Dabar populiaru
Publikuota: 2019 liepos 18d. 08:06

Nepadarykite savo karjerai galo: 36 dalykai, kurių nevertėtų sakyti viršininkui

Darbe
123RF.com nuotr. / Darbe

Šaunu sutarti su savo vadovu, ypač, kai geri santykiai kasdienį darbą petys į petį padaro malonų. Galbūt su savo viršininku taip gerai susibendravote, kad susitinkate ir po darbo arba pakviečiate jį į savo vestuves. Tačiau svarbu nepamiršti, kad jūsų draugas yra jūsų viršininkas, ir yra riba, kurios nederėtų peržengti, rašo businessinsider.com. Atvirumas darbe yra geriausia politika, tačiau, kaip ir kiekviena taisyklė, ši taip pat turi išimčių.

„Svarbu atsargiai rinkti žodžius, kai kalbate su savo viršininku, nes net menkiausia klaida gali sužlugdyti jūsų karjerą“, – sako Ryanas Kahnas, karjeros treneris, „The Hired Group“ įkūrėjas ir knygos „Hired! The Guide for the Recent Grad“ autorius.

„Business Insider“ kalbino kelis darbovietės ekspertus, norėdami sužinoti, kokių frazių, jų nuomone, neturėtumėte sakyti savo viršininkui, net jei ir esate draugai. Atsakymai labai įvairūs: nuo paprasto „Ar galiu kalbėti atvirai?“ (o tai leidžia daryti prielaidą, kad ne visada kalbate sąžiningai) iki to, kaip prašote atostogų.

Nekalbant apie akivaizdžius dalykus – nepadorybes ir įžeidinėjimus – štai keli žodžiai ir frazės, kurių neturėtumėte sakyti savo viršininkui, net jei esate draugai.

 • „Viskas. Išeinu ir skrendu į Kanadą!“

Galbūt turite stiprią nuomonę dėl 2016-ųjų JAV prezidento rinkimų rezultatų, tačiau darbovietė tikrai nėra vieta tą nuomonę reikšti. O grasinimai palikti skęstantį laivą tik parodo, kad nemokate dirbti komandoje.

„Nebambėkite ir negrasinkite išvažiuoti iš šalies, – sako Rosalinda Oropeza Randall, etiketo ekspertė bei knygos „Don't Burp in the Boardroom“ autorė. – Palikite tai įžymybėms.“

 • „Prašau, paaiškink man, kodėl balsavai už tą kandidatą“

Darbovietėje vykstančios karštos diskusijos yra normalu, tačiau jos turėtų apsiriboti su darbu susijusiomis problemomis.

Juk, galų gale, į darbą einate dirbti, ir ginčai apie tai, kieno kandidatas geresnis, gali blaškyti kitus darbuotojus. Darbo neatliekate geriausiai, kai esate susitelkę į savo politinės pozicijos gynimą.

Rinkimai sužlugdė labai daug draugysčių ir santykių. Greičiausiai, trapi jūsų ir viršininko draugystė tokios diskusijos neatlaikys.

 • „Ar gali patikėti, kad tie kvailiai balsavo už tą kandidatą?“

Nesvarbu, kaip gerai, jūsų nuomone, žinote savo viršininką, ir kiek jis, jūsų manymu, su jumis sutiktų, klišė „nedaryk išvadų per greitai“ negalėtų labiau tikti, nei šiuo atveju.

O svarbiausia, visai neišmintinga ir neprofesionalu negatyviai kalbėti apie bet kurią grupę, ir tai jums gali sukelti nemalonumų darbe.

Sakydami, kad nesate pasiruošę daryti daugiau, nei jums priklauso, parodote, kad nesate pasiruošę prisidėti prie kompanijos sėkmės.

 • „Tai neįmanoma“

Jūsų vadovas nenori girdėti negatyvumo ar įsitikinimo trūkumo. Jei kažkas jums kelia nerimą, išreikškite tai ir paprašykite pagalbos.

Vienas geriausių būdų sprendžiant ar pasidalinti savo mintimis su savo viršininku draugu ar paklausti jautraus klausimo, yra pastatyti save į jo vietą, siūlo Lynn Taylor, nacionalinė darbovietės ekspertė ir knygos „Tame Your Terrible Office Tyrant: How to Manage Childish Boss Behavior and Thrive in Your Job“ autorė.

„Ar jūsų komentarai ar klausimai išreiškia pozityvų, „tai įmanoma“ ir pasitikėjimo kupiną požiūrį? Nepamirškite: kalbos ir laivus paskandina – tad atsargiai rinkite žodžius, jei norite karjeroje daug pasiekti“, – sako moteris.

 • „Esi neteisus“

Atvira viršininko klaidos kritika, net jei jis jūsų draugas, yra smūgis į ego, ir tai užtikrins jūsų boikotavimą ateities susirinkimuose ir ignoravimą, kai norėsite kalbėti, sako R.O.Randall.

Jei manote, kad jūsų viršininkas suklydo, yra geresnių būdų apie tai pakalbėti.

Galite naudoti tokias frazes, kaip: „Galbūt turiu klaidingą informaciją, tačiau man susidarė įspūdis...“ Tai priverčia juos susimąstyti, ir, jei reikia, pataisyti jūsų turimą informaciją. „Kad ir kokią frazę naudosite, kalbėkite nuoširdžiai“, – sako R.O.Randall.

123rf.com nuotr./Pietūs darbe
123rf.com nuotr./Pietūs darbe
 • „Ar gali paprašyti, kad jis/ji tai padarytų?“

Naudojimasis išskirtine padėtimi atrodo nekaip. Bet kas, kas apsunkina kitų žmonių darbus, neišvengiamai apsunkina ir jūsų viršininko darbą, o jis tai prisimins, kai bus aptariami ateinantys paaukštinimai.

 • „Negaliu“

„Aš galiu“ požiūris yra labai vertinama savybė, ir tik todėl, kad esate draugai, nereiškia, kad jums pasiūlys prisijungti, kai kitą kartą bus aptariamas svarbus projektas.

 • „Tai neįeina į mano pareigas“

Kiekvienas darbas yra daugiafunkcis. „Kadangi daugiafunkcės komandos diktuoja sąlygas, tikimasi, kad būsite lankstūs ir palengvinsite savo viršininko gyvenimą“, – aiškina L.Taylor.

„Be to, kuo daugiau įgūdžių turite ir įgaunate, tuo labiau esate nepakeičiami“, – papildo moteris.

Sakydami, kad nesate pasiruošę daryti daugiau, nei jums priklauso, parodote, kad nesate pasiruošę prisidėti prie kompanijos sėkmės, sako Ryanas Kahnas.

 • „Ne“

Iš jūsų tikimasi bendradarbiavimo bei malonaus tono – net jei su viršininku nuolat juokaujate. „Sakydami viršininkui „ne“, keliate jam iššūkį – ir kartais to reikia – tačiau tai gali nuskambėti netinkamai, jei išsireikšite neteisingai ir nesuteiksite paaiškinimo“, – aiškina L.Taylor.

„Pavyzdžiui, jei jūsų viršininkas sako: „Ar turi laiko šiandien padirbėti su šiuo projektu?“, neturėtumėte atsakyti tiesiog „ne“. Geriau pabandykite kažką panašaus į: „Šiandien bus sunki diena. Ar vis dar nori, kad susitelkčiau į kompanijos pristatymą? Ar norėtum, kad šiandien padirbėčiau su šiuo projektu?“

 • „Nežinau“

Galbūt neturite atsakymo į visus klausimus, tačiau geriausias jūsų spėjimas ir pažadas, kad išsiaiškinsite, yra daug geriau, nei patraukimas pečiais, sako L.Taylor. Ir nors draugai padeda vienas kitam, „kaskart, kai jūsų viršininkui tenka atlikti darbą už jus, tai neturėtų būti jūsų pasirinkimas“.

123RF.com nuotr./Namų remontas
123RF.com nuotr./Namų remontas
 • „Pasistengsiu“

Kai kurie žmonės mano, kad tai yra tinkamas atsakymas, kadangi visi stengiamės atlikti darbus kaip įmanoma geriau. Tačiau viršininkas nesijaučia užtikrintas, ir kai dalina užduotis, jis jumis pasitiki ir tikisi, kad darbai bus atlikti laiku, sako L.Taylor.

„Įsivaizduokite, kad viršininko klausiate: „Ar 15-tą dieną pasirašysi mano atlyginimo lapelį?“ ir jis atsako: „Pasistengsiu.“

 • „Pačiupsiu iš virtuvės kelis pakelius kavos“

Norite tikėkite, norite ne, tačiau darbovietės atsargų kniaukimas yra nusižengimas, už kurį gali atleisti – tad pasisakyti apie savo nusižengimą viršininkui-draugui yra nekokia mintis.

Nepamirškite, kad jis nerizikuos savo darbo vieta, kad išsaugotų jūsiškę.

 • „Man per mažai moka, kad tai daryčiau“

Ši frazė panaši į „tai neįeina į mano pareigas“.

Galbūt tik stengiatės pašmaikštauti – arba užsiminti, kad nusipelnėte atlyginimo padidinimo, – tačiau ši frazė yra labai netinkama ir neprofesionali ir pasako jūsų viršininkui, kad nesate pasiruošę daryti daugiau, nei jums priklauso.

 • „Išsiskyrimas sujaukė mano mintis. Šiandien mano mintys kažkur kitur“

Visi turi asmeninių problemų, ir emocinis draugų palaikymas gali padėti – tačiau tai neturėtų būti jūsų profesionalumo kaina.

„Nenoriu sumenkinti jūsų emocinių žaizdų, bet kodėl jūsų viršininko poreikiai turėtų būti atidėti, nes jums reikia laiko susitaikyti su savo išsiskyrimu, – klausia R.O.Randall. – Tokiu atveju pasiimkite išeiginę „dėl ligos“, arba paskambinkite mamai – ji jus palaikys.“

123RF.com nuotr./Liūdna moteris
123RF.com nuotr./Liūdna moteris
 • „Kokia man iš to nauda?“

Kartais darbas reikalauja padėti ir kitiems skyriams. Viršininkai mažai toleruoja tuos, kurie nemoka būti komandos nariais, sako L.Taylor.

 • „Aš girdėjau ne tai“

Gera mintis vengti gandų, kadangi jie gali atsirūgti. Jei nesate dėl kažko tikri, palaukite, kitokiu atveju rizikuojate atrodyti neprofesionaliai.

 • „Tai ką veikiam šį savaitgalį?“

Nieko baisaus planuoti veiklą su viršininku už darbo ribų, tačiau turite tai daryti diskretiškai – nekalbėkite apie savo planus girdint visiems bendradarbiams. Jie gali pradėti pavydėti ir apkaltinti viršininką protekcionizmu jūsų adresu.

 • „Atsiprašau, bet...“

Toks įspėjimas panaikina bet kokį nuoširdų atsiprašymo sentimentą, – sako L. Taylor. – Paprastas „Atsiprašau. Kitą kartą būsiu atidesnis“ yra atsakymas, kurį turėtumėte naudoti, po to, kai susimovėte.“

 • „Na, aš stengiausi iš visų jėgų“

Tai tikras pasiteisinimas. Jei suklydote ir tai buvo geriausia, ką galite, tai parodo, kad jūsų gebėjimai yra nekokie. Geresnis atsakymas: „Kitą kartą padarysiu geriau.“

 • „Esu tai bandęs“

Viršininkai netoleruoja tinginystės. „Pasvarstykite, ar tikrai išbandėte tą variantą, prieš jo atsisakant, – siūlo L.Taylor. – Galbūt jūsų viršininkas turi galvoje kažką kitką.“

Geriau pasakykite, kad vertinate patarimą ir pasakykite, kad bandėte XYZ ir pasiekėte vienokius ar kitokius rezultatus, bet esate nieko prieš pabandyti kažką efektyvesnio.

Klysti žmogiška, tačiau kaltės vertimas kažkam kitam yra karjeros žudikas, – sako L.Taylor.

 • „Tiesiog pamaniau, kad ...“

Ta frazė suerzina daugelį viršininkų, nes jie mieliau išgirstų, kad priėmėte klaidingą sprendimą ir pasimokėte iš klaidos, o ne klausytų pasiteisinimus. „Klysti žmogiška, tačiau kaltės vertimas kažkam kitam yra karjeros žudikas“, – sako L.Taylor.

 • „Tai ne mano kaltė, kaltos aplinkybės ar kažkas kitas“

Kaltės žaidimas yra klastingas kelias. Jei esate nekalti, paaiškinkite, kodėl. Nekaltinkite kitų, jei pirminę atsakomybę nešate jūs, sako L.Taylor.

„Labai svarbu prisiimti atsakomybę, – papildo R.Kahnas. – Jei jūs visada rodote pirštais į kitus, viršininkas greitai pradės svarstyti, kas yra tikrasis kaltininkas.“

 • „Jei neatsakysi, tiesiog padarysiu...“

Toks sakinys turi grasinamąjį toną ir tikrai peržengia profesionalumo ribas. Geriau luktelėti, nei vėliau gauti įspėjimą.

 • „Negaliu dirbti su ja/juo“

Kai su kažkuo nesutariate žaidimų aikštelėje pradinėje mokykloje, yra negerai; negerai yra ir darbovietėje. Daroma prielaida, kad galite peržengti asmeninius konfliktus dėl puikių rezultatų.

 • „Jis kvailys“

Toks atviras galite būti su savo draugais namuose, bet ne su savo viršininku.

„Jūsų viršininkas tikisi jūsų pastebėjimų, tačiau šmeižtas yra nepateisinamas. Žalos pasidarysite tik sau“, – sako L.Taylor.

 • „Kas taip elgiasi?“

Inkštimas erzina, tiek draugus, tiek viršininkus. „Jei turite nusiskundimų, paklauskite, kaip galite gauti tam tikrą privilegiją ir neįtraukti kitų į diskusiją“, – siūlo moteris.

 • „Neturiu sprendimo“

Neminėkite viršininkui problemų, jei negalite pateikti potencialaus jų sprendimo, sako R.Kahnas: „Lyderiai kalba apie sprendimus; sekėjai kalba apie problemas.“

 • „Man nuobodu“

„Galbūt silpnumo akimirką savo nuobodžiavimu pasidalinsite su netinkamu žmogumi – savo viršininku, – sako L. Taylor. – Jums moka už produktyvumą ir entuziazmą. Jūsų atsakomybė surasti būdų padaryti savo darbą įdomų.“

 • „Privalai išgirsti apie mano vakarykštį nakties nuotykį“

Intymių istorijų pasakojimas darbovietėje gali būti nekokia mintis, sako R.O.Randall.

„O jei kolega nugirs šį karštą pokalbį? Tai gali sukelti grėsmę jums ir jūsų viršininkui sulaukti kaltinimo priekabiavimu ar nepadoriu pokalbiu“, – aiškina moteris.

Shutterstock nuotr./Vakarėlis
Shutterstock nuotr./Vakarėlis
 • „Aš užsiėmęs, tai negali palaukti?“

Jūsų atsakomybė paklausti viršininko, ar nepasikeitė prioritetai, kadangi jūsų darbo prioritetai turi eiti koja kojon su viršininko prioritetais. „Prioritetai retai būna statiški, todėl geriau pasiteiraukite, ar nereikia jų perskirstyti“, – rekomenduoja moteris.

 • „Gal galiu baigti darbą anksčiau, kadangi labai mažai darbo?“

Nieko tokio, jei jums reikia išeiti anksčiau. Tačiau nesakykite, kad išeiti anksčiau norite, nes „mažai darbo“ arba „nėra ką veikti“.

„Visada yra daugiau projektų. Viršininkai nori, kad rodytumėte iniciatyvą“, – sako L.Taylor.

 • „Šiomis dienomis manęs nebus“ arba „Rytoj išeisiu anksčiau“

Vien dėl to, kad esate draugai, nereiškia, kad turite sakyti savo viršininkui, kad išvažiuojate atostogauti arba išeinate iš darbo anksčiau. Visada geriau mandagiai paprašyti.

Žinoma, nesate vaikas, todėl neturite maldauti: „Prašau, gal galėčiau pirmadienį, antradienį ir trečiadienį pasiimti išeigines?“ Geriau pabandykite: „Planavau pasiimti išeigines nuo pirmadienio iki trečiadienio imtinai, ir norėjau pasiteirauti, ar tu nieko prieš.“

 • „Ar galiu būti atviras?“

„Jūsų viršininkas tikisi, kad sąžiningi esate visada, ir tai, ką pasakysite dabar, nėra nukrypimas“, – sako L.Taylor.

 • „Girdėjau, kad Joną paaukštino/Jonui pakėlė atlyginimą“

„Jei bandote gauti paaukštinimą ar didesnę algą, nelyginkite savęs su kitais“, – sako L.Taylor. Ji papildė, kad nors ir egzistuoja darbovietės gandai, diskusijos apie kitų žmonių paaukštinimus greičiausiai atsirūgs, ir geriausia apie savo karjeros tikslus kalbėti „pagal esamą situaciją ir tik apie save“.

 • „Galbūt tai kartos bruožas“

„Nesvarbu, kuriai kartai priklausote, ši frazė yra tiesiog menkinanti. Geriau vengti tokių analizių“, – sako L.Taylor.

 • „Tikiu, kad gali tai padaryti“

„Nors retkarčiais pasakyti viršininkui komplimentą yra gerai, stenkitės vengti globėjiškų frazių, – sako L.Taylor. – Ypač, jei norite jiems perduoti savo darbą.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Gerumu dalintis gera
Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką