-35% metinei prenumeratai. Maža kaina - didelė vertė.
Išbandyti
Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2015 10 18

Katė, galinti kainuoti kaip naujas automobilis

Jei norite įsigyti neįprastos išvaizdos Savanos veislės katę, išvestą iš laukinės ir naminės katės, gali tekti pakloti nemažą sumelę. Pasak šias kates veisiančio Armedo Kavaliausko, tokia katė gali kainuoti nuo 500 eurų iki 15 tūkst. eurų. „Dažniausiai tokias kainas moka veisėjai“, – priduria jis.
Savanos kačiukas
Savanos kačiukas / Shutterstock nuotr.

Labai griežtas standartas

Žmonės augina kates jau ne vieną tūkstantmetį. Pastaraisiais šimtmečiais išveista labai daug kačių veislių, bet kai kuriems kačių augintojams to nepakanka. Ypač – tiems, kuriems patinka laukinės ar pusiau laukinės katės.

Savanos katės – tai naminės katės ir laukinio Afrikos katino servalo kryžminimo rezultatas. 1986 m. veisėjas Judee Frankas išveisė pirmas oficialiai įregistruotas Savanos veislės kates, panaudojęs „Suzi Woods“ priklausiusį servalą ir naminę Siamo katę. Jau 2001 m. veislę pripažino Tarptautinė kačių asociacija.

Savanos veislės kates Lietuvoje veisiantis A. Kavaliauskas sako, kad jos yra didelės, trumpaplaukės, taškuotos katės ilgomis ausimis ir kojomis. „Jos –rytietiškų bruožų. Akytės yra su juodais į nosį einančiais latakais. Tai –įspūdinga katė“, – teigia A. Kavaliauskas.

Veisiant Savanos kates, naudotos įvairios kačių veislės: Siamo, Bengalų, Egipto Mau, Rytų trumpaplaukės ir kitos katės. Dabar kačių veislės, kurias leidžiama naudoti, veisiant Savanos kates, yra apribotos.

„Yra labai griežtas standartas. Žinoma, bandoma jį įgyvendinti. Kačiukų kartos dar iki šiol skiriasi, nors ateityje tikimasi išveisti tokią Savanos katę, kuri nesiskirtų tarp kartų“, – pažymi šios veislės veisėjas.

Anot jo, Savanos veislės katės skiriasi dydžiu, išvaizda, kailiuko spalva, kojų ilgiu, ausimis. „Nors jau yra atsiradusios ir tolimesnių kartų katės, labai primenančios pirmų kartų kates“, ­– prideda A. Kavaliauskas.

Veisiant Savanos kates, naudotos įvairios kačių veislės: Siamo, Bengalų, Egipto Mau, Rytų trumpaplaukės ir kitos katės

Ūgis gali siekti net pusę metro

Veisiant Savanos veislės kates, jų kartos žymimos raidėmis su skaičiais. Kačiukai, turintys apie pusę servalo kraujo, žymimi F1. Kita karta jau bus F2 ir taip – dar kelios kartos. Vėliau gimusios Savanos veislės katės, veistos tik su kitomis Savanos veislės katėmis, žymimos vien raidėmis.

Savanos veislės kačiukų kaina labai priklauso nuo to, kelinta tai karta nuo servalo. „Kaina gali būti nuo 500 eurų. Europoje pardavinėjama iki 15 tūkst. eurų. Dažniausiai tokias kainas moka veisėjai“, – pasakoja A. Kavaliauskas.

Jo teigimu, parodose, vertinant Savanos kates, atsižvelgiama į kailiuko raštą. Šios katės turi būti taškuotos. Kailiuko spalva gali būti geltona, pilkšva ir net juoda.

„Visas juodas kailiukas su atsispindinčiais dar juodesniais taškais“, –patikslina Savanos kates veisiantis vyras. Šių kačių akys gali būti įvairių spalvų ir nebūtinai atitikti kailiuko spalvą.

Savanos katė
Savanos katė

Anot A. Kavaliausko, parodose taip pat apžiūrimos ausys. Reikia, kad jos būtų kuo didesnės. „Kačių dydis nėra pagrindinis akcentas, tačiau taip pat žiūrima ir į tai.

Snukučio forma turi būti kažkiek primenanti rytietiškus bruožus. Trikampio forma: akys, nosis. Ausys turi būti daug aukščiau ir į atsuktos į priekį“, – nurodo A. Kavaliauskas.

Vyras priduria, kad Savanos veislės katės grožis atsiskleidžia per trečius jos gyvenimo metus.

Pirmos kartos Savanos veislės katės sveria nuo 6–11 kg. Vėlesnių kartų kačių svoris mažesnis – apie 6–7 kg. Dėl įvairių genetinių faktorių, svoris gali smarkiai skirtis net toje pačioje vadoje.

„Ūgis dar priklauso nuo kartos, – atkreipia dėmesį A. Kavaliauskas. – Gali būti 50 cm.“ Vienos iš Savanos veislės kačių veisėjo augintinių ūgis – 40 cm.

Išsiskiria monogamiškumu

Savanos veislės katės ir katinai, pasak jų veisėjo, yra labai monogamiški. Katinas dažniausiai bendrauja su viena kate, kartais – su dviem.

Snukučio forma turi būti kažkiek primenanti rytietiškus bruožus. Trikampio forma: akys, nosis. Ausys turi būti daug aukščiau ir į atsuktos į priekį

Veterinarijos mokslų daktaras Jakovas Šengautas sako, kad Savanos kačių veisimas yra išties sudėtingas.

„Pirmos kelios vyriškos lyties kartos būna nevaisingos. Tai jau ­– genetikos dėsniai. Toliau veisiant šią katę, jei nenaudojamas servalas, naudojamas vėlesnės – trečios ar ketvirtos kartos – patinas ir pirmos ar antros kartos patelė. Taip išlaikoma veislė“, – aiškina J. Šengautas.

Jis pažymi, kad ne visose šalyse namuose galima laikyti laukinį gyvūną servalą. Kai kur tai esą draudžia įstatymai.

„Čia įsijungia dirbtinis sėklinimas, nes veisėjai, norintys tai daryti, bando jas atsisiųsti iš tų vietų, kur galima laikyti. Turbūt šis dirbtinis sėklinimas taip pat gali padėti didinti Savanos veislės kačių populiaciją“, – svarsto veterinarijos mokslų daktaras.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius