Dabar populiaru
Publikuota: 2019 spalio 11d. 12:02

Mažai kam girdėtuose Palonuose verda savas gyvenimas

Palonai Gerumu dalintis gera
vikipedija.lt nuotr. / Palonai

Baisogalos seniūnijoje, Radviliškio rajone esantys Palonai paprastai atgyja per Onines, kurios čia tradiciškai švenčiamos nuo seno ir sutraukia gyventojus iš visų apylinkių. Tačiau vos per 300 gyventojų turinčioje gyvenvietėje susikūrusi vietos bendruomenė stengiasi palaikyti gyvenimo pulsą ir kasdienybės rutinoje, taip laužydama paplitusį stereotipą, kad provincijoje niekas nevyksta.

Įvykdyti 25 projektai

Palonų bendruomenė įregistruota 2003 m. Kaip teigia jos įkūrėjai, likvidavus Palonų žemės ūkio bendrovę trejus metus kaime nebuvo organizuotos vietos savivaldos. Dažnai kylančios įvairios problemos, kurios palietė tiek kiekvieną gyventoją atskirai, tiek visą bendruomenę, paskatino gyventojus burtis į organizaciją.

Pirmaisiais metais Palonų bendruomenę sudarė vos devyni nariai, dabar jų skaičius padidėjęs iki 100 ir kasmet vis didėja.

Palonų bendruomenės misija – vienyti Palonų, Valatkonių ir kitų aplinkinių kaimų bei vienkiemių gyventojus bei iš jų kilusius žmones.

Per visus bendruomenės gyvavimo metus buvo vykdyti 25 įvairūs projektai, rengiamos vasaros stovyklos bendruomenės vaikams ir jaunimui, etnografinės, Naujųjų metų sutikimo, Oninių ir kitos šventės. Kasmet apdovanojami gražiausių sodybų šeimininkai, į Garbės piliečių knygą įrašomi iškilūs Palonų žmonės, vyksta talkos, išvykos. Gyvenvietė turi bendruomenės namus, kuriuose vyksta įvairūs renginiai ir šventės.

vikipedija.lt nuotr./Palonai
vikipedija.lt nuotr./Palonai

Pagrindinė šventė – Oninės

Kaip pasakojo vienas iš Palonų bendruomenės narių Renatas Mickus, visgi svarbiausias bendruomenės tikslas yra vienyti vietinius gyventojus – tiek per įvairias veiklas, tiek per šventes.

„Rašome įvairius projektus prašydami paremti mūsų veiklas. Štai dabar planuojame parengti projektą, pagal kurį bendruomenė užsiimtų tam tikra gamyba. Yra idėja gaminti muilą, vėliau jį parduoti įvairiose mugėse ar kitur ir taip užsidirbti pinigų bendruomenėje.

Turime dienos centrą, kuriame vyksta įvairių veiklų: veikia vaikų darželis, yra treniruoklių salė, kompiuterinė salė, čia rengiame įvairias rudens šventes, Naujus metus, Mamyčių dieną. Yra būrelių ir vaikams, ir suaugusiems – turime folkloro ansamblį „Atgaiva“, kuris aktyviai koncertuoja, moterų ir merginų šokių grupę, rankdarbių būrelį“, – dėstė pašnekovas.

Gyvenvietė turi bažnyčią, kurioje nuo seno vyksta Oninės, sutraukiančios daugybę žmonių iš visų apylinkių. Jos neapsiriboja vien pamaldomis – vietiniai gyventojai surengia tikrą šventę su koncertais, vaidinimais, sporto varžybomis ir kitais renginiais. Tą dieną yra pagerbiamos visos Onos vardo turėtojos.

Šią pagrindinę miestelio šventę kasmet paremia parduotuvių tinklas „Norfa“ – maistu vaišėms arba pinigais.

Vieni iš čia bėga, kiti atsikrausto

Paklaustas, kaip žmonės gyvena kiekvieną dieną, R.Mickus pasakojo, kad dauguma gyventojų, kaip ir daugelyje tokių gyvenviečių, yra vyresnio amžiaus.

„Jaunimas, aišku, čia nepasilieka, nors yra išimčių: kokias keturias trobas nupirko ir atsikraustė pas mus jaunos šeimos. Ir šiemet vaikų darželis užsipildęs, vos užteko vietų. Aplink yra daug įmonių, kur galima rasti darbo, taigi dėl darbo tikrai negalime skųstis, žmonės susiranda. Pati gyvenvietė sutvarkyta, stengiamės, kad būtų gražu.

Tik kartais gaila, kad sunku žmones išjudinti veiklai. Rengiame įvairius koncertus nemokamai, o žmonių sunkiai prisikviečiame. Gal todėl, kad dauguma gyventojų – jau pagyvenę žmonės, kartais ir sveikata jiems nelabai leidžia kažkur išeiti. Daug gyventojų čia nuo kolūkio laikų gyvena, taigi tikrai garbaus amžiaus. Jų vaikai seniai į miestus išbėgę. Tačiau gyvenimas vis tiek vyksta – štai ir rudenį didelę šventę organizuojame – koncertuoja ir savi kolektyvai, ir iš kitur pasikviečiame“, – pasakojo R.Mickus.

Remiamas turinys
Komentarai

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Gerumu dalintis gera

Dabar tu gali

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką