Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2017 gruodžio 4d. 21:01

4 priežastys, kodėl skandinavai vadinami pačiais laimingiausiais

Moteris skaito
123RF.com nuotr. / Moteris skaito

Tikinama, kad Danija, Norvegija ir Švedija nuolatos patenka į mokslininkų akiratį – pasirodo, įvairūs tyrimai šias šalis traktuoja kaip laimingiausias.

Tad kas gi daro šių šalių gyventojus kupinus laimės? Adme.ru rašoma, kad tai ne tik aukštas pragyvenimo lygis, bet ir tam tikros taisyklės, leidžiančios džiaugtis gyvenimu.

Kuklumas ir pagarba vienas kitam

Skandinavijos šalyje egzistuoja vadinamasis Jante įstatymas, kurį išreiškia tam tikros taisyklės. Esmė – bendruomeniškumas, o ne perdėtas individualizmas:

Negalvok, kad esi protingesnis už mus;

Neįsivaizduok, kad esi geresnis už mus;

Negalvok, kad žinai daugiau už mus;

Negalvok, kad esi svarbesnis už mus;

Negalvok, kad viską moki;

Negalvok, kad gali juoktis iš mūsų;

Galima įvairiai vertinti tokias taisykles, tačiau šiuo atveju kalbama ne apie individualumo slopinimą, bet apie kuriamą bendruomeniškumo dvasią. Buvimas kukliu ir pagarba kitiems – tai labai skandinaviška. Šis „įstatymas“ gelbsti ir nuo perdėto puikavimosi, kadangi skandinavų šalyse nepriimta didžiuotis savo turtais ir perdėtai tai demonstruoti.

Balansas tarp šeimos ir darbo

Skandinavai labai gerai žino, kaip svarbu skirti laiko šeimai ir darbui. Šiose šalyse nėra priimta dirbti pernelyg ilgai ir tuo girtis. Įdomu ir tai, kad Švedijoje kai kurios kompanijos dirba tik 6 valandas per dieną (vietoj buvusių 8 valandų). Tikinama, kad toks darbo laikas turi teigiamos įtakos tiek darbuotojams, tiek jų pasiektiems rezultatams, tiek savijautai.

Šiluma ir jaukumas, kuriems sunku atsispirti

Tikriausiai jau ne kartą girdėjote daniškos laimės vardą – tai „hygge“. Meikas Wikingas, žinomas Danijos laimės guru ir knygų apie laimę autorius, Laimės tyrinėjimų instituto Danijoje direktorius, atskleidžia, ką iš tikrųjų reiškia būti laimingiems. „Hygge“ – štai kuo vadovaujasi danai. Taip vadinamas konceptas, kuris šiems žmonėms padeda iškęsti ilgą ir tamsią žiemą. O visa tai, kas slypi tame, suteikia ir itin daug džiaugsmo.

Danai netikrina savo telefonų visą laiką. Jie atsiprašo, jeigu atsitrenkia į ką nors gatvėje. Nešvaisto laiko socialiniuose tinkluose ir renkasi knygas ar iškylauja po giedru dangumi. Ir dar jie žaidžia – vienas su kitu ir su savo vaikais. „Mes susitelkiame į santykių kokybę ir pokalbius“, – sako M.Wikingas ir pažymi, kad džiaugsmas išreiškiamas ramiai.

„Hygge“ apima įvairias gyvenimo sritis, namus (deginamos žvakės), šeimą, tėvystę (nešaukiama ant vaikų), gaminimą (lėtas gaminimas, šiltas paprastas maistas), drabužius (patogūs, stilingi). Kalbant apie žvakes, M.Wikingas pabrėžia, jog jos turi raminamąjį efektą, padeda medituoti ir duoda erdvės tiesiog „būti“.

Realūs lūkesčiai

Malene Rydahl savo knygoje „Happy as a Dane: 10 Secrets of the Happiest People in the World“ rašo, jog svarbiausias dalykas, norint būti laimingais – realių tikslų formulavimas. Tačiau tai nereiškia, kad jūs neturite turėti ambicijų ar nustoti svajoti.

Prisiminkite, kaip jūs dažnai nuliūsdavote dėl to, kad norėdavote kažko daugiau iš savęs ar aplinkinių? Kuo mažiau perdėtų lūkesčių iš draugų ir artimųjų, tuo didesnė tikimybė maloniai nustebti.

Nelyginkite savęs su kitais – tos beprotiškos lenktynės (ypač socialiniuose tinkluose) neatneša nieko gero, todėl reikia išmokti džiaugtis tuo, ką turime šią akimirką. Skandinavai mano, jog produktyvesnis lyginimas su tais, kurie turi mažiau, tačiau jie niekada nelaikys savęs geresniais už kitus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Mėgaukis šiandien

Laimė jaustis saugiai

Sodo ir daržo ekspertai

Mes turėsim kūdikį!

Esports namai

Puiki sveikata – mažiau išlaidų

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką