2 už 1 kainą. Vieną prenumeratą perkate, antrą dovanojate!
Prenumeruoti

Santykių ekspertai pataria, ką daryti, kai partneris girtauja

Į skaitytojos klausimą atsako santykių ekspertai Šarūnas ir Silvija Mažuoliai.
Alkoholis
Alkoholis / Shutterstock nuotr.

Mūsų situacija tiesiog žiauri... Kartu esame apie šešerius metus. Bet viskas pastaruosius metus taip nebedžiugina, kad nebežinau, net ką turėčiau daryti. Problema ta, kad mano vaikinas  draugauja su alkoholiu. Nėra taip, kad kiekvieną dieną, bet, tarkime, savaitgaliais jo nematau. Žinau tą jo draugą, pas kurį visada eina ir ten išgėrinėja. O kai grįžta, visada pradedame pyktis. Buvo ir tokių barnių, kai mane netgi varė iš namų. Suprantu, kad toliau gyvenimo su juo nebus, bet kaip save tuo įtikinti? Pagal Zodiaką esu Vėžys, tad man šeima – viskas, aš taip prie jo prisirišusi, kad negaliu išeiti... Kitomis dienomis jis man patinka ir apie vaikelį šnekėjo. Bet... Kai paklausiu, ar jam atrodo normalu dvi tris dienas gerti, jis man visada atsako tą patį: „Niekam nieko bloga nepadariau, nieko baisaus nematau, kad noriu atsipalaiduoti...“ Ką daryti tokioje situacijoje, kai esi labai prisirišęs prie žmogaus ir leidiesi toliau žeminama?..

Sveiki. Priklausomybės yra didelis iššūkis tiek porai, tiek pačiam žmogui. Ne veltui sakoma, kad pripažinimas – tai pirmas žingsnis į taisymąsi, o jūsų draugas šio žingsnio kol kas neskuba žengti. Alkoholio vartojimas yra vos ne norma šiuolaikinėje visuomenėje. Kai kas kalba apie „saugias“ ribas... Deja, iš tiesų tokių nėra. Jūsų draugas įsitikinęs, kad yra tų „saugių“ ribų teritorijoje, tačiau jį jau valdo stipri priklausomybė.

Jūs pati labai aiškiai suvokiate situaciją ir puiku, kad nebandote padėties taisyti susilaukdama vaikelio ir tikėdamasi, kad taip jis daugiau dėmesio skirs šeimai ir mažiau gers. Būna, kad porai ar keliems mėnesiams vyras, kuris nori kūdikio, susikoncentruoja ir situacija pagerėja. Deja, gyvenimas greitai vėl tampa rutina ir vėl viskas grįžta į senas vėžes. Juolab kad kūdikio atsiradimas paprastai porai kelia kelia papildomą stresą ir noras išgerti gali tik dar labiau padidėti.

Vyras alkoholį renkasi kaip vieną iš streso malšinimo būdų. Greitas ir veiksmingas poveikis vilioja ir tampa tarsi nuskausminamieji vaistai, t. y. kuriam laikui numalšina ligos požymius, bet negydo ją sukėlusių priežasčių. Dar nė vienam nepavyko alkoholiu pagerinti savo gyvenimo. Geriausia, kas nutinka dugną pasiekusiems alkoholikams – jie netikėtai suvokia, kur pateko ir ką daro su savo gyvenimu, pradeda visomis išgalėmis ieškoti būdų, kaip susitvarkyti su problema. Deja, taip pat ne veltui sakoma, kad tik pasiekęs dugną žmogus pradeda kilti... Labai skausminga žiūrėti, kaip žemyn ritasi mylimas asmuo.

Bėda ta, kad moteris, būdama šalia nuo alkoholio priklausomo vyro, daro jam meškos paslaugą ir žlugdo save. Šalia moters vyras jaučiasi gana saugus. Moters keliami konfliktai  geriausiu atveju suerzina jį tam kartui, tačiau visiškai nepadeda pamatyti, kas iš tikrųjų vyksta.

Bėda ta, kad moteris, būdama šalia nuo alkoholio priklausomo vyro, daro jam meškos paslaugą ir žlugdo save. Šalia moters vyras jaučiasi gana saugus. Moters keliami konfliktai geriausiu atveju suerzina jį tam kartui, tačiau visiškai nepadeda pamatyti, kas iš tikrųjų vyksta. O moteris labai kenčia šalia tokio vyro, krinta jos savivertė, ji bando prisitaikyti prie tokio gyvenimo, bet tai kelia stresą, prastėja jos sveikata, emocinė būklė... Galiausiai poroje pradeda degraduoti ne vienas, o du žmonės. Būna retų atvejų, kai po dešimčių metų vyras, gyvendamas su ta pačia moterimi, liaunasi kilnoti taurelę netikėtai tarsi praregėjęs, atradęs kokią nors religiją, tikėjimą, gyvenimo filosofiją. Bet tai – ne taisyklė, o veikiau išimtis...

Prisiminkite pastaruosius savo metus ir daugmaž matysite, kokia ateitis jūsų laukia, jei liksite ten, kur esate. Ar norite ilgus metus lūkuriuoti su viltimi, kad galbūt kažkada taps geriau? Nerekomenduojama tikėtis stebuklo, kad galbūt jis netikėtai susivoks. Jei susivoks ir susitvarkys, visada galėsite vėl pas jį grįžti.

Ką jums siūlome? Pirmiausia tvirtai apsispręsti, ar norite toliau gyventi tokiomis sąlygomis. Kalbėkite su draugėmis, su patikimais artimais žmonėmis, rašykite pliusus ir minusus  popieriuje – kuo detaliau sau nupieškite dabartinę situaciją, kad matytumėte realų vaizdą. Skyrybos nebūtinai turi būti visam laikui, tačiau privalote būti pasiruošusi, kad gali būti ir visam. Nėra lengvų metodų nutraukti prisirišimą. Ką galite padaryti, tai kuo aiškiau suvokti esamą situaciją. Likdama su juo, žlugdote save kaip moterį ir padedate jam toliau ramiai svaigintis su įsitikinimu, kad išlips sausas iš vandens.

Kai jausitės pasiruošusi, kiek įmanoma ramiau papasakokite jam, kad esate labai nelaiminga ir kad tokie santykiai netenkina jūsų. Pasakykite, kad išeinate gyventi atskirai ir kurį laiką (mėnesį ar du) lauksite jo, jei nuspręs nebegerti, nebesusitikti su dabartiniu draugu, pas kurį leidžia savaitgalius, ir stengsis ieškoti būdų, kaip kitaip mažinti stresą, susitvarkyti gyvenimą.

Jūsų draugui būtina ieškoti būdų, kaip sveikai šalinti įtampą, nes vien tik liautis gerti neužteks. Išsakykite šią sąlygą ir prašymą, kad jis pradėtų domėtis ir dalytųsi su jumis, ką atrado apie sveikus vyriškus būdus tvarkytis su stresu. Vienas iš paprasčiausių variantų – sportas. O gal jam tiktų Rytų kovos, energinės praktikos (pvz., cigunas)? Visi vyrai patiria didesnį ar mažesnį (dažniau didesnį) stresą gyvenime, bet ne visi jam malšinti renkasi alkoholį ar kitą priklausomybę. Taigi prisiminkite tai. Ir negalvokite, kad  per daug iš jo norite. Norėkite tiek, kiek jums reikia tam, kad būtumėte patenkinta santykiais. Jei būsite nelaiminga, jūsų pora šiaip ar taip pasmerkta.

Išsakiusi savo sąlygas, išeikite gyventi kitur ir pati nebendraukite su juo. Teks sutelkti visą savo valią ir artimų žmonių palaikymą, tačiau jei nusileisite, toliau darysite meškos paslaugas. Sunku pasakyti, kaip jis reaguos: gali ateiti atsiprašyti ir žadėti pasikeisti (atsargiai, stebėkite, kad tai nebūtų tik žodžiai), gali tapti agresyvus, o tokiu atveju juo labiau reikia trauktis nuo jo kuo toliau. Gali būti ir taip, kad tiesiog išsiskirsite, ir jis nieko nesistengs keisti ar tvarkyti. Net ir tokiu atveju skyrybos yra geriau, nei likti gyventi su žmogumi, kuriam jūs ir jūsų abiejų santykiai yra n-ojoje vietoje po alkoholio. Bet kokiu atveju svarbiausia atkakliai laikytis savo.

Priklausomai nuo situacijos, galite suteikti jam visą savo palaikymą paskatinimu, dėkingumo išsakymu, jei jis kažko imasi ar liaunasi gerti, parodydama, jog tampate laimingesnė, kai jis deda pastangas dėl jūsų abiejų. Nekelkite daugiau barnių, jie tik įsuka į užburtą ratą ir neduoda jokios naudos – tik alina jus abu. Geriausia, ką gali padaryti moteris, tai atsitraukti nuo vyro, kai šis elgiasi netinkamai ir negrįžti tol, kol jis nesusiims. O kai jis elgiasi tinkamai, nuoširdžiai išsakyti, kaip jai tai svarbu, kokia ji laiminga, matydama teigiamus pokyčius, t. y. motyvuoti vyrą ir toliau stengtis. Jei savo draugui rūpite, jis nėra per giliai įklimpęs ir turi valios, yra tikimybė, kad jis, padaręs išvadas, pradės tvarkytis ir vėl turėsite gerus santykius. Taigi šiuo metu jums per daug žalinga būti šalia jo ir toliau kęsti šią situaciją.

Tekstas – Silvijos Mažuolienės


DĖMESIO! Jums su partneriu kyla sunkumų, kurie kartina jūsų santykius? O gal neduoda ramybės kokie komplikuoti širdies reikalai (tarkime, nesiseka rasti antrosios pusės, užmegzti santykių ir pan.)? Drąsiai siųskite klausimą mums el. paštu [email protected]. Santykių ekspertai Šarūnas ir Silvija Mažuoliai mielai atsakys.

P. S. LABAI PRAŠYTUME KLAUSIMUS RAŠYTI TIK LIETUVIŠKOMIS RAIDĖMIS!

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas. Ar jūsų namai saugūs? Pasitikrinkite savo žinias ir laimėkite prizą!
Reklama
Klausos sutrikimams spręsti – unikali technologija ir „nematomi“ klausos aparatėliai
Reklama
Dantų implantacija: ar verta investuoti į savo šypseną?
Reklama
Keliautojas ekstremalas Karolis Mieliauskas: ekspedicijose kas nors iš komandos narių visuomet peršąla ar kokia infekcija užsikrečia, o aš vis „išsisuku“
Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką