Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2014 sausio 4d. 17:00

Žvakių magija

Žvakės
Shutterstock nuotr. / Žvakės
Nors šventės baigėsi, jokiu būdu tai nereiškia, kad mūsų namuose turi užgesti žvakutės. Jauki žvakių šviesa harmonizuoja ir sušildo aplinką, nuteikia taikiai ir romantiškai. Taigi pakalbėkime, kokias žvakes rinktis ir kaip jas komponuoti.

Nuo neatmenamų laikų tikėta, kad žvakės liepsna turi magiškų savybių: ji valo ir mintis, ir patalpas. Deganti žvakė simbolizuoja tikėjimą, šviesą, gėrį ir lydi mus nuo gimimo iki mirties: dega per krikštynas, vestuves, gimtadienius, laidotuves. Ne tik bažnyčioje, bet ir kiekvieno namuose liepsnelės plevena per šv. Kalėdas ir šv. Velykas – jos rodo tikėjimą Kristaus gimimo ir prisikėlimo stebuklu. Be sakralinės reikšmės, žvakės naudojamos atliekant magiškus ritualus (dažniausiai sėkmei prišaukti ir nelaimėms nuvyti). Smagu tikėti, kad žvakės liepsnelė namuose sudegina blogąją energiją ir paverčia juos jaukia užuovėja nuo juodžiausių negandų. Malonu svajoti, kad, užpūtus gimtadienio torto žvakutę, tavo noras išsipildys, o degančia žvake nubrėžus kryžiaus ženklą tamsiausiuose namų kampeliuose, ten esančios blogosios jėgos išsyk išnyks. Tikima, kad persikrausčius į naujus namus, reikia uždegti žvakę – esą tada juose apsigyvens laimė ir sėkmė. Įvairių formų dailiai supakuotos žvakės – puiki dovana. Jos nepakliūva į nereikalingiausių daiktų dešimtuką, nes visada sunaudojamos.

Į ką atkreipti dėmesį renkantis?

Pasak psichologų ir sveikos gyvensenos specialistų, žvakių spalvos ir kvapai sukuria atitinkamą nuotaiką namuose, turi įtakos mūsų jausmams ir savijautai. Svarbu išsirinkti kuo sveikesnes žvakes, kad degdamos jos neterštų patalpų oro. Nors, tiesą sakant, dažniausiai žvakes perkame intuityviai: kai patinka spalva, forma arba per akcijas. Čia ir darome didžiausią klaidą – prastos kokybės žvakės dega juodais dūmais, bėga, būna nekokybiškai nudažytos ir, jeigu ant staltiesės užkrinta lašas tokio spalvoto vaško, jos išvalyti neįmanoma. Todėl žvakes rinkimės kruopščiau.   

Kokios sveikesnės?

Žinoma, kad pagamintos iš kuo natūralesnių medžiagų: sojų, bičių vaško, stearino, kuris išgaunamas iš palmių aliejaus. Deja, dažniausiai žvakės gaminamos iš parafino. Degdamos į orą jos išskiria suodžių, kuriuose gausu anglies, ftalatų, formaldehidų ir kitokių cheminių junginių, ilgainiui galinčių pažeisti nervų sistemą ar net sukelti astmą. Dar blogiau, jei tokias žvakes deginate namuose, kur yra naujagimis. Įvairiais tyrimais nustatyta, kad sintetinių žvakių ir smilkalų dūmai gali trikdyti kūdikių vystymąsi.

Žvakės
Fotolia nuotr. / Žvakės

Ką sako interjero specialistai

Nors žvakės gerai atrodo kone visose namų vietose (ant palangės, laiptų, židinio, stalo, net knygų lentynose), reikia žinoti, kokių spalvų žvakes rinktis, kur ir kokias statyti, kaip grupuoti. Atrodo gana keblu, tiesa? Pagrindinė taisyklė,  renkantis ir degant žvakes, yra saugumas – jos turi stovėti tokiose vietose, kad nekiltų gaisro pavojus. Rinkdamasi žvakes, atminkite, kad jų forma irgi svarbi. Pavyzdžiui, grakščios aukštos žvakės patalpoje sukurs lengvumo ir elegancijos įspūdį, o masyvios cilindrinės žvakės grubokai atrodys ant mažų žurnalinių stalelių ir vaikų kambariuose.

Kaip išdėlioti žvakes?

 • Klasikines aukštas, ilgas žvakes, kurios dažniausiai dega per vakarienę ar pietus, reikėtų statyti į specialias įsmeigiamas žvakides. Jas patariama padėti atviroje erdvėje, toli nuo užuolaidų, minkštųjų baldų. Nuolat stebint valgantiesiems, jos degs tikrai saugiai. Žvakės turi būti pastatytos taip, kad neužstotų pašnekovų, taip pat nekliudytų vaišėms. Vakarieniausite tik dviese? Ant stalo gražiai atrodys dailioje žvakidėje su vandeniu ir, pavyzdžiui, rožių žiedlapiais sukomponuotos kelios žvakelės.
 • Nedideles plokščias žvakeles, sudėtas į skaidrias ar matines žvakides arba specialiai įlietas į karščiui atsparias saugias uždaras žvakides, geriau grupėmis išdėlioti ant mažų stalelių, laiptų, palangių.
 • Tarsi lėktuvų pakilimo takas naktį atrodo ilgame koridoriuje išdėliotos mažos apvalios žvakės stiklinėse taurėse.
 • Didelės ir masyvios cilindrinės žvakės tiks prie židinio svetainėje ir kitose erdviose patalpose, kur daugiau oro. Net ir kokybiškiausia žvakė degdama naudoja deguonį. Todėl nepamirškite nuolat vėdinti patalpų.
 • Žvakes statykite ant židinio atbrailos ar apačioje – sukursite rusenančios ugnelės iliuziją.
 • Įvairių dydžių žvakių kompozicijos puikiai atrodo išdėliotos ant didelio padėklo ar sustatytos į skirtingas stiklines taures ir vazas. Bioenergetikai pataria rinktis nelyginį jų skaičių.
 • Dėliodamos žvakes, siekite harmonijos, pavyzdžiui, ant kampuoto stalelio geriau tiks apvalios, o ant apvalaus – kubo formos žvakės.
Žvakės
Fotolia nuotr. / Žvakės

Žvakidės irgi svarbu

Bet kokias žvakes reikėtų dėti į žvakides ar ant specialių lėkštelių – degdamos jos nevarvės ant stalo ar staltiesės, be to, atrodys stilingiau. Prisiminkite karalių rūmus arba bažnyčias – dailių žvakių ir išvaizdžių žvakidžių sintezė visada atrodo efektingai. Todėl atkreipkite dėmesį į namų interjerą: klasikinio stiliaus namuose tiks įprastos žvakės ir žvakidės, modernaus – įmantrių formų, minimalistinio dizaino būste derės kuklios, senovinės bronzinės ar sidabrinės žvakidės puikiai tiks modernaus šalto interjero namuose.

Tačiau niekas jums nenukirs galvos, jei sumanysite improvizuoti. Plonas ilgas žvakeles galite susmeigti į vazelę ar stiklinę taurę, pripildytą akmenėlių ar smėlio. Menišką žvakidę galite pasidaryti į stiklinę taurę įbėrusi smėlio, įmetusi kelis žvaigždinius anyžius, cinamonų lazdelių, kvapiųjų pipirų grūdelių, kavos pupelių ir įdėjusi džiovintų apelsinų griežinėlių, ant kurių galite užlašinti eterinio citrusų aliejaus. Šiltuoju metų laiku, rengdama vaišes sode, žvakes galite įstatyti į skirtingo dydžio, dailiu kaspinėliu perrištus stiklainiukus. Juos, pritaisiusi metalinę rankenėlę, galite pakabinti ant medžių šakų.  

Rudens dekoracijos
Shutterstock nuotr. / Rudens dekoracijos

Apie aromaterapines žvakes

Net nedegdamos namuose jos skleidžia malonų kvapą, ypač jei stovi nedidelėse patalpose: vonioje, koridoriuje. Priklausomai nuo pasirinkto kvapo, vienaip ar kitaip jos veikia mūsų organizmą: atpalaiduoja, ramina, tonizuoja. Ypač puikiai jausitės, jei reikiamo kvapo žvakė degs miegamajame, vonioje, per romantišką vakarienę. Juk žinote, kad mėtų ar citrusų kvapas padeda lengviau pabusti, užsidegusi levandų, jausitės apgaubta švaros ir harmonijos, cukruotų vaisių, cinamonų, vanilės, ambros, obuolių, žolės kvapai žiemą suteiks reikiamą dozę teigiamų emocijų ir nekenks sveikatai, jei žvakės bus papildytos natūraliais eteriniais aliejais. Jei namuose norite išskirtinio kvapo, pamėginkite derinti kelis skirtingus kvapus. Ant vaišių stalo norite statyti aromaterapines žvakes? Rinkitės kuo švelnesnio kvapo – per intensyvus gali dirginti uoslę ir keisti maisto kvapus. Svarbu žinoti, kad kai kurios aromaterapinės žvakės veikia antibakteriškai, todėl tokias pravartu užsidegti siaučiant virusams.

Apie spalvas

 • Žvakių spalva sukuria tam tikrą nuotaiką: šaltos spalvos žvakės (mėlyna, žydra bei visi mėlynai žali ir mėlynai violetiniai tonai) kuria švaros, grynumo, ramybės įspūdį, skatina mąstyti, todėl tinka biuruose, voniose. Meilę, aistrą, apetitą žadina ir kitas teigiamas emocijas kelia raudonos, oranžinės, geltonos bei visų jų atspalvių žvakės.   
 • Balta valo neigiamą energiją, blogas mintis, harmonizuoja.
 • Geltona suteikia jėgų, padeda susikaupti.
 • Raudona žadina aistrą, drąsą.
 • Oranžinė suteikia energijos, skatina kūrybinius procesus, padeda siekti harmonijos ir dvasinės pusiausvyros.
 • Žalia yra gausos, sėkmės, gerovės ir turto spalva.
 • Mėlyna – ramybės, harmonijos ir vidinės šviesos spalva.
 • Violetinė stiprina intuiciją, didina nepriklausomybę, padeda dvasiškai tobulėti.
 • Auksinė padeda puoselėti supratingumą ir pritraukia kosmines galias.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Interviu

SEB verslo augimo programa

01:37:23

OfiSPA – vieta dirbti ir nepavargti

Video

01:01
00:21
41:07

15min metų knygų rinkimai

Esports namai

URBAN˙/

Grožio programa 360°

Sveikata

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką