Dabar populiaru
Publikuota: 2012 liepos 5d. 23:14

Socialinė dresūra. Eksperimentas su beždžionėmis

Eksperimentas su beždžionėmis
Eksperimentas su beždžionėmis

Nors sakoma, jog žmogus yra protiškai labiau išsivystęs padaras negu beždžionės, akivaizdu, kad mūsų planetoje reikalai tvarkomi panašiai kaip šiame populiariame eksperimente. Nelabai aišku, kas jo autorius, bet scenarijus iki skausmo pažįstamas. Tokių pavyzdžių galima rasti kiekviename didesniame kolektyve.

Grupė mokslininkų patalpino 5 beždžiones į narvą, kurio viduryje pastatė kopėčias. Jų viršuje padėjo bananą. Kiekvieną kartą, kai viena iš beždžionių užlipdavo kopėčiomis paimti banano, ant likusiųjų apačioje galvų pasipildavo šaltas vanduo. Po kurio laiko, kai kuri nors iš beždžionių bandydavo užlipti kopėčiomis banano, likusios ją užpuldavo ir sumušdavo. Praėjus dar šiek tiek laiko, nė viena beždžionė nebedrįso lipti kopėčiomis, nepaisant didelio noro sušlamšti bananą. Tuomet mokslininkai nutarė pakeisti vieną iš 5 beždžionių nauja. Pirmas dalykas, kurį padarė nauja beždžionė, paleista į narvą - užlipo kopėčiomis ir paėmė bananą. Už tai gavo lupti nuo savo narvo kaimynių. Po kelių tokių kartų beždžionė išmoko nebelipti kopėčiomis, tiesą sakant, pati nežinodama kodėl.

Vėliau buvo pakeista antra beždžionė. Tuo pačiu principu kaimynės ją „išmokė“ nelipti kopėčiomis. Įdomu tai, kad pirma pakeista beždžionė taip pat dalyvavo baudžiant antrąją naujokę. Taip buvo pakeistos visos 5 beždžionės. Taigi liko 5 niekada negavusios šalto dušo beždžionės, bet jos tęsė tradiciją ir nelipdavo kopėčiomis pasiimti banano. Jei tik būtų įmanoma paklausti beždžionių, kodėl jos muša visas bandančias paimti bananą... Tikėtina, kad atsakymas būtų: „Nežinau - tiesiog taip čia tvarkomi reikalai“.

Skamba pažįstamai? Nepraleiskite progos pasidalinti šio eksperimento rezultatais su kitais, kadangi jie lygiai taip pat gali klausti savęs, kodėl mes elgiamės vienaip ar kitaip, kai iš padėties yra kur kas racionalesnė išeitis...

Tinklaraštis „Kvantinė magija“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Skanumėlis

Sergu atsakingai

Sergu atsakingai

Video

06:33
01:02
23:03

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką