Dabar populiaru

Naujausios

Publikuota: 2014 lapkričio 15d. 16:00

Santykių ekspertai pataria: kaip susigrąžinti savivertę moteriai, kuri yra nuolat žeminama

Nelaiminga moteris.
Fotolia nuotr. / Nelaiminga moteris.

„Žeminama moteris ir savivertės klausimas yra tarsi mato pozicija šachmatuose. Moteris, likdama su vyru, kuris ją žemina, neturės galimybės pasikelti savivertės. Kita vertus, moteriai, turinčiai žemą savivertę, labai sunku pasitraukti nuo skriaudžiančio vyro. Situacija, atrodytų, be išeities, tačiau toms, kurios pavargo kentėti ir labai gerai suvokia, kad laikas ko nors imtis, išeičių yra“, – tvirtina santykių ekspertai Silvija ir Šarūnas Mažuoliai.

Kodėl būname tose vietose, situacijose, su tais žmonėmis, kurie mus žemina? Pagalvokite – juk kalbama ne tik apie moteris ir ne tik apie santykius poroje. Tokios situacijos nėra retos.

Tarkim, žmogus dirba labai nemaloniame kolektyve, bet už tai gauna pakankamai gerą algą. Jauna pora palieka prižiūrėti vaiką tėvams, kad galėtų turėti šiek tiek lauko sau, tačiau tėvai auklėja vaiką, neatsižvelgdami į poros norus, yra sunkaus charakterio, konfliktiški. Visa tai susiveda į viena – tegul situacija ir nemaloni, tačiau tam tikra prasme yra naudinga ir patogi. Bėda ta, kad situacijų patogumas mus taip užhipnotizuoja, kad pradedame nematyti, jog kaip vėžiai esame lėtai verdami situacijose, kainuojančiose mums emocinę bei psichologinę gerovę, o neretai ir žalingai veikiančiose mūsų savivertę.

Taip pat skaitykite: Situacijos, kai vyrų nereikia teisinti

Ar įmanoma išgydyti žaizdą, kuri yra nuolat atnaujinama? Ar įmanoma atstatyti savivertę, kuomet ji nuolat pažeidžiama? Štai ir vėl mato situacija. Tačiau ji bus mato tik tol, kol žmogus padarys sprendimą ką nors pakeisti. Dažnai ką nors keisti tenka ne tik paviršutiniškai – atsistoti ir pasitraukti nuo žeminančio žmogaus.

Prie sunkaus gyvenimo priprantama taip pat lengvai, kaip ir prie gero, ypač kai situacija sunkėja palaipsniui. Ne vienai moteriai gali būti labai sudėtinga pamatyti tiesą.

Jei visi galėtumėme tai padaryti, nebūtų klausimų apie žemą savivertę. Keisti tenką savo pačių vidų – gydyti vidines žaizdas, keisti suvokimą, žengti žingsnius, vedančius į skausmą bei nežinią. Ne vienam tai lyg šuolis nuo skardžio – skristi tenka išmokti ore.

Vienas iš svarbių žingsnių moteriai, esančiai žeminančiuose santykiuose, – įsisąmoninti, kiek tai jai kainuoja. Net dėl šito gali tekti kreiptis pagalbos į specialistus, išmintingus bei šviesius žmones. Žeminama moteris neretai tik jaučia, kad jai blogai, tačiau iki galo nesuvokia, ką aukoja vardan to, kad liktų esamoje situacijoje.

Prie sunkaus gyvenimo priprantama taip pat lengvai, kaip ir prie gero, ypač kai situacija sunkėja palaipsniui. Ne vienai moteriai gali būti labai sudėtinga pamatyti tiesą, ir čia į pagalbą gali ateiti kiti žmonės. Vienas iš svarbių faktorių renkantis tuos, kurie gali padėti moteriai, – šalia jų moteris turi jaustis saugiai, žmonės turi būti tie, kurie palaiko, pakylėja. Net puikiausias specialistas gali neduoti jokios naudos, jei moteris nejaus pasitikėjimo juo, saugumo.

Kitas žingsnis yra paleisti tas naudas ir patogumus, kuriuos moteris randa savo santykiuose. Ne vienai moteriai tai gali būti faktas, kad kažkas apskritai yra su ja, ir geriau jau toks žmogus negu nieko.

Jei moteris nepasirengusi būti viena, niekas jai padėti negalės, tad esančioms tokioje situacijoje teks pačios pirmiausia atsiverti galimybei, kad buvimas vienai taip pat gali būti būdas ne tik išgyventi, bet gyventi geriau nei su žeminančiu vyru.

Taip pat skaitykite: 9 dalykai, kurių nederėtų sakyti vienišai moteriai

Kita kliūtis yra įsitikinimas, kad moteris privalo paprasčiausiai su tuo gyventi, nes visuomenėje yra priimta gyventi santuokoje. Dauguma moterų tiesiog pripranta prie situacijos – stogas virš galvos, finansinis aprūpinimas (paradoksas – tai tampa realiu faktorium net toms moterims, kurių vyrai neaprūpina šeimos finansiškai), vaikai mato abu tėvus. Ką nors keisti atrodo žymiai blogiau nei tiesiog pasistengti nematyti, kas iš tikro vyksta santykiuose bei šeimoje.

Dauguma moterų tiesiog pripranta prie situacijos – stogas virš galvos, finansinis aprūpinimas, vaikai mato abu tėvus. Ką nors keisti atrodo žymiai blogiau nei tiesiog pasistengti nematyti, kas iš tikro vyksta santykiuose bei šeimoje.

Viena iš klaidų, kurias daro moterys, tai emocinio „kompresiuko“ uždėjimas ant įsisenėjusios žaizdos – jos pabendrauja su draugėmis, pabūna gamtoje, išvažiuoja į kelionę ir taip bando kompensuoti sunkią situaciją santykiuose ir jos daromą žalą. 

Deja, tokie būdai yra puiki profilaktika, tačiau esmės ji negydo. Gydymas tokiu atveju turi prasidėti nuo vieno lemiamo žingsnio – kuo toliau nuo žeminančio vyro.

Dalis moterų daro teisingą žingsnį, pradėdamos auginti savo stiprybę lemtingam žingsniui nuo mažiau joms svarbių santykių, kuriose taip pat yra žeminamos.

Nesvarbu, ar moteris pirma palieka vyrą, ar pirmiausia iš savo gyvenimo išbraukia kitus nemalonius žmones – nuo jų visų teks atsitraukti, net jei yra artimas kraujo ryšys. Mandagumas – lankyti gimines, bendrauti su senais pažįstamais, draugais – nebegalioja ten, kur yra pažeidžiama žmogaus emocinė bei psichologinė gerovė.

Malda yra viena iš kiekvienai moteriai lengvai prieinamų priemonių pradėti teigiamus pokyčius savo gyvenime. Nesvarbu, ar moteris religinga, ar netikinti – gyvenimo sunkumai ir didžiausią skeptiką geba paklupdyti ant kelių. Ne viena moteris ras, kad malda jai gali būti labai stipri parama, jei tik ji eina iš širdies. Pabuvimas bažnyčiose, šventose vietose, pokalbiai su šviesiais kunigais, šventikais gali suteikti moteriai taip reikiamos stiprybės žengti lemiamus žingsnius į geresnį gyvenimą.

Padarius, tai, kas svarbiausia – pasitraukus nuo tų žmonių, kurie žaloja moters savivertę, į pagalbą gali ateiti ir tai, ką pavadinome emociniais „kompresiukais“. Kuomet žaizda daugiau nebeatnaujinama žeminimais ir skaudinimais, galima pradėti gijimą. Tokiu atveju šilti, artimi žmonės, jauki aplinka, skanus maistas, gėlės, akvariuminės žuvytės – bet kas, kas teikia moteriai malonumą, po tuputį gydo.

Taip pat skaitykite: Moteris be vyro: kiek kainuoja vienatvė?

Puiku, jei moteris gali ir toliau palaikyti ryšį su specialistais ar šviesiais žmonėmis – senus įpročius, mąstymo sistemą pakeisti gali būti ne taip paprasta. Išlieka rizika vėl įstoti į senas vėžias, todėl puiku, jei yra žmonių, padedančių pamatyti, jog moteris grįžta prie seno gyvenimo būdo, netgi sukuria naujus santykius, tačiau identiškus seniesiems.

Atstatyti savivertę – paprastai skambantys žodžiais, tačiau pats procesas gali pareikalauti ne vienerių metų, nuoširdžių pastangų, ieškojimų, atradimų ir nuolatinio mokymosi.


DĖMESIO! Jums su partneriu kyla sunkumų, kurie kartina jūsų santykius? O gal neduoda ramybės kokie komplikuoti širdies reikalai (tarkime, nesiseka rasti antrosios pusės, užmegzti santykių, nesugebate atsikratyti pavydo ir pan.)? Drąsiai siųskite klausimą mums el. paštu ji24.lt@zlg.lt. Santykių ekspertai Šarūnas ir Silvija Mažuoliai mielai atsakys.

P. S. LABAI PRAŠOME KLAUSIMUS RAŠYTI TIK LIETUVIŠKOMIS RAIDĖMIS!

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Kas yra Stefanas Halperis – FTB informatorius, prisidėjęs prie tyrimo dėl D.Trumpo kampanijos ir Rusijos galimų ryšių?

Gyvenimas

Sunkiai serganti Laimos mama palikta likimo valiai: „Aš mokytoja, 8 tūkst. eurų per mėnesį gydymui neuždirbsiu“

Aktualu

Kodėl Rusija taip nervinasi dėl Romanui Abramovičiui neatnaujinamos Jungtinės Karalystės vizos?

Aktualu

Dingusio Malaizijos lėktuvo MH370 paieškose bus padėtas taškas

Maistas

Egzotiški mėsainiai Kaune, supriešinę visuomenę: žmonės kviečiami paragauti kengūrienos, krokodilienos ir zebrienos

Gazas

Kodėl automobilių padangos kartais pripučiamos azotu?

Gyvenimas

10 priežasčių, dėl kurių sunku atpažinti narcizą ir psichopatą

24sek

Jono Valančiūno linksmybės – įsijautė į policininko vaidmenį

„Ginčas“: „Lietuvos ryto“ fanai perlenkė lazdą?

N-18 Vardai

Simona Milinytė gerbėjams pažėrė daugiau pikantiškos fotosesijos kadrų

Gyvenimas

Mes lygūs. Nuo kūdikystės nematanti Irma Jokštytė: „Laikas, kai bandžiau kitiems ką nors įrodyti, baigėsi“

Bažnyčia Naujajame Orleane, kurią įsigijo Beyonce

Vardai

Katažina, „Radistai“ ir E.Jakilaitis aiškinosi Vilniaus mįsles

Aktualu

Sergejaus Skripalio dukra Julija džiaugiasi likusi gyva ir tikisi grįžti į Rusiją

Vardai

Dar vienas modernus žingsnis: princas Harry pamynė nerašytą taisyklę ir nešios vestuvinį žiedą

Gazas

„Ford“ sukūrė „orų fabriką“: automobilius bando dirbtinai sukūrę pūgas, kaitrą, uraganus

Pasaulis kišenėje

Ko reikia norint pasigaminti tobulą turkišką baklavą

Verslas

Kurti darbo vietas regionuose padeda Darbo birža

Vardai

Į grožio renginį atvykusi Vasha: „Gimus dukrai supratau, kad nebėra tikslo dažytis kasdien“

24sek

Susidomėjusių yra – LiAngelo Ballas pasirodys trims NBA klubams

Naujienos

Aktualu

Kas yra Stefanas Halperis – FTB informatorius, prisidėjęs prie tyrimo dėl D.Trumpo kampanijos ir Rusijos galimų ryšių?

Gyvenimas

Sunkiai serganti Laimos mama palikta likimo valiai: „Aš mokytoja, 8 tūkst. eurų per mėnesį gydymui neuždirbsiu“

Aktualu

Kodėl Rusija taip nervinasi dėl Romanui Abramovičiui neatnaujinamos Jungtinės Karalystės vizos?

Aktualu

Dingusio Malaizijos lėktuvo MH370 paieškose bus padėtas taškas

Maistas

Egzotiški mėsainiai Kaune, supriešinę visuomenę: žmonės kviečiami paragauti kengūrienos, krokodilienos ir zebrienos

Gazas

Kodėl automobilių padangos kartais pripučiamos azotu?

Gyvenimas

10 priežasčių, dėl kurių sunku atpažinti narcizą ir psichopatą

24sek

Jono Valančiūno linksmybės – įsijautė į policininko vaidmenį

„Ginčas“: „Lietuvos ryto“ fanai perlenkė lazdą?

N-18 Vardai

Simona Milinytė gerbėjams pažėrė daugiau pikantiškos fotosesijos kadrų

Gyvenimas

Mes lygūs. Nuo kūdikystės nematanti Irma Jokštytė: „Laikas, kai bandžiau kitiems ką nors įrodyti, baigėsi“

Bažnyčia Naujajame Orleane, kurią įsigijo Beyonce

Vardai

Katažina, „Radistai“ ir E.Jakilaitis aiškinosi Vilniaus mįsles

Aktualu

Sergejaus Skripalio dukra Julija džiaugiasi likusi gyva ir tikisi grįžti į Rusiją

Vardai

Dar vienas modernus žingsnis: princas Harry pamynė nerašytą taisyklę ir nešios vestuvinį žiedą

Gazas

„Ford“ sukūrė „orų fabriką“: automobilius bando dirbtinai sukūrę pūgas, kaitrą, uraganus

Pasaulis kišenėje

Ko reikia norint pasigaminti tobulą turkišką baklavą

Verslas

Kurti darbo vietas regionuose padeda Darbo birža

Vardai

Į grožio renginį atvykusi Vasha: „Gimus dukrai supratau, kad nebėra tikslo dažytis kasdien“

24sek

Susidomėjusių yra – LiAngelo Ballas pasirodys trims NBA klubams

Vardai

Žinau, ką renkuosi

Atnaujinkime namus

Video

Metas rinktis

Maistas

Laikas griliui

Išlaikyk atostogų ritmą

Remontas be nervų

Sveikata

Automobilių švaros centras AINAVA

Ryškiems įvarčiams

Pasaulis kišenėje

Sulčių nauda

Daugiau skonio

Naujas regėjimas

Unicef vaikų bėgimas „Už kiekvieną vaiką“

Renginių gidas

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką