2 už 1 kainą. Vieną prenumeratą perkate, antrą dovanojate!
Prenumeruoti
2020 08 12

Kaštonai ir citrusinių vaisių išspaudos: iš ko dar galima pasigaminti natūralių valymo priemonių ir skalbiklių?

Soda, actas, muiluotas vanduo – šias priemones, namuose palaikydami švarą ir skalbdami, naudojo mūsų seneliai. Tėvai iš šeimų atsineštus receptus pamiršo, nes būtent tuomet atsirado didžiulė cheminių valiklių ir skalbiklių pasiūla. Dabartiniai trisdešimtmečiai ir keturiasdešimtmečiai užaugo įsivaizduodami, jog „feiriu“ ir „ariel“ kvepia švara.
Kaštonai ir citrinos – natūralios valymo ir skalbimo priemonės
Kaštonai ir citrinos – natūralios valymo ir skalbimo priemonės / 123RF.com nuotr.

Vis dėlto pastarieji dešimt metų žymi perversmą – vis daugiau žmonių atsigręžia į natūralumą ir ima naudoti gamtai ir žmogaus sveikatai mažiausiai kenksmingas valymo priemones.

Paradoksalu, tačiau būtent natūralios valymo priemonės yra pigiausios. O jų veiksmingumu abejoja turbūt tik tie, kurie taip niekada ir nebandė valyti kalkių, degėsio ir kitų įprastų buityje nešvarumų paprastu valgomosios sodos, vandens ir citrinos sulčių šlakelio mišiniu.

123RF.com nuotr./Valgomoji soda
123RF.com nuotr./Valgomoji soda

Nepatinka kvapas? Visada galima rasti norimo eterinio aliejaus ir įlašinus į paruoštą mišinį savo valymo priemonę paversti kvapniausiu valikliu.

Nežinote, nuo ko pradėti? Šiuo klausimu jums padėsime: savo mintimis apie natūralias valymo priemones, skalbiklius ir jų receptais su 15min sutiko pasidalinti tinklaraščio „Vandenynai“ įkūrėjos Eglė ir Sigita.

Ką reiškia ženklai ant valiklių etikečių?

Pasak jų, visos buitinės chemijos priemonės vienaip ar kitaip kenkia aplinkai ir žmogui, tačiau be jų neapsieinama buityje.

„Norėdami, kad mūsų balti skalbiniai būtų nepriekaištingi, o indai blizgėtų prisidedame prie vandens ir oro taršos didinimo“, – be užuolankų sakė pašnekovės.

Lankantis parduotuvėse jos ragino visada skaityti etiketes prieš įsigydami indų ploviklį, skalbimo miltelius ar kitas buitinės chemijos medžiagas.

„Mes pačios parduotuvėje pažiūrėjome populiaraus prekės ženklo indų ploviklio sudėtį ir paaiškėjo, kad juo plaunant indus kenkiama žuvims! O jei panagrinėtume skalbimo priemonių sudėtį, ten galime rasti fosfatų, kurios didina dumblių žydėjimą gėlame vandenyje. Toks intensyvus vandens žydėjimas sukelia deguonies stygių, dėl kurio jame nebegali gyventi žuvys ar kita vandens fauna“, – sakė Eglė.

Žymėjimai ant etikečių
Žymėjimai ant etikečių

Anot jos, dažniausiai buitinės chemijos etiketėje pamatysite šauktuko ženklą, kuris žymi, jog tai „kenksminga medžiaga“. Pavyzdžiui: patekus į akis būtina plauti šaltu vandeniu, nes gali griaužti ir pan., arba medžio su žuvimi ženklą, reiškiantį „pavojinga aplinkai“.

Apsisprendus keisti kasdienius įpročius ir pradėti naudoti aplinką tausojančius valiklius dažnas mūsų pirmiausia ima žvalgytis į ekologiškas ir natūralias priemones, kurių taip pat galima rasti parduotuvėse.

Kalbėdamos apie jas, Sigita ir Eglė atkreipė dėmesį, jog renkantis tokias priemones, taip pat reikia atidžiai išnagrinėti, kas nurodyta ant pakuotės.

„Vien žodis „ekologiškas“ ar „natūralus“ nereiškia, kad priemonė tokia yra. Ekologiškos priemonės turi būti ženklinamos nepriklausomų audito kompanijų ženklais, pavyzdžiui, EU Ecolabel (dažniausiai pasitaikantis), Nordic Ecolabel, Ecocert ar kt. ženklu, kuriose pavojingų medžiagų nėra arba tam tikrų medžiagų yra labai maža koncentracija“, – sakė tinklaraščio „Vandenynai“ įkūrėjos.

Jos pasidalino savo mintimis ir apie šluostes. Pasak Sigitos, daugelis mūsų naudojame mikropluošto šluosčių.

„Pastebime, kaip daugelis socialinėse medijose dalinasi, jog namus valo nano šluoste, kuri pavadinama „natūralia“ ar net „ekologiška“, nes naudojant ją esą nereikia valymui jokios chemijos – užtenka pačios šluostės ir vandens. Tačiau pamirštame, iš ko jos pagamintos. O tai – mikropluoštas, kuris yra sintetinė medžiaga – dažniausiai gaminama iš poliesterio ir poliamido (nailono). Ši šluostė ypatinga tuo, kad jos labai ploni siūlai sunerti taip tankiai, jog medžiaga puikiai sugeria drėgmę, bet jos neužlaiko. Todėl greitai džiūsta ir gerai surenka dulkes nuo paviršių“, – apie pastaruoju metu daugelio pamėgtą šluostę pasakojo pašnekovė.

123RF.com nuotr./Kad langai žvilgėtų, nebūtina naudoti agresyves chemines valymo priemones
123RF.com nuotr./Kad langai žvilgėtų, nebūtina naudoti agresyves chemines valymo priemones

Jos nuomone, jei norisi atsisakyti atliekų, mikropluošto šluostės yra puiki alternatyva, nes jos daugkartinės.

„Vis dėlto jei galvojate plačiau – jos sintetinės, o tai reiškia, kad valant su vandeniu jos palieka mikroplastiko daleles, kurių paskui mes galime įkvėpti, arba nuplauti į vandentiekį. Be to, mikropluošto šluostės nėra natūralios ar juolab ekologiškos (nebent turėtų aukščiau minėtus sertifikatus), nes gaminamos iš plastiko, kuris išgaunamas iš naftos produktų. Jei mikropluošto šluosčių turite namuose, neišmeskite jų, nes jos taps dar viena šiukšle sąvartyne, yrančia 400 metų į smulkias mikroplastiko daleles. Mūsų rekomendacija: naudokite tai, ką turite. O mikropluošto šluostėmis daugiau valykite sausus paviršius, nei drėgnus“, – apie šluostes kalbėjo „Vandenynai“ autorės.

Naudokite tai, ką turite. O mikropluošto šluostėmis daugiau valykite sausus paviršius, nei drėgnus.

Nuo ko pradėti?

Pačios natūraliausios valymo priemonės yra tos, kurias galime pasigaminti patys iš namuose esančių dalykų. Pribrendus šiam sprendimui, anot tinklaraštininkių, pirmiausia reikėtų sunaudoti visas valymo priemones, kurias turite namuose.

„Jei jas išmesite, jos niekur nedings, tik taps teršalais. Todėl tik tuomet, kai jau nebeturite jokių, anksčiau pirktų valymo priemonių, galite gaminti ar įsigyti naujas, rekomenduojame ekologiškas arba valyti natūraliomis valymo priemonėmis, tokiomis kaip actas ir soda, citrina“, – sakė Sigita.

123RF.com nuotr./Citrina, soda ir šluostė
123RF.com nuotr./Citrina, soda ir šluostė

Pačios pirmosios valymo priemonės gali būti soda ir actas, kurių yra dažnuose namuose, arba jas lengva įsigyti parduotuvėse. Dar vienas pigus ir paprastas variantas pradedantiesiems – išspausta citrina. Su ja galima valyti virtuvėje ir vonioje čiaupus.

Pirmiausia reikėtų sunaudoti visas valymo priemones, kurias turite namuose.

Pajutus, kad natūralus valymas tinka, galima daugiau informacijos ir receptų paieškoti internete. Jos yra ne tik anglų, bet ir lietuvių kalba.

Nepulkite į kraštutinumus

Labai dažnai keisti savo įpročius į draugiškesnius aplinkai žmonės apsisprendžia susilaukę vaikų. Sigita ir Eglė – ne išimtis.

„Apie tai, kad reikėtų pakeisti valymo priemones namuose į natūralesnes daugiau galvoti pradėjome susilaukusios vaikų. Turbūt natūraliai taip atsitiko, kad atsirado noras, apsaugoti juos nuo neigiamo chemikalų poveikio, apie kurį anksčiau nesusimąstydavome, ar susimąstydavome, tik per mažai, kad kažką keistume“, – sakė tinklaraštininkės. Prisimindamos savo patirtį, jos sakė, kad svarbiausia ieškoti informacijos, skaityti ir domėtis.

„Ieškokite jums tinkamiausių produktų ir alternatyvų. Nebūtina viską gaminti patiems – šiuo metu yra daugybė puikių, aplinkai draugiškų cheminių priemonių alternatyvų. Savo mieste ieškokite parduotuvių, kuriose galėtumėte namų valymo priemones įsigyti į savo tarą. Taip pat nepulkite į kraštutinumus. Greičiausiai nė vienas, kuris stengiasi gyventi tvariai ir atsakingai, nedaro visko idealiai. Jūs taip pat neprivalote. Keiskite įpročius, daiktus bei valymo priemones namuose pamažu, taip, kaip jums tuo metu išeina. Taip lengviau atrasite kas jums tinka, o kas ne“, – sakė pašnekovės.

Nė vienas, kuris stengiasi gyventi tvariai ir atsakingai, nedaro visko idealiai.

Skalbti – su kaštonų skalbikliu ir trupiniais

Su 15min skaitytojais Sigita ir Eglė pasidalino savo namuose naudojamų natūralių valymo ir skalbimo priemonių, kurias gaminasi pačios. Tai skalbimo priemonė iš kaštonų ar pelenų, bei namams valyti skirti mišiniai su soda, actu, citrina, muiluotu vandeniu.

Skysto kaštonų skalbiklio gamyba

Jums reikės: 6-8 kaštonų, 1 stiklainio su dangteliu, 300 ml vandens.

Pirmiausia visus kaštonus nuplaukite, kad neliktų prilipusių žemių ar šapelių. Jei gaminate skalbiklį baltiems drabužiams skalbti, pirmiausia kaštonus rekomenduojama nulupti, jei spalvotiems – galite praleisti šį žingsnį. Tuomet kaštonus padalinkite į keturias dalis. Suberkite juos į stiklainį ir užpilkite 300 ml vandens. Po 8 valandų skalbiklį jau galima naudoti, tačiau pirmiausia jį nukoškite. Tokio pasigaminto kiekio turėtų užtekti maždaug 2-3 skalbimams. Pasigamintas skystis tinkamas naudoti iki savaitės, laikant jį šaldytuve.

Tinklaraščio „Vandenynai“ nuotr./Skystas kaštonų skalbiklis
Tinklaraščio „Vandenynai“ nuotr./Skystas kaštonų skalbiklis

Sigita ir Eglė atkreipė dėmesį, kad, nors kaštonų sezonas trumpalaikis, tinkamai pasiruošus kaštonų skalbiklį galima turėti visus metus. Svarbiausia pasiruošimo dalis – peiliu ketvirčiuoti kaštonus, o tuomet juos sumalti, pvz., maisto smulkintuvu, mėsmale arba sutraiškyti maisto (galima ir paprastu!) plaktuku. Tuomet svarbu leisti gerai išdžiūti sutrupintiems kaštonams, nes jei liks drėgmės, gali įsimesti pelėsis ir visas darbas nueis perniek. Džiovinti patogu vaisių džiovyklėje (jei tokias turite), arba tiesiog sausai padėti lentynoje. Svarbu, kelis kartus vis pamaišyti ir užtikrinti oro cirkuliaciją.

Pašnekovės sakė, kad kaštonus džiovinti galima ir ant žemos temperatūros šildant orkaitėje, tačiau tokiu atveju svarbu jų nesukepti.

Kai kaštonų masė visiškai išdžius, perpilkite į medžiaginį maišelį arba uždarykite sandariai stiklainyje. Laikykite saulės spindulių nepasiekiamoje vietoje.

Kaip skalbti? Kai skalbiklis skystas, jį galima naudoti taip pat, kaip ir tą, kuris pirktas parduotuvėje. Jei pasiruošite kaštonų trupinių, skalbti galima dviem būdais:

  • Suberkite į užrišamą maišelį ar seną nebenaudojamą kojinę 50-70 g (2-3 šaukšai) kaštonų trupinių ir užriškite mazgą. Taip galite skalbti iš karto, o tokį maišelį galite naudoti keliems skalbimams, jei skalbiate tą pačią dieną.
  • Suberkite į stiklainiuką 50-70 g (2-3 šaukštai) kaštonų trupinių ir užpilkite didele stikline (300-500 ml) vandens. Užpylus šiltu ar karštu vandeniu, tereiks palaikyti nuo 10 iki 30 min. Nukoškite skystį ir jį naudokite skalbimui. Tokio kiekio užtenka 2-3 skalbimams.

„Skalbiant kaštonų skalbikliu nelieka jokio kvapo, skalbiniai švarūs, tačiau jei yra senų dėmių, jas visgi rekomenduotume pradžioje patrinti ūkišku muilu ar su soda ir baltu actu“, – patarimais pasidalino tinklaraščio „Vandenynai“ autorės.

Bazinis acto valiklis ir muiluotas vanduo tinka visiems namams

Jums reikės: 0,5 l šilto muiluoto vandens (geriausia gaminti su skystu muilu), 10 g valgomosios sodos.

Šiuos du ingridientus gerai sumaišius galima valyti visus paviršius (grindis, dažniausiai liečiamus paviršius, pvz., durų ar langų rankenas, raktus nuo namų ir pan., parėjus iš lauko nuvalyti batų padus).

Dar vieną bazinio valiklio receptą siūlo tinklaraštininkė Amelija Kuzmarskė (@Amelijak). Gamindama aplinkai ir žmogui draugiškus valiklius naudoja visiems žinomas bazines priemones – actą ir vandenį, taip pat maistui naudotų vaisių likučius.

„Jau senokai neperku jokių agresyvių paviršių valiklių, nes pasidarau savo. Naudoju tai, ką turiu namuose. Kaupiu, pvz., citrusinių vaisių likučius – tai, kas lieka išspaudus sultis iš apelsinų, citrinų, laimų, greipfrutų. Jas laikau maišelyje šaldiklyje. O vėliau sumaišiusi su actu ir vandeniu (santykiu 1/3 acto ir 2/3 vandens) gaunu puikaus kvapo natūralų valiklį“, – pasakojo Klaipėdoje su šeima įsikūrusi tinklaraštininkė.

Amelijos valiklio receptas:

  • Į stiklainį ar kitą užsukamą stiklinę tarą sudedame vaisių žieveles.
  • Jas užpilame actu. Tinka spirito, obuolių, balto vyno ar bet koks kitas actas. Pilti reikia, kol actas viską apsemia.
  • Tokį mišinį šaldytuve paliekame porai savaičių – kad vaisiai suteiktų gero kvapo actui.
  • Po poros savaičių šitą mišinį pilame į purškiklį perpus su vandeniu ir naudojame visiems paviršiams valyti.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Dantų implantacija: ar verta investuoti į savo šypseną?
Reklama
„FreeBuds Pro 3“ – geriausios belaidės ausinės „Huawei“ istorijoje
Reklama
Tūkstančiai valandų, skirtų mokymuisi: IKEA dalinasi, kiek kainuoja darbuotojų augimas
Reklama
Keliautojas ekstremalas Karolis Mieliauskas: ekspedicijose kas nors iš komandos narių visuomet peršąla ar kokia infekcija užsikrečia, o aš vis „išsisuku“
Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką