Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

4 žingsnių metodas, kuris jus paskatins pokyčiams

Ar pribrendote pokyčiams?
123RF.com nuotr. / Ar pribrendote pokyčiams?
Šaltinis: 15min
0
A A

Sudėtinga pasiryžti gyvenime ką nors keisti? Nerimas ir baimė suklysti stabdo žengti pirmąjį žingsnį? Tada vertėtų įsiklausyti į profesionalų patarimus.

Daugiau 15min Gyvenimas naujienų – mūsų Facebook puslapyje!

Socialinių mokslų daktarė, sertifikuota koučingo (ugdomojo mokymo) specialistė Aistė Dromantaitė praėjusią savaitę Vilniuje vykusioje pirmoje pokyčių konferencijoje moterims „Išdrįsk pradėti“ skatino moteris labai aiškiai įvardyti savo stabdžius ir pasiryžti pokyčiams.

„Priimkite sprendimus pačios; kai to nedarote, už jus nusprendžia kiti. Juk visos žinome, kad 100 žingsnių kelionė prasideda nuo 1 mažo žingsnio“, – kalbėjo dr. A.Dromantaitė.

Ji pasidalijo 4 žingsnių metodu, kuris turėtų įkvėpti pokyčiams. Metodo autoriai – Robertas Keganas ir Lisa Laskow Lahey, knygos „Immunity to Change: How to Overcome It and Unlock the Potential in Yourself and Your Organization“ (2009 m.) autoriai.

Taigi pereikite šiuos klausimus, šiuos keturis etapus, ir išskleiskite sparnus veiksmui! Lektorė A.Dromantaitė pataria į kiekvieną klausimą užrašyti nuoširdų atsakymą – juk tai skirta tik jūsų, niekieno kito akims. Šis metodas padeda mintis ir kylančius jausmus sudėlioti į vietas ir pajudėti iš sąstingio būsenos.

Grigorij Bataščiuk nuotr./Socialinių mokslų daktarė Aistė Dromantaitė
Grigorij Bataščiuk nuotr./Socialinių mokslų daktarė Aistė Dromantaitė

1 klausimas. Koks mano siekio keistis tikslas? Kokių asmeninių pokyčių noriu?

Tarkim, norite parašyti knygą arba norite pasikalbėti su darbuotojais apie pasikeitusią situaciją organizacijoje. Tai siekis. O tikslas? Gal knyga leis įsitvirtinti romanistų sluoksnyje? O gal norite gauti dėmesio, tapti žymus ir pan.?

„O koks pokalbio su darbuotojais tikslas? Kad komandos darbas būtų našesnis, efektyvesnis, kad darbuotojas išnaudotų savo potencialą, kad jūs, kaip vadovė, sukurtumėte gerą atmosferą ir su komanda pasiektumėte užsibrėžtų tikslų“, – aiškino koučingo specialistė.

2 klausimas. Ką dabar darau ar ko nedarau? Kas mane stabdo nuo pokyčių?

Išsiaiškinome – norite parašyti knygą, tačiau vis atidėliojate, neieškote informacijos, nesidomite romanais, nekuriate plano, neįsivaizduojate romano istorijos, pagaliau – net nepasvajojate apie savo norą. Ką jau kalbėti, kad net nepradedate rašyti ir nesistengiate kasdien parašyti bent po lapą...

O jei esate vadovė, greičiausiai vilkinate pokalbį, vengiate pasikalbėti su darbuotojais, neorganizuojate jokios apklausos, manote, kad viskas išsispręs savaime.

TAIP PAT SKAITYKITE: Psichologė: „Moterims keistis sunku – svajoti paprasčiau“

Grigorij Bataščiuk nuotr./Pokyčių konferencija „Išdrįsk pradėti“
Grigorij Bataščiuk nuotr./Pokyčių konferencija „Išdrįsk pradėti“
Grigorij Bataščiuk nuotr./Pokyčių konferencija „Išdrįsk pradėti“
Grigorij Bataščiuk nuotr./Pokyčių konferencija „Išdrįsk pradėti“

3 klausimas. Dėl ko labiausiai nerimauju? Kokius turiu įsitikinimus, stabdančius mane nuo pokyčio? Dėl ko labiausiai nerimauju, jei elgsiuosi atvirkščiai?

Taigi, norite parašyti romaną, tačiau nerimaujate, kad jo niekas neskaitys, kad nelaikys jūsų rimta rašytoja (nes romanai, manote, nėra rimta literatūra), abejojate, kad leidyklos norės leisti jūsų romaną ir pan.

Jei esate vadovė, nerimaujate, kad pasikalbėjusi su darbuotojais prarasite autoritetą, negalėsite būti puiki lyderė, rodyti iniciatyvos, išsireikalauti ir pan.

„O kas bus jei visa tai įvyks? Tarkim, vis dėlto parašysite knygą, tačiau nerimaujate, kad niekas jos nepirks, ieškos romane jūsų asmeninio gyvenimo detalių, tapatins jus su heroje ir kt. O jei pasikalbėsite su darbuotojais, nerimaujate, kad taip niekas ir nepasikeis, viskas liks taip pat, santykiai gal netgi dar pablogės“, – metodo žingsnius aiškino A.Dromantaitė.

4 klausimas. Ko labiausiai bijau, jei įvykdysiu savo siekį keistis? Kokia yra esminė priežastis, neleidžianti pradėti pokyčio?

Tai esminis klausimas. Jau žinote, kad norite išleisti knygą, bet, pasirodo, labiausiai bijote kritikos, baisių, įžeidžiančių komentarų, brovimosi į jūsų asmeninį gyvenimą.

O jeigu esate vadovė, tai veikiausiai atidėliojate reikalingą pokalbį su darbuotojais, nes bijote pasirodyti neprofesionali, nevaldanti procesų asmenybė.

Anot lektorės, po šių klausimų eina esminis žingsnis – eksperimentas. Tai įveikiamas iššūkis, kuris nereikalauja išeiti iš komforto zonos, tačiau ką nors nuveikti (1–3 punktus) dėl savo noro, savo tikslo.

„Jei norite pradėti rašyti knygą, greičiausiai būtų tikslinga pasikalbėti su tais, kurie jau turėjo tokios patirties, parašė ir išleido. Arba jei bijote kritikos, galėtumėte pasikalbėti su rašytoju ir pasiteirauti, kaip jis su tuo susitvarkė, kaip reagavo į komentarus, kaip jautėsi ir pan. Galite pakalbėti ir su šeimos nariais, paklausti jų nuomonės, ar jie skaitytų tokio pobūdžio knygą, ko jiems norėtųsi, kokia forma tokiam turiniui labiausiai tiktų ir kt.

Jei esate vadovė ir nesiryžtate pokalbiui su darbuotojais apie įmonės pokyčius, gal galėtumėte pasikalbėti apie tai su kolege, o gal paprašyti patarimo draugės, kuriai patikėtos panašios pareigos.

Labai tikėtina, kad tiek visi išvardyti žingsniai, tiek visa pokyčiams skirta konferencija jūsų galvoje sukels mažą chaosėlį, sudrebins pamatus, tačiau juk visi didieji pokyčiai prasideda nuo chaoso.

Nuo chaoso pradedame kurti naują savo gyvenimą. Ką tik iš kiaušinio išsiritusiam viščiukui atrodo, kad atėjo pasaulio pabaiga, o juk iš tiesų jis pradeda naują gyvenimą, naują etapą“, – linkėdama moterims sėkmės kalbėjo A.Dromantaitė.

TAIP PAT SKAITYKITE: 11 požymių, kad jūsų gyvenime būtini pokyčiai

Grigorij Bataščiuk nuotr./Socialinių mokslų daktarė Aistė Dromantaitė
Grigorij Bataščiuk nuotr./Socialinių mokslų daktarė Aistė Dromantaitė
Grigorij Bataščiuk nuotr./Pokyčių konferencija „Išdrįsk pradėti“
Grigorij Bataščiuk nuotr./Pokyčių konferencija „Išdrįsk pradėti“

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką