Dabar populiaru
Publikuota: 2015 rugsėjo 29d. 19:58

Tarp Šveicarijos elito besisukanti verslininkė Dangira Barba: „Esu labai stipri!“

Dangira Barba
Gretos Skaraitienės/žurnalas „Laima“ nuotr. / Dangira Barba

Taip ne kartą per pokalbį ištarė verslininkė Dangira Barba, sėkmingai įsiliejusi į Lugano, Pietų Šveicarijos miesto, elitą, sukūrusi ten inovacijų centrą „Copertina“, dalyvaujanti labdaros iniciatyvose, verslo ir meno projektuose. O kadaise sūnaus susilaukusią septyniolikmetę šiaulietę kai kas turbūt paskubėjo nurašyti kaip „susigadinusią gyvenimą“...

Dangira į Lietuvą parskrenda vis dažniau, nes neseniai Vilniuje, gavusi išskirtines franšizės teises Baltijos šalyse, atidarė garsaus italų kavos prekės ženklo „QIQ Italian Quality“ parduotuvę. Atrodo, užsispyrusios siekti toliau ir daugiau šviesiaplaukės gyvenime viskas eina kaip per sviestą, tačiau taip tikrai nėra. „Privalai būti labai stipri. Labai“, – vis kartoja ji. 

– Atsimenate dieną, kai išvykote iš Lietuvos?

– Tai buvo 2001-ųjų sausio 24-ąją. Tais pačiais metais ir ištekėjau. Anksčiau vis kartodavau, kad niekada iš čia neišvažiuosiu, – Lietuva man buvo viskas. Bet aplinkybės susiklostė taip, kad išvažiavau, ir nenusivyliau.

– Tačiau gyvenimas iki išvykimo nebuvo nykus?

– Žinoma, ne. Mokiausi tuometiniame Šiaulių pedagoginiame institute ir auginau sūnų. Tapau jauna mama: pagimdžiau dvyliktoje klasėje – vos septyniolikos. 

– Tai turėjo būti nemenkas išbandymas.

– Aš tvirtai nutariau: gimdysiu – nesvarbu, kas ką mano ar kas ką sako. O pagimdžiau per matematikos egzaminą... Iš ryto turėjau eiti į mokyklą, bet išvakarėse ginekologas pasakė, kad jokių egzaminų – gimdysi, nes jis turi važiuoti atostogauti. Taigi egzaminą laikiau viena, išėjusi iš ligoninės. Kaip ir kitus egzaminus. Skaudžiausias momentas turbūt buvo abiturientų išleistuvės: stovėjau su savo lėliuku prie lango ir žiūrėjau į laimingus, švytinčius bendraamžius, lekiančius švęsti mokyklos baigimo. Ašaros tekėjo per skruostus... Atrodė, tarsi būčiau iškritusi iš gyvenimo.

Bet greitai suėmiau save į rankas – jaučiau didelę tėvų paramą, o ir pati buvau labai veikli: niekas, jokios aplinkybės negalėjo manęs sustabdyti! Ėmiau pavyzdį iš mamos, kuri dažnai kartodavo, kad kaip besijaustum, kaip tau bebūtų sunku, tegul aplinkiniai to nepastebi. Studijuodama supratau, kad pedagogė nebūsiu. Nors mokslus ir baigiau, sugalvojau, kad galėčiau pirkti butus, juos rengti ir parduoti. Tuomet tai buvo naujovė – ypač Šiauliuose. Pamėginau, sekėsi, tada tą patį ėmiau daryti Vilniuje. Mane be galo traukė interjero dizainas, galėjau valandų valandas leisti interjero detalių parduotuvėse. Butus rengėme kartu su drauge architekte – suvienijome jėgas. Dar vienas dalykas, kuris mane pakerėjo, buvo italų kalba: pažadėjau sau, kad ją būtinai išmoksiu. Taigi, išvažiavau į Italiją...

– Ten ir įvyko lemtinga pažintis?

– Taip, ten atsitiktinai susipažinau su žinomu Šveicarijos verslininku. Jis kaip tik pradėjo verslą Lietuvoje, kurį laiką jam padėjau. Ilgai buvome verslo partneriai, draugai, tik vėliau tapome mylimaisiais. Ir tada ryžausi persikraustyti į Šveicariją, ištekėjau, atsivežiau antrą klasę baigusį sūnų Luką. Italų kalba man labai pravertė, nes Lugane visi kalba itališkai. 

– Pradžia turbūt nebuvo lengva?

– Pirmi dveji metai buvo liūdni. Turėjau viską pradėti nuo nulio, bet buvo vienas „bet“ – į Lugano verslo elitą mane atvedė vyras, jo parama ir pagarba niekam nekėlė minčių apie atvykėlę iš Rytų Europos, trokštančią turtingo gyvenimo. Tokiu atveju viskas priklauso nuo vyro: esi vertinama pagal tai, kaip jis vertina tave, kaip tave pristato visuomenei. Tuo atžvilgiu man pasisekė. Dabar kartu jau negyvename, bet likome labai geri draugai. 

– Visgi turbūt labai daug kas priklausė ir nuo jūsų?

Didžiuojuosi savimi, nes viską pasiekiau savo jėgomis.

– Be abejo. Teko tobulai išmokti italų kalbą ir pasitelkti visus gebėjimus, kad galėčiau tapti sava toje gana uždaroje šveicarų visuomenėje. Dabar galiu pasakyti, kad didžiuojuosi savimi, nes viską pasiekiau savo jėgomis. 

– Retai girdžiu iš moterų frazę „didžiuojuosi savimi“ – kartais net daug pasiekusios kukliai nutyli savo laimėjimus.

– Turbūt nuo pat paauglystės nebijojau iššūkių ir pasitikėjau savimi, todėl buvau visiškai įsitikinusi, kad greitai ten integruosiuosi. Ėmiau bendradarbiauti (ir tęsiu iki šiol) su humanitarinėmis asociacijomis, organizuojame labdaros vakarus, prisidedu prie įvairių labdaringų iniciatyvų. O viskas prasidėjo nuo to, kad susipažinau su viena tailandiete, kuri organizuodavo paramą savo šalies vaikams. 

– Svetima, turinti savų tradicijų, papročių ir įpročių visuomenė turbūt ne visada lengvai įsileidžia naujus žmones. Jautėtės įdėmiai stebima? Teko žaisti pagal jos taisykles?

– Taip, reikėjo būti labai diplomatiškai, santūriai ir visada elegantiškai. Tu nuolat esi vertinamas – ne tik ką veiki, ką kalbi, bet ir kaip atrodai. Toje visuomenėje irgi egzistuoja savotiški kodai, vėliau juos perpranti. Tarkim, prieš kelias dienas buvo žinomiausių srities verslininkų vakarienė, ir tai, kur tu jos metu būni pasodintas, rodo tavo reikšmingumą toje sferoje: kairėje ar dešinėje, prie žinomų žmonių ar nelabai... Sėdėjau prie Lugano vicemerės staliuko su keliomis garbingiausiomis verslininkėmis. Kiekvienais metais prieš Kalėdas dalyvauju Monte Karlo labdaros pokylyje, kuriame lankosi Monako princas Albertas. 

– Gražus gyvenimas...

– Tačiau reikalaujantis daug darbo, pastangų ir stiprybės. Aš nesu nei karalienė, nei princesė. Tik turiu gerai atrodyti pokyliuose.

– Toks gyvenimas reikalauja daug disciplinos.

– Ryte keliuosi šiek tiek po šeštos, o grįžtu, tiksliau, parbėgu, vakarop. Tada į dušą ir vėl išbėgu – susitikimai su klientais, vakarienės. Taigi mano darbo diena baigiasi prieš vidurnaktį. Sūnus, kuriam jau dvidešimt treji, gyvena atskirai Ciuriche, laisvai kalba penkiomis kalbomis, yra investicijų ekspertas. Stengiausi, kad nepamirštų lietuvių kalbos, todėl paskutinius dvejus metus iš licėjaus jį išsiunčiau vidurinio mokslo baigti Lietuvoje.

Gretos Skaraitienės/žurnalas „Laima“ nuotr./Dangira Barba
Gretos Skaraitienės/žurnalas „Laima“ nuotr./Dangira Barba

Daug dirbu, nes turiu dviejų aukštų parduotuvę, kuri tapo savotišku inovacijų centru. Siūlome įvairių paslaugų: interjero detalių, gėlių (jų iš mūsų perka prestižiniai butikai savo interjerų puošybai), yra grožio salonas klientams – jį steigdama galvojau ne apie pelną, o apie malonumą atėjusioms pas mane moterims: jos gali apsipirkti, pasigražinti, joms galime vėliau užsakyti staliuką restorane, su kuriuo bendradarbiaujame, taigi iš esmės randasi savotiškas moterų klubas. Tačiau svarbiausi mūsų projektai – interjero dizaino paslaugos. Šveicarijoje kūriau verslą su ta pačia drauge iš Lietuvos, architekte, tik ji ištekėjo ir išvažiavo gyventi į Italiją, taigi likau viena. Bet radau puikią ypač gabių architektų komandą. Pati irgi tobulėjau – baigiau įvairius kursus. Man iki šiol labai įdomu rengti namus: dažniausiai vos įėjusi ir išvydusi plikas sienas jau žinau, kokią aplinką norėčiau matyti. Bet tas „matymas“ ateina po daugybės sunkaus darbo metų... Neseniai pasirašiau sutartį su vienos turtingiausių pasaulio šeimų atstovu – galėjo pasisamdyti bet ką, tačiau kreipėsi į mane. Kursime namo Italijoje, kurį projektavo žymus šveicarų architektas, interjerą.  

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Verslas

Premjeras užsipuolė ant kilimėlio iškviestus prekybininkus: bus imamasi priemonių

Verslas

Krizės priežasčių tyrimas Seime prasidėjo staigmena: Vyriausybė apie sunkmetį buvo įspėta

Verslas

Labanoro girioje stabdomi miško kirtimai

Verslas

„Danske Bank“ nesugeba nustatyti, kiek pinigų išplauta Estijoje, traukiasi direktorius

Pasaulis kišenėje

„Small Planet“ Vokietijoje susidūrė su finansinėmis bėdomis – pradėjo restruktūrizaciją

Aktualu

Santaros klinikų generalinis direktorius K.Strupas traukiasi iš pareigų

Gyvenimas

Kaip elgtis socialiniuose tinkluose, kai savo komentarais erzina vyresni giminaičiai?

Vardai

Justino Bieberio ir Hailey Baldwin vestuvių detektyvas: tai susituokė jie ar dar ne?

Verslas

Dalis odontologų neuždirba nė minimalios algos – pluša vis kitur arba gauna „vokeliuose“

24sek

Jonui Valančiūnui – linksma NBA žvaigždės žinutė ir 50 taškų grasinimas

Gazas

Perspėja automobilių savininkus: už neatsakingą elgesį kieme gresia 600 eurų bauda

Keistas ežeras Estijoje – Rumu povandeninis kalėjimas

Verslas

15min studijoje – diskusija apie tai, ar darbdaviai Lietuvoje turėtų trumpinti darbo dieną

Aktualu

Teisės ir teisėtvarkos komitetas palaimino naujos Seimo tyrimo komisijos idėją

Aktualu

V.Pranckietis apie paramą konservatorei: G.Surplys galėjo išlikti neutralus

Verslas

Šalia Vilniaus stoties kils daugiabučiai, „PPI Group“ investuos 20 mln. eurų

Vardai

Martinavičiai policijoje praleido 5 valandas: „Pareigūnus iškvietė konfliktą matę kolegos“

Kultūra

Kaune – pasaulio akordeonistų konkursas

Gyvenimas

Renginių vedėjas Vytautas Bertašius pristato naują programą „Misija: Vestuvės“

Aktualu

Niujorko vaikų lytinio išnaudojimo byloje Katalikų Bažnyčia sumokės rekordinę sumą

Naujienos

Verslas

Premjeras užsipuolė ant kilimėlio iškviestus prekybininkus: bus imamasi priemonių

Verslas

Krizės priežasčių tyrimas Seime prasidėjo staigmena: Vyriausybė apie sunkmetį buvo įspėta

Verslas

Labanoro girioje stabdomi miško kirtimai

Verslas

„Danske Bank“ nesugeba nustatyti, kiek pinigų išplauta Estijoje, traukiasi direktorius

Pasaulis kišenėje

„Small Planet“ Vokietijoje susidūrė su finansinėmis bėdomis – pradėjo restruktūrizaciją

Aktualu

Santaros klinikų generalinis direktorius K.Strupas traukiasi iš pareigų

Gyvenimas

Kaip elgtis socialiniuose tinkluose, kai savo komentarais erzina vyresni giminaičiai?

Vardai

Justino Bieberio ir Hailey Baldwin vestuvių detektyvas: tai susituokė jie ar dar ne?

Verslas

Dalis odontologų neuždirba nė minimalios algos – pluša vis kitur arba gauna „vokeliuose“

24sek

Jonui Valančiūnui – linksma NBA žvaigždės žinutė ir 50 taškų grasinimas

Gazas

Perspėja automobilių savininkus: už neatsakingą elgesį kieme gresia 600 eurų bauda

Keistas ežeras Estijoje – Rumu povandeninis kalėjimas

Verslas

15min studijoje – diskusija apie tai, ar darbdaviai Lietuvoje turėtų trumpinti darbo dieną

Aktualu

Teisės ir teisėtvarkos komitetas palaimino naujos Seimo tyrimo komisijos idėją

Aktualu

V.Pranckietis apie paramą konservatorei: G.Surplys galėjo išlikti neutralus

Verslas

Šalia Vilniaus stoties kils daugiabučiai, „PPI Group“ investuos 20 mln. eurų

Vardai

Martinavičiai policijoje praleido 5 valandas: „Pareigūnus iškvietė konfliktą matę kolegos“

Aktualu

Pro Rūdininkų girią skridę pasieniečiai pastebėjo gaisrą ir užgesino jį sraigtasparniu

Kultūra

Kaune – pasaulio akordeonistų konkursas

Gyvenimas

Renginių vedėjas Vytautas Bertašius pristato naują programą „Misija: Vestuvės“

Vardai

Daugiau vandens

Sveikata

Ruduo pilnas komplimentų

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką