Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2019 gegužės 4d. 08:00

Kaip vaismedžius ir kitus augalus apsaugoti nuo šalnų? Agronomo patarimai

Žydintis Pūčkorių sodas
Luko Balandžio / 15min nuotr. / Obelys.

„Kartais taip sutampa, kad Motinos dienos proga padovanojama šiltnamyje užauginta rožė – su pumpuru ir žiedu. Ją dovanų gavusi mama pasodina lauke, ir šalna gėlę „nukanda“. Tad tokias dovanas į lauką reiktų nešti jau po šalnų“, – sako agronomas Tautvydas Gurskas. Be to, gegužės pradžios šalnos gali pakenkti ir kitiems tiek lauke, tiek šiltnamyje augantiems augalams.

Rekomenduoja augalus uždengti

Pasak T.Gursko, labiausiai nuo šalnos nukenčia obelys, kiti vaismedžiai, aktinidijos, braškės, pomidorai.

„Šalnos pakąsti žiedai nedera arba gali deformuotis, jeigu šalna stipri – visai nedera, jeigu šiek tiek – tada gali būti, pavyzdžiui, nelygios ir negražios formos braškės, o jų galiukai nesusiformavę. Kai šalna pakanda žydinčias aktinidijas, derliaus tais metais gali visai nebūti“, – kalbėjo specialistas.

Ką daryti, norint išsaugoti derlių? Mažuose ūkiuose arba pavieniai augintojai, turintys po kelis medžius ar lysvę-kitą braškių, prieš prognozuojamas šalnas augalus turėtų uždengti balta agroplėvele.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Tautvydas Gurskas
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Tautvydas Gurskas

Pasak specialisto, taip apsaugoti galima tuos augalus, kurie tuo metu žydi. „Kitas momentas, kurį naudoja ūkininkai, turintys didelius ūkius – laistymo sistema, kai specialiai prieš šalnas, artėjant nulinei temperatūrai, yra įjungiama laistymo sistema ir ant žiedų pilamas vanduo.

Esant nulinei temperatūrai, kai žiedas įšąla į ledą, jis kuo puikiausiai ištveria, visiškai nenukenčia ir nenušąla.

Vanduo, pavirsdamas į ledą, išskiria šilumą, kurią atiduoda žiedui. Pačiame ledo kristale būna tik -1 laipsnis, kurį augalai pakenčia, o išorėje gali būti ir -5 ar -6 laipsniai, tačiau taip užšaldytam žiedui nieko nenutiks. Tad vienas efektyviausių būdų – aplieti vandeniu“, – kalbėjo T.Gurskas.

Asmeninio archyvo nuotr. /Pomidorai
Asmeninio archyvo nuotr. /Pomidorai

Specialistas sako, kad šalnos pavojingos pomidorams, agurkams, serenčiams, baklažanams. Jei jūs turite sudaiginę serenčių ir išnešite į lauką, norėdami jais papuošti savo darželį ar kiemą, verta žinoti, kad šie augalai gerai pakenčia sausrą, bet yra visai nepakantūs šalnoms.

„Tad dekoratyvios sudaigintos gėlės tikrai gali nukentėti. Vienmetės gėlės dažnai būna ne mūsų kraštų, ir bent menkiausia minusinė temperatūra joms kenkia“, – kalbėjo T.Gurskas.

Reikia papildomo šildymo

Atskira tema yra apie šiltnamio augalus, kurie irgi neatsparūs šalčiams. Tačiau šioms daržovėms nepakaks tik agroplėvelės. Be to, sako T.Gurskas, paprastai žmonės daržoves susodina per anksti, neišlaukę pavasarinių šalnų pabaigos.

„Jei jau prisidirbote tiek, kad pasodinote, tai esant šalnoms šiltnamį nakčiai reikėtų pašildyti: įnešti šildytuvą arba įvaryti karutį mėšlo, nes jis išskiria šilumą. Ir tai gerokai padės. Tačiau geriausiai yra sodinti po šalnų“, – sakė agronomas.

Šalnos būna ir vėlyvos

Pavasarinė šalna būna kasmet, dažniausiai – pirmą gegužės dekadą. T.Gurskas prisimena atvejį, kada vėlyviausia šalna buvo net ir gegužės mėnesio antroje pusėje. Vėlyvosios pavasario šalnos yra didelė bėda ūkininkams, kai negrįžtamai nušąla augalai ir nebūna derliaus.

„Stipresnė ar mažesnė, bet ji būna kasmet. Berods, 2017 metais, šalna buvo žydint aktinidijoms. Tada derliaus faktiškai nebuvo, kai šiaip jų priskinama tonom, o tada, kai nušalo – tik dešimtys kilogramų.

Žinoma, dar viskas priklauso nuo regiono: jei šalna yra Kaune, Klaipėdoje jos gali ir nebūti“, – kalbėjo T.Gurskas.

Pasitaiko metų, kai šalna stipriai pakenkia braškių derliui, jei užklumpa jų aktyvaus žydėjimo metu: „Dabar kol kas braškės dar nežydi ir intensyvus žydėjimas prasidės po savaitės-kitos.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Mėgaukis šiandien

Laimė jaustis saugiai

Video

19:56
13:58
00:46

Sodo ir daržo ekspertai

Mes turėsim kūdikį!

Esports namai

Puiki sveikata – mažiau išlaidų

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką