Dabar populiaru
Publikuota: 2020 sausio 11d. 18:59

Psichologas nurodė 7 požymius, kada jau laikas paleisti draugystę

Draugystė
123RF.com nuotr. / Draugystė

Tyrimai patvirtina tai, ką patyrėme visi: dauguma vidurinės mokyklos draugysčių netrunka nė metų. Ir nors kai kurios suaugusiųjų draugystės tęsiasi visą gyvenimą, kitos verčia jaustis, tarsi būtume nuteisti kalėti iki gyvos galvos. Tad kaip žinoti, kada laikas iš jos išsivaduoti?

Kartais tai akivaizdu: vadinamasis draugas pavagia jūsų pinigus, arba jūsų partnerį, arba, Taylor Swift atveju – šokėjus, rašo businessinsider.com.

Tačiau kartais tai nėra taip akivaizdu. Ar taikstotės su draugu, turinčiu priklausomybę? Ar galite išlikti draugais su žmogumi, kurio vertybės radikaliai pasikeičia? Paliekate nuobodų draugą ar primenate sau, kad draugystė nesisuka aplink pramogas? Ir, žinoma, ką daryti, kai iš pradžių draugystė būna tvirta, o laikui bėgant kažkur išnyksta? Nieko nenutiko, tiesiog nieko nebeliko. Ar reikia tą draugystę paleisti?

Iš tikrųjų nebūtina turėti sąrašo su pateisinamomis ar nepateisinamomis priežastimis nutraukti draugystę. Klausykite širdies ir intuicijos. Taigi štai 7 klausimai, į kuriuos turite atsakyti, kad paini situacija taptų bent šiek tiek aiškesnė.

1. Draugystė nuoširdi ar primena verslo santykius?

Kai kurie žmonės su jumis draugauja dėl to, ką galite dėl jų padaryti. Į šią kategoriją patenka draugai, nuolat bandantys ką nors jums parduoti, prašantys paskolinti pinigų ir skaičiuojantys padarytas paslaugas („Turi prižiūrėti mano namus, nes aš prižiūrėjau tavo šunį“). Šie draugai nuolat peržengia draugystės ir verslo ribą.

Jei po kiekvieno bendravimo su žmogumi norisi nusiplauti rankas, įsižiūrėkite į tokią draugystę atidžiau.

Viskas gali būti ir subtiliau – draugaujate su žmogumi, nes jis žavisi jumis, ir taip pakeliate savo savivertę. Draugaujate su žmogumi, nes jis stabdo jus taip, kad dėl neįgyvendintų svajonių galėtumėte kaltinti jį, o ne save.

Apibendrinant – jei po kiekvieno bendravimo su žmogumi norisi nusiplauti rankas, paanalizuokite į tokią draugystę atidžiau – galbūt jūs naudojatės žmogumi, o galbūt jis naudojasi jumis. Galų gale – jums reikia draugų, o ne palydos.

2. Ar neleidžiate vienas kitam tapti sveikesniems?

2007-aisiais „New England Journal of Medicine“ publikuotas tyrimas stebėjo nutukimo plitimą per „stipriai tarpusavyje susijusį socialinį tinklą“, kuriame buvo daugiau kaip 12 tūkst. vartotojų, su prielaida, kad socialiniai ryšiai turi sąsają su sveikatai įtaką turinčiu elgesiu.

Pasirodo, sveiki (arba nesveiki) įpročiai gali cirkuliuoti ir mažesnėje draugų grupėje. Pavyzdžiui, nesveiki psichologiniai įpročiai, tokie kaip tendencija vienas kitą liūdinti ar nuolat skųstis, gali pereiti iš vieno draugo kitam. Nesveikas kūno įvaizdis arba sutrikę mitybos įpročiai taip pat gali būti jūsų draugų rato kultūra.

Jei kovojate su kvaišalų vartojimu, kuris jūsų draugų rate yra norma („Visi prisigersime iki atminties praradimo, argi tai ne normalu?“), būtina (nors ir sudėtinga) atsisakyti tokių draugų. Jei su tais pačiais žmonėmis eisite į tą patį barą, neišvengiamai elgsitės taip pat.

Vida Press nuotr./Vyrai geria alų
Vida Press nuotr./Vyrai geria alų

Geriausiu atveju draugai kartu stengiasi sveikai valgyti, kartu sportuoti ar kartu susiduria su sunkumais mesdami rūkyti. Tačiau, jei jūsų draugas jus nuo to sulaiko, primygtinai reikalauja gerti ar rūkyti su juo po to, kai aiškiai pasakėte, kad bandote pasikeisti, ar kitaip šaiposi iš jūsų bandymų savimi rūpintis, pats laikas atsiriboti nuo tokio žmogaus.

3. Ar jumis manipuliuoja?

Manipuliacija yra kitų žmonių emocijų valdymas, tačiau ne gerąja prasme. Tai yra purkštavimas, kad kitas žmogus pasijustų blogai; tai buvimas ypač maloniu, kad būtų galima ką nors suminkštinti.

Labai sunku suvokti, ar jumis manipuliuoja, nes, kai esate manipuliacijos taikinys, tampate tarsi ta varlė lėtai verdančiame vandenyje – tik kai išsikapstote, suvokiate, kas iš tiesų vyko.

Tačiau yra užuominų: jūsų draugystė atrodo labai sudėtinga. Jums trūksta žodžių apibūdinti draugystei, kai apie ją paklausia. „Viskas sudėtinga“ yra geriausia, ką galite pasakyti.

Kita užuomina: dėl draugystės patys to nesuvokdami pasikeitėte į blogąją pusę (tapote ne tokie laimingi, mažiau užtikrinti, mažiau pasitikintys savimi), tačiau kažkodėl atsiprašinėjate tik jūs. O galbūt nuolat jaučiate, kad kažkas negerai. Jūs nuolat klausiate draugo „kas negerai?“, tačiau atsakymas (arba jo nebuvimas) jus tik dar labiau sutrikdo.

Bet kuri šių užuominų gali būti emocinio manipuliavimo požymis. 2016-ųjų tyrimas parodė, kad manipuliacija ėjo koja kojon su mažiau svarbiomis draugystės charakteristikomis, tokiomis kaip galimybė išreikšti mintis ir jausmus, užuojautos suteikimas ir buvimas šalia visada, kai to reikia (o tai mokslininkų kalba vadinama patikima sąjunga).

Kartais palaikome draugystę, kai su tuo žmogumi turime panašius gyvenimus ir patyrėme panašius dalykus.

4. Draugaujate tik todėl, kad žmogus panašus į jus?

Kartais palaikome draugystę, kai su tuo žmogumi turime panašius gyvenimus ir patyrėme panašius dalykus. Manome, kad su tuo žmogumi turėtume būti draugais vien dėl panašumų. Tačiau nesvarbu, kad lankėte tą pačią pradinę mokyklą ar atrodote panašūs kaip du vandens lašai.

Kas iš tiesų svarbu? 2012-ųjų tyrimas vertino daugiau kaip 1400 žmonių; kai kurie draugavo su kitos rasės, seksualinės orientacijos ar lyties žmonėmis, o kai kurie – ne. Žmonės, draugavę su nepanašiais į save žmonėmis, neteikdavo daug reikšmės savo ir draugų panašumui. Į ką jie susitelkdavo? Į tikruosius draugystės pamatus: pasitikėjimą, atvirumą, pagarbą ir buvimą šalia, kai to labiausiai reikia.

5. Ar visą darbą santykiuose atliekate tik jūs?

Ar kas nors skamba pažįstamai? Teisinate savanaudišką ir neapgalvotą elgesį: „Tikiu, kad jis planavo sutvarkyti šį jovalą, kurį paliko mano automobilyje prieš jį grąžindamas, tikriausiai jis tiesiog buvo užsiėmęs.“

Jūs inicijuojate visas idėjas, kuriate visus planus ir esate atsakingi už jų pakeitimą, jei jie netinka jūsų draugui: „O, nusprendei šįvakar eiti į „Tinder“ pasimatymą? Žinoma, galime susitikti kitą kartą.“ Ir galiausiai jūs atliekate visą emocinį darbą – drąsinate juos ir leidžiate jiems reikštis: „Žinoma, esi nuostabus. Žinoma, pakalbėkime apie tai, koks nepakartojamas esi. Vėl.“

6. Ar galite vienas kitu pasikliauti?

Galbūt nuskambės kaip klišė, tačiau tai svarbu. Draugai neturėtų būti kaip „iPod“ ausinukai – jų niekada nėra šalia, kai jų reikia, tačiau visada kažkur įsipainioję, kai jūs – ne.

Draugystės tyrimuose pilna tokių žodžių kaip „abipusis“, „bendras“, ir jei nė vienas jų neapibūdina konkrečios jūsų draugystės, galbūt pats laikas ją užbaigti.

Iš tiesų visos per išleistuves dainuotos dainos apie tai, kaip visada būsite šalia ir padėsite ištikus sunkumams, nors ir banalios, yra daug prasmingesnės ir tinka ne tik šokiams apsikabinus. Gera draugystė vaizduoja abipusės paramos pusiausvyrą. Net gerų draugų skirtybės sugeba vienos kitas atsverti.

Nebūtina susikabinti už rankų ir dainuoti, tačiau turite būti užtikrinti, kad savo draugui bet kada galite paskambinti.

Žinoma, laikui bėgant pusiausvyra tarp draugų slankios pirmyn atgal – jūsų gyvenimą neišvengiamai ištiks krizė tuo pačiu metu, kai jūsų draugą paaukštins, tačiau geri draugai bus šalia ir dalysis tiek jūsų sėkme, tiek sunkumais. Nebūtina susikabinti už rankų ir dainuoti, tačiau turite būti užtikrinti, kad savo draugui bet kada galite paskambinti.

7. Ar galite būti savimi?

Užbaikime svarbiu punktu. Nesate tokie patys visur, kur būnate, – darbe, darbo pokalbyje ar lankydami močiutę elgiatės kitaip, nei būdami su draugais. Tačiau, jei jaučiate poreikį slėpti savo tikrąjį aš ar jaučiatės susigėdę po to, kai laiką praleidote su draugu, atėjo laikas ieškoti kitų draugų.

Dešimtmečiai tyrimų ir tūkstantmečiai logikos sako mums, kad ryšys su tikrais draugais yra vienas geriausių dalykų, padedančių užtikrinti mūsų sveikatą ir laimę.

Išsiskyrimas su ne tokiais jau ir gerais draugais yra sunkus sprendimas. Iš tiesų gal ir buvo laikas, kai tikrai buvote geri draugai, kitaip ši dilema jūsų taip nekankintų.

Draugai ateis ir išeis iš jūsų gyvenimo. Kai kurie priklausys nuo konteksto, pavyzdžiui, mokyklos draugas ar darbo draugas. Visi šie variantai puikūs. Ne kiekvienas draugas turi būti geriausias draugas ir jūsų patikėtinis. Tačiau tikri draugai neturėtų skaudinti, manipuliuoti, naudotis jumis ar spausti būti tuo, kas nesate. Tikras draugas įkvepia būti geresniu, laimingesniu, sveikesniu ir skatina būti savimi.

Komentarai

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Praktiški patarimai

Skanumėlis

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką