Dabar populiaru
Publikuota: 2018 rugsėjo 27d. 15:22

Samsonas iš Nigerijos: stengiuosi parodyti, kad Lietuva – tai ne Rusija

Lietuvoje gyvenantis Samsonas iš Nigerijos
Projekto partnerio nuotr. / Lietuvoje gyvenantis Samsonas iš Nigerijos

Susitikome su Lietuvoje gyvenančiu nigeriečiu Samsonu Socialinių mokslų kolegijoje, kur jis šiuo metu dirba Tarptautinių studijų vadovu. Kai pasisveikinome, jo veidą nušvietė šypsena, kuri neišnyko viso mūsų pokalbio metu. Kalbantis su vaikinu, nuostabą kėlė pašnekovo pozityvus požiūris į gyvenimą.

Samsonas prisipažino, kad dėl to artimiausi lietuviai draugai jį vadina Samsoniuku. Samsonas atvyko į Lietuvą prieš penkis metus. Jis ieškojo atviresnės ir draugiškesnės aplinkos, kadangi studijuodamas Rusijoje ir Baltarusijoje dažnai patirdavo rasistinius įžeidinėjimus. Vaikinas yra kilęs iš Nigerijos, anot jo, „mažo pietvakarių miestelio Osogbo, kuriame gyvena vos 4 mln. gyventojų.“ Šiuo metu Samsonas tęsia studijas ISM Vadybos ir ekonomikos universitete Vilniuje. Jis puikiai kalba lietuvių ir anglų kalbomis.

Kartu su partneriais Samsonas įsteigė bendrovę Avidela Service Limited Lagose, buvusioje Nigerijos sostinėje, labai judriame mieste, kur kas dieną praeina milijonai žmonių. „Lietuva yra menkai žinoma Nigerijoje. Dėl istorinių priežasčių žmonės iki šiol mano, kad Lietuva priklauso Rusijai,“ teigia vaikinas.

Kompanija siekia keisti požiūrį į Lietuvą, supažindinti su šalimi, pristatyti Lietuvoje teikiamas galimybes ir privalumus įvairiose srityse. Didelis dėmesys įmonėje skiriamas studijoms Lietuvos aukštosiose mokyklose. Kaip pastebi Samsonas, Nigerijos jaunuoliai aukštai vertina pažangių technologijų naudojimą švietime, draugišką aplinką ir dėstytojus, laisvą prieigą prie įvairių mokymo priemonių ir medžiagos. Vaikino pastangomis Lietuvos aukštosiose mokyklose studijuoja per kelis šimtus jaunuolių iš Nigerijos, Kenijos, Pietų Afrikos Respublikos, Kamerūno, Lesoto, Ganos, Ruandos ir kt.

Žinoma, tarp studentų ir dėstytojų pasitaiko įtampų dėl kultūrinių skirtumų, todėl Samsonas daug dėmesio skiria sociokultūrinei komunikacijai. Iki šiol yra gajus stereotipinis stigmatizuojantis lietuvių požiūris į nigeriečius, nes žmonės nežino, kad čia daugiausia atvyksta studijuoti aukštesnės viduriniosios klasės jaunuoliai. Tačiau per penkerius savo gyvenimo Lietuvoje metus Samsonas mato teigiamą pokytį: jei anksčiau studijuojantys jo tėvynainiai visada bendraudavo tik tarpusavyje, dabar jų bendruomenė yra atviresnė ir užsieniečiai studentai kur kas dažniau bendrauja su vietiniais.

Projekto partnerio nuotr./Lietuvoje gyvenantis Samsonas iš Nigerijos
Projekto partnerio nuotr./Lietuvoje gyvenantis Samsonas iš Nigerijos

Samsonas vertina Žalgirį tiek dėl jų profesionalumo, tiek ir dėl asmeninės draugystės su klubo žaidėjais

Samsono įmonė taip pat užsiima turizmo ir IT sektoriaus, kuris sparčiai auga Lietuvoje, plėtra. Kadangi technologijos Nigerijoje nėra išvystytos, būtent šioje srityje, anot Samsono, yra didelis potencialas Lietuvos verslui: pavyzdžiui, kovoje su terorizmu Lietuva galėtų padėti Nigerijos vyriausybei modernizuoti kriminalistų paieškos sistemą. „Nigerijoje jau sėkmingai veikia kelios lietuviškos įmonės: viena ledų gamybos kompanija puikiai vysto savo verslą ten, taip pat veikia kelios internetinės parduotuvės ir apsaugos kompanijos,“ teigia vaikinas.

Samsonas taip pat užsiima futbolo žaidėjų paieška Lietuvos futbolo klubams, kadangi šioje sporto šakoje nigeriečiai yra labai stiprūs, jie yra čempionai Afrikoje. „Nigerijos žaidėjai žaidžia aukščiausiose lygose kitose šalyse, o Lietuvoje žiauriai trūksta gerų futbolininkų,“ sako Samsonas. Iš Lietuvos futbolo klubų, Samsonas vertina Žalgirį tiek dėl jų profesionalumo (lyginant su kitais Lietuvos klubais), tiek ir dėl asmeninės draugystės su klubo žaidėjais. „Kai tik turiu laisvo laiko, visada einu žiūrėti šios komandos rungtynių, ir jas stebėdamas neužmiegu,“ juokauja vaikinas. „O krepšinyje Lietuva, žinoma, galėtų pasiūlyti puikių sportininkų Nigerijos klubams.“

Samsoną visada domino globali ekonomika ir politika. Mintis sukurti savo verslą kilo po to, kai jis parengė sėkmingą rinkodaros planą savo šeimos verslui. Vaikinas nuolat domisi naujausiomis politikos ir ekonomikos tendencijomis Afrikoje ir Lietuvoje. Todėl jis ir nusprendė tęsti studijas ISM Vadybos ir ekonomikos universitete. Nemažai savo laisvalaikio Samsonas praleidžia bibliotekoje: „Kai neinu į biblioteką, mane užvaldo jausmas, kad kažką praleidžiu, negaunu naujausios informacijos. Taigi, bibliotekoje studijuoju kokias inovacijas būtų galima panaudoti sparčiai besivystančioje Afrikoje. Taip pat tyrinėju Lietuvos tendencijas, kurias galėčiau diegti Nigerijoje.“

Per artimiausius dvejus metus Samsonas nori išplėtoti ryšius tarp Lietuvos ir Afrikos, daugiausia Vakarų Afrikos, šalių verslo, IT, sporto ir švietimo srityse. Taip pat vaikinas nori įsteigti socialinio verslo centrus penkiose Vakarų Afrikos šalyse, bendradarbiaujant su Vakarų Afrikos valstybių ekonomine bendrija (ECOWAS).

„Neseniai lankydamasis vienoje Kamerūno mokykloje, kurioje mokosi 7000 mokinių, sužinojau, kad ten nėra nei vieno kompiuterio. Ši žinia mane taip pritrenkė, kad ilgai negalėjau pratarti nė žodžio. Po kurio laiko susitikau su mokyklos direktoriumi ir padovanojau mokyklai 5 kompiuterius. Todėl užsibrėžiau ateinančiais metais skatinti jaunimą Kamerūne, Toge ir Čade grįžti prie žemės ūkio, padedant Lietuvos modernioms žemės ūkio bendrovėms.“

Nigerijos rinka yra milžiniška, o ekonomika sparčiai auga. Tarptautinės įmonės steigia ten savo padalinius, ir Lietuvos įmonėms yra daug galimybių plėtoti savo verslą, įsitikinęs Samsonas.

Projekto partnerio nuotr./Lietuvoje gyvenantis Samsonas iš Nigerijos
Projekto partnerio nuotr./Lietuvoje gyvenantis Samsonas iš Nigerijos

Didžiausias Samsono iššūkis buvo išmokti lietuvių kalbą

Samsonas yra įsitikinęs, kad didžiausias jo iššūkis buvo išmokti lietuvių kalbą, ne tik įvaldyti pačią kalbą, bet pažinti šios šalies žmones ir kultūrą. Ir tai jam pavyko pasiekti per trejus gyvenimo Lietuvoje metus.

Nepaisant kultūrinių skirtumų tarp lietuvių ir nigeriečių, Samsonas pastebi ir panašumų. Jo nuomone, „vyresnės kartos žmones sieja religija: ir Lietuvoje, ir Nigerijoje jie yra tokie religingi. Aš pats turiu du vardus: Samsonas - tai mano krikščioniškas vardas, o Toye - afrikietiškas. Nigeriečiai įprastai turi du vardus: afrikietišką ir religinį. Afrikietiškas vardas parodo tikrąją žmogaus tapatybę, - jo kultūrą, kalbą ir šalį.“

Vaikino nuomone, lietuviai yra tolerantiškesni rasei nei religijai. „Lietuviams nerūpi, ar tu esi iš Afrikos, bet svarbiausias klausimas jiems yra, ar tu esi krikščionis, ar musulmonas,“ sako Samsonas. Samsonas augo mišrioje religinėje šeimoje. Jo mama išpažįsta islamą, o tėvas - krikščionis. Vaikystėje jis daug laiko praleido su savo močiute (iš mamos pusės): lankė mečetę ir studijavo Koraną. Todėl tvirtai gali teigti, kad Korane nieko nekalbama apie žudymą. Save Samsonas laiko ir krikščioniu, ir musulmonu.

Jaunoji lietuvių karta, anot vaikino, yra kur kas kosmopolitiškesnė. Jaunimą vienija jų gyvenimo būdas, ypač vakarėliai ir naktinis gyvenimas. Tai būdinga ir Nigerijos jaunuoliams.

Vis dėlto, Samsono nuomone nigeriečiai rodo daugiau pagarbos vyresniems žmonėms nei lietuviai: „Kartais matau berniuką sėdintį autobuse ir neužleidžiantį vietos vyresniems žmonėms. To nebūna Nigerijoje.“

Nigerietis Lietuvoje jaučiasi kaip namie

Samsonas pastebi, kad lietuviai yra uždaresni ir drovesni nei nigeriečiai. Pavyzdžiui, jie dažnai nekalba angliškai, net jei ir moka šią kalbą, bijodami padaryti klaidų. O nigeriečiams nesvarbu, ar jų gramatika ir tarimas teisingi, jie kalba tam, kad išreikštų savo nuomonę: „Kalbėdamas angliškai, aš darau tūkstančius klaidų, bet aš nekreipiu į jas dėmesio, nes tai man padeda tobulinti mano įgūdžius.“

Geriausiai gali suprasti žmogų tada, kai naudoji jo įrankius, mano Samsonas. „Kai matau, kad žmogui sudėtinga, pereinu į lietuvių kalbą. Vos prabylu lietuviškai, lietuviai atsiveria. Jiems tai daro didelį įspūdį ir jie nori su manimi susitikti, išgerti kavos ir pabendrauti. Išties lietuviai yra žingeidūs,“ teigia pašnekovas.

Nigeriečiai skiriasi nuo lietuvių tuo, kad daug anksčiau pradeda gyventi savarankiškai. Anot jo, nigeriečiai jau paauglystėje planuoja, kaip save išlaikyti. Nigeriečiai vyrai turi prisiimti didžiulę atsakomybę už savo artimuosius. Giminystės ryšiai čia yra itin stiprūs. Nigeriečiai vyrai privalo aprūpinti savo šeimas, todėl jie daug dirba. Ir tai juos verčia veržtis į sėkmę.

Todėl vaikiną stebina, kad Lietuvoje jaunuoliai, net įpusėję trečią dešimtį, vis dar gyvena su tėvais.

Mėgstamiausias Samsono sportas yra futbolas. Vaikinas pats žaidžia Sekmadienio lygoje FK Orionas mėgėjų futbolo klube. Jis yra gynėjas, tačiau kai tik pasitaiko proga, pereina į puolimą. Kai Samsonas žaidžia futbolą, jo lietuviai draugai mano, kad būdamas juodaodis, jis turėtų greitai bėgioti ir reaguoti, būti labai energingas, todėl daug iš jo tikisi žaidimų aikštelėje. Nepaisant tokio stereotipinio požiūrio, Samsonui tai pozityvus postūmis stengtis žaisti taip, kad pateisintų jų lūkesčius.

Nepaisant visų skirtumų, Samsonas čia jaučiasi kaip namie. Jis mano, kad „namai yra ten, kur tavo širdis linksta, kur protas ilsisi, kur gali ramiai miegoti ir atsibusti su šypsena. Namai yra ten, kur jautiesi laimingas. Lietuva yra mano namai todėl, kad žmonės čia mane padaro laimingu. Manau, kad šioje šalyje yra daug potencialo, ir aš čia galiu daug ką nuveikti.“

Artimiau su Samsonu galite susipažinti socialiniuose tinkluose #Būkim pažįstami.

Parengta įgyvendinant projektą „Lietuvos identitetas – tautų mozaika“.

bukim_pazistami_logo

Partnerio turinys

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Interviu

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Gerumu dalintis gera

Video

20:17
01:09
02:13

Dabar tu gali

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką