Dabar populiaru
Publikuota: 2018 rugsėjo 5d. 08:32

Universaliu dizainu siekia sumažinti socialinę atskirtį

„Villeroy & Boch“ nuotr./Vonios interjeras
„Villeroy & Boch“ nuotr./Vonios interjeras

Europos Komisijos paskelbta (EK) Europos Sąjungos (ES) ir atskirų valstybių narių sveikatos sistemos apžvalgos duomenys rodo, kad nuo 2007-ųjų vidutinė statistinio europiečio gyvenimo trukmė ilgėja ir 2017-ais metais pasiekė 80,6 metų. Ir nors lietuviai statistiškai gyvena šešeriais metais trumpiau, bendra gyvenimo trukmė auga ir Lietuvoje. Tačiau tuo pačiu demografinė situacija Lietuvoje prastėja. Higienos institutas prognozuoja, kad 2030 metais beveik trečdalį Lietuvos gyventojų sudarys 60 ir vyresni žmonės, o visuomenė toliau sens – 2060 metais beveik 37 procentai Lietuvos gyventojai priklausys šiai amžiaus grupei.

Universalus dizainas – išeitis

Įveikti socialinius ir demografinius iššūkius, mažinti socialinę atskirtį padeda ir universalaus dizaino (angl. universal design) arba dar vadinamo „dizaino visiems“ (angl. design for all) principų taikymas kasdienėje aplinkoje.

Universalaus dizaino pagrindinė taisyklė – neskirstyti žmonių pagal jų amžių, fizines galimybes, o kurti ir kuo plačiau taikyti kasdienėje aplinkoje tokius daiktus, paslaugas, urbanistikos ir infrastruktūros elementus, kuriais naudotis būtų patogu, saugu ir aišku visiems – ir senjorams, ir neįgaliesiems, ir jaunoms mamoms.

Pagrindinius šios dizaino krypties principus dešimtojo dešimtmečio pabaigoje suformulavo žymus amerikiečių architektas ir dizaineris Ronaldas Mace‘as. Šiaurės Karolinos universitete subūręs architektus, produktų dizainerius, aplinkos tyrinėtojus, urbanistikos ekspertus jis siekė atkreipti visuomenės dėmesį į specialius poreikius turinčius neįgaliuosius, kuriems nepritaikyta aplinka kėlė daug nepatogumų, didino socialinę atskirtį.

„Villeroy & Boch” nuotr./Pagal universalaus dizaino principus suprojektuota dušo kabina turi būti kuo erdvesnė
„Villeroy & Boch” nuotr./Pagal universalaus dizaino principus suprojektuota dušo kabina turi būti kuo erdvesnė

Šiandien išsivysčiusiose valstybėse, tokiose kaip JAV, Japonija, Nyderlandai, Vokietija, Skandinavijos šalys universalaus dizaino samprata gerokai platesnė ir įvairiapusiškesnė, apima įvairias socialines, amžiaus žmonių grupes, o jos principų taikymą reglamentuoja įstatymai. Norvegijos vyriausybė net yra priėmusi strateginį tikslą iki 2025-ų metų tapti universalaus dizaino šalimi.

Ragina nepamiršti ir vonios kambario

Universalaus dizaino pavyzdžių daugiausia galima rasti viešose erdvėse, visuomeninės paskirties objektuose, tačiau ekspertai ragina nepamiršti ir interjero, ypač vonios kambario. Konsultacinės kompanijos „Caretakers“ įkūrėjas, universalaus dizaino ekspertas ir tarptautinio „iF Universal Design“ apdovanojimų vertinimo komisijos narys Michaelis Schlenke sako, kad vonios kambarys – viena svarbiausių namų zonų, todėl labai svarbu, kad jame būtų kuo daugiau kokybiško dizaino, kuris atitinka skirtingus žmonių poreikius.

Tarptautinių ekspertų atrinkti ir įvertinti gaminiai padeda geriau suprasti kaip konkretūs daiktai gali daryti įtaką patogesniam naudojimuisi ir į ką vertėtų atkreipti dėmesį tokių ieškant. Vokietijos įmonės „Villeroy&Boch“ vonios kambario kolekcija „O.novo Vita“ yra pelniusi ne vieną „iF Universal Design“ apdovanojimą, tad kokius universalaus dizaino šioje kolekcijoje akcentuoja, ir ekspertai, ir gamintojai?

Vonios kambario dydis ir išplanavimas. Erdvumas – tai vienas pagrindinių dar Ronaldo Mace‘o įvardintų universalaus dizaino principų, kuris yra labai svarbus vonios kambaryje. Patalpa turėtų būti kuo didesnė, o santechninė įranga suplanuota ir išdėstyta racionaliai. Pagal universalaus dizaino principus atstumai tarp santechnikos keramikos ir įrangos ar sienos turėtų būti bent 1,5 metro.

Unitazas. Specialių poreikių turintiems žmonėms patogiausias unitazų aukštis – 46-47 cm, ilgis – 70 cm. „O.novo Vita“ serijoje unitazas turi ir specialaus dizaino dangtį „Vita“, kurį patogiau atidaryti ir uždaryti. Be to, regėjimo negalią turintiems žmonės galima parinkti ne tik įprastos baltos, bet ir kitokios spalvos unitazo dangtį.

„Villeroy & Boch“ nuotr./Specialių poreikių turintiems žmonėms patogiausias unitazų aukštis – 46-47 cm
„Villeroy & Boch“ nuotr./Specialių poreikių turintiems žmonėms patogiausias unitazų aukštis – 46-47 cm

Higienos priežiūrą taip pat palengvina įdiegta „Direct Flush“ technologija be vandeniui tekėti skirtos briaunos, kur kaupiasi nešvarumai. Tiesiai tekančio vandens srovė nuplauna unitazo vidų iki pat viršaus, tačiau neaptaško paties dangčio. Tokio unitazo valymas ir priežiūra yra gerokai paprastesnė ir efektyvesnė.

„Villeroy & Boch“ nuotr./„O.novo Vita“ serijos praustuvai specialias rankenas, kad būtų patogiau įsikibus privažiuoti sėdint neįgaliojo vežimėlyje
„Villeroy & Boch“ nuotr./„O.novo Vita“ serijos praustuvai specialias rankenas, kad būtų patogiau įsikibus privažiuoti sėdint neįgaliojo vežimėlyje

Praustuvas. Specialistai rekomenduoja, kad praustuvų aukščio viršutinė riba būtų 80 cm, o ilgis – 55 cm. Taip pat svarbu pasirinkti tinkamą plotį – „O.novo Vita“ praustuvų plotis – nuo 56 cm iki 80 cm. Šios serijos praustuvai yra ergonomiškos ovalo formos, su nuožulnia apatine dalimi. Yra ir specialūs modeliai su rankenomis, kad būtų patogiau įsikibus privažiuoti sėdint neįgaliojo vežimėlyje.

Dušo kabina. Pagal universalaus dizaino principus suprojektuota dušo kabina taip pat turi būti erdvi, kad užtektų vietos į dušo kabiną įvažiuoti ir apsisukti ir su neįgaliojo vežimėliu. Dušo zonai tinkamiausia berėmio stiklo konstrukcija be jokių slenksčių. Jei sumontuojamas dušo padėklas, jis taip pat turi būti lygus su grindimis.

Partnerio turinys
Komentarai

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Vardai

Daugiau vandens

Sveikata

Ruduo pilnas komplimentų

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką