Dabar populiaru
Publikuota: 2018 birželio 12d. 21:38

Kunigas Algirdas Toliatas: Marija po kryžiumi yra turtingesnė nei Marija Betliejuje

Algirdas Toliatas
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr. / Algirdas Toliatas

„Panašu, kad aš kaip kunigas ieškojau bažnyčios, o bažnyčia ieškojo sau kunigo“, – teigia kunigas Algirdas Toliatas, prisimindamas kelią, kuris jį atvedė į penktadienį atšventintą Švč. Mergelės Marijos bažnyčios koplyčią.

Atrodė, kad naują bažnyčią pastatyti būtų lengviau

Lietuvos policijos vyriausiasis kapelionas prisimena, kaip kadaise kreipėsi į Vilniaus arkivyskupą Gintarą Grušą prašydamas suteikti augančiai bendruomenei bažnyčią. Ganytojas pasiūlęs būtent Švč. Mergelės Marijos Ramintojos bažnyčią, kuri nuo pat 1854 metų buvo uždaryta, paversta cerkve, o vėliau ir sandėliu. „Arkivyskupas man pasakė, kad bažnyčia mums nepriklauso, tačiau, jei sutarsiu su Vidaus reikalų ministerija, tai jis neprieštarausiąs“, – prisimena A.Toliatas.

Kunigas pasakoja, kad iki tol net nebuvo lankęsis šioje bažnyčioje: „Kai pirmą kartą ją pamačiau, galvojau, kad lengviau būtų pastatyti naują. Tačiau ta mintis vis dėlto manęs nepaleido. Vėliau kažkas man atsiuntė Jurgio Kunčino eilėraštį. Jame yra tokie žodžiai: „Kokia kantri, pagalvoju, kiek ištvėrei! Ir: ar išmuš tavoji valanda? Juk nesi nei computerlandas, nei seimūnų bendrabutis. Sulauksi. Tik kada?“ Perskaičiau tas eilutes, iš pirmo žvilgsnio – nieko ypatingo. Tačiau regėjau tarsi sulėtintą vaizdą, kai bažnyčia sau ieško kunigo, o kunigas sau ieško bažnyčios. Bažnyčia jo kantriai laukia. Nuo tos akimirkos aš pradėjau rimtai žiūrėti į šį reikalą. Galvoju, padarysiu, ką galiu. Ne kartą atrodė, kad viskas baigsis nesėkme. Tačiau toks įspūdis, kad pati Ramintoja renkasi savo žmones – kantriai, neskubėdama, išbandydama, subrandindama.“

Vis dėlto penktadienį buvo atšventinta bent jau trečiajame aukšte esanti koplyčia. Likusioje bažnyčios dalyje veiks daugiafunkcinis centras Vidaus reikalų ministerijos (VRM) pareigūnams ir bendruomenei.

Neverta bėgti nuo sudėtingos istorijos

Anot A.Toliato, bažnyčios nuo sudėtingos bažnyčios istorijos bėgti nevertėtų, priešingai, derėtų į ją atsigręžti, kad išmoktume mums perduodamas pamokas. Sovietmečiu išniekinta bažnyčia, anot jo, primena pačią Mergelę Mariją, stovinčią po savo sūnaus kryžiumi: „Ji yra tarsi Motina, stovinti po kryžiumi su septyniais širdį pervėrusiais kalavijais. Tačiau ji yra ne tik kad nepalūžusi, bet dar turtingesnė. Marija po kryžiumi yra turtingesnė nei Marija Betliejuje. Ji turi sukaupusi visą tą patirtį. Ji nėra pavargusi, atvirkščiai – ji dar labiau įgali gimdyti Dievą.“

Kunigas teigia, kad bažnyčia yra puikioje vietoje, visiškai greta Rotušės. Tai, kad pats bažnyčios pastatas priklauso VRM, A.Toliatas laiko ne kliūtimi, o puikia evangelizacijos galimybe, o kartu ir puikiu pavyzdžiu, kaip valstybė ir Bažnyčia gali bendradarbiauti. „Čia yra daugybė srovių, tad kaip jas visas suvienyti, kad jo tekėtų ne kas sau. Kaip sukurti bendrystės, susikalbėjimo, dialogo vietą? Šiandien to labai trūksta“, – teigia jis.

Į koplyčią per pagonių kiemą

Į bažnyčios pastato trečiajame aukšte esančią koplyčią patenkama laiptais. Kopdamas jais, gali pastebėti prabėgusio laiko ženklus – kalėjimą primenančias duris su į vieną pusę atsidarančiu langeliu tarsi maistui, o gal popieriams perduoti, liftą, ant kurio dar kirilica užrašyta, kokio svorio krovinį jis gali kelti. Kunigui A.Toliatui kopimas laiptais yra tarsi pagonių kiemo, kuriame susitinka geros valios žmonės, simbolis. Tai yra tarsi simbolis to, kur turi būti nukreiptos visos veiklos. Kad ir kur būtum, tačiau kelias galiausiai kviečia kopti į trečią aukštą.

„Koks šiuo atveju dabar yra Švč. Mergelės Marijos Ramintojos bažnyčios vaidmuo? Viena vertus, tai yra Vidaus reikalų ministerijos pastatas. Kita vertus, Katalikų Bažnyčia čia turi savo koplyčią. Viena vertus, atrodo, kad situacija yra sudėtinga. Tačiau, kita vertus, tai atveria galimybę išsaugant dvi tapatybes bendradarbiauti ir eiti kartu. Juk sričių, kuriose galime bendradarbiauti, yra daug – saugumas, bendruomeniškumas, migracija, civilinė sauga, viešasis saugumas. Tai yra klausimai, kurie labai svarbūs yra ir VRM. Per tai mes galime stengtis įtraukti visuomenę, bendruomenes, mokyklas, senjorus. Šita vieta yra tobula tuo, kad saugumas ir kiti svarbūs dalykai kyla iš dvasios. Regiu šią bažnyčią kaip dialogo vietą“, – pasakoja A.Toliatas.

Anot jo, Švč. Mergelė Marija Ramintoja yra rami, be pretenzijų pasirodyti, be aikštingumo. Jie siekia aplink save tarsi motina sutelkti skirtingus žmones, sukviesti juos dialogui.

„Aš tokią matau naujos kartos Katalikų Bažnyčią, kuri ne priekaištingai dairosi į kitus aiškindamasi, kas ką padarė ar nepadarė, o svarsto, ką mes galime nuveikti drauge. Galbūt kai kur mūsų pozicijos išsiskirs, tačiau mes visada galime veikti ten, kur randame bendrų atspirties taškų. Svarbiausia, žinoti, kas mes esame, neprarasti savosios tapatybės“, – teigia policijos kapelionas.

Eiti ieškoti paklydusių avelių

Jo teigimu, šiandien Bažnyčiai yra svarbu eiti pas žmones, stengtis pagonių kieme suburti skirtingus žmones, kurių dalį galbūt ir laikome paklydusiomis avelėmis. Tačiau, ką reiškia ieškoti paklydusios avelės, klausia jis.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Algirdas Toliatas
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Algirdas Toliatas

„Atsimenu vieną protestantą, kuris man, kai dar mokiausi Prancūzijoje, kalbėjo, kad štai Biblijoje rašo apie vieną paklydusią avelę, tačiau juk šiais laikais yra atvirkščiai – viena yra likusi, o 99 pasiklydusios. Ką mes darome? Sėdime ir skutame tą vienintelę avelę, ar einame ieškoti kitų? Tam ir yra pagonių kiemas“, – atsako kunigas.

Svarbus jam atrodo ir bendradarbiavimas su menininkais. Štai ir aš pats į bažnyčią keliavau susitikti su dailininku Ianu Damarelliu, kuris koplyčiai dovanojo savo kūrinį „Tamsos širdis“. Mudviejų pokalbį skaitykite jau netrukus, o šiuo atveju svarbu yra tai, kad, anot A.Toliato, šis bendradarbiavimas su meno pasaulio atstovais nėra vienetinis atvejis.

„Štai prieš tau ateinant, čia buvo užsukęs vienas ispanas, kuris pastatė vieną spektaklį apie emigrantus, į kurį įtraukiami ir visi žiūrovai. Jis žadėjo atsiųsti visą informaciją, svarstome, kad galbūt 2019 metais būtų galima jį čia parodyti. Migracijos departamentas juk yra po VRM skėčiu, o migracijos klausimas yra vienas opiausių šiandien. Turime didžiulį kiemą, tad kodėl jo neišnaudojus? Kodėl neįtraukus į viską mokyklų, bendruomenių? Turime siekti, kad Bažnyčia, valstybė, miestas, kultūrininkai visi veiktų drauge, kad galėtume parodyti, jog vienas kitą gerbiame, vienas kitą girdime. Šiandien pas mus daug nepasitikėjimo, tačiau įgūdžius tai pralaužti įgysime tik veikdami“, – teigia jis.

Kunigui A.Toliatui kopimas laiptais yra tarsi pagonių kiemo, kuriame susitinka geros valios žmonės, simbolis. Tai yra tarsi simbolis to, kur turi būti nukreiptos visos veiklos. Kad ir kur būtum, tačiau kelias galiausiai kviečia kopti į trečią aukštą.

Simboliška tai, kad koplyčia Švč. Mergelės Marijos Ramintojos bažnyčioje buvo atšventinta prabėgus lygiai 250 metų nuo to laiko, kai 1768-aisiais vietoje sudegusios bažnytėlės buvo pastatyta dabartinio plano bažnyčia. Anot A. Toliato, kartais gali kilti pagunda ramumą tapatinti su pastumdėliškumu, susitaikymo su blogybėmis, tačiau, jo teigimu, Švč. Mergelė Marija Ramintoja yra būtent todėl, kad žino, ką daro. Jai nereikia mėtytis, pulti į kraštutinumus, ji kantriai siekia savojo tikslo, žino, ką daro. „Daug dalykų negali nuspėti, gali tik svajoti ir kantriai laukti, o tada kažkas ir gims“, – teigia kunigas. Kad būtų atšventinta Švč. Mergelės Marijos Ramintojos bažnyčia, reikėjo laukti daugiau nei pusantro šimto metų. Tai yra stiprus liudijimas neprarasti vilties ir tikėjimo.

Bernardinai.lt

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

N-18 Aktualu

40 metų nuo makabriškų Džonstauno žudynių: išgyvenusi moteris gyvenimą kūrė iš naujo

Aktualu

Mergaičių mokykla Palestinoje: šypsenas slepia tragedijos ir košmarai naktimis

Gyvenimas

40-metės nuotykiai internete: ieško meilės, bet jaučiasi klampojanti po gilią pelkę

Aktualu

Kovodamas su kainomis Saulius Skvernelis gali sudeginti savo populiarumą

Interviu Kultūra

T.H.Eriksenas apie žmonijos perkaitimą: „Mes neturime laiko informaciją paversti žiniomis, o žinias – išmintimi“

Verslas

Iš Ispanijos į Lietuvą grįžusi vilkaviškietė sėkmę atrado pasidalinusi žaislo nuotrauka internete

15min recenzija Kultūra

Knygos recenzija. Apie Rusijos tęsiamą sovietų dezinformaciją – vyriausiojo N.Ceausescu šnipo lūpomis

Sportas

Tautų lygoje – futbolo stebuklas: neįtikėtinai sugrįžusi Šveicarija triumfavo grupėje

Vardai

Po žinios apie „Naktinių personų“ iširimą Alanas Chošnau pristato naują singlą „Tu gali arba ne“

Aktualu

Gaisrai Kalifornijoje: kodėl tiek daug žmonių laikomi dingusiais be žinios?

Vardai

Monika Šalčiūtė bušido turnyruose dirba nuo 17 metų: „Aš čia – kaip „Victoria's Secret“ angelas“

Pasaulis kišenėje

Automobiliu po Europą keliavę jonaviškiai: norėjome pratęsti bobų vasarą

24sek

Po A.Kavaliausko tritaškio – Šaro pokštai: „Nemanau, kad ant to reikia statyti žaidimą“

Gazas

A.Juknevičius ir K.Povilaitis: kam vairuotojui reikalingas „šaltas dušas“

Gyvenimas

Pigmentinės dėmės kankina ir jaunus: kaltas vitaminų stygius

Gyvenimas

A.Kriščiūnas pasidalijo patirtimi, kaip atsikratė nerimo priepuolių ir išmoko mylėti

Vardai

„Orų mergaitei“ K.Liukaitytei – 30 metų: „Didžiausia dovana man – vyras ir dukrai sesuo į kompaniją“

24sek

M.Kuzminskas nežaidė, o A.Gudaitis su „dizaineriais“ vos neprisižaidė Venecijoje

Vardai

Seksualiausiu pasaulio vyru paskelbto Idriso Elbos sužadėtinė didžiuojasi: „Jis velniškai karštas“

Aktualu

Gamtosaugininkai: vilkų nėra tiek daug, kaip teigia medžiotojai ir ūkininkai

Naujienos

Aktualu

R.Karbauskis žada naują tyrimo komisiją: politikų ir verslo ryšius tirs iki rinkimų

Aktualu

Vaiką pražudžiusi avarija: kalta ne tik stirna, bet ir vežti paveikslų rėmai?

Vardai

Be namų likusi legendinė dainininkė N.Tallat-Kelpšaitė sulaukė geradarių pagalbos

24sek

J.Valančiūnas turi trenerį: su Šaru kontaktavęs „Raptors“ klubas nutarė nerizikuoti

Aktualu

Kas įvyko per istorinį D.Trumpo ir Kim Jong Uno susitikimą?

Sportas

Belgija – žvaigždėta sudėtis su begale nežinomųjų

Vardai

Kylie Jenner iš „Instagram“ ištrynė visas dukros nuotraukas: įbaugino grasinimai pagrobti

Verslas

Paaiškėjo didžiausią vertę Kaunui kuriančios įmonės: viena jų sukūrė NASA dominantį produktą

Sportas

Madrido „Real“ turi naują trenerį

Gyvenimas

Teisininkas atsako. Naudinga žinoti – kiek ir kokių atostogų jums priklauso?

Kultūra

Knygos recenzija. Romo Treinio „Dziedas“ – imkite ir skaitykite

Aktualu

Paryžiuje – įkaitų drama

Maistas

„KitchenJulie“ receptas: veganiška kokosinė „panna cotta“

Aktualu

G.Landsbergis: sprendimas šalinti M.Adomėną iš partijos – skaudus, bet reikalingas

Vardai

A.Bourdaino draugę užgulė našta dėl jo savižudybės: „Ji palikta mūšio lauke sugerti visas kulkas“

24sek

LKL verdiktas – nubausti ir „Lietuvos rytas“, ir Kauno „Žalgiris“

Mokslas.IT

Pristatytas ateities telefonas su beveik visiškai išnaikintais rėmeliais

Infografikas
Verslas

Trišalė taryba nesutarė dėl minimalaus atlyginimo – teks spręsti Vyriausybei

24sek

Saugos tarnybos paaiškinimas – neišvedė sirgaliaus, nes bijojo riaušių

Vardai

Ypatingos

07:40
07:22

Gera keliauti kartu

Ko reikia šiuolaikiniam pirkėjui?

Sveikata

Būk nesustabdoma

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką