Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2021 balandžio 3d. 20:57

Iki gyvos galvos nuteistas Rolandas: „Prie kalėjimo neįmanoma priprasti. Galima tik susigyventi“

Rolandas Čerapokas Interviu
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr. / Rolandas Čerapokas

Šiemet bus 20 metų, kai šiaulietis Rolandas Čerapokas yra kalėjime. Juos, nuteistuosius iki gyvos galvos, vadina gyvagalviais. Pakalbinti jį panorau po to, kai festivalis „Nepatogus kinas“ pristatė filmą „Pavyzdingas elgesys“. Rolandas – vienas iš dviejų nuteistųjų, kurie filmavosi šiame režisieriaus Audriaus Mickevičiaus filme. Kas yra tas pavyzdingas elgesys? Kokia yra šių žmonių kasdienybė ir kiek juose gyvena vilties?

Po filmo „Pavyzdingas elgesys“ premjeros vyko ir diskusija apie tai, ar valstybė daro pakankamai, kad resocializacijos procesas vyktų sėkmingai, ar visuomenė yra pasiruošusi priimti nuteistuosius, ar nuteistieji pasiruošę sugrįžti į visuomenę? Ir kada atlikta bausmė yra pamirštama, ar ji gali būti pamiršta?

Pats filmas taip pat turi savo istoriją. Režisierius Audrius Mickevičius į Lukiškių kalėjimą įžengė išgyvenęs nužudyto brolio netektį. Čia jis susitiko su nuteistaisiais iki gyvos galvos Rimu ir Rolandu. Gyvagalviais vadinami kaliniai gyveno stovinčiame laike, bet nepraradę vilties pasikeisti ir kada nors išeiti į laisvę.

Taip – po asmeninių patirčių – buvo pradėtas kurti filmas „Pavyzdingas elgesys“. Paties režisieriaus nuostatų kaita ⎯ nuo pykčio iki atleidimo ⎯ tapo radikalia kelione. Deja, ją nutraukė mirtina A.Mickevičiaus liga, o filmą kurti baigė scenarijaus redaktorius, filosofas Nerijus Milerius.

Filmas rodytas ne tik Lietuvoje, tačiau ir kitose šalyse, Leipcigo kino festivalyje jis apdovanotas „Auksiniu balandžiu“.

Tada, kai buvo kuriamas „Pavyzdingas elgesys“, Lietuvoje dar nebuvo įstatymo, suteikiančio viltį nuteistajam iki gyvos galvos išeiti į laisvę. Kiek vėliau įstatymas pakeistas, ir dabar nuteistieji iki gyvos galvos tokią galimybę turi.

R.Čerapokas bausmę atlieka už trijų žmonių nužudymą.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Mėgaukis šiandien

Talentingi vaikai

Esports namai

Sveikos ir gražios kojos

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką