TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Teisininkas atsako. Buvau sužalota avarijoje: ar galiu prašyti turtinės ir neturtinės žalos atlyginimo?

Kojos lūžis
123rf.com nuotr. / Kojos lūžis
Šaltinis: jankauskas.eu
1
A A

Turite klausimų, kurie padėtų sureguliuoti šeimos reikalus – santykius, turto klausimus, vaikų išlaikymo niuansus ir pan.? Rašykite gyvenimas@15min.lt – mes persiųsime teisininkui, kuris mielai atsakys.

Daugiau 15min Gyvenimas naujienų – mūsų Facebook puslapyje!

Klausimas

Laba diena, patekau į eismo įvykį kuriame buvau sužalota, medikai nustatė nesunkų sveikatos sužalojimą. Kaltininkas yra nustatytas, ir policija pradėjo ikiteisminį tyrimą. Kaltininkas buvo apsidraudęs.

Į ką patartumėte kreiptis dėl žalos atlyginimo? Ar galiu prašyti ir turtinės ir neturtinės žalos atlyginimo?

Atsako advokatų profesinės bendrijos „Jankauskas ir partneriai“ advokatas Justas Jankauskas.

Pateiktoje situacijoje turite keletą pasirinkimų ir galimų savo teisių gynimo būdų. Kiekvienu atveju, vertinant visas reikšmingas aplinkybes galimas skirtingas scenarijus.

Asmeninio archyvo nuotr./Advokatas Justas Jankauskas.
Asmeninio archyvo nuotr./Advokatas Justas Jankauskas.

Visų pirma, kalbant apie turtinės ir neturtinės žalos atlyginimą, svarbu paminėti, jog vadovaujantis Lietuvos Respublikos Civilinio kodekso (toliau – CK) 6.249 straipsniu, 6.250 straipsnio 2 dalimi, šiuo atveju atsakingiems už žalą asmenims kyla pareiga Jums atlyginti tiek turtinę, tiek neturtinę žalą.

Kalbant apie žalos (tiek turtinės, tiek neturtinės) atlyginimą, tikėtina, jog galite sulaukti dėl eismo įvykio padarymo kalto asmens pasiūlymo susitaikyti. Tokia galimybė yra įtvirtinta Lietuvos Respublikos Baudžiamojo kodekso (toliau – BK) 38 straipsnio 1 dalyje.

Šiuo atveju kaltininkas būtų atleidžiamas nuo baudžiamosios atsakomybės, kuri gresia pagal BK 281 straipsnio 1 dalį (už šioje dalyje numatytą nusikalstamą veiką kaltininkas gali būti baudžiamas bauda arba areštu, arba laisvės atėmimu iki dvejų metų), jei prisipažintų padaręs nusikalstamą veiką bei savo noru atlygintų Jūsų patirtą žalą arba susitartų dėl žalos atlyginimo, susitaikytų su nukentėjusiuoju, bei teismui būtų pagrindo manyti, kad jis nedarys naujų nusikalstamų veikų.

Šiuo atveju, kaltininkas išvengtų baudžiamosios atsakomybės, o Jums būtų atlyginta Jūsų patirta turtinė ir neturtinė žala. Tiesa, jos dydžiai yra derybų su kaltininku klausimas, todėl pravartu derybose turėti atstovą, išmanantį tokio pobūdžio bylose priteisiamos žalos klausimus. Šis kaltininko ir nukentėjusiojo susitarimas dėl žalos dydžio ir jos atlyginimo tvarkos yra tvirtinamas teismo. Jame nustatytų sąlygų nesilaikymas reikštų, jog teismas gali panaikinti sprendimą dėl atleidimo nuo baudžiamosios atsakomybės ir spręsti dėl tokio asmens baudžiamosios atsakomybės.

Jei vis dėl to nesulauktumėte kaltininko pasiūlymo susitaikyti ar nepavyktų susitarti dėl atlygintinos žalos dydžio, turite teisę kreiptis į teismą su ieškiniu dėl žalos atlyginimo. Kadangi, kaip minėjote, eismo įvykio metu kaltininko civilinė atsakomybė buvo apdrausta transporto priemonių valdytojų civilinės atsakomybės privalomuoju draudimu, teikiant ieškinį dėl žalos atlyginimo kaip atsakovą galite nurodyti kaltininko civilinę atsakomybę apdraudusią draudimo kompaniją.

Pasirinkus savo teisių gynimo būdą atsakovu byloje traukiant būtent civilinės atsakomybės draudiką, svarbu paminėti, jog pagal transporto priemonių valdytojų privalomojo civilinės atsakomybės draudimo sutartį draudikas prisiima tik ribotą atsakomybę, t. y. atlygina padarytą žalą, neviršydamas draudimo sumos.

Vadovaujantis Transporto priemonių savininkų ir valdytojų civilinės atsakomybės privalomojo draudimo įstatymo 11 str. 1 p. transporto priemonių valdytojų civilinės atsakomybės privalomojo draudimo suma dėl vieno eismo įvykio Lietuvos Respublikos teritorijoje, nepaisant to, kiek yra nukentėjusių trečiųjų asmenų, yra 5 000 000 Eur dėl žalos asmeniui (tarp jų 5 000 Eur dėl neturtinės žalos) ir 1 000 000 Eur dėl žalos turtui.

Taigi atkreiptinas dėmesys, jog 5 000 Eur neturtinės žalos dydis yra maksimalus atsakovo kaip civilinės atsakomybės draudiko mokėtinas dydis. Tai nereiškia, jog teismas negali nustatyti didesnio neturtinės žalos dydžio, tačiau tokiu atveju priteistos sumos dalį viršijančią 5 000 Eur turi pareigą atlyginti eismo įvykio kaltininkas. Vis dėl to, atkreiptinas dėmesys, jog pagal teismų praktiką, nukentėjusiesiems eismo įvykio metu, patyrusiems nesunkų sveikatos sutrikdymą, vidutiniškai priteisiama nuo 600 Eur iki 3000 Eur neturtinės žalos atlyginimo.

Pažymėtina, jog skaitytojo atskleistoje situacijoje nėra aptartos visos aplinkybės, galinčios turėti reikšmę pasirenkant konkretų teisinį situacijos sprendimo būdą, todėl ši teisinė konsultacija nelaikytina individualiai pritaikoma nurodytai situacijai. Dėl individualios konsultacijos ir/ar situacijos maloniai prašome kreiptis.


Klausimus teisininkui siųskite adresu gyvenimas@15min.lt.

Daugiau aktualių temų rasite skiltyje „Teisininkas atsako“.

jankauskas.eu
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką