Dabar populiaru
Publikuota: 2014 rugpjūčio 22d. 15:30

„Aš nebenoriu grįžti namo“. Santykių ekspertų komentaras

Vaza
„Shuterstock“ nuotr. / Vaza

Ką daryti, kai buvimas namuose su savo šeima ir mylimu vyru tampa veikiau kančia nei pilnatve ir laime? Į portalo Ji24.lt skaitytojos klausimą atsako santykių ekspertai.

Sveiki,

turiu vyrą. Daugeliu atvejų jis nuostabus tėvas (išskyrus jo nuomonę, kad mūsų pjautynes ir daiktų skraidymą turi matyti ir du mūsų ketverių bei septynerių metų sūnūs), negeriantis vyras, turintis rankas ir padarantis visus darbus, bet...

Aš nebenoriu grįžti namo. Ramybės nuolat ieškau kažkur kitur. Būnu su kitais žmonėmis: draugėmis, draugais, kolegomis. Aš tolstu ne tik nuo vyro, bet ir nuo savo vaikų, kurie man yra brangūs, nes tiesiog nebepajėgiu apsiginti...

Jei viskas būtų gerai, turbūt tokiems dalykams, kaip savanorystė, nebeliktų laiko. Šiuo metu ji man yra savotiška terapija nuo įtampos, vidinio nepasitenkinimo situacija. Savanorystės metu jaučiuosi pernelyg gerai, jaučiuosi reikalinga.

Draugė juokėsi, kai jai sakydavau, kad nebevažiuosiu pas anytą, nes man pernelyg daug neigiamų emocijų sukelia mūsų įtempti santykiai. Nebevažiuoju. Tam sprendimui prireikė beveik šešerių metų, jį priėmiau laikinai įsidarbinuisi. Iki tol normaliai net nebuvau dirbusi. Tuo metu mūsų šeimoje buvo net labai didelė įtampa, tačiau aš pradėjau labiau save vertinti. Gal kartais net per daug. Tą etapą kartais vertinu kaip vyro nesugebėjimą pasidžiaugti kartu su manimi, nes į darbą eidavau dainuodama. Kelis kartus netgi esu uždainavusi prie kolegų, galvodama, kad jie kitoje patalpoje negirdi...

Mano gyvenimas tarsi sūpuoklės: per kraštus besiliejantį džiaugsmą keičia begalinis liūdesys. Aš nuolat bėgu, bandau rasti kelią namo, tačiau ten dažniausiai kyla barniai, dėl kurių ir vėl norisi bėgti...


Atsako santykių ekspertai Silvija ir Šarūnas Mažuoliai.

Sveiki,

mūsų visuomenėje labai trūksta žinių ne tik kaip elgtis santykiuose, bet kas apskritai vyksta su mumis pačiais, mūsų emocijomis bei gyvenimais. Santykiai šiuolaikinėje visuomenėje kuriami remiantis ne išmintingų žmonių pamokymais, o savo patirtimi, šventai tikint, kad taip viskas ir turi vykti. Daugelis mano, kad užtenka sutikti patinkantį priešingos lyties žmogų, ir viskas pavyks savaime, o jei nepavyks, tai matyt ne toks žmogus, ne tokios aplinkybės arba mes patys ne tokie. Krizės santykiuose ir gyvenimuose labai dažnai ištinka dėl paprasčiausio nežinojimo, kas vyksta ir kodėl, bei nemokėjimo tvarkytis su iškylančiomis situacijomis. Kita tema yra kiekvieno žmogaus emocinis gyvenimas, mintys, įsitikinimai, fantazijos, kurias retas sąmoningai suvokia. Žmonių veiksmai dažnai būna pagrįsti jų emocijomis ir įsivaizdavimais, o ne remiantis realiu situacijos suvokimu ir turimomis žiniomis, kaip geriausia tvarkytis ir kaip padaryti mažiausiai žalos.

Iš Jūsų laiško neįmanoma pasakyti, kas vyksta Jūsų santykiuose. Nerimą kelia tai, kad rašote, jog jis puikus vyras, ir pridedate – bet. Sunku pasakyti ne tik tai, kas slepiasi už to, bet ir tai, kur iš tikrųjų sušlubavo jųdviejų santykiai. Kitas klausimas, kylantis skaitant laišką, yra – ar taktika atsitraukti yra tai, ką Jūs visada taikote ir taikėte konfliktinėse situacijose?

Gali būti, kad po konfliktų nemokate vėl įeiti į santykius ir ryšį su vyru taip per laiką vis labiau atitolindama save nuo jo. Atsitraukimas nuo vyro, kuomet jis elgiasi netaktiškai, yra teisingas poelgis. Tačiau po šito būtina dar tą pačią dieną vėl užmegzti ryšį, pradėti bendravimą taip, kaip išeina, ir nepradėti ilgų nekalbadienių. Žinoma, kaip sakėme, sunku pasakyti, kas vyksta ir įvyko iš tikro jųdviejų poroje.

Ieškoti sau tinkamos terapijos yra puikus sprendimas, tik vargu ar savanorystė yra geriausias pasirinkimas. Tai skamba daugiau kaip pabėgimas nuo problemų, o ne noras ir bandymas pažvelgti į jas ir iš tikro suprasti, kas vyksta. Bėgti galite, tačiau taip ne tik nieko neišspręsite, bet situacija arba blogės, arba tiesiog visiškai atšalsite vyrui ir pasitrauksite nuo vaikų. Bėgdama nuo savo emocijų, jūs užspaudžiate ir nustumiate jas tolyn, o toks bandymas „tvarkytis“ uždaro širdį – nebegalite jausti šiltų jausmų niekam, įskaitant vyrą bei vaikus. Viskas, kas lieka, – tai arba nejausti visiškai nieko, arba, kaip rašote, šokinėti nuo begalinio džiaugsmo iki gilaus skausmo.

Prisijunkite prie daugiau kaip 80 tūkst. „Ji“ gerbėjų – tapkite grupės nariu „Facebook“ tinkle, paspaudę „Patinka“.

Džiaugsmas, kurį jaučiate, nėra požymis, kad Jums gerai. Tai tik psichikos būdas pasitraukti nuo didelio vidinio diskomforto ir pasimėgauti tuo, ką mes vadiname pozityviomis emocijomis. Psichika randa priežastį, dėl kurios, pasak jos, galima būti labai laimingai, ir duoda išgyventi pakylėjimus. Deja, tokie pakylėjimai turi kitą medalio pusę – po jų tenka išgyventi ir sunkių emocijų periodą, kadangi žmogaus psichika ir fiziologija neleidžia ilgai mėgautis tik pakilimu. Kad psichika pailsėtų ir susibalansuotų, ateina periodas sunkių, nemalonių emocijų. Vienintelis būdas išeiti iš šitokių sūpuoklių – ieškoti, kas galėtų padėti susitvarkyti su sukauptomis sunkiomis emocijomis, kelti jas į paviršių bei valyti. Taip po kurio laiko pradėtumėte jaustis ramiau, mažėtų vidinė įtampa. Nebeliktų didelių pakylėjimų, tačiau nebebūtų ir stiprių nuosmūkių. Jaustumėte didesnį vidinį balansą, ramybę.

Dalis žmonių nenori atsisakyti džiaugsmo protrūkių ir laikosi stipriai įsikibę tikėjimo, kad gali jausti vien tik tai. Deja, šitaip žmogus nefunkcionuoja, tad turėkite galvoje, kad norėdama turėti mažiau įtampos ir daugiau ramybės, turėsite paleisti norą patirti didelius džiaugsmo protrūkius. Yra ne vienas būdas, kaip galima tvarkytis su emocijomis. Vieni jų lėtesni, kiti greitesni. Klasikinės psichologijos technikos veikia palyginti lėtai, ir dalis psichologijos krypčių apskritai nedirba su emocijomis. Jų taikinys yra intelektinis suvokimas, kuris gali padėti pamatyti, kas vyksta su Jumis, ko Jūs iš tikro norite, kas iš tikro kelia skausmą ir t. t.

Norint rasti palengvėjimą emocine prasme, gali tekti paieškoti ne klasikinių metodų ir mokymų. Joga šiuo atveju netiks, nes ji labiau orientuota į fizinį kūną. Meditacinių technikų ir grupių yra pakankamai ir tarp jų galima rasti stiprių ir veiksmingų metodikų. Neįmanoma nurodyti, kas būtų tinkama Jums, kadangi tai labai individualu kiekvienam žmogui. Tai, kas veikia vienam, gali neturėti jokio poveikio kitam, tad teks pačiai pradėti ieškoti, domėtis ir rasti sau tinkamus mokymus. Vienos iš veiksmingiausių praktikų greitam emocinio krūvio išvalymui yra dinaminės meditacijos. Jų taip pat yra kelių rūšių iš kelių mokyklų. Vienintelis jų minusas, kad tai nėra malonios praktikos ir tiems, kas ir taip jaučiasi sunkiai, gali neužtekti psichinių resursų, jog savo noru eitų į nemalonias praktikas. Tiesiog turėkite galvoje, kad tokios praktikos egzistuoja ir jų poveikis yra turbūt stipriausias bei greičiausias.

Atsitraukimas nuo vyro, kuomet jis elgiasi netaktiškai, yra teisingas poelgis. Tačiau po šito būtina dar tą pačią dieną vėl užmegzti ryšį, pradėti bendravimą taip, kaip išeina, ir nepradėti ilgų nekalbadienių.

Sisteminiai sustatymai (konsteliacijos) yra populiarėjanti metodika, padedanti žmonėms suprasti, kas vyksta jų gyvenimuose ir išspręsti dalį nerimą keliančių klausimų. Informacijos apie šią metodiką rasite nesunkiai. Jei esate religinga, religingas kelias taip pat padeda išvalyti dalį emocinės sankaupos, tačiau neužtenka pavaikščioti į bažnyčią ir pasėdėti mišiose. Reiktų nuoširdžiai domėtis, ieškoti grupių, išmintingų kunigų, bendrauti su šviesiais religijos atstovais ir nusiteikti praktikoms.

Jūsų šeimos situacija nesikeis tol, kol Jūs nesusitvarkysite savo emocinio gyvenimo. Kad ir kokių žinių dabar gautumėte, nebeturite emocinių resursų tam, kad kažką keistumėte poros dinamikoje. Pora prasideda nuo kiekvieno joje esančio individo ir ne nuo partnerio, o nuo savęs. Juolab kad moteris yra santykių vairas ir didžiąja dalimi nuo jos priklauso, ar santykiai klestės, ar degraduos. Vyras tik seka moters nustatyta santykių kryptimi, didesnės įtakos santykiams jis padaryti negali net jei ir labai norėtų, turėtų žinių bei išminties.

Mokytis santykių žinių ir aktyviai tuo domėtis Jums taip pat yra teisingas kelias tam, kad bent jau nepablogintumėte esamos situacijos, o su laiku galėtumėte ją pagerinti. Be žinių (ypač jei tiek Jūsų, tiek vyro tėvai taip pat neturėjo laimingų santykių ir nė vienas neišmokote teisingo elgesio poroje) net ir geriausi norai bei nuoširdžiausios pastangos nueis šuniui ant uodegos. Informacijos santykių tema vis daugėja, verčiamos knygos, skaitomos paskaitos tiek lietuvių, tiek rusų kalbomis. Nevenkite vedų žinių, jos turi labai stiprų pagrindą ir duoda gilų, esminį suvokimą, kaip teisingai kurti santykius šeimoje, kad visi jos nariai (tarp jų ir moteris) būtų laimingi.


DĖMESIO! Jums su partneriu kyla sunkumų, kurie kartina jūsų santykius? O gal neduoda ramybės kokie komplikuoti širdies reikalai (tarkime, nesiseka rasti antrosios pusės, užmegzti santykių ir pan.)? Drąsiai siųskite klausimą mums el. paštu ji24.lt@zlg.lt. Santykių ekspertai Šarūnas ir Silvija Mažuoliai mielai atsakys.

P. S. LABAI PRAŠOME KLAUSIMUS RAŠYTI TIK LIETUVIŠKOMIS RAIDĖMIS!

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Žiaurius eksperimentus su žirgais vykdžiusiam ūkininkui – tik įspėjimas

Verslas

Statybininkų asociacija: Lietuvos statybose dirba apie 2,5 tūkst. ukrainiečių

Kultūra

Rašytoja Elif Shafak: Turkijoje mes nebemokame subtiliai mąstyti ir matyti

Verslas

Nepaliesta laiko: parduodama Art deco stilių išlaikiusi vila

Verslas

JAV doleris užleidžia pasaulio valiutos lyderio poziciją?

Konkursas Gyvenimas

Konkurso „Mano kiemas“ dalyviai Janušauskai: „Smagu kurti grožį“

Vardai

„X faktoriaus“ teisėju tapęs R.Williamsas honorarą jau išleido: už 21 mln. dolerių nusipirko vilą

Gazas

Edgaras Riabko – naujasis Europos F2 vandens formulių čempionas

Aktualu

Kauno poliklinikoje neįgalieji diskriminuojami 44 metus: permainų teks dar palaukti

Verslas

Čerpių nebereikės: Lietuvos stogus viliasi užkariauti grūdinto stiklo saulės moduliais

Vardai

Policijos generalinis komisaras L.Pernavas priėmė A.Pauliukevičiaus iššūkį – išbandė galiūnų sportą

Gazas

Pokalbis finišavus „Mototurizmo raliui“. A.Kaušpėdas: pas mus yra gyvas laisvės genas

Verslas

Supakavo seną faršą? „Maxima“ patikina, kad šviežias, tik klaida etiketėje

Gyvenimas

J.Varanauskienė apie taupymo gudrybes: kaip sutaupyti, kai tai atrodo neįmanoma

Gyvenimas

Specialistė – apie ekologiškus produktus: „Geriau mažiau kokybiško produkto nei daug pigaus“

Sportas

Kuriozas Vengrijoje – žaidėjas nesugebėjo nusiimti vestuvinio žiedo ir negalėjo žaisti

Maistas

„Miško žvėrių“ receptas: šokoladiniai sausainiai „Taika pasauliui“

Aktualu

Kipras Egiptui išdavė lėktuvo užgrobėją

Aktualu

„Superdry“ įkūrėjas prisideda prie antro „Brexit“ referendumo kampanijos

Kultūra

Grajauskai: vienas kitam – ne gerbėjai, o kolegos, kitų kūryboje ieškantys gyvo padaro

Naujienos

Aktualu

Aplaidumas: Didžiosios sinagogos liekanas tampo praeiviai – niekas nesaugo

Aktualu

Žiaurius eksperimentus su žirgais vykdžiusiam ūkininkui – tik įspėjimas

Verslas

Statybininkų asociacija: Lietuvos statybose dirba apie 2,5 tūkst. ukrainiečių

Sportas

Po susidūrimo su C.Ronaldo ligoninėje atsidūręs vartininkas: „Pilnai susipažinom“

Vardai

Remigijus ir Rovena Žiogai pakrikštijo sūnų Rojų: ypatingą dieną ir patys tapo krikšto tėvais

Kultūra

Rašytoja Elif Shafak: Turkijoje mes nebemokame subtiliai mąstyti ir matyti

Verslas

Nepaliesta laiko: parduodama Art deco stilių išlaikiusi vila

Verslas

JAV doleris užleidžia pasaulio valiutos lyderio poziciją?

Konkursas Gyvenimas

Konkurso „Mano kiemas“ dalyviai Janušauskai: „Smagu kurti grožį“

Vardai

„X faktoriaus“ teisėju tapęs R.Williamsas honorarą jau išleido: už 21 mln. dolerių nusipirko vilą

Gazas

Edgaras Riabko – naujasis Europos F2 vandens formulių čempionas

Verslas

Čerpių nebereikės: Lietuvos stogus viliasi užkariauti grūdinto stiklo saulės moduliais

Vardai

Policijos generalinis komisaras L.Pernavas priėmė A.Pauliukevičiaus iššūkį – išbandė galiūnų sportą

Verslas

Supakavo seną faršą? „Maxima“ patikina, kad šviežias, tik klaida etiketėje

Gyvenimas

J.Varanauskienė apie taupymo gudrybes: kaip sutaupyti, kai tai atrodo neįmanoma

Sportas

Kuriozas Vengrijoje – žaidėjas nesugebėjo nusiimti vestuvinio žiedo ir negalėjo žaisti

Maistas

„Miško žvėrių“ receptas: šokoladiniai sausainiai „Taika pasauliui“

Aktualu

Kauno poliklinikoje neįgalieji diskriminuojami 44 metus: permainų teks dar palaukti

Aktualu

Neblaivus vilkiko vairuotojas Panevėžyje nulaužė užtvarą

Kultūra

Nidos, Utenos ir Vilniaus parodos: nuo scenos maištininkų iki perkuriamų peizažų

Vardai

Atgal į mokyklą

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką