Saulės spinduliai gali pažeisti odą ir pro uždarytą langą automobilyje ar biure

Ar važiuodami automobiliu, traukiniu ar autobusu renkatės vietą, kad nebūtumėte saulėje, ar mėgstate sėdėti saulėtoje pusėje? Jei pasirinkote saulėtąją vietą, tai tikrai žinote, kad ir pro uždarytą langą neabejotinai jaučiate saulės kaitrą.
Moteris vairuoja
Automobilyje / Shutterstock nuotr.

Tačiau ar galite nudegti saulėje arba pažeisti odą, kai sėdite automobilyje arba patalpoje uždarytais langais?

„Science Alert“ išnagrinėjo, ultravioletinių spindulių (UV) spinduliuotės patenka pro skirtingų tipų stiklus, kaip tamsinimas gali padėti blokuoti UV spindulius ir ar reikia naudoti apsauginį kremą nuo saulės, kai vairuojame automobiliu arba esame patalpoje.

Kuo skiriasi UVA ir UVB?

Iš visos Žemę pasiekiančios UV spinduliuotės apie 95 proc. sudaro UVA ir 5 proc. – UVB.

UVB pasiekia tik viršutinius odos sluoksnius, tačiau yra pagrindinė nudegimų saulėje, kataraktos ir odos vėžio priežastis. UVA prasiskverbia giliau į mūsų odą ir sukelia ląstelių pažeidimus, dėl kurių susergama odos vėžiu.

Tyrimai rodo, kad stiklas skirtingai blokuoja UVA ir UVB spinduliuotę
Visi namų, biurų ir automobilių langų stiklai visiškai nepraleidžia UVB spinduliuotės. Tačiau tik laminuotas stiklas gali visiškai blokuoti UVA spinduliuotę. Taigi, UVA gali prasiskverbti pro kitus automobilių, namų ir biurų langų stiklus ir pažeisti odą, taip padidindamas vėžio riziką.

Kaip rašoma „Science Alert“, priekinis automobilio priekinis stiklas praleidžia daug saulės spindulių ir šviesos. Laimei, jis sulaiko 98 proc. UVA spinduliuotės, nes yra pagamintas iš dviejų sluoksnių laminuoto stiklo.

Shutterstock nuotr./Moteris automobilyje
Shutterstock nuotr./Moteris automobilyje

Tačiau šoniniai ir galiniai automobilio langai paprastai yra pagaminti iš grūdinto stiklo, kuris ne visiškai blokuoja UVA spindulius. Atlikus 29 automobilių tyrimą nustatyta, kad pro šoninius ir galinius langus patenka nuo 4 proc. iki beveik 56 proc. UVA spindulių.

Atskirame Saudo Arabijoje atliktame tyrime mokslininkai tai patvirtino. Nustatyta, kad vairuotojai buvo veikiami UV spinduliuotės indekso iki 3,5. (Australijoje apsauga nuo saulės paprastai rekomenduojama, kai UV indeksas yra 3 arba didesnis – esant tokiam UV indeksui blyški oda nudega maždaug per 20 minučių).

Taigi, jei jūsų langai tamsinti, automobilyje nereikėtų naudoti apsauginio kremo nuo saulės. Tačiau netamsintų langų keleiviams reikėtų pasirūpinti odos apsauga.

UV spindulių poveikis vairuojant didina odos vėžio riziką

Daugelis žmonių daug laiko praleidžia automobilyje: važinėdami į darbą, keliaudami, o galbūt jų darbas yra vairavimas. Pasikartojantis UVA spinduliuotės poveikis per šoninius automobilio langus gali būti nepastebimas, tačiau jis gali paveikti mūsų odą.

Iš tiesų odos vėžys dažniau pasitaiko būtent tiems pacientams, kurie daug laiko praleidžia vairuotojo pusėje. Jungtinėse Amerikos Valstijose (kur vairuotojai sėdi kairėje pusėje) atlikto tyrimo metu nustatyta, kad kairėje pusėje yra daugiau veido, galvos odos, rankų ir kojų odos vėžio atvejų nei dešinėje pusėje; Rankų odos vėžio atvejų buvo net 20 kartų daugiau.

Kito JAV atlikto tyrimo metu nustatyta, kad šis poveikis buvo didesnis vyrams: 74 proc. ankstyvosios melanomos diagnozę išgirdusių pacientų odos pakitimų turėjo būtent kairėje veido pusėje, t.y. pusėje, kuri buvo atsukta į stiklą.

Katarakta ir kiti akių pažeidimai taip pat dažniau pasitaiko vairuotojo pusėje.

Shutterstock nuotr./Moteris dirba namuose
Shutterstock nuotr./Moteris dirba namuose

Kokį poveikį UV spinduliai daro per namų ar biuro langus?

Per namų langus matome UV spindulių daromą žalą patalpoje esantiems daiktams: medžiagos išblunka, UV poveikis matyti ir baldams ar plastikui.

Dauguma gyvenamųjų namų langų stiklų praleidžia daug UVA spindulių – nuo 45 proc. iki 75 proc. Vieno stiklo stiklas praleidžia daugiausia UVA spindulių, o storesnis, tamsintas arba dengtas stiklas blokuoja daugiau UVA spindulių.

Geriausia rinktis laminuotą stiklą arba dvigubo stiklo tamsintus langus, kurie praleidžia mažiau nei 1 proc. UVA. Be to, stoglangiai gaminami iš laminuoto stiklo, kuris visiškai nepraleidžia UVA.

Dauguma biurų ir komercinių patalpų langų stiklų geriau apsaugo nuo UVA spindulių nei gyvenamųjų patalpų langai, nes praleidžia mažiau nei 25 proc. UVA spindulių. Tokie langai paprastai būna su dvigubais stiklais ir tamsinti, su atspindinčiomis savybėmis arba UV spindulius sugeriančiomis cheminėmis medžiagomis.

Be to, kai kurie išmanieji langai, kurie mažina karštį naudodami chemines priemones, tamsinančias stiklą, taip pat gali blokuoti UVA spindulius.

Kada automobilyje ar patalpoje turėtumėte naudoti apsauginį kremą ir akinius nuo saulės?

Nieko neturėtų stebinti išvada, kad didžiausia rizika pažeisti odą vairuojant yra nuleisti langai arba iškišta ranka pro langą į tiesioginę saulę. Net ir netamsinti langai šiek tiek sumažina UVA spindulių poveikį, todėl geriau automobilio langą laikyti uždarytą, o orą viduje vėsinti kondicionieriumi.

Pastatų langams skirtos langų plėvelės gali padidinti UVA apsaugą.

Kalbant apie apsauginį kremą nuo saulės, svarbus yra jūsų odos tipas, geografinė vieta ir metų laikas. Pavyzdžiui, vasarą automobilyje be tamsintų langų galite nudegti vos po vienos valandos, jei važiuojate vidury dienos, o žiemą – po dviejų valandų.

Jei saulėtą vasaros dieną esate namuose prie lango, UVA poveikį galite pajusti net ir po 30 minučių. Jei žiemą, tuomet prireiks valandos.

Shutterstock nuotr./Vairuotojas su akiniais nuo saulės
Shutterstock nuotr./Vairuotojas su akiniais nuo saulės

„Kai UV indeksas yra didesnis nei 3, rekomenduojama vairuojant automobilį arba dirbant prie saulėto lango nešioti apsauginius akinius nuo saulės, kad išvengtumėte akių pažeidimų. Šviesiaodžiams verta kasdien naudoti ir kremą nuo saulės“, – patarė Theresa Larkin, medicinos mokslų docentė, Vollongo universiteto docentė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Artėja LEA kvietimas įsigyti naujus šilumos siurblius su kompensacija
Reklama
„BITmarkets“ parodoje „Next Block Expo“ laimėjo apdovanojimą už geriausią klientų aptarnavimą
Reklama
Verslo civilinė atsakomybė: kokių sričių įmonės ją patiria dažniausiai ir kodėl?
Reklama
Amžėjimas nėra nuosprendis: kas gali padėti išlaikyti energiją ir jaunystę?