Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Kodėl ištinka rytinė erekcija?

„Ne viskas saulė, kas iš ryto pakyla!“ - byloja vyrų liaudies posakis. Ir juokas ima, ir nepatogu kažkaip? Tačiau su šiuo fenomenu nuolat reikalų turi ar net grumiasi jei ne pusė, tai bent trečdalis žmonijos.
Pusnuogis vyras lovoje.
Pusnuogis vyras lovoje. / Shutterstock nuotr.

Rytmetinė erekcija arba, moksliškai kalbant, naktinis penio pabrinkimas (angl. nocturnal penile tumescence, NPT) – spontaniška erekcija, ištinkanti miegant arba bundant. Jei nėra erekcijos sutrikimų, ji aplanko visus (net ir lytiškai subręsti nepradėjusius) vyriškos lyties Homo sapiens atstovus. Jei sveikata nestreikuoja, visai normalu per naktį patirti 3–5 erekcijas.

Neįtikėtina, tačiau pirmosios naktinės erekcijos būsimiems vyrams prasideda dar iki gimimo, kai vaisius vystosi motinos įsčiose. Beje, šis sutemų ir priešaušrio džiaugsmas nėra išskirtinė vyrų padermės prerogatyva. Naktinės/rytmetinės erekcijos ištinka ir moteris – joms sustandėja ne penis, savaime suprantama, o varputė (klitoris), paburksta makštis. Naktinė erekcija aplanko ir įvairių kitų rūšių žinduolius.

Šis sutemų ir priešaušrio džiaugsmas nėra išskirtinė vyrų padermės prerogatyva. Naktinės erekcijos ištinka ir moteris – joms sustandėja klitoris.

Nors per daugelį metų suformuluota ne viena naktinių erekcijų priežastį mėginanti paaiškinti teorija, kol kas mokslininkai neturi aiškaus atsakymo į šį fenomeną. Tiek penio, tiek varputės naktinės erekcijos susijusios su REM miego stadija, kai po vokais pradeda intensyviai judėti akių obuoliai. Vienoje teorijoje teigiama, kad REM miego metu galvos smegenų tilte esančios noradrenerginės ląstelės (neuronai, išskiriantys noradrenaliną) ima ir „išsijungia“. Manoma, kad šios ląstelės susijusios su penio jaudrumu. Todėl kai šių ląstelių aktyvumas REM miego metu sumažėja, organizme įsišėlsta testosteronas, ir miegančiam vyrui prasideda erekcija.

Kitoje teorijoje svarstoma tokia galimybė: naktinę erekciją galimai paskatina azoto oksido (NO) išsiskyrimas. Jį išskiria kraujagyslių vidinėje pusėje esančios ląstelės. Azoto oksidas įsismelkia į lygiuosius raumenis ir juos atpalaiduoja. Dėl tos pačios priežasties išsiplečia kraujo indai. Kaip žinote, penis sudarytas kaip tik iš kraujo indų atmainos, kuri vadinama akytkūniais. Šiems prisipildžius kraujo, prasideda erekcija. Manoma, kad azoto oksido išsiskyrimą lemia grandinė procesų, prasidedančių tame pačiame galvos smegenų tilte.

Teorijos teorijomis, tačiau kokia galėtų būti naktinių erekcijų funkcija? Kam jos? Vienas iš galimų paaiškinimų – naktinės erekcijos mankština lytinių organų audinius ir taip rūpinasi jų sveikata. Erekcijos metu genitalijos išburksta dėl į jas pritekėjusio kraujo, audiniai prisisotina deguonies, todėl sumažėja fibrozės rizika (dėl jos gali prasidėti erekcijos sutrikimai).

Kita įdomi funkcijos hipotezė – naktinės erekcijos apsaugo vyrus nuo apsišlapinimo lovoje. Yra du erekcijos tipai: psichogeninė ir refleksinė. Pirmoji prasideda, kai mintis ar jusles aplanko geismą skatinantys vaizdiniai ar vaizdai, o antroji ištinka net ir be minčių apie seksą – grynai dėl lytinių organų stimuliavimo. Refleksinę erekciją inicijuojantys nervai yra nugaros smegenyse. Taip jau yra, kad juos stimuliuoja prisipildžiusi šlapimo pūslė. Kadangi erekcijos ištiktam vyrui šlapintis sudėtinga, manoma, kad naktinės erekcijos galimai apsaugo vyrus nuo naktinių enurezių (apsišlapinimo). Nors šis paaiškinimas skamba gana logiškai, jis mažai tikėtinas, nes organizme yra aibė kitų būdų išvengti naktinių enurezių. Be to, naktinės enurezės ištinka ir moteris.

Taigi išeitų, jog šie nakties ar rytmečio nesusipratimai palaiko lytinių organų sveikatą. Tad jaudintis dėl šio fenomeno nereikėtų. Tai – tik lytinės sveikatos „techninė profilaktika“, atliekama keliskart per naktį. Kiekvieną naktį.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Ekspertės: moterų investavimo rezultatai – geresni, ko reikėtų pasimokyti vyrams
Reklama
28 metai su „Teleloto“ – kas lieka už kadro?
Reklama
Pasiskiepyti – į vaistinę: ateina per pietų pertrauką, kartu atsiveda ir šeimos narius
Reklama
Kam ir kada reikalingi saulės akiniai ir dirbtinis akių drėkinimas
Šiame straipsnyje pateikiama informacija skirta asmenims nuo 18 metų, kurie pagal galiojančius LR įstatymus turi teisę naudotis tokio pobūdžio informacija. Jei jums nėra 18 metų, prašome spausti NE ir neatidaryti šio straipsnio. Jei jums jau yra 18 metų, spauskite TAIP tuo pačiu patvirtindami, kad vaizdinė ir grafinė informacija bus skirta tik jūsų asmeniniam naudojimui ir saugoma nuo nepilnamečių.
Taip
Ne
Užsisakykite 15min naujienlaiškius