Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2016 08 03, 21:00

Skyrybos: kaip apie tai pranešti vaikams?

Pokalbis su savo vaikais apie tai, kad planuojate skirtis, tikrai nėra vienas iš lengviausių. Veikiau priešingai – tai pokalbis, kuris žymi pokyčių pradžią visos šeimos gyvenime.
Tėvų skyrybos
Tėvų skyrybos / „Fotolia“ nuotr.
Temos: 5 Vaikai Tėtis Skyrybos Mama
Daugiau

O kad ši liūdna žinia netraumuotų ir jūsų mažųjų, prieš susėdant pokalbiui vertėtų atkreipti dėmesį į ekspertų patarimus, kurie padėtų skaudžias naujienas savo vaikams pranešti geriausiu įmanomu būdu. Juos vardija portalas huffingtonpost.com.

Atkreipkite dėmesį į savo toną

„Svarbiausia, kad sutuoktiniai, kalbėdami su savo vaikais šia tema, stengtųsi išlaikyti ramų toną ir nepradėtų demonstruoti neigiamų emocijų vienas kitam. Jie abu turi padėti vaikams suprasti, kad skyrybos yra geriausia išeitis visiems, nors ir kokia liūdna tai situacija. Galbūt ašarų ir neišvengsite, bet ir nebandykite jų sulaikyti, liūdesys nėra blogai.

Daug blogiau, jei pakelsite toną ar pradėsite pyktis vienas su kitu šio pokalbio metu, mat tokiu atveju galite išgąsdinti savo vaikus ir galiausiai jūsų skyrybas jie pradės sieti su baime ir trauma“, – tikina psichologė ir knygos „How to Talk to Your Kids about Your Divorce“ autorė Samantha Rodman.

Paaiškinkite, kad skyrybos nėra jų kaltė

„Bet kurio amžiaus vaikai labai dažnai kaltina save dėl savo tėvų liūdesio, todėl pranešant apie skyrybas, labai svarbu juos užtikrinti, kad tokį sprendimą priėmėte visiškai ne dėl jų kaltės. Ypač tokiu atveju, jei su sutuoktiniu dažnai pykdavotės dėl vaikų“, – tikina skyrybų konsultantė Rosalind Sedacca.

Kalbėkite aiškia kalba

„Kartais tėvai bando sušvelninti tiesą ir savo vaikams pranešdami apie skyrybas nevartoja tokių žodžių kaip „išsiskyrimas“ ar „skyrybos“. Vietoje to jie sako: Mes nusprendėme, kad kuriam laikui norėtume pailsėti vienas nuo kito arba Mamai dabar reikėtų stipriau padirbėti, tad ji kuriam laikui persikels gyventi kitur.

TAIP PAT SKAITYKITE: Kaip išsiskirti? Psichoterapeutė G.Petronienė – apie skyrimąsi ir skyrinėjimąsi ilgalaikiuose santykiuose

Taip darydami tėvai savo vaikus neretai palieka nežinomybėje ir suteikia jiems tuščią viltį, kad galiausiai viskas susitvarkys ir bus taip, kaip buvę. Kad išvengtumėte tokių nesusipratimų, savo vaikams verčiau jau kuo aiškiau išsakykite visą tiesą“, – pataria skyrybų konsultantė Christina McGhee.

Visiems vaikams žinią praneškite iš karto

„Jei turite ne vieną, o kelis vaikus, net jei ir stipriai skiriasi jų amžiai, pasistenkite žinią pranešti visiems iš karto, o ne po vieną. Kitu atveju vaikai jaus naštą ir manys turintys išlaikyti paslaptį tol, kol apie skyrybas žinos visa šeima. Tad surinkite vaikus, atsisėskite ir nuoširdžiai pasikalbėkite apie savo skyrybų planus“, – pataria psichologė Chelli Pumphrey.

Su vaikais pasikalbėkite likus bent porai savaičių iki vieno iš jūsų išsikraustymo

„Dažnai tėvams patariu, kad mokyklinio amžiaus vaikams apie skyrybas reikėtų pranešti likus bent porai savaičių iki vieno iš jų išsikraustymo. Taip vaikai turės bent šiek tiek laiko tam pasiruošti“, – atskleidžia psichoterapeutė Kate Scharff.

Raskite tinkamą laiką pokalbiui

„Tai skaudi žinia, tad verčiau jau nepraneškite jos savo vaikams kuomet artėja gimtadieniai, egzaminai ar kiti reikšmingi jiems įvykiai. Geriausia tokias naujienas pranešti tada, kai žinote, kad bent pora dienų vaikai galės būti su jumis ir tinkamai šią žinią „suvirškinti“, tarkime, per jų atostogas ar savaitgalio pradžioje“, – pataria terapeutė Deborah Meckinger.

Užtikrinkite vaikus, kad jūs abu visuomet juos palaikysite

„Vaikai dažnai mano, kad jei jau jų tėvai skiriasi, tai tokiu atveju ir jie praranda vieną iš tėvų. Jie mato, kad tėvai jau nebemyli vienas kito ir pradeda bijoti, kad ir vieno iš tėvų juntama meilė jiems gali išblėsti.

Todėl pasistenkite užtikrinti savo vaikus, kad jūs abu visuomet juos palaikysite ir visada būsite jų mama ir tėtis. Baimė būti apleistiems yra labai svarbus vaikų juntamas faktorius, kurio nepamiršti derėtų net jei ir atrodo, kad vaikai taip nesijaučia“, – tikina šeimos terapeutė Karyl McBride.

Pokalbio metu išlaikykite vienybę su sutuoktiniu

„Pranešdami apie skyrybas savo vaikams, tėvai turėtų stengtis palaikyti vienas kito sprendimus. Ši situacija vaikams ir taip jau yra skaudi bei sunki, tad jiems tikrai nederėtų matyti, kaip išsiskiria tėvų nuomonės. Jei mama vaikams sako „jūs gyvensite su manimi“, o tėtis – „jūsų priežiūra mes dalinsimės“, vaikai jus nerimą ne vien dėl juntamos nežinomybės ir neaiškumo, bet ir dėl galimai artėjančių konfliktų“, – tikina Samantha Rodman.

Paaiškinkite, kad keisis ne visas jų gyvenimas

„Savo vaikams aiškindami, kad nuo šiol jų laukia pokyčiai, pasistenkite suteikti jiems ir šiek tiek stabilumo pasakodami, kas jų gyvenime nepasikeis.

Pavyzdžiui, galite sakyti taip: „Nors mamos ir tėčio santykiai pasikeis, jūs vis tiek mus turėsite ir mes abu ir toliau jus stipriai mylėsime, jūs ir toliau eisite į tą pačią mokyklą ir turėsite tuos pačius draugus“.

Pasistenkite kiek tik įmanoma sumažinti vaiko juntamus praradimus dar ankstyvame skyrybų laikotarpyje“, – pataria Christina McGhee.

TAIP PAT SKAITYKITE: Kai skyrybos išeina į naudą: 8 patirtys

Nesakykite, kad jūs vis dar mylite vienas kitą

„Labai dažna tėvų klaida yra pasakyti savo vaikams, kad jie vis dar myli vienas kitą, tačiau dabar jau myli kitaip. Meilės laipsniai yra pakankamai abstraktus dalykas, ir mažamečiai vaikai jų tikrai gali nesuprasti. Dažnai tokie pasakymai tegali vaikams suteikti tuščių vilčių, kad jų tėvai ateityje dar gali susitaikyti“, – pataria Kate Scharff.​

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką