TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Kaktusų oazė

Kaktusai
Fotolia nuotr. / Kaktusai
Šaltinis: Žurnalas „JI“
0
A A

Kaktusai – puikus pasirinkimas toms, kurios neturi daug laiko rūpintis namų augalais. Kaktusai kantrūs ir nekeršija užmaršioms šeimininkėms už tai, kad pamiršo palaistyti...

Daugiau 15min Gyvenimas naujienų – mūsų Facebook puslapyje!

Tikriausiai esate girdėjusi gandų, kad nepatartina namuose auginti kaktusų. Feng šui specialistai tokius gandus aiškina taip: kaktusų spygliai spinduliuoja iš aplinkos sugertą blogą energiją, tačiau dėl to nereikėtų jų vengti. Šiuos augalus tiesiog reikia auginti tinkamose vietose. Kaktusų oazę geriausiai įrengti ant plačios saulėtos palangės. Tada egzotiški augalai ne tik džiugins akis, bet ir saugos, kad į namus iš gatvės nesiskverbtų bloga energija. Norėtumėte kaktusų oazę įrengti niūriame kambario kampe? Kodėl gi ne! Tik pasistenkite, kad aštrūs šių augalų dygliai nebūtų nukreipti į patalpą arba prieš kaktusus pastatykite kelias lapines ar žydinčias kambarines gėles. Jos tarsi skydas apsaugos nuo blogos energijos.

Apie pasirinkimą

Kokiais kaktusais puošti namus, geriausiai pasikonsultuoti su patyrusiu gėlininku: jis patars, iš kurių rūšių kaktusų galite tikėtis nuostabaus grožio žiedų, kurie auga greičiausiai, kuriuos prižiūrėti paprasčiausia ir t. t. Šį kartą supažindinsime su keliomis dažniausiai pražystančių kaktusų rūšimis.

Fotolia nuotr./
Fotolia nuotr./"Echinopsis" kaktusas
Echinopsis. Tai dažniausiai namuose auginami kaktusai. Jie dar vadinami nakties karalienėmis. Tokį pavadinimą gėlininkai sugalvojo ne šiaip sau – balti, švelniai rausvi (Eyriesii, Multiplex), raudoni (Chamaecereus) ar kitos spalvos žiedeliai pradeda skleistis popietę ir ankstyvą rytą nužydi. Tačiau galima pasidžiaugti tuo, kad žiedų būna daug ir jie skleidžiasi vienas po kito.
Shutterstock nuotr./
Shutterstock nuotr./"Rebutia" kaktusas
Rebutia. Šie kaktusai (pasaulyje priskaičiuojama iki 50 rūšių) būna apvalūs, turi švelnesnius ar aštresnius dyglius. Dažnai išaugina nemažai ataugų, o pražysta pavasarį. Rebutia rūšių kaktusai gali augti ir šešėlyje, bet tada retai pasipuošia žiedais.
Fotolia nuotr./
Fotolia nuotr./"Mammillaria sonorensis" kaktusas
Mammillaria. Šiai genčiai priskiriama daugiau nei trys šimtai rūšių kaktusų. Paprastai jie auga kolonijomis, turi cilindro formos stiebus, žydi smulkiais žiedais (vieni augalo viršūnėje sudaro vainikėlius, kitų tankiai pražysta tik mažutės ataugėlės). Namų gėlynui patyrę gėlininkai rekomenduoja rinktis Elongata, Sheldonii, Carmenae rūšis.
Fotolia nuotr./
Fotolia nuotr./"Notocactus" kaktusas
Notocactus. Šiai rūšiai priklausantys kaktusai būna apskritimo ar kiaušinio formos, ataugas išaugina tik senesni augalai. Vieni turi aštrius didelius, kiti švelnius kauburėliais išsidėsčiusius dyglius. Paprastai vasarą viršūnėse sukrauna stambius, dažniausiai geltonus, rečiau raudonus žiedus.
Shutterstock nuotr./
Shutterstock nuotr./"Lobivia" kaktusas
Lobivia. Tai vieni gausiausiai žydinčių kaktusų. Gamtoje jie auga kalnuotose vietovėse. Pakelia didelius temperatūros skirtumus, tačiau sunkiai auga pernelyg šiltoje ir tvankioje patalpoje. Paprastai žydi ankstyvą pavasarį arba rudenį.

Auginimo abėcėlė

♦ Naujai įsigytus kaktusus iškart persodinkite į specialią žemę. Kokius vazonus parinkti? Tiks ir stikliniai, ir glazūruoto molio, ir dekoratyvaus plastiko. Anot patyrusių gėlininkų, neglazūruoto molio indai nėra geras sprendimas, nes garuojant drėgmei, atšąla jų sienelės, tai kenkia kaktusų šaknims.

♦ Pirkdama vazoną prisiminkite, kad jo dugną turi užpildyti augalo šaknys. Jeigu vazonas bus per didelis, žemė jo kraštuose ims rūgti, joje susidarę mikroorganizmai pakenks augalo šaknims ir jis žus.

♦ Į tinkamą žemę persodintą kaktusą savaitę laikykite šešėlyje ir nelaistykite. Vėliau perstatykite į nuolatinę vietą ir pradėkite girdyti.

♦ Nors daugelio rūšių kaktusai puikiai ištveria sausrą, šiltuoju metų laiku juos reikia laistyti reguliariai, geriausiai kartą per mėnesį šiek tiek šiltesniu nei kambario temperatūros nusistovėjusiu vandeniu. Jeigu žinote, kad vandenyje, kuriuo laistote gėles, labai daug kalkių, nepatingėkite neutralizuoti jų pertekliaus: į stiklainį su vandeniu įleiskite medvilninį maišelį, kuriame būtų sauja durpių, parą palaikykite ir liekite augalus. Tiesa, nepilkite vandens ant kaktusų iš viršaus – šiems augalams labiau patinka gerti iš po vazonu padėtos lėkštelės.

♦ Rudenį ir žiemą, jeigu patalpoje vėsu (ne aukštesnė nei +10 °C temperatūra), kaktusų neliekite. Šiltoje patalpoje augančių kaktusų žemę kartą per mėnesį lengvai sudrėkinkite.

♦ Ar reikia kaktusus tręšti? Jeigu juos kasmet persodinate į specialią žemę, galite ir netręšti. Rečiau persodinamus kaktusus pavasarį ir vasarą kartą per mėnesį pamaitinkite specialiomis arba sukulentams skirtomis trąšomis (dozuokite pagal nurodymus ant pakuotės). Retsykiais kaktusus palaistykite silpnu kalio permanganato tirpalu – dezinfekuosite žemę.

Atkreipkite dėmesį! Nevalia kaktusų tręšti kompleksinėmis kambarinių augalų trąšomis, nes jose gausu augimą skatinančio azoto. Jų gavę dygliuotieji draugai ilgainiui pradės leisti ištysusius ūglius, greičiausiai nesužydės.

Ar žinote, kad...

Ant saulėtos palangės augančių kaktusų nereikėtų sukioti – į saulę atsuktoje augalo pusėje kaupiasi žiedų formavimąsi skatinančios sultys.

Kada ir kaip persodinti

Šį darbą reikia atlikti kovo–gegužės mėnesiais. Prieš persodinimą augalo kelias dienas neliekite – lengviau nuo šaknų nubyrės senos žemės. Ant pasirinkto vazono dugno paberkite sluoksnį medžio anglies gabalėlių arba specialių drenažo granulių, tada viduryje supilkite specialių žemių kauburėlį. Atsargiai ant jo ištieskite kaktuso šaknis, lengvai paspaudykite, kad kauburėlis išsilygintų. Užberkite žemių, ant viršaus – sluoksnelį (iki 1 cm) smėlio. Viršų galite papuošti akmenėliais.

Dėmesio verta gudrybė. Plikomis rankomis kaktusų nepersodinsite. Šį darbą lengviau atliksite paėmusi kelių sluoksnių popieriaus juostą (lengvai apsukite ja kaktusą ir pirštais tvirtai suimkite galus) arba dviem medinėmis lazdelėmis.

Kaktusų kompozicijos

Fotolia nuotr./Kaktusų kompozicija
Fotolia nuotr./Kaktusų kompozicija

Didelis kaktusas gražiai atrodys ir vienas, ypač jeigu rasite tinkamą vietą. Mažesnius kaktusus specialistai pataria komponuoti grupelėmis – tik tada jie trauks žvilgsnį.

♦ Vazonėlius su kaktusais įdėkite į platų pintą krepšį ar puošnią molinę lėkštę. Prieš tai ant dugno paberkite žvyro ar akmenėlių.

♦ Spalvingai žydinčių kaktusiukų kolonijai parinkite žiedų spalvą atitinkančius vazonėlius. 

♦ Įvairių rūšių kaktusus sukomponuokite stilingoje medinėje ar pintoje dėžėje (ant dugno turi būti drenažo granulių ar akmenėlių sluoksnis) ir pastatykite ją ant palangės.

♦ Kaktusų šeimyna efektingai atrodys įkurdinta didžiuliame stikliniame inde. Jei vazonėliai neišvaizdūs, juos paslėpkite dekoratyviuose akmenėliuose ar žvyre, susluoksniuotame su juodžemiu ar durpėmis.

Atkreipkite dėmesį! Kaktusus gražu komponuoti su įvairių rūšių sukulentais.

Žurnalas „JI“
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Temos: 1 Gėlė
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką