Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos už 1,00 Eur!
Prenumeruoti

Psichologų pastebėjimai: kaip ir kiek atostogauti

Įsibėgėjus vasarai, kiurksodami tvankiame biure, atostogų laukiame lyg dieviškosios manos iš dangaus. Tik bėda, kartais laiką, kuris turėjo tapti atgaiva kūnui ir sielai, sugebame taip sukomplikuoti, kad tetrokštame vieno: kuo greičiau vėl sprukti į darbą.
Atostogos
Atostogos / Fotolia nuotr.

Atostogos – ne problemoms spręsti!

Kaip manote, kam žmogui skiriamos atostogos? Juk galėtumėte lyg koks prisukamas žmogutis dirbti ir dirbti. Bet kur tau! Pasirodo, mums reikia pailsėti. Žodį PAILSĖTI apsibraukite raudonai ir įsidėmėkite. Būtent tam ir reikalingos atostogos. Kad atgautumėte jėgas, atgaivintumėte jausmus, pasisemtumėte įspūdžių ir paskui su nauja energija noriai ir spėriai vėl kibtumėte į darbus.

Betgi pažiūrėkime, kaip elgiasi kai kurie žmonės!

„Ateis atostogos, susiremontuosiu butą, gražiai išravėsiu kolektyvinį sodą, pertvarkysiu tėvų kapus…“ – energingai kuria atostogų planus kai kurie. Kai susitinki tokį po atostogų, atrodo dar prasčiau nei prieš jas. Kol visi dalijasi kelionių įspūdžiais, jis niūriai kiurksojo kampe ir atrodo toks nusiplūkęs ir suvargęs, kad susidaro įspūdis, jog neatostogavo mažų mažiausiai pusšimtį metų. Nieko nuostabaus. Juk visas atostogas praleido iš prekybos centro tampydamas statybines medžiagas, paskui iki išnaktų plušėjo sode ir pan. Iš poilsio liko šnipštas – nei naujų įspūdžių, nei teigiamų emocijų.

Turėkite galvoje: atostogos yra atostogos. Juk niekam nenusikaltote, kad per jas turėtumėte lenkti nugarą lyg arklėnas. Na, o jei esate toks ūkiškas, kad be namų darbų negalite gyventi nė dienos, skirkite jiems bent jau ne daugiau kaip pusę atostogų, o kitą trūks plyš išsiruoškite kur nors toliau nuo namų, kad nekiltų pagunda dirbti. Jokio skirtumo, kur vyksite. Poilsis dobiliukų pievelėje kaimo sodyboje ne mažiau geras ir veiksmingas nei egzotiškame paplūdimyje. Juk atostogų tikslas – tiesiog „pravėdinti smegenis“. Kaip ir kur tai darysite, neesminis skirtumas.

Psichologinis patarimas. Smegenys geriausiai ir greičiausiai „atsijungia“ nuo įprastos dienotvarkės, kai vos baigus darbus tuoj pat kur nors išvykstama. Kuo toliau nuo kasdienybės ir buities. Po tokių atostogų jautiesi tarsi nusileidęs iš kosmoso. Iš galvos išdulka visi rūpesčiai, nesklandumai. Grįžęs kurį laiką į kompiuterį ar įprastą darbo vietą žiūrį taip, lyg matytum pirmąkart gyvenime. Jei po atostogų pasijusite būtent taip, vadinasi svarbiausias tikslas pasiektas – jūsų smegenys maksimaliai atsipalaidavo ir pailsėjo.

Kiek atostogauti?

Svarbiausią aspektą išsiaiškinome: atostogos skirtos ne butui remontuoti ar kitoms problemoms spręsti, o poilsiui. Antras svarbus dalykas: kiek turėtų trukti atostogos? Psichologai rekomenduoja du optimaliausius variantus: trumpąjį, t.y. turiningą savaitgalį, ir ilgąjį – dešimties dienų poilsį.

Dešimt dienų, suprantama. Bet savaitgalis?! Anoks čia poilsis! Vos spėji mirktelėti, o jo ir nėra. Jeigu tas dvi dienas kuisitės namuose ar visą laiką spoksosite televizorių, jūsų tiesa – tokio poilsio nauda abejotina. Tačiau jei iš pat šeštadienio ryto susitepsite sumuštinių, susikrausite nedidukę kuprinaitę ir porai dienų leisitės į mini ekskursiją, pirmadienį būsite toks energingas ir gerai nusiteikęs, kad skraidyte skraidysite.

Iš tiesų, gerai susiplanavus, per savaitgalį galima nuveikti labai daug. Išmaišyti pusę Lietuvos, surengti ekskursiją po artimiausią kaimyninę šalį ar praleisti romantišką savaitgalį pajūryje.

Dešimties dienų atostogas psichologai pataria rinktis taip pat ne šiaip sau. Yra pastebėta: kai žmogus išsiruošia ilgesniam poilsiui, pirmosios trys dienos paprastai būna kritinės. Staiga atitrūkę nuo įtempto darbo, nežinome, kur dėtis, ką veikti. Šiuo periodu kyla daugiausia nuotaikų svyravimų, ginčų su partneriu. Apie ketvirtą penktąją dieną mūsų psichika pagaliau prisitaiko prie naujojo tempo ir tik tada pradedame iš tikrųjų mėgautis poilsiu. Dešimties dienų visiškai pakanka, kad pasisemtume šviežios energijos ir gerai išsivėdintume galvą. Jei atostogos užtrunka pernelyg ilgai, daugelis žmonių vėl pradeda irzti, nes poilsis tampa rutina, beprasmiu dykinėjimu.

Psichologinis patarimas. Jei tik leidžia darbo specifika, geriausia atostogas skaidyti į kelias dalis. Psichologų nuomone, geriausiai ilgesnių atostogų eiti du kartus per metus, maždaug kas pusmetį. Kitaip tariant, vienu ypu imkite ne daugiau kaip dvi savaites. Per tiek laiko spėsite ir pailsėti, ir atsigauti, o gal net ir pasiilgti darbo. Jei iškart pasiimsite visą mėnesį, dvi atostogų savaitės, galima sakyti, bus iššvaistytos veltui. Verčiau jas pataupyti sunkesniems laikams. Po pusmečio alinamo darbo jos bus tikras išganymas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Lūkesčius atliepiantis biuras: ir nedidelėje erdvėje galima patenkinti skirtingus poreikius
Reklama
Gyvenimiško patarimo – ne į ekspertus, o į būrėjus: sėkmės kavos tirščiuose ieško 12 proc. lietuvių
Reklama
Išskaidote investicijas? Ar žinote visas rizikas bei galimybes?
Reklama
Lietuvių sukurtas dokumentinis serialas – odė Baltijos šalių šefams
Užsisakykite 15min naujienlaiškius