Dabar populiaru
Publikuota: 2018 rugsėjo 12d. 12:53

Paslaugos.lt: pataria dizaineriai: kaip nepadaryti klaidų renkantis spalvas namams

„Pinkodelia“ interjeras
Asmeninio arch. nuotr. / „Pinkodelia“ interjeras

Vienas didžiausių galvosūkių darant remontą ar kuriant naujus namus yra spalvų pasirinkimas. Ar mėgstama spalva nebus per ryški? Ar ilgainiui nepradės varginti? Kokios spalvos derės šalia jos? Kiek spalvų vienoje patalpoje yra optimalu, kokios gali būti pagrindinės, o kokios – tik akcentai?

Šiuos klausimus šiandien uždavėme dviems dizainerėms – Kristinai Petrovskei ir dizaino įmonės „Pinkodelia“ atstovei Urtei Berūkštytei.

Raudona ir žalia – labiausiai „nedraugaujančios“ spalvos

Anot Kristinos Petrovskės, spavų pasirinkimą lemia daug faktorių – patalpa, lauko aplinka, skonis, praktiškumas, prabangos ar stiliaus poreikis. Tačiau pradėti reiktų pirmiausia atsirenkant 3-4 labiausiai patinkančias ir tarpusavyje derančias spalvas, kurios interjere dominuotų. „Nereiktų maišyti vienoje vietoje daug ryškių spalvų. Visada pataikysite, jei rinksites artimas spalvas, pavyzdziui rusvą, juodą, pilką arba rausvą, bordo, rudą. O sukurtą pagrindinių spalvų derinį galima papildyti keletu dekoro elementų su ryškesniu atspalviu“, – pataria pašnekovė.

Asmeninio arch. nuotr./Kristinos Petrovskės kurtas interjeras
Asmeninio arch. nuotr./Kristinos Petrovskės kurtas interjeras

Kaip klientų mėgstamiausias dizainerė įvardija rusvą medžio, pilką, kakavinę, baltą, juodą, žalsvą spalvas. Labiausiai mėgstami deriniai – pilka ir balta, medis ir rusvi atspalviai, medis ir balta. O madingiausi šiemet, anot K.Petrovės, bordiniai, žalsvi ir rusvi atspalviai. Norintiems namuose sukurti modernų stilių specialistė pataria rinktis lengvas ir ramias spalvas: įvairius pilkos ir baltos atspalvius, juodą ir medžio faktūros spalvas.

Dizainerė ragina nebijoti juodos spalvos ir drąsiai rinktis ją kaip vieną iš dominuojančių spalvų sienoms ir arba baldams ar bent naudoti ją kaip akcentą (rankenos, rozetės, dekoras).

Ką daryti, jei patalpa labai nejauki? Pašnekovė siūlo ją dažyti šiltais atspalviais ir kaip atsvarą derinti su viena iš šaltesnių. Taip pat vengti dažyti visus namus viena spalva, nes bus nuobodu ir šalta.

Norint namams suteikti žaismingumo, K.Petrovskė pataria naudoti vadinamus „ombre“ derinius, t.y. tos pačios spalvos skirtingus atspalvius. Tačiau rinktis vertėtų atidžiai, nes kai kurios netgi artimos spalvos būdamos šalia gali labai pjautis. Kokių spalvų nenaudoti kartu? Dizainerė kaip nederančias įvardija raudoną ir žalią.

Dizainerės Kristinos Petrovskės interjerus pamatysite čia.

Asmeninio arch. nuotr./Kristinos Petrovskės kurtas interjeras
Asmeninio arch. nuotr./Kristinos Petrovskės kurtas interjeras

Derinti spalvas padės spalvų ratas ir kelios taisyklės

„Pinkodelia“ dizainerė Urtė Berūkštytė spalvas derinti pataria atsižvelgiant į spalvų ratą ir naudojant 60/30/10 derinimo metodą.

„Spalvų ratas yra suskirstytas į 12 spalvų ir tris kategorijas: pradinį, antrinį ir tretinį. Pagrindinės spalvos yra raudona, geltona ir mėlyna, o visos kitos spalvos sukurtos iš šių trijų spalvų. Spalvų ratas yra padalintas į šaltas bei šiltas spalvas, pavyzdžiui melsvos, žalsvos ir purpurinės spalvos yra labiau raminančios, gelsvos, rudos, raudonos suteikia energingumo jausmą“, – pasakoja dizainerė ir pirmiausia pataria išsigryninti norimos sukurti atmosferos idėją.

Anot jos, paprastai erdvėje stengiamasi palaikyti balansą tarp šaltų ir šiltų tonų, tačiau nebūtinai lygiomis dalimis. Tad naudojant monochromatinę spalvų schemą su vėsiais tonais labai dera tokios detalės kaip natūralios spalvos kilimas, medžio baldai ar vario detalės.

Kalbant apie spalvų derinimo metodą 60/30/10, U.Berūkštytė visų pirma pataria išsirinkti pagrindinę spalvą, iš kurios galima lengvai sukurti daug skirtingų tos pačios spalvos šeimos versijų bei šią spalvą suderinti su neutralia. Interjero dizaino kalboje tai vadinama atspalviu ir tonu.

„Pavyzdžiui, 60% turėtų sudaryti jūsų interjero pagrindinė spalva, kuri apima sienų, grindų spalvą ir kai kuriuos baldus. 30% antrinės spalvos sudarys dekoro elementai. Kadangi pagrindinė spalva yra tik pusė spalvų sodrumo kiekio, antrinė spalva tolygiai susiderina ir prisitaiko prie pirminės. Ir tuomet tik 10% turėtų sudaryti akcento spalva, kuri turėtų ryškiai išsiskirti. Jos paskirtis – atkreipti dėmesį, įvesti gyvumo į interjerą bei suteikti kontrastą visai spalvų schemai. Ji turėtų būti naudojama ne vienoje erdvėje, bet atsikartoti visame interjere“, – derinimo principus atskleidžia specialistė.

Asmeninio arch. nuotr./„Pinkodelia“ interjeras
Asmeninio arch. nuotr./„Pinkodelia“ interjeras

Juoda – didžiausią prabangos jausmą sukurianti spalva

„Pinkodelia“ dizainerės teigimu, šiemet interjeruose dominuoja rausva paletė, ypač reiktų atkreipti dėmesį į raudonųjų paprikų spalvas, saldžius flamingo atspalvius, oražinę bei purpurinę. Be ryškių spalvų, grįžta ir žemės spalvos kaip „Cappuccino“ neutralumas, kuris suteikia prabangos bei šilumos aplinkai. Taip pat smėlio bei pilkos mišinys, pagyvintas tokiais atsplaviais kaip terakota, gili mėlyna bei šilta chaki spalva.

Taip pat pastebima nauja tendencija, vadinama „ombre“, kuri remiasi spalvų perėjimu nuo tamsių iki šviesių tonų arba nuo vieno atspalvio į kitą. Ši technika plačiai naudojama ne tik sienų dekoravimui, bet ir produkto dizaine bei kituose interjero dekoro elementuose.

Kaip ypač populiarius ir klientų mėgstamus derinius U.Berūkštytė išskiria baltos ir kupranugarių spalvos kombinaciją bei giliai rausvos ir grynai pilkos, bordo raudonos ir juodųjų ikrų spalvas. Taip pat vis dažniau naudojamas priešingų spalvų, mėlynos ir oranžinės derinys. Turtingos aukso ir abrikosų spalvos suteikia interjerui išskirtinumo.

Norintiems namuose sukurti modernų stilių dizainerė pataria naudoti vario, bronzos, aukso atspalvius kartu su juoda spalva, marmuro ar terrazzo medžiagomis, kurios suteikia šilumos ir rafinuotumo jausmą. Blizgios bei metalinės detalės palaiko pusiausvyrą tamsoje ir puikiai dera su gilios žalios, šviesiai rusvos, tamsiai melsvos spalvos aksominiais minkštais baldais.

Ieškantiems prabangos ir išskirtinumo, pašnekovė siūlo rinktis drąsesnius sprendimus: „Niekas taip nesukuria prabangos ir gilumo jausmo kaip juoda spalva. Viena iš tendencijų yra didelis spalvų ir tonų kontrastas. Paskutinis mados klyksmas – juodi matiniai elementai, pradedant vonios čiaupais ir baigiant rankenėlemis balduose ar kituose dekoro elementuose. Juoda naudojama vis dažniau kaip akcentinė spalva dekoro elementuose“.

„Pinkodelia“ įmonės interjerus pamatysite čia.

Asmeninio arch. nuotr./„Pinkodelia“ interjeras
Asmeninio arch. nuotr./„Pinkodelia“ interjeras

Derinant spalvas svarbu ir jų tonas, ir intensyvumas

Anot U.Berūkštytės, kuriant interjerą svarbu atsiminti, kad šilta spalva sukuria jaukumo jausmą, bet tuo pačiu ir sumažina erdvės pojūtį, kai tuo tarpu vėsios spalvos linkusios sukurti gylio jausmą, todėl gali vizualiai išplėsti kambarį ar erdvę.

Tad projektuojant nereikėtų apsiriboti šilta ar šalta spalvų schema, bet vertėtų stengtis išlaikyti balansą. Jaukiuose namuose, kuriuose vyrauja šiltos spalvos, medžio tekstūros, turi būti bent vienas šaltas atspalvis. Tą patį reiktų pritaikyti ir priešingai situacijai.

Norint sukurti įdomesnį ir akį patraukianti interjerą, dizainerė pataria naudoti turkio spalvą bei medžio elementus, pavyzdžiui, baldų kojelėse, grindjuostėse, langinėse. Siekiant pusiausvyros, grindis galima palikti neutralias.

Pašnekovė pastebi, kad vis dar labai mėgstamos pastelinės spalvos, tačiau jas naudojant iškyla grėsmė sukurti visiškai blyškų interjerą. Tad jeigu dauguma baldų, dekoro elementų yra pastelinių spalvų, vieną sieną vertėtų nudažyti tamsia spalva, kuri akivaizdžiai išryškins interjerą. Arba atvirkščiai, norit užglaistyti nelygias sienas, naudojami šviesūs, rusvi, pilki atsplaviai, tačiau tokiu atveju likusios interjero detalės turėtų būti tamsesnės.

Baltos spalvos mitas ir kitos klaidos

U.Berūkštytės teigimu, šiuo metu žmonės vis dažniau pasirenka vien tik baltą spalvą, manydami, jog tai suteiks lengvumo jų namams, tačiau balti dažai gali veikti priešingai, pavyzdžiui, naudojant šią spalvą mažame kambaryje, gali atsirasti uždarytos bei blankios erdvės įspūdis. Nors atrodo, jog balta turėtų padaryti jūsų kambarį lengvesnį ir vizualiai didesnį, iš tikrųjų rezultatas gali būti priešingas. Erdvėje atsispindės kiekvienas šešėlis bei išryškės tamsūs kampai.

Balta spalva ypač netinkama mažoms erdvėms, kur trūksta natūralaus apšvietimo. Tokiose situacijose ji geriausiai veikia kaip akcento spalva ar apdailos detalė. Vietoj to, pabandykite rusvai ar žalsvai pilką.

Dar viena klaida renkantis spalvas kambariui – nekreipti dėmesio į lubas ir palikti jas baltas, kaip dažniausiai ir daroma. Tačiau dizainerė atkreipia dėmesį, kad lubos ne be reikalo yra vadinamos penktąja siena ir nudažius jas bei sienas priešingomis spalvomis, erdvė gali iš nuobodžios tapti unikalia ir įsimintina.

Kalbant apie pačius netinkamiausius derinius, U.Berūkštytė pataria atsargiai derinti intensyvias ir išblyškusias spalvas, nes viena gali visai pradingti, o kita labai rėžti akį. „Net ir jei naudojamos priešingos spalvos, pavyzdžiui, geltona su violetine ar spalvos, esančios šalia viena kitos, jos turėtų būti vienodo intensyvumo, jog „įsipaišytų“ į bendrą interjero kompoziciją“, – rekomenduoja dizainerė.

Grindys, anot specialistės, yra pagrindinis veikėjas erdvėje, nuo kurių atspalvio gali priklausyti bendras kambario tonas. Saugiausias būdas derinant medines grindis su sienomis yra pasirinkti sienų spalvos toną artimą grindų spalvos tonui.

Remiamas turinys
Komentarai

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Interviu Kultūra

Iškili rumunų poetė A.Blandiana: „Buvo lengviau priešintis režimui nei rašyti tai, ko jis reikalauja“

Popiežiaus vizitas Lietuvoje

Gazas

Paskelbti duomenys: vidutinio greičio matuokliai užfiksavo beveik 90 tūkst. pažeidėjų

Kultūra

„Man Booker“ premija: knygos, šiais metais pretenduojančios į prestižinį apdovanojimą

Popiežiaus vizitas Aktualu

1000 popiežiaus vizito savanorių – jie kuria istoriją

Vardai

Chuliganizmą kelyje neigiantis P.Aršauskas: „Lamborghini“ jautri virpesiams, gal pareigūnams pasirodė?

Mokslas.IT

Ši nuotrauka – ne klastotė. Tačiau kosmose iki šiol niekas nepasimetė. Kaip?

Vardai

Eminemo ir Machine Gun Kelly kovoje triumfuoja jaunasis reperis: kas juoksis paskutinis?

Verslas

KPD vertinimo tarybose specialistai nedeklaruoja interesų, veikla kelia nerimą ir STT

Gazas

Diena su nežymėtu policijos „Audi A6 quattro“: kodėl vairuotojai jai linki, kad „užkaltų“ variklis

Pasaulis kišenėje

Artūras Zuokas priminė reklamą apie G tašką – nori atleisti „Go Vilnius“ direktorę

Aktualu

Kauno policija rekordiniu greičiu nustatė ir sulaikė sprogimo grasintoją

15min recenzija Kultūra

„Laukiant kito atėjimo“: saugi paroda be lenkų ultrų ir „w“

Verslas

Savivaldybė prašys LEU rūmus perleisti jos žinion

24sek

„Žalgirio“ biudžetas – didesnis nei visų likusių 9 LKL komandų kartu sudėjus

Pasaulis kišenėje

„Ryanair“ keleivis nufilmavo, kaip oro uoste vagiama iš lagamino

Vardai

N.Martinavičienė – apie konfliktą su vyru, matant kolegoms: „Jis parvertė mane, atėmė telefoną“

Maistas

Pikantiško skonio rauginti pomidorai su garstyčiomis

Popiežiaus vizitas Gyvenimas

Popiežių Pranciškų pasitiksime subjurusiais orais: savaitgalį prasideda tikrasis ruduo

Aktualu

D.Trumpas: būtų apmaudu, jei B.Kavanaugh lytiniu smurtu kaltinanti moteris neatvyktų į Senatą

Naujienos

Aktualu

J.Petrauskienė nenusišalino nuo sprendimų dėl ŠMM pavaldžių įstaigų, perkančių iš jos vyro

Gyvenimas

15min studijoje – pokalbis apie tai, kiek žmonių ryžtasi paaukoti savo kūną mokslui

Sportas

Ledo ritulininkas Kostas Gusevas į Rygos klubą įsiprašė SMS žinute

Aktualu

J.Petrauskienė: naujai mokytojų apmokėjimo tvarkai pasiruošė mažuma mokyklų

Verslas

Vyriausybė atsisakė planų steigti teismo rūmus Elektrėnuose

Aktualu

Filipinuose nuo uolos nukritus keleiviniam mikroautobusui žuvo 14 žmonių

Aktualu

Vyriausybė pritarė PAGD padalinių reorganizavimui

Aktualu

Vyriausybė patvirtino Šeimos politikos komisiją

Vardai

70-metės pensininkės figūra – it studenčiokės: moteris atskleidė savo ilgaamžio grožio paslaptį

Verslas

Lietuviams vidurinė klasė – 1070 eurų ir nuosavas būstas, estams – galimybė atostogauti

Aktualu

Ataskaita: Vokietijos Katalikų Bažnyčioje užfiksuoti 3 677 lytinio išnaudojimo atvejai

Aktualu

S.Šoigu: Rusija ir Kinija bendras karines pratybas rengs reguliariai

Aktualu

Popiežius Pranciškus kitąmet tikisi apsilankyti Japonijoje

Sportas

T.Mikuckis karjerą tęs Latvijoje

Aktualu

Į BFK pirmininko pavaduotojus siūlomas „tvarkietis“

Aktualu

Girtas prie vairo Vilniuje vyras sėdo drąsiai, bet bausmės išsigando ir pasislėpė

Sportas

Lina Šaltytė-Masilionė pateko į pasaulio čempionato pusfinalį

Aktualu

Uždarytas Belgrado oro uostas: pakilimo taką užblokavo lėktuvas sprogusiomis padangomis

Verslas

Didžiausi mitai apie IT industriją

Aktualu

„Tvarkiečių“ maištininkai prezidentu mato R.Paksą, bet R.Žemaitaitis kategoriškas: nėra jokių galimybių

Vardai

Daugiau vandens

Sveikata

Ruduo pilnas komplimentų

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką