Dabar populiaru
Publikuota: 2018 liepos 20d. 12:39

Teisininkas atsako. Ar priedai už darbo rezultatus įtraukiami į atostoginių skaičiavimą?

Banknotų iliustracijos
Josvydo Elinsko / 15min nuotr. / Banknotų iliustracijos

Į skaitytojų atsiųstus klausimus vaikų priežiūros, turto dalybų, sutuoktinių teisių ir pareigų bei kitomis rūpimomis temomis atsako teisininkai.

Klausimas

Dirbu pardavimų srityje. Darbdavys moka pastovų mėnesinį bazinį atlyginimą ir priedus, kurie kas mėnesį skiriasi ir priklauso nuo mėnesio pasiektų asmeninių rezultatų – pardavimų. Ar šie kintami kas mėnesį darbdavio mokami priedai turi būti traukiami į atostoginių skaičiavimą?

15min GYVENIMAS skaitytojas

Atsako advokatų profesinės bendrijos „Jankauskas ir partneriai“ advokato padėjėjas Marius Bakanauskas

Atsakant į skaitytojo klausimą pirmiausia reikėtų atkreipti dėmesį į tai, jog pagal Lietuvos Respublikos darbo kodekso 130 straipsnio 1 dalį kasmetinių atostogų laiku darbuotojui paliekamas jo vidutinis darbo užmokestis, kitaip tariant, Lietuvos Respublikos darbo kodeksas darbuotojo atostoginius įvardina kaip vidutinį darbuotojo darbo užmokestį.

Advokato padėjėjas Marius Bakanauskas.
Advokato padėjėjas Marius Bakanauskas.

Vadovaujantis 2017 m. birželio 21 d. Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimu Nr. 496, vidutinis darbuotojo darbo užmokestis paprastai skaičiuojamas už 3 paskutinius kalendorinius mėnesius, einančius prieš tą mėnesį, už kurį (ar jo dalį) mokamas vidutinis darbo užmokestis (šiuo atveju atostoginiai), taigi svarbu atsakyti, kokie darbdavio mokėjimai darbuotojui patenka ne tik į darbuotojo darbo užmokesčio, bet ir į vidutinio darbo užmokesčio sąvokas.

Lietuvos Respublikos darbo kodekso 139 straipsnyje nurodyta, jog darbuotojo darbo užmokestį sudaro: bazinis (tarifinis) darbo užmokestis (valandinis atlygis arba mėnesinė alga); papildoma darbo užmokesčio dalis, nustatyta šalių susitarimu ar mokama pagal darbo teisės normas ar darbovietėje taikomą darbo apmokėjimo sistemą; priedai už įgytą kvalifikaciją; priemokos už papildomą darbą ar papildomų pareigų ar užduočių vykdymą; premijos už atliktą darbą, nustatytos šalių susitarimu ar mokamos pagal darbo teisės normas ar darbovietėje taikomą darbo apmokėjimo sistemą bei premijos, darbdavio iniciatyva skiriamos paskatinti darbuotoją už gerai atliktą darbą, jo ar įmonės, padalinio ar darbuotojų grupės veiklą ar veiklos rezultatus.

Minėtame Vyriausybės nutarime aparta, jog darbuotojo vidutinis darbo užmokestis apskaičiuojamas įtraukiant bazinį (tarifinis) darbo užmokestį už atliktą darbą; didesnį apmokėjimą už darbą poilsio ir švenčių dienomis, viršvalandinį darbą, darbą naktį, kai yra nukrypimų nuo normalių darbo sąlygų, kai padidinamas darbuotojo darbo mastas; papildomą darbo užmokesčio dalį, priedus ir priemokas prie valandinių atlygių, dieninių atlygių ir mėnesinių algų, taip pat kitas išmokas už atliktą darbą, numatytos darbo teisės normose, kolektyvinėje ir darbo sutartyse, ir mėnesinės premijos, mokamas už mėnesio darbo rezultatus.

Tačiau reikia atkreipti dėmesį, jog skirtingai nei aptariant darbuotojo darbo užmokestį, į vidutinį darbo užmokestį neįskaičiuojamos premijos, skiriamos darbdavio skatinant darbuotoją už gerai atliktą darbą (pvz. metinė švenčių metu mokama premija), t. y. kai tokios skatinamosios premijos yra atskirai neaptartos ir nesiejamos su konkrečiais kriterijais.

Lietuvos Aukščiausiojo Teismo praktikoje išaiškinta, kad premijos, priedai, priemokos – tai kintamoji darbo užmokesčio dalis, nustatoma atsižvelgiant į darbuotojo profesines savybes, jo atliekamo darbo kokybę ir pan. Šalims sutarus dėl darbo užmokesčio, jo dydis, sudėtinės dalys darbo sutartyje turi būti nurodomos taip, kad būtų aiškios abiem šalims ir atitiktų suderintą jų valią. Apskaičiuojant papildomą darbo užmokestį turi būti nustatyti aiškūs rodikliai, kuriuos pasiekęs darbuotojas įgytų subjektyvią teisę reikalauti nustatyto dydžio priedo, o darbdavys – pareigą jį sumokėti.

Skaitytojo atveju yra aktualu tai, jog premijos ir priedai, kurie darbuotojui mokami atsižvelgiant į konkrečius ir darbdavio bei darbuotojo aptartus kriterijus (pavyzdžiui, tam tikra suma už tam tikrą pardavimų per mėnesį skaičių), apibendrintai yra kintamoji darbo užmokesčio dalis, kuri į vidutinio darbo užmokesčio skaičiavimą įtraukiama.


Pažymėtina, jog skaitytojo atskleistoje situacijoje nėra aptartos visos aplinkybės, galinčios turėti reikšmę pasirenkant konkretų teisinį situacijos sprendimo būdą, todėl ši teisinė konsultacija nelaikytina individualiai pritaikoma nurodytai situacijai. Dėl individualios konsultacijos ir/ar situacijos maloniai prašome kreiptis.

Daugiau aktualių temų rasite skiltyje „Teisininkas atsako“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Ypatingos

09:00
07:59

Esports namai

URBAN˙/

Metas ruošti automobilį

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką