Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Namus „užpuolė“ genys? Ornitologas atsakė, kas juos pritraukia labiausiai

Kodėl geniai taip susižavi namų fasadais ir pradeda juose kalti skyles? 15min skaitytojai dalinasi, kad toks vaizdas išties stebina – geniai kala tiek medinius, tiek visiškai naujus, tiek ką tik apšildytus ir nudažytus namus. Ko jie ieško?
Genys
Genys / Shutterstock nuotr.

Natūralu, kad nukentėjęs namo fasadas nedžiugina, ypač, jeigu tai nauji namai. Bet kaip susitarti su šiais paukščiais draugiškai? Apie tai, ką reikėtų žinoti, jeigu genys įsisuko į jūsų namus, kalba ornitologas, Lietuvos ornitologų draugijos direktorius Liutauras Raudonikis.

Jis dalinasi, kad geniai gali taip elgtis dėl kelių priežasčių. „Geniai natūraliai kala medžius gamtoje, ieškodami maisto. Kodėl juos patraukia namų fasadai? Tai susiję su tuo, kad daugelis namų fasadų yra apšiltinti putų polistirolu, kuris galimai dėl aplinkos faktorių girgžda, skleidžia garsus, primenančius krebždesį ir geniams atrodo, kad ten slepiasi jų maistas – vabalai, graužiantys medieną“, – sako L.Raudonikis.

Jis priduria, kad geniai tokiu atveju gali iškalti ne vieną ir ne dvi skyles ieškodami sau maisto ir jo vis nerasdami, kadangi taip elgiasi ir gamtoje. Juos traukia ir seni mediniai namai, kadangi ten gali įsimesti kokie nors gyviai, kurie graužia medieną – tada geniai atskrenda ieškoti maisto. Beje, paukščiai gali susidomėti ir naujais medinėmis lentelėmis apkaltais namais, ypač, jeigu jie apšiltinti – čia „juodą“ darbą ir vėl atlieka apšiltinamoji medžiaga.

„Kita priežastis gali būti susijusi su pavienių paukščių elgesiu, kai jie elgiasi netipiškai. Tarkime, Švedijoje yra medinių elektros stulpų, kurie suniokojami genių vėliau lūžta, tad Skandinavijoje netgi galima kai kuriuos paukščius, kurie yra saugomi, pagauti gavus leidimą, ir taip išvengti žalos“, – aiškina ornitologas.

Kaip susitarti su geniais ir jiems nepakenkti? „Padėti gali, pavyzdžiui, prie namo tvirtinamas didelis genio siluetas, kuris, beje, visai dailiai atrodo ir vaizdo negadina.

Liutauro Raudonikio nuotr./Genio siluetas
Liutauro Raudonikio nuotr./Genio siluetas

Ar padėti galėtų garsiniai prietaisai? Sunku pasakyti, kadangi su paukščio pavojaus signalo imitacija nepagyvensite, kadangi toks garsas yra šaižus. Dar yra ir ultragarsiniai prietaisai, tačiau ar jie padėtų nuo genių, sunku pasakyti“, – teigia specialistas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius