Dabar populiaru
Šiame straipsnyje pateikiama informacija skirta asmenims nuo 18 metų, kurie pagal galiojančius LR įstatymus turi teisę naudotis tokio pobūdžio informacija. Jei jums nėra 18 metų, prašome spausti NE ir neatidaryti šio straipsnio. Jei jums jau yra 18 metų, spauskite TAIP tuo pačiu patvirtindami, kad vaizdinė ir grafinė informacija bus skirta tik jūsų asmeniniam naudojimui ir saugoma nuo nepilnamečių.
Taip
Ne
Publikuota: 2020 sausio 29d. 21:03

Masturbacija ir vibratorius: kas sveika, ko reiktų atsisakyti, o dėl ko – nedelsti?

Pora Ypatingos
Vida Press nuotr. / Pora lovoje

Kai šiandien vis drąsiau imama kalbėti apie miegamąjį ir ten vykstančius reikalus, žmonės, susidūrę su problemomis, nebevengia kreiptis ir į šios srities specialistus. Tačiau psichiatras seksologas Viktoras Šapurovas vis dėlto sako turintis savo klientams pastabą – kai kurie į jo kabinetą užsuka per vėlai, o tuomet, pasak jo, mažėja tikimybė padėti: „Nesislėpkite nuo problemos, greičiau susigrąžinkite džiaugsmą“, – skatina jis.

Turbūt dažnas net nesusimąsto, kokį kelią turi praeiti žmogus, kad suaugęs galėtų tinkamai mėgautis lytiniu gyvenimu. Pasak V.Šapurovo, viskas prasideda dar vaikystėje, kurioje labai svarbų vaidmenį atlieka tėvai ir jų auklėjimas šiuo klausimu. Padarius tam tikrų klaidų, gali būti padaryta nepataisoma žala.

Vėliau – savo kūno pažinimas ir masturbacija, kuri ypač moterims gali padėti sekso metu pasiekti orgazmą. Kaip žinia, trečdaliui to padaryti per gyvenimą išvis nepavyksta.

Psichiatras seksologas V.Šapurovas tikina, kad visa tai tarpusavyje susiję ir gali prisidėti prie santykių kokybės. Nes pradėjus blogėti seksualiniam gyvenimui, neišvengiamai kils problemų ir kitose srityse. Todėl užsimerkti ties šiuo klausimu nereikėtų – yra ne vienas būdas, galintis padėti.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Viktoras Šapurovas
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Viktoras Šapurovas

– Gydytojau, koks jūsų požiūris į masturbaciją? Ar tai yra būtina kiekvienam?

– Masturbacija nėra būtina, nėra privaloma. Jei atsiranda poreikis – tuomet yra tokia galimybė. Tai liečia ir vyrus, ir moteris. Tik statistika yra skirtinga – tai daro apie 95 proc. vyrų ir būna neįprasta, jei kažkuris pasako, kad jis niekada nėra masturbavęsis. Moterų skaičius prieš 20 metų buvo apie 50 procentų, o dabar, ko gero, didesnis – apie 60–70 proc.

Vieni tai daro reguliariai, kiti – protarpiais. Žinoma, jei šeimoje lytinis gyvenimas yra sėkmingas, poreikis masturbuotis gerokai sumažėja arba išnyksta. Kaip vyrams, taip ir moterims.

Masturbacija nėra būtina, nėra privaloma. Jei atsiranda poreikis – tuomet yra tokia galimybė

– Ką tai duoda žmogui? Sakoma, kad tai net sveika.

– Vyrui masturbacija leidžia atsikratyti sėklos pertekliaus, nes tas „fabrikėlis“ nuo paauglystės nuolatos veikia. Kai spermatozoidai susikaupia, spaudžia nervines galūnėles ir kelia vyrui diskomfortą. Tai yra kaip ir tam tikra fiziologinė priklausomybė nuo sekso – jis atsikrato pertekliaus ir nepatogumo jausmo, be to, dar ir patiria malonumą. Tada vyras gali laisviau bendrauti su moterimis, nuolatos negalvodamas apie seksą, neskubindamas savęs ir savo partnerės prie lytinio akto. Taip pat tai gali būti kaip atsipalaidavimo, kaip psichologinės įtampos pašalinimo forma.

„Bandomoji santuoka“ – laikas, kurį gyvenate su savo partneriu – neturi tęstis ilgiau nei 2 metus. Vien seksas negali visąlaik džiuginti, reikia džiaugsmo iš bendrų vaikų

Kadangi moterims fiziologinio pagrindo nėra, kad būtinai reiktų atsikratyti kažkokių medžiagų, jos masturbuojasi norėdamos tiesiog atsipalaiduoti arba jaučiasi priklausomos nuo vyrų. Tarkim, tai daugiau būna asmenims, kurie vaikystėje patyrė tėvų skyrybas – po to tokie žmonės užauga bijodami atstūmimo. O seksas suaugusiam žmogui yra susijęs su artimais santykiais, ir sekso neturėjimas gali pabrėžti, kad esi atstumtas, neturi artimo ryšio. Tuomet ta masturbacija sumažina vienatvės jausmą.

– O jeigu žmogus išvis to nėra bandęs? Ar jis meluoja sau, o gal nesupranta, ką praranda?

– Jeigu užtenka sekso, jis sėkmingas ir džiaugsmingas abiem, tai masturbacijos nereikia. O specialiai bandyti masturbuotis eksperimento keliu – kas nori, tegul daro, čia nėra jokių apribojimų ar rekomendacijų.

Tačiau moterims, kurios masturbavosi ir pasiekdavo orgazmą iki lytinių santykių, joms lengviau savo partnerį išmokyti masturbacijos metodikos. Perteikus jam šią informaciją, tai gali labai pagerinti seksualinį gyvenimą. Kadangi gamta taip jau numačius, kad moteriai patirti pasitenkinimą yra gerokai sunkiau, jos orgazmas nėra garantuotas, todėl, jei ji moka pati sau jį sukelti ir to išmokyti partnerį, tai yra labai gerai.

Moterims, kurios masturbavosi ir pasiekdavo orgazmą iki lytinių santykių, tai gali pagerinti seksualinį gyvenimą

– Paminėjote, kad jei jau vaikinai nesimasturbuotų, tai keltų nuostabą, o kad tai rečiau daro moterys – viskas atrodo normalu. Kodėl taip yra?

– Vyras yra priklausomas nuo to fiziologiškai. Bet mylintis su moterimi, jei tai yra abipusis noras, tai jo džiaugsmas yra daug kartų didesnis nei masturbacijos metu.

Tačiau bet kuriuo atveju visuomenė vis dar laikosi tokio seno supratimo, kad seksas yra išskirtinė vyro kompetencijos sritis. Jis turi domėtis, viską žinoti, bet toli gražu ne visuomet taip yra. O moteriai tai neva nepritinka, jos yra santūrios šiuo klausimu.

Negaliu sakyti, kad šita situacija labai pasikeitė. Pokyčiai vyksta, bet reikia palaukti dar keliasdešimt metų, kad moterys imtų daugiau viskuo domėtis. Nors ir dabar jos jau yra kur kas aktyvesnės ir išmano daugiau nei seniau, ir tai yra sveikintina.

Vida Press nuotr./Pora lovoje
Vida Press nuotr./Pora lovoje

– Teko skaityti statistiką, kad 33 proc. moterų niekada nėra patyrusios orgazmo. Čia tiesa?

– Galiu pasirašyti po šiais skaičiais. Iš tiesų yra pakankamai daug moterų, kurios nepatiria orgazmo. Labai gaila, kad taip yra. Tiesiog gamta to nereikalauja, jai šitas klausimas vienodai. Nors anatominių ir fiziologinių galimybių moterys visgi turi.

Tačiau yra moterų, kurios yra nusivylusios seksualiniu gyvenimu ir tai tampa priežastimi nepajusti pasitenkinimo. Taip gali nutikti dėl įvairių dalykų – jei patyrė prievartą, jei augo fanatiškai religingų tėvų šeimoje, kurie neigiamai vertino seksualinį pasitenkinimą.

Yra moterų, kurioms bjauru žiūrėti į save nuogą, liesti save, o ypač lyties organus. Tai – auklėjimo klaida.

Be to, yra moterų, kurioms bjauru žiūrėti į save nuogą, liesti save, o ypač lyties organus. Tai yra auklėjimo klaida, suformuota dar vaikystėje. Ir tą ištaisyti nėra lengva net dirbant psichoanalitiškai. Tai gali tapti labai rimta kliūtimi gyvenime.

Aišku, kita vertus, nereikia prarasti vilties, nes galimybių pasiekti orgazmą turim kiekvienas.

– Kaip tėvams auklėjime nepadaryti tokių klaidų?

– Reikia šviesti tuos, kurie tampa tėvais. Tai būtų viena iš lytiškumo ugdymo užduočių, bet tam, kad jis būtų sėkmingas, mokykloje yra per daug kliūčių. Vieni sako, kad tai yra vaikų tvirkinimas, nors pagal jokį įstatymą tai nėra tvirkinimas. Kitiems tėvams atrodo, kad per daug informacijos ir vaikams bus padaryta žala, nes jie per daug sužinos apie save, meilę ir priešingą lytį. Žodžiu, neįmanoma sukurti visiems tinkančios programos.

Todėl tėvai turi patys domėtis, ieškoti informacijos, esant reikalui – konsultuotis su tais, kas išmano tą klausimą. Tai tikrai nėra tuščia tema, ji labai svarbi. Čia yra nemažai specifinių dalykų, kurių ir internete nerasi.

Aš laikausi tokios nuomonės, kad anatominę, fiziologinę informaciją apie priešingą lytį reikia suteikti pirmiau nei prasideda lytinis brendimas, kad į tą hormoninių audrų laikotarpį vaikas įžengtų turėdamas patikimą, pakankamą informaciją, kad jo nejaudintų bet kuris su šia tema susijęs žodis. Labai svarbu tėvams su vaikais apie tai kalbėti laisvai.

– Kokį vaidmenį seksualiniame gyvenime vaidina sekso žaisliukai? Esu girdėjusi, kad moterims naudojant vibratorių, prie jo galima taip priprasti, kad po to orgazmą pasiekti su vyru bus daug sunkiau, nes jis nesugebės suteikti tokios pačios stimuliacijos. Tai gal išvis jo nereiktų naudoti?

– Sekso žaisliukų yra įvairių, jų ir paskirtis yra įvairi. Aš nemanau, kad sekso žaisliukai yra pagrindinis dalykas, reikalingas porai. Tai yra pridėtinės priemonės, kurios, kai ir taip yra gerai, sustiprina pojūčius.

Kalbant apie vibratorių, moterims su juo reikia užsiimti labai atsakingai, nes vyras, vaizdžiai tariant, taip vibruoti kaip vibratorius niekada nesugebės. Vibratorius visada pralenks jį.

Todėl siūlyčiau vibratorių rinktis toms moterims, kurios neturi arba noro, arba vilties turėti vyrą partnerį. Jeigu visi keliai uždaryti, nėra jokių prošvaisčių, tuomet galima juo naudotis. Ir labai džiugu, kad moterys turi tokią galimybę. Tačiau jei yra minčių apie vyrą, vibratoriaus geriau nenaudoti.

Siūlyčiau vibratorių rinktis toms moterims, kurios neturi arba noro, arba vilties turėti vyrą partnerį

– O jūs savo klientams patariate naudoti sekso žaisliukus?

– Prireikus siūlau. Tai nėra pagrindinė priemonė. Jei žmonės turi harmoningą seksualinį gyvenimą ir dar nori kažką pagerinti, tada kodėl jų nepanaudojus. Kai kurie jų yra naudojami ir gydymui – pavyzdžiui, sekso reikmenų parduotuvėse pardavinėjami tam tikri strypai skirti nuo vaginizmo.

Apskritai, pacientai labai pasikeitę – tų, kurie kuklintųsi, kai pasiūlau sekso žaisliukus, žymiai sumažėjo. Matau didžiulį pokytį, žmonės laisvesni ir tai yra teisingas kelias.

Tik turiu klientams priekaištą – kai kurie turi per daug kantrybės ir kreipiasi tik po 5–10 metų nesėkmingo seksualinio gyvenimo poroje. Tokias problemas reikia spręsti gerokai anksčiau. Kai praeina daug metų, mažėja tikimybė padėti. O ir kam tai atidėlioti? Nėra ko slėptis nuo problemos. Yra specialistai, yra priemonės, todėl reikia greičiau tuo ir pasinaudoti.

– O kada reiktų sunerimti, kad kažkas poroje vyksta nebe taip, ir kreiptis į specialistus? Juk sakoma, kad anksčiau ar vėliau slopsta jausmai ir noras mylėtis.

– Jeigu seksualinis gyvenimas pradeda blogėti, netrukus pablogės ir kitos jūsų bendravimo sritys. Pagal kamasutrą, yra trys meilės komponentai – emocinis, dvasinis, fizinis. Vadinasi, pablogėjimas vienoje srityje neišvengiamai atneš pablogėjimą ir kitose.

Aš manau, kad „bandomoji santuoka“ – laikas, kurį gyvenate su savo partneriu – neturi tęstis ilgiau nei dvejus metus. Santykiai turi evoliucionuoti. Per tą laiką žmonės turi apsispręsti, ką žada toliau daryti. Arba reikia skirtis ir ieškoti to žmogaus, su kuriuo bus galima sukurti šeimą ir gimdyti vaikus, arba žengti tolimesnį žingsnį.

Pasakysiu grubiai – na, ir ko tu jame ar joje ieškai tiek laiko? Dveji metai bendro gyvenimo yra pakankamas laikas – viską suradai ir viršuje, ir apačioje, ir galvoje, ir intymioje zonoje. Supranti, pažįsti tą žmogų, tai kas toliau? Kas trukdo apsispręsti? Juk yra ir laikas, kada reiktų gimdyti, vėliau gali būti ir vaikams pavojus, ir vaisingumas mažėja. Be to, kuo vyresni tėvai, tuo jiems sunkiau atlaikyti vaiko auginimą.

Kitu atveju, jeigu vyras nesiūlo tuoktis, dauguma moterų tai priima kaip tam tikrą pažeminimą, nuvertinimą. Vien seksas negali visą laiką džiuginti, būtinai reikia džiaugsmo iš bendrų vaikų. Nebent abu nusprendžia, kad nors ir susituokia, bet atžalų turėti nenori.

Seksas negali egzistuoti vien dėl malonumo

Seksas negali egzistuoti vien dėl malonumo. Seksas yra priemonė sukurti vaiką. O tada, kada gimsta kūdikis, mūsų žvilgsnis pasikeičia – pirmiausia mes žiūrėjome vienas į kitą, o po to didele dalimi pradedame žiūrėti į vaiką, juo džiaugtis. Tuomet ir seksas nepraranda prasmės, ir mes savo meilę skiriame ne tik vienas kitam, bet ir vaikui.

Išimtį sudaro tik tie žmonės, kurie nusistatę prieš šeimos kūrimą, vaiko atsiradimą. Žmonės turi tokią teisę. Tačiau tuomet geriau kartu negyventi, o matytis dukart per savaitę, drauge važiuoti atostogauti, eiti į teatrą, tuo pat metu turint ir savo nepriklausomą gyvenimą. Kitaip, gyvenimas kartu – tai yra santuokos pradžia.

– Dabar vis dažniau pasigirsta kalbos ir apie prostatos masažus. Visgi atrodo, kad kai kuriems vyrams tai yra tabu.

– Tai yra tikrai neįprastas, bet geras dalykas. Jis mūsų visuomenėje vietos turi dar mažai. Kad poros tai būtinai privalo daryti ar vyras to prašyti – ne. Jeigu žmonės tam pasiruošę, abu nori, kad tai vyktų – valio. Nėra jokių prievartinių rekomendacijų, tai yra susitarimo reikalas.

Pavyzdžiui, kad ir kaip bebūtų keista, prieiti prie vaginalinio akto yra lengviau nei prie oralinio. Oralinis kontaktas reiškia didesnį pasitikėjimą tarp žmonių. Taip yra ir šiuo klausimu.

Komentarai: 6

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Interviu

Sergu atsakingai

Sergu atsakingai
Sergu atsakingai

Esports namai

URBAN˙/

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką