Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2018 lapkričio 22d. 09:22

Socialinio projekto „Ypatingas grožis“ sumanytoja: pamatęs nuotraukas, nė vienas nelieka abejingas

Projekto „Ypatingas grožis“ modeliai
K.Mežanec ir G.Liakšaitės nuotr. / Projekto „Ypatingas grožis“ modeliai

Jau antrus metus gyvuojantis socialinis projektas „Ypatingas grožis“ keliauja po įvairius Lietuvos miestus su kilniu tikslu – kviečia į negalią turinčius žmones pažvelgti kitaip. Projekto idėjos autorės Editos Navickienės teigimu, iniciatyva siekiama parodyti, kad visi žmonės yra gražūs, įdomūs ir vienodi.

Netikėta norinčiųjų gausa

Prieš metus socialinis projektas „Ypatingas grožis“ startavo su pirmąja paroda Lietuvos Respublikos Seime. Bet iki tol iniciatyvoje dalyvavo ne tik įvairias negalias turintys žmonės, kurie tapo modeliais, jų artimieji, bet ir profesionalūs fotografai, visažistai, kirpėjai bei stilistai.

„Paskelbus projektą, dukrai sakiau, jog bus puiku, jei surinksime penkiasdešimt dalyvių. Nustebau, kai atsidariusi elektroninį paštą pamačiau, kiek daug žmonių teiraujasi, koks tai projektas, kaip gali prisidėti.

Rasos Chšanavičienės nuotr./Edita Navickienė
Rasos Chšanavičienės nuotr./Edita Navickienė

Jokios atrankos nevykdėme, registravome visus norinčius. Manau, todėl modelių negalių ir amžiaus spektras labai platus. Nuo jauniausios, kuriai buvo vos metai, kai fotografavo (šiuo metu – dveji), iki vyriausios, kuriai per šešiasdešimt. Nuo patyrusių įvairias traumas iki genetiškai rimtų ligų. Norime parodyti, kad žmonės yra visokie, tarsi spalvotų gėlių puokštė“, – projekto pradžią prisimena idėjos autorė Edita.

Nuotraukai – jokių reikalavimų

Ne tik atrankai, bet ir fotografijoms, nebuvo taikomos jokios taisyklės. Kaip teigia viena iš organizatorių Giedrė Brazlauskaitė, sprendimas buvo paliktas modelio ir fotografo susitarimui.

„Parodos nuotraukose vyrauja šeimos, vaikų, portretų, neįgaliojo su geriausiu draugu linijos. Galima pamatyti ir spalvotas, ir ne fotografijas, nes nebuvo nustatytų jokių taisyklių, tik siekiama parodyti modelių (neįgaliųjų) emocijas, pomėgius.“

Prisijungė ir gyvenantys užsienyje

Iniciatyvos geografinė padėtis neapsiribojo vien Lietuvos teritorija. Fotografijų paroda buvo eksponuojama Europos Parlamente Briuselyje bei prie projekto prisidėjo užsienyje gyvenantys lietuviai fotografai.

„Susisiekė profesionalūs fotografai iš Airijos ir Anglijos. Jie patys tose šalyse surado šeimas, kuriuose gyvena žmogus su negalia, ir jas įamžino“, – pasakoja E.Navickienė.

Norime parodyti, kad žmonės yra visokie, tarsi spalvotų gėlių puokštė.

Nors per šiuos metus paroda apkeliavo tik dalį Lietuvos, o dar yra daug norinčiųjų, tačiau planuojama ieškoti galimybių fotografijas nuvežti ir į Airiją bei Angliją.

Manto Reimerio nuotr./Modelis Jaroslav Milevskij (Vilnius). Stuburo trauma
Manto Reimerio nuotr./Modelis Jaroslav Milevskij (Vilnius). Stuburo trauma

Artimiausia paroda Šiauliuose

Ketvirtadienį, lapkričio 22 dieną, visas 109 parodos nuotraukas bus galima išvysti Šiaulių universiteto bibliotekoje.

Pasak E.Navickienės, fotografijų paroda skirta visiems - nuo mamos su vaiku iki politiko, nuo moksleivio iki senjoro: „Teko stebėti, kaip žmonės ateina į parodą, žiūri nuotraukas, sako gražu, bet vėliau labai stipriai pasikeičia, kai perskaito, kas parašyta po fotografija. Tuomet ir ašaros susikaupia, ir kūno virpesys atsiranda. Nei vienas nelieka abejingas.“

 Andriaus Eitučio nuotr./Modelis Agnieška Toločko (Vilnius). Auglys stuburo kanale
Andriaus Eitučio nuotr./Modelis Agnieška Toločko (Vilnius). Auglys stuburo kanale

Daugiau nuotraukų kviečiame pažiūrėti socialinio projekto „Ypatingas grožis“ puslapyje.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Temos: 2 Neįgalumas Trauma

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Interviu

Mėgaukis šiandien

Laimė jaustis saugiai

Talentingi vaikai

Video

05:56
02:21
03:31:44

Esports namai

Sveikos ir gražios kojos

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką