Dabar populiaru
Publikuota: 2012 liepos 28d. 23:51

Įtakingoji Forbesų dinastija

Žurnalas „Forbes“ – įtakingas leidinys.
Žurnalas „Forbes“ – įtakingas leidinys.

Žurnalas „Forbes“ – įtakingas leidinys. Jo skelbiamais galingiausių, įtakingiausių, turtingiausių ir kitokių „-iausių“ asmenų sąrašais domisi visas pasaulis. Pasmalsaukime, kas šį leidinį įkūrė...

Šiuo metu prie žurnalo „Forbes“ vadovybės vairo stovi jau trečia Forbesų dinastijos karta. Beveik prieš šimtmetį įkurtas šeimos verslas Forbesų giminei atnešė didelę šlovę, įtaką aukščiausiuose pasaulio elito sluoksniuose ir nemenkus turtus. Tiesa, kalbama, kad šiuo metu žurnalas „Forbes“ išgyvena ne patį geriausią laikotarpį – krizė palietė ir žiniasklaidą, tačiau jo įtaka vis dar neabejoja niekas.

Bertie CharlesForbes
Bertie CharlesForbes

Kažin, ar 1917 metais įkūręs šį leidinį Bertie Charlesas Forbesas galėjo bent miglotai įsivaizduoti, kad kažkada jo kūrinys iškops į tokias aukštumas ir dovanos vietą tarp pasaulio galingųjų. Kad ir kaip būtų, šio verslo jis ėmėsi su didžiuliu entuziazmu.

Bertie Charlesas Forbesas gimė legendomis apipintoje Škotijoje. Buvo gabus vaikis. Baigdamas universitetą degė idėjomis informaciją padaryti prieinamą ne tik aukštesniesiems visuomenės sluoksniams, bet ir paprastiems žmonėms. Jis su didžiausiu įkvėpimu ėmėsi reporterio darbo. Dirbo vietos laikraščiuose ir, nepaisydamas gana menko atlygio, stengėsi informaciją pateikti taip, tarsi ji būtų skirta prestižiškiausiems ir geriausiai mokamiems leidiniams.

Vis dėlto Bertie mąstymas buvo gerokai aplenkęs tą metą: XIX–XX a. sandūroje žiniasklaida toli gražu nebuvo tokia liberali, apie kokią jis svajojo. Supratęs, kad, kaip sakoma, galva lubų nepramuš, būsimasis žiniasklaidos magnatas nusivylęs paliko tėvynę ir išsiruošė laimės ieškoti svetur. Klajodamas atsidūrė net Pietų Afrikos Respublikos sostinėje Johanesburge. Ten įkūrė laikraštį, bet ilgai neužsibuvo. Likimas jaunąjį žurnalistą atbloškė į didžiųjų galimybių šalį – Ameriką. Niujorke jis užmezgė pirmuosius įtakingus ryšius. Bertie rašė apie finansus ir ekonomiką įvairiems garsiems to meto leidiniams. Galiausiai įkūrė verslą – dabar jau legendiniu tapusį savo vardo žurnalą „Forbes“.

Ilgainiui Bertie Forbeso įtaka augo, o su ja ir asmeniniai turtai. Tarp leidėjo bičiulių buvo milijonieriai, įtakingi politikai ir kiti pasaulio galingieji. Galbūt jo kuriamas leidinys ir nebuvo toji idealizuota žiniasklaida, apie kokią jis svajojo žalioje jaunystėje, bet kad ji darė įtaką visam pasauliui – nenuginčijamas faktas. 1954 metais, likus vos savaitei iki 74-ojo gimtadienio, B. Ch. Forbesas apleido šį pasaulį dviem savo sūnums Bruce’ui ir Malcolmui palikęs valdyti puikiausiai klestintį verslą. Deja, praėjus vos dešimčiai metų, vyresnėlis Bruce’as taip pat apleido šią žemę. Tad vieninteliu žurnalo vadovu tapo Malcolmas Stevensonas Forbesas – pati spalvingiausia šios giminės asmenybė. Jo vadovavimo metais leidinys pasiekė, ko gero, pačias didžiausias aukštumas.

Malcolm Forbes
Malcolm Forbes

Malcolmas Forbesas buvo tipiškas įtakingo ir turtingo tėvo sūnus. Galėjo didžiuotis Prinstono universiteto diplomu, sukiojosi visuomenės grietinėlės sluoksniuose, jo sąskaitoje vartėsi paveldėti milijonai. Kas jau kas, o Malcolmas mokėjo mėgautis gyvenimo teikiamomis privilegijomis. Jis buvo tipiškas aukštuomenės liūtas, prisiekęs garsenybių vakarėlių lankytojas, pamišęs dėl gražių ir vertingų daiktų. Be to, Malcolmas aktyviai dalyvavo politiniame gyvenime. Tokie įpročiai ir veikla jo verslui buvo tik į naudą. Tiesa, be „Forbes“, savo malonumui jis leido dar vieną leidinį – žurnalą „Egg“. Šis leidinys buvo skirtas narstyti naktinį Niujorko gyvenimą, kuris praėjusio šimtmečio viduryje taip pat neabejotinai buvo spalvingas.

Ne tik M. Forbeso valdomas žurnalas „Forbes“ rašydavo apie turtuolius. Apie jį patį, kaip didžiulį prabangos mylėtoją, taip pat skanduote skandavo visi gyvenimo būdo ir bulvaro leidiniai. Malcolmas Forbesas turėjo kuo pasipuikuoti: skraidė nuosavu lėktuvu (tais laikais tai nebuvo įprastas turtuolių „žaisliukas“), plaukiojo viena iš įspūdingiausių to meto jachtų, jo vilos buvo išsibarsčiusios po egzotiškiausius pasaulio kampelius, kaip antai Maroką, Ispaniją ir kt. Taip pat leidėjas degė aistra motociklams – turėjo įspūdingą „Harley Davidson“ motociklų kolekciją. Savo valdose Naujajame Džersyje netgi organizuodavo motociklininkų suvažiavimus.

Dar viena M. Forbeso aistra, apie kurią būtų galima parašyti atskirą straipsnį, buvo kolekcionavimas. Ir ko tik ši spalvinga asmenybė nekolekcionavo: oro balionus, išskirtinius meno kūrinius, istorinius dokumentus, žaislus... Iš jo kolekcijų dabar yra įkurta net keletas muziejų. Tiesa, pastaraisiais metais Malcolmo sukauptos kolekcijos vis atsiduria aukcionuose. Bene labiausiai išgarsėjo aukcionas, kuriame Forbesų šeima pardavė „Faberge“ juvelyrinius kiaušinius. M. Forbesas buvo surinkęs didžiausią pasaulyje privačią šių dirbinių kolekciją. Šiandienos pinigais jos vertė siekia apie 90 mln. JAV dolerių. Forbesai aukcione „atsikratė“ ir dar vienos su didžiausiu kruopštumu daugelį metų leidėjo kauptos kolekcijos, kurią sudarė 1870–1950 metų laikotarpio žaislai: laiveliai, kareivėliai, motociklai, stalo žaidimai. Tarp šių žaislų buvo ir 1933 metais rankų darbo stalo žaidimas „Monopolis“ bei už rekordinę – 194,5 tūkst. JAV dolerių – sumą nupirktas žaislinio laivo modelis su įgula ir kareiviais.

Iki paskutiniųjų dienų Malcolmas Forbesas gyvenimą ragavo su didžiausiu apetitu. Jis labai laukė septyniasdešimtojo jubiliejaus. Jį atšventė stulbinamai – iškėlė ne vieną milijoną kainavusį pokylį, kuriame dalyvavo aštuoni šimtai elitinių pramogų pasaulio, sporto, politikos įžymybių. Šį amžiaus balių ne vieną mėnesį aptarinėjo žiniasklaida. Deja, tai buvo paskutinis M. Forbeso pasispardymas. Praėjus pusmečiui po legendinės puotos, Malcolmas mirė.

Malcolm Stevenson Forbes
Malcolm Stevenson Forbes

Forbesų imperija atiteko jo sūnui Malcolmui Stevensonui Forbesui jaunesniajam, kuris po tėvo mirties savo vardą sutrumpino ir tapo Steve’u. Žurnalo „Forbes“ vadovo titulas neseniai 65-ąjį gimtadienį atšventusiam S. Forbesui priklauso iki šiol. Tačiau panašu, kad šį žmogų labiau traukia verslas ir politika. S. Forbesas yra prisiekęs respublikonas, nuolat siekiantis naujų postų. Skirtingai nei ekstravagantiškasis tėvas, savo gyvenimo jis nelinkęs afišuoti. Apie asmeninius S. Forbeso pomėgius ir šeimą nerasite žinučių bulvarinėje spaudoje. Kiek žinoma, jis turi penkias dukras ir labai domisi labdara – jai yra skyręs ne vieną milijoną.

Žurnalas „JI“
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką