Dabar populiaru
Publikuota: 2019 balandžio 26d. 13:19

Nacionalinės premijos laureatas P.Mataitis išleidžia 20 metų kurtą knygą: „Tai – prestižinis leidinys“

Teatro režisierius P.Mataitis ir teatro dailininkė D.L.Mataitienė Nacionaline premija apdovanoti „už gyvenimo nuopelnus, už lietuvių folkloro gelmių atskleidimą Lietuvai ir pasauliui, už liaudies tradicijos ir šiuolaikinės scenografijos darną“. Gerumu dalintis gera
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Teatro režisierius P.Mataitis ir teatro dailininkė D.L.Mataitienė Nacionaline premija apdovanoti „už gyvenimo nuopelnus, už lietuvių folkloro gelmių atskleidimą Lietuvai ir pasauliui, už liaudies tradicijos ir šiuolaikinės scenografijos darną“.

Prireikė viso dvidešimtmečio, kad režisierius, Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas Povilas Mataitis (85) ryžtųsi išleisti knygą-albumą „Lietuvių folkloro teatras: tautos atgaiva ir jos kūrybinių galių sklaida“. Ir nors kūrinys dar tik netrukus (bent jau pirmoji knyga) išvys dienos šviesą, P.Mataitis jau dabar džiaugiasi visuomenės susidomėjimu, ir tuo kad, sėkmingai pavyko rasti ir leidėją, ir rėmėjus.

Vienas tokių – „Norfos“ labdaros ir paramos fondas, nusprendęs P.Mataičio knygos „Lietuvių folkloro teatras: tautos atgaiva ir jos kūrybinių galių sklaida“ leidybą paremti solidžia 3 tūkst. eurų suma.

„Esu labai laimingas, kad suradau tokį požiūriu artimą fondą ir jo vadovą Joną Dundulį. Ši parama kultūriniu požiūriu – labai svarbi, todėl džiaugiuosi, kad mums abiems brangi Lietuvos praeitis, prisikėlimas ir kultūros sklaida“, – 15min sakė P.Mataitis.

Dar 1967 m. rugpjūčio mėn., su grupele Vilniaus jaunimo teatro aktorių, pradėdamas repetuoti „Insrumentinių, šokamųjų, dainuojamųjų sutartinių programą“, P.Mataitis įžengė į savo unikalios kūrybos kelią.

1968 m. balandžio 13 d. įvykusi programos premjera ne tik susilaukė visuotino pripažinimo, bet ir lėmė profesionalaus „Lietuvių fokloro teatro“ (deja tik nuo 1974 m.) įkūrimą, teatrą, kuris nuo 1974 m. rugpjūčio 5 d. iki 1990 m. liepos 20 d. vasaromis, kiekvieną savaitgalį rengdavo savo pasirodymus Lietuvos liaudies buities muziejuje, specialiai jam pastatytame Klojimo teatre, kitu laiku gastroliuodavo po Lietuvą, kitas sovietines respublikas, užsienio šalis. Vadinasi, knyga, kurią dabar ruošiamasi išleisti, vaizdžiai tariant, kaip tik tada ir buvo pradėta „rašyti“.

„Tai – prestižinis leidinys. Visą gyvenimą dirbau, sukaupiau daug medžiagos apie tautinės kultūros sklaidą. Noriu tas žinias palikti ateinančioms kartoms, kad jos, pasinaudodamos sukaupta patirtimi, unikaliąją mūsų kultūrą galėtų ne tik išlaikyti, bet ir sėkmingai skleisti plačiame pasaulyje“, – 15min pasakojo P.Mataitis.

Asmeninio albumo nuotr./Povilas Mataitis
Asmeninio albumo nuotr./Povilas Mataitis

Knygą „Lietuvių folkloro teatras: tautos atgaiva ir jos kūrybinių galių sklaida“ jis šiandien jau yra užbaigęs rašyti, jos leidybą suderino su „Naujosios Romuvos“ fondu ir šiuo metu triūsia prie redagavimo, bandomojo maketavimo darbų. Kaip pats tikina, norisi išleisti tokį leidinį, kurį paimti į rankas neva nebūtų gėda net ir praėjus šimtui metų.

Knygoje bus publikuojama daug nuotraukų. Jose matysime Folkloro teatro koncertų muziejaus sodybų kiemeliuose fragmentus, Klojimo teatre rodytų spektaklių, užsienio gastrolių vaizdus.

P.Mataičio knygos leidybai dėmesį skyrė ir Kazickų šeimos fondas, remiantis įvairius kultūros, švietimo ir socialinius projektus. Šviesaus atminimo verslininką, filantropą Juozą P.Kazicką P.Mataitis iki šiol prisimena gražiu žodžiu. P.Mataičio pavardė įrašyta kaip ir Juozo P.Kazicko Valdovų rūmų sienoje kaip padėka prisidėjus prie rūmų atstatymo.

„Valdovų rūmų atstatymui dar anksčiau atidaviau savo valstybinę premiją, kuri 1988 metais siekė 1500 rublių. Jau tada ir pats rėmiau kultūrą, o dabar man šis rėmimas grįžta su kaupu – ir pats gaunu paramą“, – džiaugėsi P.Mataitis.

Jis juokauja, kad būsimąją jo knygą net sunku pavadinti tiesiog knyga, jos turinio svoris esą prilygsta rimtam moksliniam darbui, o ir pačioje knygoje „telpa viso gyvenimo patirtis, ieškojimai, atradimai“.

Remiamas turinys

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Gerumu dalintis gera

Video

01:21
06:02
33:22

Dabar tu gali

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką