2 už 1 kainą. Vieną prenumeratą perkate, antrą dovanojate!
Prenumeruoti
2020 10 26

Situacija – katė šlapinasi ne dėžutėje: ką daryti?

Namuose auginamos katės – tikras džiaugsmas šeimininkams. Jos džiugina savo grožiu, glaustymusi ir murkimu. Tačiau, kaip ir bet kuris augintinis, kelia ir tam tikrų problemų – galbūt drasko baldus, gal šeriasi, o viena didžiausių bėdų – šlapinamasis ne vietoje ir po to sklindantys kvapai. Laimei, kiekvienai problemai yra ir sprendimai, rašoma pranešime.
Katės kraikas
Katės kraikas / 123RF.com nuotr.

Kodėl katė šlapinasi ne vietoje?

Yra keletas priežasčių, kodėl augintinis atlieka savo reikalus ne dėžutėje:

Jei norite, kad katė nesišlapintų ne vietoje

Aukščiau išvardinti punktai gali labai padėti, išsiaiškinti, kodėl gi murklė savo reikalus daro ne vietoje. Kartu jie jau savaime diktuoja ir sprendimo būdus:

  • Vienas jų – gerai sutvarkyta kraiko dėžutė. Pabandykite pakeisti kraiką kitu. Geriau išplaukite dėžutę ir dažniau keiskite jos užpildą. Pabandykite dėžutę padėti į kitą vietą, kur katė jausis turinti daugiau privatumo ir ramybės.
  • Venkite, kad į jūsų namus būtų atsivedami kiti augintiniai. Žinoma, sudėtinga draugų paprašyti, kad ateidami į svečius, savo šuniuką paliktų namie, tačiau didelė tikimybė, kad to nepadarius, jums vėl teks kovoti su savo katės blogais įpročiais.
  • Parodykite katę veterinarui. Galbūt jis pasiūlys atlikti tyrimus, kurie padės nustatyti kokių nors negalavimų, sukeliančių šią problemą, priežastį ir pasiūlys sprendimų.
  • Dažniau paglostykite augintinę, rodykite jai dėmesį. Galbūt katė tiesiog nori dėmesio ir jaučiasi nemylima?
  • Galite katės snukutį šiek tiek patrinti minkštu audeklu, kad šis prisigertų natūralių feromonų, ir perbraukti juo baldus ar nežinomas vietas katės aukštyje. Taip paskleisite jos kvapą ir padėsite katei savo aplinkoje jaustis saugiau.
  • Jei katiną kastruosite, jo šlapimo kvapas nebebus toks aitrus, net jei jis vis dar šlapinsis namuose.
    123RF.com nuotr./Katė „pridirbo“ ant kilimo
    123RF.com nuotr./Katė „pridirbo“ ant kilimo

Kodėl po namus pasklinda toks nemalonus kvapas ir ką su juo daryti?

Priežastis, kodėl kačių šlapimas skleidžia kvapą – jo cheminė sudėtis. Šlapime, be viso kito, yra hormonų, druskų, rūgščių, kurios ir sukelia tokį blogą kvapą, o šlapimo kristalai, įsiskverbiantys giliai į paviršius, padeda jam išlikti kuo ilgiau.

Matyt, taip jau evoliucijos sutvarkyta ir katėms natūralioje gamtoje tai reikalinga, tačiau mums nuo to tik sunkiau. Valymo priemonės šių kristalų nesuardo, tad net daug kartų valomas paviršius vis dar gali skleisti savo pradinį kvapą. Tačiau jau galima įsigyti ir specialiųjų priemonių, kurių sudėtyje yra aktyvių fermentų, kurie suskaido šiuos kristalus, tad, daugiau pasidomėjus ir išbandžius keletą priemonių, tikrai atrasite tą, kuri tenkins jūsų reikalavimus.

Jei augintinis pažymėjo drabužį, reikėtų jį pamerkti į šaltą vandenį su actu ( 2 šaukštai acto ir 1 litras vandens) ir kuriam laikui palikti. Po to drabužį galima tiesiog kelioms minutėms palikti po tekančiu vandeniu, o vėliau išskalbti skalbimo mašinoje su paprastomis skalbimo priemonėmis. Dėmes šiuo būdu tikrai išimsite, tik stipriai netrinkite audinio, nes taip šlapimo kristalai įsigers dar giliau į audinį ir vis tiek skleis kvapą.

Iš minkštų baldų katės šlapimą išvalyti sunkiau, tačiau taip pat įmanoma. Reikėtų pirmiausiai šlapimo likučius švelniai sugerti popieriniu rankšluosčiu, o vėliau pasidaryti indų ploviklio (2 šaukštai), acto (1 šaukštas) ir vandens (1 litras) mišinį, ir audinio skiaute valyti šią dėmę. Po to dar kartą valykite tiesiog vandenyje sumirkyta šluoste. Kartokite šią procedūrą tol, kol dėmės neliks. Būtinai stebėkite, ar nesikeičia audinio spalva, jei taip, procedūrą nutraukite. Jei baldai vertingi, geriau iš karto kviesti profesionalus.

Odinius ar dirbtinės odos batus reikia nusausinti popieriniu rankšluosčiu, tada sumaišyti truputį acto su ūkinio muilo putomis, šia priemone patrinkite apavą, kol neišnyks kvapas. Jei batus galima skalbti, pirmiausiai juos reikia pamerkti jau minėtame acto ir vandens mišinyje, o paskui – skalbti skalbimo mašinoje.

Jei šlapimą reikia išvalyti nuo grindų ar kitų kietų paviršių, reikėtų švelniai sugerti jį popierine servetėle ir kelis išvalyti vandens ir acto mišiniu, o vėliau pabarstykite ant tos vietos sodos.

Beveik visus paviršius galima valyti neskiesta degtine, ji gerai pašalina kvapus. Tačiau po šios procedūros turėsite dar kartą plauti visus paviršius ir vėdinti patalpas.

Bet kuriuo atveju, visuomet galioja viena taisyklė – kuo dėmė šviežesnė, tuo lengviau ją išimsite. Kita svarbi taisyklė – visuomet priemonę išbandykite ant mažo plotelio sutepto paviršiaus ir stebėkite, ar neblunka spalva, nėra medžiagos struktūros pokyčių.

Visuomet labai svarbu atidžiai stebėti savo augintinę ir užtikrinti, kad ji jaustųsi mylima ir saugi. Tai raktas ir į katės gerą sveikatą, ir į gerą elgesį.

Parengė Daiva Kosinskaitė iš VšĮ „Gyvūnų gerovės iniciatyvos“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Benediktas Vanagas: tinkamas pasiruošimas yra pagrindinė sąlyga geram rezultatui
Reklama
Paskola smulkiam verslui: kredito unijos siūlo finansavimą lengvatinėmis sąlygomis
Reklama
Testas. Ar jūsų namai saugūs? Pasitikrinkite savo žinias ir laimėkite prizą!
Reklama
Klausos sutrikimams spręsti – unikali technologija ir „nematomi“ klausos aparatėliai
Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką