Dabar populiaru
Publikuota: 2012 lapkričio 23d. 22:13

Lapkričio 24-oji - tai diena, kai pasaulis neteko Freddie Mercury

Dainininkas Freddie Mercury
„Scanpix“ nuotr. / Dainininkas Freddie Mercury

Prieš dvidešimt vienerius metus lapkričio 24 d. pasaulį apskriejo žinia, kad sunkiai sergantis AIDS ir pakirstas ūmios pneumonijos su gyvenimu atsisveikino vienas iškiliausių populiariosios muzikos atstovų Freddie Mercury. Sukrėsti šios netekties, milijonai gerbėjų visoje planetoje pagerbdami savo numylėtinį uždegė žvakutes. Akinamai ryškios rampų šviesos užgeso, scenos uždanga nusileido...

Septintojo dešimtmečio pradžioje F. Mercury įžiebtas „Queen“ šou nenugrimzdo užmaršyje – su gluminama didybe jis tęsiasi iki šiol, kasdien atgydamas ir veržliai besiliedamas iš grotuvų, radijo imtuvų, TV ekranų...  Freddie Mercury – viena pelningiausių į amžinybę iškeliavusių žvaigždžių. Regis, jis niekur nė neiškeliavo ir yra su mumis – toks realus ir apčiuopiamas...

Freddie Mercury – tarsi savotiškas mūsų laikų L. Van Bethovenas. Jo atlikti kūriniai tapo nemirštančia klasika, o kažkada paskleistos galingos kūrybinės energijos pliūpsnis iki šių dienų tebekaitina klausytojų emocijas. Žmonės, kuriems teko laimė neprilygstamąjį šou karalių matyti gyvą, su nostalgija pasakoja, kad įspūdingesnio koncerto nėra matę.

Per pasirodymus Freddie savo nežabota energija taip įaudrindavo publiką, kad ši tiesiog kraustydavosi iš proto. Kaip sakė pats atlikėjas, „koncertas – tai ne naujo albumo dainų atkartojimas, jis turi būti tarsi spektaklis, vienintelis ir nepakartojamas. Nuobodybė menininkui yra tarsi maras.“

Gyvenimas – tarsi vaivorykštė

Scanpix nuotr./Legendinis dainininkas Freddie Mercury
„Scanpix“ nuotr./Legendinis dainininkas Freddie Mercury

Jei F. Mercury nebūtų pasiglemžusi klastingoji liga AIDS, šiandien jis būtų sulaukęs 66-erių. Tikriausiai niekas negalėtų įsivaizduoti, kokią muziką charizmatiškas atlikėjas būtų kūręs dabar. Pats Freddie, tarsi nujausdamas, kad jam lemta šią žemę palikti pačiame gyvenimo įkarštyje, skubėjo gyventi, didžiuliais kąsniais ragaudamas naujus įspūdžius ir iš visa ko spausdamas maksimumą.

Apie jo rengiamus ekstravagantiškus vakarėlius bei nuotykius nuolat raportuodavo žiniasklaida. Tiek sceninis, tiek asmeninis žvaigždės gyvenimas nestokojo spalvų. Kai kurie biografai teigia, jog F. Mercury buvo nežabotas lėbautojas ir palaidūnas, kėlęs tokias orgijas, apie kokais padoriai visuomenei geriau nė nežinoti. Ir pats atlikėjas neslėpė, kad jo gyvenime būta visko: ir įvairiausių svaigalų, ir gausybės vienadienių sekso nuotykių...

Ypač visus gerbėjus suglumino žinia, kai į viešumą iškilo faktas, kad Freddie neabejingas vyrams. Tiesa, jis pats niekada viešai nepatvirtino esąs gėjus, bet artimų santykių su savo lyties atstovais niekada ir neslėpė. Freddie Mercury tiesiog toks buvo – žavus nuoširdumu.

Atskleisti polinkį į homoseksualumą tais laikais buvo neregėtai drąsu, tačiau atlikėjo populiarumas dėl to nesumažėjo. Žmonės Freddie mylėjo ne dėl jo gyvenimo būdo. Visus užburdavo unikalus jo talentas priversti muziką skambėti taip, kad kūną krėstų šiurpas. Pats atlikėjas dėl nieko savo gyvenime niekada nesigailėjo. Štai ką jis apie tai sakė: „Gyvenu ne dėl praeities, o dėl rytdienos. Ir jeigu būtų galimybė nugyventi gyvenimą iš naujo, viską daryčiau taip pat.“

Ankstyvas saulėlydis

Kad ir kaip būtų, vis dėlto kelis paskutinius F. Mercury gyvenimo metus vargu ar būtų galima pavadinti tokiais, kokius norėtųsi nugyventi antrąkart. Sužinojęs, kad serga nepagydoma liga AIDS, scenos karalius gerokai pakeitė gyvenimo būdą.

1988-ųjų spalį Freddie įgyvendino savo svajonių projektą – daugiatūkstantinei miniai dainavo su savo dievinama operos soliste Montserrat Caballe. Duetu atliktas kūrinys „Barselona“ tiesiog užbūrė publiką tobulu skambesiu. Deja, tai buvo paskutinis žvaigždės pasirodymas scenoje...

Ligos pakirstas Freddie save įkalino prabangiame būste Londone, tarp gausybės kolekcinių meno vertybių ir tunto kačių. Jo namuose nebeliko ankstesnių linksmybių šurmulio, o lovoje nesišildydavo joks vienkartinio nuotykio dalyvis. Dainininkas atsiribojo nuo išorinio pasaulio, nustojo bendrauti su daugeliu žmonių, kurie save vadino jo draugais. Liko tik nedidelis būrelis pačių ištikimiausių. Keletas asmeninių tarnų – airių kilmės kirpėjas Freddie partneris Jimas Huttonas ir, žinoma, Mary Austin, kuri garsenybės gyvenime buvo tokia svarbi ir ypatinga, kad, be jokios abejonės, nusipelnė atskiros pastraipos.

Scanpix nuotr./Freddie Mercury gimimo metinėms skirta paroda Londone
„Scanpix“ nuotr./Freddie Mercury gimimo metinėms skirta paroda Londone

Sielos draugė Mary

Kur Freddie Mercury susitiko su smulkute, trapia šviesiaplauke iš skurdžios darbininkų šeimos kilusia Mary Austin, šaltiniai nesutaria. Vieni teigia, jog tai nutiko Londono turguje dar tada, kai Freddie menų akademijoje studijavo kostiumo dizainą ir norėdamas šiek tiek prisidurti prie stipendijos ten pardavinėdavo savo kurtus grafikos darbus ir įvairius sendaikčius. Kiti rašo, kad juos supažindino gitaristas Brianas May. Kad ir kaip būtų, jiedu akimirksniu pajuto vienas kitam simpatiją ir artimai susidraugavo.

Su savo sielos drauge Mary
Su savo sielos drauge Mary

Kaip pora Freddie ir Mary kartu gyveno beveik septynerius metus. Skirtingais keliais pasuko tada, kai atlikėjas atskleidė pribloškiamą žinią – jaučiąs potraukį vyrams. Mary šį akibrokštą sutiko santūriai – tuoj pat pasisiūlė išsikraustyti iš jų bendrų namų. Nepaisant to, liko ištikimiausia Freddie draugė iki pat jo mirties. Jai vienintelei atlikėjas atverdavo širdį, patikėdavo didžiausias paslaptis. Ši draugystė nenutrūko netgi tada, kai Mary ištekėjo. Atvirkščiai, santykiai su F. Mercury klostėsi dar artimiau, garsenybė netgi tapo jos pirmagimio krikštatėviu. „Mary – mano sielos dvynė. Ji tokia draugė, kurios negalėtų atstoti niekas kitas“, – ne kartą yra sakęs dainininkas.

Ištikimoji Mary nesitraukė nuo savo draugo nė per žingsnį ir tada, kai jis jau žvelgė mirčiai į akis. Ji lankydavo Freddie kiekvieną dieną ir susėdę jiedu kalbėdavosi valandų valandas. Nieko nuostabaus, kad būtent šiai moteriai garsusis „Queen“ lyderis užrašė beveik pusę savo didžiulio turto ir brangiausią jo širdžiai dalyką – savo paties kruopščiai išpuoselėtą namą Kensingtone. Mary norėjo jame įrenti žvaigždės muziejų, tačiau F. Mercury pageidavo, kad čia gyventų ji pati su šeima.

Po sielos draugo Freddie netekties Mary labai daug prisidėjo prie AIDS ligos viešinimo visame pasaulyje. Ji buvo ir viena iš Šveicarijoje, kur F. Mercury turėjo įrašų studiją ir leisdavo nemažai laiko, įsteigto labdaringo kovos su AIDS  fondo įkūrėjų.

„Iki šiol negaliu patikėti, kad Freddie nebėra. Man jis gyvas. Tokie kaip jis niekada nemiršta“, – prieš keletą metų garsiojo atlikėjo atminimui skirtoje kalboje pasakė ištikimiausia jo gyvenimo draugė.      

Ar žinote, kad...

• Tikrasis F. Mercury vardas yra Farrokh Bulsara.

• Dainininkas gimė Zanzibaro saloje persų kilmės indų šeimoje.

• Muzikinę karjerą atlikėjas pradėjo mokyklos šokių vakarėliuose skambindamas fortepijonu.

• Dainininkas be galo mėgo piešti. Ypač domėjosi grafika.

• Guinnesso rekordų knygoje F. Mercury kūriniai „Bohemian Rapsody“ ir „We are the Champions“ įrašyti kaip geriausios visų laikų dainos.

• Per visą karjerą F. Mercury kartu su grupe „Queen“ visame pasaulyje surengė apie 700 koncertų.

• Legendinis atlikėjas labai mylėjo kates.

• Praėjus penkeriems metams po dainininko mirties, Montro mieste Šveicarijoje F. Mercury garbei buvo atidengtas paminklas. Šalia Ženevos ežero stūkstantis miestas pasirinktas neatsitiktinai – jis buvo vadinamas antraisiais roko legendos namais.

Freddie Mercury buvo nepataisomas romantikas, jis tikėjo gražesniu pasauliu...

VIDEO: There must be more to life than this---Freddie tribute


 

Žurnalas „JI“
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką