Dabar populiaru
Publikuota: 2017 birželio 23d. 14:41

Teisininkas atsako. Kaip galėčiau atgauti pinigus iš užsienio parduotuvės, kuri nepristatė prekės?

Internetinė bankininkystė
123RF.com nuotr. / Internetinė bankininkystė

Sprendžiate patys kokią nors dilemą, kai tikrai praverstų teisininko konsultacija? Rašykite mums gyvenimas@15min.lt – jūsų klausimus perduosime teisininkams, o šie pasistengs išsamiai atsakyti.

Klausimas

Pirkau prekę iš užsienio bendrovės per internetinę parduotuvę, tačiau net ir iš anksto pervedęs pinigus prekės taip ir negavau. Į siųstus laiškus pardavėjas nereaguoja.

Pradėjau domėtis šia įmone ir internete atradau, kad panaši situacija nutiko ne man vienam.

Ar Europos Sąjungos teisės aktai numato teisines priemones, kuriomis pasinaudodamas galėčiau atgauti iš pardavėjo už prekes sumokėtus pinigus?

15min skaitytojas

Atsako advokatų profesinės bendrijos „Jankauskas ir partneriai“ advokato padėjėjas Edvinas Paliulis.

Pagal galiojančius Europos Sąjungos teisės aktus pirkėjo teisių gynimo priemonių yra, vienos jų – Europos mokėjimo įsakymas ir Europinis sąskaitos blokavimo įsakymas.

Jūs, kaip pirkėjas, turite pagrįstą teisę reikalauti iš pardavėjo, kad šis jums grąžintų pinigus arba pristatytų prekes, už kurias esate sumokėjęs, svarbu, kad turėtumėte tai patvirtinantį dokumentą. Šiuo atveju tam puikiai tiks bankinio pavedimo kopija.

Vienas paprasčiausių ir greičiausių būdų prisiteisti skolą iš užsienio įmonės ar fizinio asmens yra Europos mokėjimo įsakymo išdavimas. Tai supaprastinta procedūra, taikoma tarpvalstybiniams piniginiams reikalavimams, mažinanti šalių bylinėjimosi išlaidas ir pagreitinanti skolų priteisimo procesą. Ši procedūra paprasta, tačiau kartu ir efektyvi.

Ši procedūra efektyvi tuo, kad gali būti taikoma visose šalyse turimoms skolininko banko sąskaitoms. Tai itin aktualu, kai skolos suma yra didelė ir yra reali grėsmė, kad skolininkas lėšas gali perleisti ar kitaip iššvaistyti.

Iš situacijos matyti, kad ginčas dėl skolos kilęs su užsienyje registruota įmone, jūs už prekes sumokėjote, bet jų negavote, todėl galite pateikti prašymą dėl Europos mokėjimo įsakymo išdavimo miesto, kuriame gyvenate, Lietuvos teismui. Tai iš esmės atitinka Lietuvoje taikomą įprastą skolos išieškojimo procedūrą, prašant išduoti teismo įsakymą iš fizinių ir juridinių asmenų. Šiuo atveju, jei skolos suma yra didelė, pardavėjas į raginimus ir siunčiamus laiškus nereaguoja, kartu galite prašyti taikyti pardavėjo sąskaitos areštą, pateikiant teismui prašymą išduoti Europinį sąskaitos blokavimo įsakymą.

Pirkėjui (kreditoriui) Europos mokėjimo įsakymo procedūra naudinga tuo, kad:

Pirma, jums nereikia bylinėtis užsienio teisme, šalyje kur registruota pardavėjo įmonė. Europos mokėjimo įsakymo procedūras nustato 2006 m. gruodžio 12 d. ES Reglamentas Nr. 1896/2006, kuris numato, kad prašymai išduoti Europos mokėjimo įsakymą dėl skolos priteisimo gali būti teikiami toje šalyje, kurioje gyvenate, jei pardavėjas nurodytu adresu nepristatė jums prekių ar paslaugų. Šio Reglamento tikslas supaprastinti, pagreitinti tarptautinio pobūdžio bylų dėl neginčytinų piniginių reikalavimų procesą ir sumažinti jo išlaidas tiek fiziniams asmenims, tiek įmonėms, sudarant galimybes prisiteisti skolas iš užsienyje veikiančių asmenų.

Antra, tai sutaupo daug laiko ir nereikalauja finansinių kaštų. Kreipiantis į Lietuvos teismą, pateikiama prašymo forma lietuvių kalba, kuri taip pat gali būti pildoma ir užsienio kalba, todėl nereikalauja papildomo dokumentų vertimo. Pagal skolos sumą yra sumokamas žyminis mokestis, pavyzdžiui, jei pardavėjas jums skolingas 1000 eurų, žyminis mokestis teikiant tokį prašymą Lietuvos teisme bus 8 eurai, o jei prašymas bus teikiamas elektroninių ryšių priemonėmis, žyminis mokestis tebus 6 eurai.

Prašymo formoje būtina nurodyti tikslius pardavėjo (skolininko) duomenis: pavadinimą (vardą, pavardę), identifikavimo arba asmens kodą, adresą, reikalaujamą priteisti sumą, palūkanas ir jų apskaičiavimo terminus (jei tokių prašoma). Prašyme reikia pateikti duomenis, kuriais grindžiamas jūsų reikalavimas, tam tiks prekės pirkimo-užsakymo išrašas (jei tokį turite arba galite rasti pardavėjo internetinėje parduotuvėje) ir bankinis pavedimas, kuriuo apmokėjote už prekes. Taip pat būtina nurodyti jūsų sąskaitos numerį, į kurią turės būti pervedama priteista skola.

Svarbu žinoti pagrindinius skolininko duomenis ir turėti pakankamai įrodymų, pagrindžiančių skolos faktą.

Trečia, teismui išdavus Europos mokėjimo įsakymą jis bus pripažįstamas visoje ES ir jį tereikės pateikti užsienio šalyje teismų sprendimus vykdančiai institucijai, paprastai tai būna antstolių kontoros, tačiau tiksli vykdymo procedūra priklauso nuo konkrečios Europos Sąjungos valstybės, kurioje skolininkas gyvena ar yra registruota įmonė.

Europos mokėjimo įsakymas įsiteisėja ir gali būti pateikiamas vykdyti, kai įsakymas įteikiamas vienu Reglamente numatytų būdų (įteikimas su patvirtinimu arba be jo), ir skolininkas nepateikia prieštaravimų.

Tuo atveju, jei yra akivaizdūs pardavėjo piktnaudžiavimo veiksmai, t. y. neatsakoma į siunčiamus laiškus, nevyksta bendradarbiavimas su pirkėju, yra teisinis pagrindas prašyti teismo užblokuoti pardavėjo sąskaitas užsienio bankuose. Tam gali būti taikoma anksčiau minėta Europinio sąskaitos blokavimo įsakymo procedūra arba kitaip – pateikiamas prašymas išduoti Europinį sąskaitos blokavimo įsakymą. Ši teisinė priemonė pagal Reglamentą Nr. 655/2014 įsigaliojo nuo 2017 m. sausio 18 d., tačiau atkreiptinas dėmesys, kad nėra taikoma Jungtinėje Karalystėje ir Danijoje. Visose kitose ES šalyse Europinio sąskaitos blokavimo įsakymo procedūra yra ir gali būti taikoma.

Pažymėtina, kad ši procedūra gali būti naudojama tik tarpvalstybinėse bylose, t. y. procedūrą vykdantis teismas arba kreditoriaus gyvenamoji, arba buveinės šalis turi būti kita valstybė narė nei šalis, kurioje yra skolininko sąskaita. Pavyzdžiui, į Lietuvos teismą Lietuvoje gyvenantis fizinis asmuo ar registruota įmonė gali kreiptis su prašymu areštuoti tiek užsienio šalies piliečio, tiek kitoje šalyje registruotos įmonės banko sąskaitas, kurios yra ne Lietuvoje.

Ši procedūra efektyvi tuo, kad gali būti taikoma visose šalyse turimoms skolininko banko sąskaitoms. Tai itin aktualu, kai skolos suma yra didelė ir yra reali grėsmė, kad skolininkas lėšas gali perleisti ar kitaip iššvaistyti. Taip pat ši procedūra taikoma skolininkui nepranešant. Yra galimybė, kad iš karto po arešto atgautumėte pinigus.

Pažymėtina, kad ši procedūra gali būti taikoma šiais atvejais: 1) Kai dar nėra priimtas teismo sprendimas, pavyzdžiui, asmeniui nėra pristatomos prekės, ir jis nori susigrąžinti pinigus. Tokiu atveju reikia pateikti pakankamai įrodymų, pagrindžiančių, kad reikalavimas dėl skolos yra tinkamai pagrįstas.

2) Kai jau yra priimtas teismo sprendimas arba taikos sutartis, kuria iš skolininko reikalaujama sumokėti nustatyto dydžio skolą, tačiau skolininkas to nevykdo. Pavyzdžiui, yra įsiteisėjęs Lietuvos teismo sprendimas dėl skolos priteisimo iš fizinio asmens, skolininkas Lietuvoje negyvena, turto, iš kurio būtų galima išieškoti, taip pat neturi. Dėl Europos sąskaitos blokavimo išdavimo galima kreiptis į tą teismą, kuris priėmė sprendimą.

Prašymą dėl Europos sąskaitos arešto galima teikti visada, kai yra žinoma, kurioje šalyje ar šalyse yra skolininko banko sąskaitos. Tikslaus sąskaitos numerio nurodyti nebūtina. Svarbu žinoti pagrindinius skolininko duomenis ir turėti pakankamai įrodymų, pagrindžiančių skolos faktą.

Teismui tenkinus prašymą ir išdavus Europinį sąskaitos arešto įsakymą, galima kreiptis į tos šalies, kurioje skolininkas gyvena ar yra registruota įmonė, atitinkamą vykdymo instituciją. Atitinkama institucija, vykdydama sąskaitos blokavimo įsakymą, kreipiasi į banką, kuris atlieka atitinkamus sąskaitos arešto veiksmus.

Kaip buvo minėta komentaro pradžioje, išieškoti skolą iš užsienio įmonių ar fizinių asmenų galimybių yra. Greičiausias ir efektyviausias būdas atgauti pinigus, kai negavote prekių ar paslaugų, už kurias sumokėjote, – pateikti prašymą išduoti Europos mokėjimo įsakymą viename Lietuvos teismų, miesto, kuriame gyvenate ar turite įmonę. Siekiant apsisaugoti nuo nesąžiningų pardavėjų ir kitų skolininkų, šiems sužinojus apie keliamą bylą papildomai galima prašyti areštuoti jų sąskaitas užsienio bankuose.

Pateikta informacija yra bendro pobūdžio (neanalizavus konkrečių dokumentų, atsižvelgiant tik į klausimą), dėl detalios teisinės konsultacijos galima kreiptis jankauskas.eu.

Klausimus teisininkui siųskite adresu gyvenimas@15min.lt.

Daugiau aktualių temų rasite skiltyje „Teisininkas atsako“.

jankauskas.eu
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką