Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2018 gruodžio 5d. 21:04

Psichoterapeutas O.Lapinas: „Vyras ištvers daug ką, tik ne vyriškumo sumenkinimą“

Šiltas ir gražus ruduo Vilniuje
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr. / Šiltas ir gražus ruduo Vilniuje
„Būk vyras“, – kartoja mama sūnui. „Koks tu vyras?“ – tėškia žmona sutuoktiniui. Psichoterapeutas Olegas Lapinas sako, kad emocinės krizės stipriąją lytį ištinka visų pirma dėl bandymo bet kokia kaina būti vyriškam. Neišsakytos ir užgniaužtos problemos vėliau virsta ne tik dideliais išgyvenimais, tačiau gali baigtis net ir savižudybe. Nutylėti emociniai išgyvenimai gali virsti priklausomybe nuo alkoholio ar net smurtu šeimoje.

„Vyrai nėra labai skirtingi, kalbant apie emocines problemas. Jie taip pat išgyvena vienišumą, nepasitikėjimą savimi, jie pavyduliauja, bet vyrai turi vieną specifinį dalyką, kurio moterys nelabai gali suprasti. Tai yra vyriškumo stygius ir vyriškumo nebuvimo jausmas“, – sakė O.Lapinas.

Vyrai rečiau linkę garsiai kalbėti apie savo problemas ir išgyvenimus. Mat vyrui rodosi, kad jausmų parodymas pažeis jo vyriškumą.

„Todėl dėl to pažeidžiamumo vyrai sunkiau toleruoja ir didelį emocionalumą. Juk kaip augina berniukus? Sako, kad jie negali verkti. Bet iš tikrųjų tai nėra visiškai tiesa. Ne tik auginimas lemia tai, kad vyras bijo verkti. Tai lemia ir vyriškumo jausmas, kuris apskritai yra būdingas vyrams“, – sakė specialistas.

Asmeninio archyvo nuotr./Psichoterapeutas Olegas Lapinas
Asmeninio archyvo nuotr./Psichoterapeutas Olegas Lapinas

Dėl baimės prarasti vyriškumą vyrams sunku ir tada, kai moteris rodo savo artumą, meilę, nes tai primena grįžimą į mamos glėbį, kai jie dar nebuvo vyrai.

Todėl atsiduoti moters jausmui yra neramu, nes tai tolygu dalies vyriškumo praradimui – vėl tapti belyčiu padaru, kokiu jis buvo dvejų– trejų metų: „Kai jis galėjo lipti mamai ant kelių ir nevaržomai verkti. Moterys neturi tokios baimės, noriai tą daro, lengvai pasako, kad yra silpnos, lengviau pripažįsta, kad tingi, nebijodamos sugrįžimo į mergaitišką būseną.“

Moterims, sako specialistas, pravartu prisiminti, kad vyras gali ištverti viską, išskyrus pažeminimą.

„Jei moteris gali bet ką sakyti savo draugei, nebijodama, kad tai turės potrauminių pasekmių, tai, sakydama vyrui, ji turi pagalvoti“, – teigė O.Lapinas.

Jis ne tik kad nepradės daryti kažką kitaip, bet apniks depresija, jis jausis nevertas gyventi.

Ypač vyrus skaudina jų menkinimas kalbant apie šeimos intymų gyvenimą.

„Jei vyro seksualumas mažesnis, klausdama jo apie tai, moteris nenori vyro pažeminti, ji nori įsitikinti, kad problema nėra joje. Bet vyras suvokia ne taip, kaip suprastų moteris, jei kažkas suabejotų jos moteriškumu. Jis tai suvokia kaip smūgį į skaudžiausią vietą – į trapų vyriškumo jausmą. Todėl jis ne tik kad nepradės daryti kažką kitaip, bet apniks depresija, jis jausis nevertas gyventi“, – kalbėjo O.Lapinas.

Dar viena situacija, kuri vyrui iš po kojų gali išmušti pagrindą, – darbo netekimas, mat darbas taip pat asocijuojasi su vyriškumu.

„Tradicinis vyriškas vaidmuo, kuris palaiko vyriškumo jausmą net ir dabartinėje lyčių lygybės epochoje, – tai stiprus, saugotojas, maitintojas, gynėjas. Viskas, kad susiję su darbo praradimu, kerta per šiuos dalykus.

Vyras be darbo neišvengiamai pradeda jaustis mažiau vyriškas, mažiau gali atnešti į namus, mažiau apsaugoti šeimą. Tai suvokiama labai skausmingai, ir vyras tai gali išgyventi viduje, išeiti iš namų. Vyrai sunkiau išgyvena netektį, jei prie jos prisideda menkinančios pastabos iš moters“, – sakė O.Lapinas.

Tylus buvimas ir užsidarymas savyje gilina emocinę krizę, ir neretai ji sprendžiama alkoholiu.

Tylus buvimas ir užsidarymas savyje gilina emocinę krizę, ir neretai ji sprendžiama alkoholiu, kuris virsta į dar gilesnius konfliktus šeimoje.

„Alkoholis yra narkotikas, ir apsvaigimo būsena yra tokia pati, kaip operacija su narkoze. Tai – socialiai legalizuotas narkotinis preparatas gyvenimo skausmui sumažinti. Kuris, beje, turi silpną terapinį poveikį ir yra vienas iš prasčiausių, padedančių susitvarkyti su gyvenimu“, – kalbėjo O.Lapinas, teigdamas, jog krizes spręsti reiktų patikėti specialistams.

Tačiau kalbėti apie vyriškumą, vyrui tapus vyru, yra vėloka: tokiu jis turi užaugti. Tik moteris, sako O.Lapinas, neužaugins vyro.

„Mama ir neturi auginti vyro, jos funkcija yra saugoti. Berniukui reikia vystytojo, ir norint, kad vaikas išaugtų vyru, jam reikia kito vyro, kurį jis pripažins, rodys pagarbą. Vaikas privalo pabūti su tokiu vyru, net jei jis nėra jo tėvas“, – teigė O.Lapinas.

Jei šeima – išsiskyrusi, vyru vystytoju gali tapti senelis, brolis, dėdė ar net – treneris. Svarbu, pasak pašnekovo, kad žmogus mylėtų vaikus ir galėtų perteikti vyro pavyzdį.

„Jei vyro nebus, mama išaugins berniuką, kuris bandys atspėti, ko nori mama, o savo viduje jis ieškos vyro“, – teigė O.Lapinas.

„Rinkis gyvenimą“ – 15min turinio projektas, iš dalies finansuojamas Valstybinio visuomenės sveikatos stiprinimo fondo.

Rinkis gyvenimą
Rinkis gyvenimą

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Inicijuotas turinys

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

SEB verslo augimo programa

47:36
01:21:02

Adventur 2022

Maistas

URBAN˙/

Tik prenumeratoriams
Tik prenumeratoriams
Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką