperatorius. Kaip pasirinkti?
Partnerio turinys
Komentarai

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Kviečiame anties

Video

03:16
03:00
03:38

Esports namai

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką