Dabar populiaru
Publikuota: 2018 kovo 19d. 20:56

Indrė Makaraitytė paaiškino, kodėl M.Majausko atvejį reikėtų priskirti prie #metoo

Indrė Makaraitytė
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr. / Indrė Makaraitytė

Prasidėjus judėjimui #metoo moterys prabilo apie svarbius ir skaudžius savo gyvenimo patyrimus. Jos išgirdo daug palaikymo žodžių, o instituciniame lygmenyje taip pat buvo suskubta kelti seksualinio priekabiavimo klausimus. Tačiau ne visi suprato tikrąją šio reiškinio esmę ir seksualinį priekabiavimą bei smurtą vadino „flirtu“ ar sakė, jog „jos pačios kaltos“.

Tai vis dėlto kur yra ribos tarp priekabiavimo, smurto ir flirto? Atsakymų į šį klausimą ieškota pirmadienio vakarą Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų institute (VU TSPMI) surengtoje atviroje diskusijoje su keturiomis moterimis, pastaruoju metu skiriančiomis itin daug laiko #metoo tematikos sklaidai visuomenėje. Diskusiją moderavo VU TSPMI adaptyviosios lyderystės lektorė Giedrė Biržytė.

Lygių galimybių plėtros centro ekspertė, aktyvi visuomenės veikėja ir lygių galimybių puoselėtoja Margarita Jankauskaitė, aiškindama, kur yra ribos tarp seksualinio priekabiavimo, smurto ir flirto, teigė, kad tai, kas yra nemalonu, žemina, yra seksualinis priekabiavimas: „Tai iš esmės skiriasi nuo flirto, santykių, kurie vyksta abipusiu susitarimu“. Besiritant #metoo bangai ir kai kuriems keliant klausimus, ar dabar jau nebegalėsime užmegzti artimų santykių, jos manymu, aiškėja tai, kaip priekabiavimas buvo natūralizuotas.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Margarita Jankauskaitė
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Margarita Jankauskaitė

„Ten, kur yra pagarba grįsti santykiai, abipusiu susitarimu, visiškai natūralu, kur jau yra nepriimtinas elgesys“, – teigė ji.

Vilniaus apylinkės prokuratūroje pirmadienį pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl galimo šmeižimo. Sprendimas pradėti šį ikiteisminį tyrimą priimtas išnagrinėjus Seimo nario Mykolo Majausko pareiškimą, kuriame teigiama, kad vienos televizijos žinių laidos metu buvo anonimiškai paskleista tikrovės neatitinkanti ir jį šmeižianti informacija.

„Man klausimų nekilo, tai yra #metoo“

Info TV politikos apžvalgininkė Indrė Makaraitytė paviešino merginos liudijimą apie Mykolą Majauską, kuriame ši teigė, kad prieš penkerius metus M.Majauskas ją, dar 18-metę moksleivę, pakvietė namo, ten apkabino per liemenį, ėmė bučiuoti kaklą, atseginėti suknelę ir sakyti, kaip jos trokšta, koks gražus jos kūnas. I.Makaraitytės teigimu, po šio atvejo pirmiausia daugelis kėlė klausimą, kodėl šis atvejis priskiriamas #metoo.

Jis organizavo užklasinę veiklą, buvo būrelio vadovas. Nežinau, kam gali kilti klausimų, kad tai vienodo galios lygio santykis, – pirmadienio diskusijoje kalbėjo I.Makaraitytė.

„Man toks klausimas nekilo, nes man #metoo yra tada, kai situacija primetama tam, kuris nebūtinai jaunesnis, nebūtinai nepilnametis, bet kuris yra tam tikroj subordinacijoje. Jis organizavo užklasinę veiklą, buvo būrelio vadovas. Nežinau, kam gali kilti klausimų, kad tai vienodo galios lygio santykis“, – pirmadienio diskusijoje kalbėjo I.Makaraitytė.

Esą tokiais atvejais žaidžiama karjeros perspektyvomis, pažadais padėti. Be to, jos manymu, moksleivių auditorija yra viena jautriausių – tie žmonės kaip tik daro svarbius pasirinkimus savo gyvenime.

„Akivaizdesnio #metoo negali būti. Aš žvelgiu į tai, ar žmogus galėjo apsiginti. Iš visų istorijų buvo akivaizdu, kad buvo naudotasi ta galia ir tai akivaizdus #metoo“, – tvirtino ji.

Žurnalistei paantrino M.Jankauskaitė, atkreipdama dėmesį į šmeižto bylas, kurios keliamos po kaltinimų seksualiniu priekabiavimu: „Visuomenėje nedaug palaikymo aukoms, paduodamos šmeižto bylos ir pasiunčiamos dvi žinios: „Tylėkite, aukos“, o priekabiautojams, kad „Chebryte, nieko jums jos nepadarys.“

Pagalvojo apie savo dukrą

Tęsdama mintį, kad mūsų visuomenėje mažai palaikomos aukos, joms perkeliama kaltė, I.Makaraitytė teigė nesuprantanti, kodėl žmonės galvoja apie to, kuris priekabiavo, savijautą, ką jam tenka patirti, o apie aukas nepamąsto: „Kad merginos psichologiškai traumuotos, suluošintos, niekas apie tai nepagalvoja. Man tai atrodo nedora.“

Žurnalistė, klausydamasi aktorės Eglės Lekstutytės liudijimo apie Joną Vaitkų, kad prieš 10 metų ji buvo pakviesta į režisieriaus namus pasikalbėti ir sulaukė klausimų apie nekaltybę, buvo paprašyta jį sugundyti, galiausiai J.Vaitkus jai liepė užsimerkti ir duoti delną, į kurį įbruko savo lytinį organą, apsiašarojo.

„Verkė ir ji, ir aš. Pati turiu dukrą ir pagalvojau, kas būtų, jei jos pirma patirtis būtų tokia? Ji paskui vaikščiotų su kapišonu, nesisegtų sijono ir pan.“

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Indrė Makaraitytė
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Indrė Makaraitytė

Ji taip pat atkreipė dėmesį į tai, kad viena režisierė puolė ginti J.Vaitkaus – esą moterys pačios kabinasi. „Turime perkelti akcentus kitur ir kalbėti apie pasekmes žmonėms, kurie to nenori, bet pakliūva į tokio elgesio pinkles. Moters ir vyro santykiai neturi ribų, jei abu to nori, bet negalime primesti savo valios tiems, kuriems tai per prievartą primesta“, – teigė ji.

M.Jankauskaitė antrindama priminė, kad įrodinėjimo našta seksualinio priekabiavimo atveju perkeliama ant to, kuris kaltinamas – jis turi įrodyti, kad to nebuvo. „Mes pamirštame moteris, kurioms teko praeiti pragarą. Sakome, kad va jis turi šeimą, dukras, bet pamirštame, kad aukos irgi kažkieno dukros, žmonos“, – pabrėžė ji.

Į diskusiją sureagavo auditorijoje sėdėjęs vyras. Jis kėlė klausimą – esą jei mes besąlygiškai tikime moterimi, mergina, kuri nukentėjo, o turime situaciją, kad tik du žmonės buvo X patalpoje, tuomet kaip apsaugosime smurtautoją nuo manipuliavimo pavojaus?

Veiksmas prie keturių akių

Lietuvos žmogaus teisių centro komunikacijos vadovė, portalo manoteises.lt redaktorė Jūratė Juškaitė, atsakydama klausimo autoriui, kėlė retorinį klausimą – kaip išaiškinti galimus nusikaltimus, kurie vyksta prie keturių akių?

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Jūratė Juškaitė
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Jūratė Juškaitė

„Dėl manipuliacijų, galiu pasakyti, kad yra to sulaukusių žmonių. Nedemokratiniai režimai naudoja tai ir taip paneigia seksualinio smurto reikšmingumą. Mes neturėtume tuo rūpintis, to tirti, nes iš principo tai vyksta prie keturių akių? Jūsų idėja tokia reziumuojant“, – atsakė J.Juškaitė.

Asociacijos Vilniaus Moterų namai valdybos narė, feministė, psichologė, tarptautinė ekspertė smurto prieš moteris įveikimo srityje Zuzana Vasiliauskaitė atkreipė dėmesį į tai, jog mums patinkantys asmenys taip pat gali būti seksualiniai priekabiautojai. Esą jei jie kažką gero padaro visuomenei, tai nereiškia, kad kitoje srityje negali elgtis neteisingai.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Zuzana Vasiliauskaitė
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Zuzana Vasiliauskaitė

M.Jankauskaitės teigimu, daugybė vyresnio amžiaus moterų M.Majausko atveju ėmė kelti klausimą, ko gi reikėjo eiti į vyro butą – esą jos kitaip auklėja savo dukras ir jos į svečius pas vyrus neužsuka.

„Ką reiškia tai? Mes žinome, kas vyksta už uždarų durų. Bet turim padaryti, kad būtų saugu ir tamsiam skersgatvy merginai, ir į svečius nueiti. Mes viską žinome, numanome, kokios praktikos, kokios normos, bet nesugebėjome to pripažinti. Nuo šiandien turime kurti kitokią visuomenę“, – paragino ji.

I.Makaraitytė reaguodama prisipažino, kad sulaukusi 40-ies sužinojo iki tol nepažintą dalyką, kurį atnešė #metoo – kad pas vyrą į butą negali užeiti, nes tai reiškia, kad nori su juo sekso.

„Mano šeima to nemokė. Džiaugiuosi, kad mano tėvai buvo normalūs ir nekišo man į galvą nesąmonių tokių“, – apibendrino žurnalistė.

Šis renginys – tai renginių ciklo apie moterų verslumą ir lyderystę dalis. Jį organizavo Lietuvos žurnalistikos centras ir žurnalas „Verslo pietūs“ įgyvendinant Švedijos ambasados globojamą projektą „Encouraging Women Leadership and Entrepreneurship in Lithuania“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Gyvenimas

Rasai grėsminga liga smogė Filipinuose: nesugebėjusi išlipti iš lovos, dar ilgai kaltino burlentę

Aktualu

Per pusę Panevėžio nuaidėjęs sprogimas sugriovė šešis garažus, ieškoma aukų

24sek

„urBONUSas“: R.Javtokas – apie derybas su Šaru, „Žalgirio“ bausmes ir ambicingus projektus

Sportas

Rusiją sukrėtusi byla – rinktinės futbolininkams gresia 7 metai kalėjimo

Aktualu

Dar vienas „aštrus“ pirkinys: vilnietė „Lidl“ mėsoje rado adatą

„Eurolygos diena“: „Žalgirio“ katė maiše – kas šis naujokas? (2/5)

Spalio knygų TOP8: ką skaityti atėjus rudeniui

Pasaulis kišenėje

Paskelbtos geriausios šalys emigrantams

Šių laikų šnipinėjimas: 4 dalis - WIFI ir pašto serverių pažeidžiamumas

Aktualu

„Valstiečiai“ iš keturių kandidatų rinksis, ką deleguoti dalyvauti Vilniaus mero rinkimuose

Vardai

Susižadėjo „Kelyje į žvaigždes“ išgarsėjusi Agnė Petravičienė: „Tai tikrai ne Radžis“

Aktualu

Skambiai išreklamuotas P.Aršausko internetinės parduotuvės projektas – sustabdytas

Vardai

Su dvyniais Turkijoje atostogavę Zvonkai: „Pirmos naktys buvo bemiegės, o vėliau – pasaka“

Gazas

Kodėl užsidegė „Toyota Yaris GRMN“ ratai?

Vardai

Nigelas Westas atskleidė naujų detalių apie santykius su Sandra Grafinina ir eskorto paslaugas

Aktualu

Politologas: V.Ušacko įvaizdis – aukšto lygio strategas, I.Šimonytė – arčiau žemės

Gyvenimas

32 pavojingiausi dalykai, kuriuos mokslas sieja su vėžiu

Aktualu

TS-LKD prezidentiniai debatai: išsiskyrė I.Šimonytės ir V.Ušacko požiūriai dėl Rusijos grėsmės

24sek

CSKA pergalių serija Eurolygoje tęsiasi – nukovė „Daruššafaka“ ekipą

Kultūra

Gabija Grušaitė: Šiuolaikinės baimės ir Helen Oyeymi

Naujienos

Aktualu

Per pusę Panevėžio nuaidėjęs sprogimas sugriovė šešis garažus, ieškoma aukų

Sportas

Rusiją sukrėtusi byla – rinktinės futbolininkams gresia 7 metai kalėjimo

Gyvenimas

Rasai grėsminga liga smogė Filipinuose: nesugebėjusi išlipti iš lovos, dar ilgai kaltino burlentę

Kultūra

MO muziejaus įkūrėjas V.Butkus: su D.Libeskindu susitarėme per 3 sekundes

Aktualu

Dar vienas „aštrus“ pirkinys: vilnietė „Lidl“ mėsoje rado adatą

Vardai

Kanadiečio Maco DeMarco koncerte Vilniuje – duoklė „G-taškui“ ir neapsakomas nuoširdumas

„Eurolygos diena“: „Žalgirio“ katė maiše – kas šis naujokas? (2/5)

Spalio knygų TOP8: ką skaityti atėjus rudeniui

Šių laikų šnipinėjimas: 4 dalis - WIFI ir pašto serverių pažeidžiamumas

Vardai

Susižadėjo „Kelyje į žvaigždes“ išgarsėjusi Agnė Petravičienė: „Tai tikrai ne Radžis“

Pasaulis kišenėje

Paskelbtos geriausios šalys emigrantams

Aktualu

„Valstiečiai“ iš keturių kandidatų rinksis, ką deleguoti dalyvauti Vilniaus mero rinkimuose

Aktualu

Skambiai išreklamuotas P.Aršausko internetinės parduotuvės projektas – sustabdytas

24sek

„urBONUSas“: R.Javtokas – apie derybas su Šaru, „Žalgirio“ bausmes ir ambicingus projektus

Vardai

Su dvyniais Turkijoje atostogavę Zvonkai: „Pirmos naktys buvo bemiegės, o vėliau – pasaka“

Aktualu

Politologas: V.Ušacko įvaizdis – aukšto lygio strategas, I.Šimonytė – arčiau žemės

Gyvenimas

32 pavojingiausi dalykai, kuriuos mokslas sieja su vėžiu

Vardai

Nigelas Westas atskleidė naujų detalių apie santykius su Sandra Grafinina ir eskorto paslaugas

Aktualu

V.Putinas: tam tikra atsakomybė už žurnalisto J.Khashoggi dingimą tenka JAV

Gazas

Kodėl užsidegė „Toyota Yaris GRMN“ ratai?

Gera keliauti kartu

BALTIJOS MAISTO IR GĖRIMŲ PARODA „BAF“ 2018

Įkvėpk daugiau gyvenimo

Nacionalinis sveikatos egzaminas 2018

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką