Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos už 1,00 Eur!
Prenumeruoti

SMS: kenkia ar padeda poros santykiams?

Senais gerais laikais eiti į pasimatymą reikšdavo susitikti akis akį. Žmonės leisdavo laiką kartu, supažindindavo su vieni kitų draugais, šeimomis ir pažįstamais. Visi vertindavo ir brangindavo tarpusavio ryšius bei bendravimą. Žinoma, pokalbiai telefonu irgi būdavo būdas susisiekti ar pranešti naujienas, bet santykių pagrindas visuomet būdavo gyvi susitikimai.
Pora
Pora / „Shutterstock“ nuotr.

Anksčiau technologijos buvo kaip pagalbinės priemonės susisiekimui, tačiau dabar jos užima vis didesnę dalį santykiuose ir turi įtakos tolimesniam bendravimui. Kaip technologijos yra susiję su santykių kūrimu ir ar tai padeda išlaikyti romantiškus santykius?

Daugumai žmonių, susirašinėjimas SMS žinutėmis yra pagrindinis būdas palaikyti santykius. Žmonės nuo 17 iki 25 metų labiau linkę rodyti romantiškus jausmus telefonu nei vyresnės kartos žmonės. Pavyzdžiui, 90 procentų apklaustųjų teigė, jog susirašinėjo su savo partneriais bent vieną kartą per dieną, rašo „Psychology Today“.

Ypač dažnai SMS žinutėmis su savo antrosiomis pusėmis, žinoma, bendrauja paaugliai. Apklausos rodo, kad savo antrosioms pusėms jie parašo maždaug 30 kartų per valandą ar dar daugiau. Jaunajai kartai, kuri gyvena greitu tempu čia ir dabar, jauniems vyrams ir moterims susirašinėjimas ir virtualus bendravimas yra priimtinas būdas flirtuoti, domėtis vienas kitu, apkalbinėti kitus žmones, kurti ateities planus ar apskritai – susisiekti su potencialiu ar esamu partneriu. Bet kokio amžiaus žmonės, neseniai pradėję naujus santykius ar įsipareigoję mažiau nei metus, taip pat daugiau susirašinėja tekstinėmis žinutėmis ir virtualiai bendrauja negu tie, kurie susitikinėja ilgesnį laiką.

Ar iš tiesų virtualus bendravimas ir susirašinėjimas gali būti pakaitalas gyvam bendravimui? O gal vis dėl to yra ir pliusų, ir minusų? 

Trumpųjų žinučių pliusai

Susirašinėjimas ar virtualus bendravimas yra mažiau suvaržytas nei bendravimas akis į akį. Taigi kokie tokio bendravimo pliusai?

  • Susirašinėjant žinutėmis nebūtina iškart atsakyti ką nors sąmojingo, galima pagalvoti ir sukurti gražias žinutes;
  • Trumposios žinutės paslepia neverbalinius ženklus ir kūno kalbą. Jei rašote žinutę, būkite ramūs, adresatas tikrai nepastebės jūsų prakaituojančių rankų ir  susijaudinimo;
  • Rašyti žinutes labai paprasta, o bendrauti akis į akį gali būti daug sunkiau.

Kai kurie žmonės turi sunkumų bendraudami gyvai, todėl renkasi virtualų bendravimą. SMS rašymas tikrai gali padėti tiems, kurie nervinasi ar sunkiai bendrauja su aplinkiniais. Visi puikiai žinome, kaip gali būti nepatogu flirtuoti akis į akį, tad kodėl gi neparašius žinutės?

Žinučių rašymas gali padėti tiems, kurie jaudinasi bendrauti gyvai, taip pat išsiaiškinti santykius. Paklausti kito žmogaus, ar jis jums neabejingas, kokius jausmus jaučiate vienas kitam, yra daug lengviau elektroniniu būdu.

Šiuolaikinis jaunų porų bendravimas dažnai yra toks:

  • pirmiausia vaikinas ir mergina susitinka akis į akį, tada apsikeičia „Facebook“ duomenimis;
  • tuomet apsikeičia telefonų numeriais ir pradeda susirašinėti;
  • susirašinėjimas trunka tol, kol viena pusė pakviečia kitą susitikti;
  • galiausiai bus paskambinta ar bus suorganizuotas susitikimas.

Dažno susirašinėjimo minusai

Susirašinėjimas tarp partnerių prasideda vos tik pradėjus daugiau bendrauti. Net jeigu tai ir palengvina bendravimą, vis tiek yra minusų.

Susirašinėjimas prasideda ir baigiasi. Kuo daugiau žinučių žmonės gauna, tuo labiau jie jaučiasi įsipareigoję atrašyti atgal ir taip sukuria uždarą bendravimo telefonu ratą. Labai gerai, jei susirašinėjimas sukuria tarpusavio kontaktą. Visgi jei žmonės tampa per daug priklausomi nuo tokio virtualaus bendravimo ar žinučių rašymas jiems trukdo bendrauti su kitais žmonėmis, susitikti gyvai, dalyvauti kitoje visuomeninėje veikloje, tuomet gali kilti nepasitenkinimas.

Taip pat susirašinėjimas žinutėmis yra painus. Juk žinutės neatskleidžia tikrųjų emocijų, nematome kito žmogaus kūno kalbos, gestų, mimikų ir veido, todėl galime neteisingai interpretuoti ar suprasti tai, ką kitas žmogus norėjo pasakyti.

Kadangi trumpųjų žinučių rašymas atima galimybę bendrauti gyvai, atsiranda psichologinis atstumas, todėl kartais žinutėmis žmogus gali specialiai įskaudinti partnerį arba atvirkšičiai – atsiprašyti. Atsiradęs atstumas palengvina bendravimą, nes to, ko nenorime sakyti gyvai, galime parašyti žinute.

Įdomus dalykas yra tai, kad vis labiau populiarėja ir išsiskyrimo žinutės. Vienas iš penkių apklaustųjų tvirtino, kad buvo paliktas savo mylimojo trumpąja žinute. Vis dėlto daugeliui toks išsiskyrimas su partneriu yra nepriimtinas ir nemandagus.

Nuo susirašinėjimo priklauso ir santykių stabilumas?

Žinutėmis bendrauti labiau mėgstantys žmonės yra ganėtinai prieraišūs, dažnai bijo būti atstumti ar tiesiog per mažai pasitiki savimi.

Kai kurie pavyzdžiai rodo, jog santykių stabilumas ir pasitenkinimas dažnai priklauso nuo susirašinėjimo žinutėmis. Pavyzdžiui, moterys, kurios rašo savo partneriams, yra daug laimingesnės, taip pat ir jų partneriai. Įdomu tai, jog kuo daugiau patys vyrai rašo žinučių savo partnerėms, tuo nelaimingesni jie būna. Tiek vyrai, tiek moterys gali rašyti žinutes, norėdami išlieti pyktį ar pavydą, ir kuo daugiau jie tokių žinučių rašo, tuo labiau atstumia ir savo partnerius.

Nesvarbu, ar santykiai yra ką tik užsimezgę, ar jau pažengę į priekį, reikėtų nustatyti aiškias taisykles, kada ir ką rašyti, tam, kad išvengtumėte nesusipratimų, kuriuos gali sukelti šiuolaikinės technologijos.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Būsto draudimas Lietuvoje: pokytis iš „nerūpi“ į „būtina“
Reklama
Kartu su VDU studentais, studijas pradeda ir gausus būrys Lietuvos moksleivių
Reklama
„Inbank“ tapo „pigu.lt“ finansavimo partneriu
Reklama
Žiemą per dieną išsimaudęs penkiuose ežeruose keliautojas K.Mieliauskas ragina kas rytą lįsti po šaltu dušu
Užsisakykite 15min naujienlaiškius