Dabar populiaru
Publikuota: 2019 lapkričio 29d. 18:59

Iš užsienio grįžusį Liną pasivijo senos skolos, sąskaitą areštavo antstoliai: „Man lieka meluot, vogt arba nusižudyt“

Skola
123rf.com / Skola

„Neturiu pinigų net autobuso talonėliui. Atvažiavau taip“, – sako Linas. 37 metų vyras prisipažįsta: jaunystėje padarė daug klaidų. Jų pasekmės – ne tik sugadintas paties gyvenimas, tačiau ir skolos. Dabar, norėdamas dalimis sugrąžinti skolas, Linas tikina, kad to padaryti sąžiningai dirbant jam atrodo neįmanoma.

Į Lietuvą iš Didžiosios Britanijos Linas grįžo maždaug prieš pusantro mėnesio. Daugiau nei 10 metų jis praleido šios šalies įkalinimo įstaigoje, o išleistas iš kalėjimo buvo parsiųstas į Lietuvą. Tačiau apie praeitį kalbėti jis nėra linkęs.

„Aš stengiuosi praeitį pamiršti ir ištaisyti klaidas. Noriu dirbti, mokėti mokesčius, grąžinti skolas. Taip pat padėti dukteriai, kuriai dabar 12-a“, – sakė vyras.

Dar būdamas dvidešimtmetis, Lietuvoje jis prisidarė skolų, kurių suma su išaugusiomis palūkanomis dabar siekia apie 25 tūkst. eurų.

Žmonės sako: Lietuvoje nėra darbo. Yra tikrai, tik eik ir dirbk.

„Paskaičiavau, kad dirbdamas skolas dalimis galėčiau atiduoti per 2–3 metus. Žmonės sako: Lietuvoje nėra darbo. Yra tikrai, tik eik ir dirbk“, – teigė šiuo metu vienuose sostinės nakvynės namuose gyvenantis Linas.

Todėl vos sugrįžęs į Lietuvą jis nesunkiai įsidarbino. Tiesa, neilgam. Kol gavo avansą. Į banko sąskaitą pervestus 300 eurų nusirašė antstoliai.

Pasak Lino, kadangi skolingas jis daug kam, todėl ir vykdomosios bylos yra pas skirtingus antstolius. Į kelių antstolių kontoras nuėjęs vyras sulaukė prašymo pristatyti pažymą iš darbo, kad tikrai dirba. Tačiau į visų antstolių kontoras vyras sako nenueisiantis, mat jų – daug.

123RF.com nuotr./Skolų išieškojimas
123RF.com nuotr./Skolų išieškojimas

Galiausiai bandydamas sužinoti visų antstolių, kurie vykdo išieškojimus, sąrašą ir tikslias sumas, Linas sužinojo, kad gauti tokią pažymą jam kainuos 10 eurų. Linas tvirtina, jog dėl pažymos kreipėsi į Lietuvos antstolių rūmus.

„Tačiau aš visai neturiu pinigų. Ir kaip gyvent, kai visus pinigus – avansą – nuskaičiavo? Man gėda prieš dukrą, kuriai nieko negaliu duoti, negaliu padėti.

Taip, aš buvau jaunas ir durnas. Bet kaip man ištaisyti savo klaidas? Noriu grąžinti skolas, tačiau dalimis. Tačiau dabar matau tris išeitis – vogt, meluot arba nusižudyt. Dar lieka emigracija. Kai man nuskaičiavo avansą, išėjau iš darbo. Kaip dirbt, jei tau visai nelieka pinigų? Su antstoliais neišeina susitarti. Taip aš niekada neatsistosiu ant kojų“, – kalbėjo Linas.

Vyras sako žinantis, kad antstoliai negali nuskaičiuoti visų pajamų, tačiau jam nutiko būtent taip.

„Aš nespėju paskui tuos antstolius. Vienam nunešu pažymą, kitas uždeda areštą. Tai ką daryt?" – kalbėjo vyras.

123RF.com nuotr./Pinigai
123RF.com nuotr./Pinigai

***

15min GYVENIMAS Lino istoriją glaustai išdėstė Lietuvos antstolių rūmų valdytojai Dovilei Satkauskienei.

Žmogus grįžo iš užsienio, daugiau nei 10 metų ten praleido kalėjime. Nors daug metų nebuvo Lietuvoje, tačiau sugrįžus pasivijo senos nuodėmės. Žinoma, ir skolos. Jų, sako jis daug.

Net pats dorai nežino, tačiau kalba eina ne apie kelis šimtus ir ne apie kelis tūkstančius, tačiau maždaug apie 20 tūkstančių eurų. Juos išieško skirtingi antstoliai, mat skolos ne vienai, o kelioms dešimtims įmonių.

Buvo ir antstolių rūmuose, kur jam pasakė, kad pažyma apie tai, kiek ir kam jis skolingas bei kokie antstoliai vykdo išieškojimus, kainuoja 10 eurų. Jis jų neturi.

„Ką daryti žmogui, kurio situacija panaši: išieškojimus vykdo ne vienas, o keli antstoliai? Kur kreiptis ir ko reikia, kad visi uždirbti pinigai nebūtų nuskaičiuojami, kad būtų sudarytas skolų grąžinimo planas?“ – pasiteiravome D.Satkauskienės, kuri pateikė komentarą:

Dėl duomenų gavimo. Pirmiausiai informaciją apie jo atžvilgiu vykdomus išieškojimus asmuo gali susižinoti pats ir nemokamai tinkamai save identifikavęs ir prisijungęs prie Antstolių informacinės sistemos www.antstoliai.lt.

Dėl avanso. Asmuo turėtų pristatyti bent vienam antstoliui informaciją/pažymą iš darbovietės arba pvz. darbo sutarties kopiją, kur matytųsi, jog asmuo būtent į atitinkamą sąskaitą gauna darbo užmokestį ir kokio dydžio ta suma yra.

Taigi, jei vienas antstolis nustatys Piniginių lėšų apribojimo informacinėje sistemoje laisvai disponuojamą sumą, ji galios vieną mėnesį visiems kitiems išieškojimams (skoloms) nepriklausomai nuo to, kiek skolų pas skirtingus antstolius asmuo turi.

Ką tiksliau tai reiškia? Asmuo atitinkama pinigų suma banko sąskaitoje (LDS suma) galės laisvai disponuoti ir tenkinti savo poreikius nepaisant to, kad sąskaita yra areštuota. Anksčiau bankai leisdavo tik išsigryninti, dabar, mūsų žiniomis, visi bankai sudarė sąlygas, ir asmuo gali naudotis tiek kortele, tiek ir el. bankininkystės paslaugomis.

Dėl mokėjimo dalimis. Reikėtų ne pas antstolius eiti, o tartis su kreditoriais. Antstolis šioje dalyje neturi teisės savarankiškai nuspręsti ir „leisti“ mokėti dalimis, tai yra kreditoriaus teisė. Antstolis tik gali patarpininkauti, rekomenduoti, kokius dokumentus kreditoriui pateikti.

Bet Jūsų minėtoje situacijoje matyt jau yra per daug laiko „nutekėję“, kai asmuo nesirūpino savo skolomis, todėl vargu, ar aš, pavyzdžiui, kaip kreditorius, labai jau pasitikėčiau tokio būdo skolininku, mat šiandien jis Lietuvoje, rytoj gal Ispanijoje ir vėl „šast iš vadžių, viskas iš pradžių“...

Taigi, jeigu su kreditoriumi nesusitariama, lieka teismas, kuris taip pat, įvertinęs skolininko finansinę padėtį, aplinkybes, gali kitokiomis dalimis išdėstyti skolos mokėjimą. Antstolių rūmai yra siūlę pritarti iniciatyvai pakeisti CPK nuostatas, kurios sudarytų galimybę žmogui pas antstolį (be teismo dalyvavimo) išsidėstyti skolą (vieno langelio principas), tačiau Vyriausybė tam nepritarė, priekaištauta, kad tokiu būdu antstolis pakeis teismo sprendimą.“

Temos: 2 Antstolis Pinigai

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

15min tema

Sergu atsakingai

Sergu atsakingai
Sergu atsakingai

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką