Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Pasirengimas naujam vejų priežiūros sezonui. Nuo ko pradėti?

Pasirengimas naujam vejų priežiūros sezonui.
Pasirengimas naujam vejų priežiūros sezonui.
Šaltinis: 15min
0
A A

Pavasarį, ėmus kaltis naujiems žolės stiebeliams, išryškėja dekoratyvinių vejų defektai: pageltę lopai ar net ištisi takeliai, kuriais buvo vaikščiota žiemą per sniegą, kurmių iškelti žemių grumstai ar dėl pašalo susidarę dirvos nelygumai. Balandis – tinkamiausias mėnuo dekoratyvinės vejos priežiūros darbams, o taip pat ir žoliapjovių techninei apžiūrai.

Daugiau 15min Gyvenimas naujienų – mūsų Facebook puslapyje!

Kaip dekoratyvinėje pievelėje pašalinti žiemos paliktus defektus

Jei žiemos padaryti nuostoliai pievelei yra nežymūs, užtenka ją nugrėbti tankiu grėbliu, o kartą per dvejus metus rekomenduojama aeruoti specialiais tam skirtais įrankiais ar paprastomis sodo šakėmis. Taip atsigaunančios žolės šaknys bei susigulėjusi žemė gaus daugiau oro ir į ją lengviau prasiskverbs maistingosios medžiagos bei vanduo.

Prieš vasaros sezoną veją specialistai pataria patręšti specialiomis vejoms skirtomis trąšomis ir nurūgštinti dolomitmilčiais arba pelenais.

Didžiausia dekoratyvinių vejų problema – po žiemos atsiradę nelygumai bei įdubimai, kurie vėliau trukdo žolės pjovimui. Už jų kliūvantys žoliapjovių peiliai dar labiau gali pakenkti ir pievai, ir jos pjovimo technikai. Mažus nelygumus galima sulyginti volu, o didesnius įdubimus tenka užlyginti smėlio ir žemių mišiniu. Atauganti žolė šiuos plotus per keletą savaičių vėl padengs žaliu kilimu, tačiau gilesnes ir didesnes duobes užpiltas juodžemiu galima apsėti tos pačios rūšies žole. Vejos sėklas būtina suvoluoti ir periodiškai laistyti. Tinkamiausias metas sėti žolę – kai temperatūra dienomis siekia bent 14 laipsnių šilumos.

Prieš vasaros sezoną veją specialistai pataria patręšti specialiomis vejoms skirtomis trąšomis ir nurūgštinti dolomitmilčiais arba pelenais.

Po žiemos išgeltusios ir sunykusios žolės plotus gali tekti atsodinti iš naujo. Plokščiu kastuvu pašalinus parudavusią velėną, žemę reikėtų supurenti, suvoluoti ir pasėjus naują žolę užberti juodžemiu. Po mėnesio, kai išdygusi nauja žolė pasieks maždaug 8 cm., ją bus galima nupjauti iki 5 cm aukščio. Pjaunant trečią ar ketvirtą kartą, kai žolė taps tankesnė ir ne tokia gležna, jos pjovimo aukštį palaipsniui galima mažinti iki 3 cm.

Dažniau pjaunama veja, paliekant ilgesnius žolės stiebelius dėl juose vykstančios fotosintezės, auga gražesnė ir tankesnė. Palei pat žemę nupjauta žolė netenka daug maistinių medžiagų, kurių atsargas kaupia stiebeliuose, be to trumpos žolės šaknis lengviau pasiekia saulė, todėl veja gali imti gelsti ar net išdegti.

"Husqvarna" sodo traktoriukai.

Kaip sezonui paruošti vejos pjovimo techniką

Kol sutvarkyta veja laukia pirmojo pjovimo, būtina patikrinti ir naujam sezonui paruošti savo vejos pjovimo techniką. Pasak „Husqvarna Lietuva“ techninio aptarnavimo vadovo Aido Lebedos, benzininių vejapjovių, rankinių žoliapjovių bei sodo traktoriukų savininkai prieš naują sezoną turėtų ne tik patikrinti, kaip veikia jų turima technika, bet ir pakeisti kai kurias detales.

„Pirmiausia, jei vejapjovė buvo naudota ir praėjusį sezoną, reikėtų kruopščiai išvalyti ir pašalinti likusius nešvarumus, žemes ir prilipusią žolę. Kad technika tarnautų dar ne vienerius metus, rekomenduojama iš benzininių vejapjovių, traktoriukų ir rankinių žoliapjovių išleisti senus degalus, jei tai dar nebuvo padaryta rudenį, pasibaigus žolės pjovimo sezonui. Per žiemą degalų bakeliuose galėjo susidaryti nuosėdų, kurios gali užkimšti karbiuratorių. Taip pat būtina pakeisti tepalus bei oro filtrus ir išgaląsti pjovimo peilius“, – pažymi A. Lebeda.

„Husqvarna“ „Automower“ robotas vejapjovė
„Husqvarna“ „Automower“ robotas vejapjovė

Kaip išsirinkti naują vejapjovę

Tiems, kas naujam sezonui ieško naujos sodo technikos, „Husqvarna Lietuva“ techninio aptarnavimo vadovas A.Lebeda pirmiausia rekomenduoja įvertinti pjaunamos vejos paskirtį ir dydį.

„Sklypuose ir sodybose, kur pievų plotas siekia iki 50 arų, geriausiai tinka savaeigių žoliapjovių modeliai, kurių pjovimo plotis yra didesnis. Šienaujant 1 ha plotą, gali tekti nueiti apie 3 kilometrus. Tokioms vejoms šienauti labiausiai tinka sodo traktoriukai. Jei sklype yra daug medžių, reikalinga technika, kuria būtų lengva atlikti sudėtingesnius manevrus. Tokiu atveju labiausiai praverčia ypač manevringi Rider traktoriukai, kuriuose pjovimo agregatas įmontuotas priekyje“, – pasakoja A.Lebeda.

Pasak „Husqvarna Lietuva“ techninio aptarnavimo vadovo, privačių namų ar sodybų savininkams, kurie neturi laiko kruopščiai vejos priežiūrai, geriausias pasirinkimas – vejapjovės robotai, galintys dirbti visą dieną bet kokiu oru.

„Husqvarna“ „Automower“ robotas vejapjovė – tai vienas ekologiškiausių sprendimų. Elektra varomas robotas kas dieną „vaikšto“ po veją ir ją pjauna įvairiomis kryptimis, tad pievelė nuolat atrodo nepriekaištingai prižiūrėta, o šeimininkams dėl kiemo priežiūros nebereikia sukti galvos ir gaišti laiko“, – pasakoja A.Lebeda.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką