Iki -60% prenumeratai. Išskirtinis gegužės pasiūlymas.
Išbandyti

Futbolas prieš krepšinį: neturime normalaus stadiono, bet turime futbolą dievinančių entuziastų

Niekam nekelia abejonių, kad Lietuva – krepšinio šalis. Išlepinti ne vienos istorinės pergalės, mes prilipę prie televizorių ekranų ar gyvai stebime visas svarbias krepšinio varžybas, o vaikai nuo mažens svajoja būti krepšininkais. Tačiau ką daryti tiems, kurie neturi duomenų krepšiniui, bet nori sportuoti? Apsidairykime: Lietuvoje vis dar gyvuoja ir kita smagi komandinė sporto šaka – futbolas. Apie futbolo perspektyvas, ypač šalies regionuose, kalbamės su Biržų miesto futbolo klubo vadovu Vytautu Stanulevičiumi.
Biržų futbolo klubas „Širvėna“
Biržų futbolo klubas „Širvėna“ / Biržų futbolo klubo „Širvėna“ nuotr.

Biržuose futbolas gyvuoja jau daugiau kaip 70 metų

Pasak V.Stanulevičiaus, futbolas Biržuose gyvuoja nuo 1948 m.

„Klubas turėjo daug pavadinimų. Vis dėlto išskirčiau du laikotarpius kada klubas dalyvavo du sezonus Lietuvos pirmoje lygoje ir LFF (Lietuvos futbolo federacijos) II lygoje, Vakarų zonoje (jo pavadinimas tada buvo Biržų „Medis“). Klubas „Širvėna“ oficialiai įregistruotas 1994 m. Per paskutinius 8 metus, dalyvaudamas LFF II lygoje, Biržų futbolininkai ne vieną sezoną buvo nugalėtojai ir prizininkai. Šiuo metu klubas dalyvauja Panevėžio apskrities futbolo pirmenybėse“, – klubo pasiekimais džiaugėsi jo vadovas.

Tačiau dalyvavimas profesionaliame sporte, varžybose – viena klubo veiklos pusė. Kita, gerokai mažiau matoma jo pusė yra ta, kad klubas rūpinasi jaunųjų futbolininkų ugdymu.

Biržų futbolo klubo „Širvėna“ nuotr./Vytautas Stanulevičius
Biržų futbolo klubo „Širvėna“ nuotr./Vytautas Stanulevičius

„Šiuo metu dviejų amžiaus grupių (gimę 2008–2009 ir 2006–2007 m.) vaikai žaidžia Lietuvos futbolo pirmenybėse 7x7. Komandos priklauso Biržų kultūros ir sporto centrui, o klubas turi su centru pasirašęs bendradarbiavimo sutartį. Du gabiausi jaunieji futbolininkai (2009 ir 2006 m.g) atstovauja „Panevėžio FA“. Taip pat klubo išugdyti futbolininkai žaidžia LFF A lygoje (1) ir LFF pirmoje lygoje (2). Kiti jaunieji futbolininkai atstovauja suaugusiųjų komandą“, – vardijo V.Stanulevičius.

Biržų futbolo klubo „Širvėna“ nuotr./Vytautas Stanulevičius
Biržų futbolo klubo „Širvėna“ nuotr./Vytautas Stanulevičius

Sporto šaka išgyvena krizę?

Paklaustas, kokią vietą Lietuvoje užima futbolas ir kaip keičiasi jo populiarumo tendencijos, pašnekovas apgailestavo, kad Lietuvos futbolas, deja, šiuo metu išgyvena krizę.

„Ar ji gilės, kol kas nėra aišku. Įkurta Nacionalinė futbolo akademija apčiuopiamų vaisių nedavė. Net neturime normalaus stadiono. Argi tai normalu? Taigi, mano manymu, tendencijos – ne kokios. Bet reikia tikėtis, kad situacija pamažu keisis į gerąją pusę“, – svarstė V.Stanulevičius.

Žinia, bet koks sportas nėra tik pasiekimai, rekordai, medaliai ir apdovanojimai. Varžybos yra svarbi jo dalis, parodanti, kokią pažangą pavyko padaryti, tačiau norint, kad ta pažanga būtų, sportas turi tapti žmogaus gyvenimo dalimi ir savo ruožtu turi didžiulį poveikį asmenybei.

Biržų futbolo klubo „Širvėna“ nuotr./Biržų futbolo klubas „Širvėna“
Biržų futbolo klubo „Širvėna“ nuotr./Biržų futbolo klubas „Širvėna“

Būtent tokį suvokimą V.Stanulevičius stengiasi įdiegti mokytis žaisti futbolo į klubą ateinantiems vaikams. Kai vaikas pamilsta futbolą, apie šį jo pomėgį ima suktis jo gyvenimas, ima formuotis noras kryptingai siekti tikslo ir atkrenta daugybė dalykų, pagaliau nebelieka laiko, o tuo pačiu ir pavojaus, pasinerti į gatvės gyvenimą, kas ypač aktualu paauglystėje.

„Norint tapti geru futbolininku, vaikas pirmiausia turi „degti“ futbolu, t. y. turėti tikslą tapti geru futbolininku ir palaipsniui jo siekti. Futbolas tiek vaikams, tiek jau suaugusiems, suteikia daug emocijų, malonaus adrenalino, grūdina žmogų, stiprina charakterio savybes. Pagaliau futbolas yra komandinis žaidimas, o tai reiškia, kad visi kartu stengiamės nugalėti ir pasidžiaugti pergale. Futbolo aikštėje labai svarbu pastebėti, suprasti vienas kitą, komunikuoti tarpusavyje. O visa tai ugdo bendravimo įgūdžius ir gyvenime, kasdienybėje“, – aiškino pašnekovas.

Biržų futbolo klubo „Širvėna“ nuotr./Biržų futbolo klubas „Širvėna“
Biržų futbolo klubo „Širvėna“ nuotr./Biržų futbolo klubas „Širvėna“

Sėkmei reikia daugiau sportininkų ir pinigų

Paklaustas apie jo treniruojamos komandos ateities perspektyvas ir tikslus, V.Stanulevičius pakartojo, kad klubas dėl žaidėjų trūkumo šiuo metu žaidžia tik regionų lygoje. Mat šiuo metu „Širvėnoje“ žaidžia tik Biržuose išugdyti futbolininkai. Turint omenyje, kad Biržai yra mažas miestelis, turintis apie 10 tūkst. gyventojų, jau ir tai yra didžiulis pasiekimas. Visgi to negana.

„Ateities planai – vėl dalyvauti LFF II lygoje. Komandos sėkmė priklauso nuo futbolininkų meistriškumo, o tai reiškia, kad jie turi daug treniruotis“, – šiuo klausimu nedaugžodžiavo pašnekovas.

Taip pat klubo veikla neįmanoma be finansinės pagalbos. Varžybų mokestis, kelionės, dienpinigiai, apgyvendinimas ir pan. – visa tai kainuoja.

Klubą remia Biržų rajono savivaldybė ir pagrindinės miestelio verslo įmonės, tarp kurių ir „Norfos“ labdaros fondas, taip pat privatūs rėmėjai, matantys prasmę palaikyti ir plėtoti futbolo sportą šalies regionuose.

Paklaustas, kodėl jis pats pasirinko veiklą būtent šioje sporto šakoje, V.Stanulevičius tikino, kad su futbolu jis susijęs visą gyvenimą – jau daugybę metų treniruoja vaikus, ugdydamas Lietuvai jaunuosius futbolo profesionalus ir taip prisidėdamas, kad ši sporto šaka nenunyktų. „Futbolas yra mano hobis“, – taip jis įvardina savo ryšius su futbolu.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Dantų balinimas: kaip pasiekti greitų ir efektyvių rezultatų?
Reklama
Benediktas Vanagas: stipriai išprakaitavus geriant vien vandenį kenčia kūno produktyvumas – trūksta energijos, sunku susikoncentruoti, darai klaidas
Reklama
Nauja automatika ir robotai leis „VLI Timber“ auginti gamybą daugiau kaip 40 proc.
Reklama
Mitai stabdo pasiryžti? Specialistė paneigė pagrindinius investavimo mitus
Užsisakykite 15min naujienlaiškius