Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2016 11 09, 11:08

Specialistai apie paauglių lytinį švietimą – santykius, kontracepciją ir pavojingas ligas

Kol mokyklos ruošiasi dėstyti vaikams lytiškumo pagrindus, Vilniaus miesto savivaldybės tarybos posėdžių salėje vyko pirmosios Lietuvoje rengiamos mokinių konferencijos: 15–17 metų vaikinams „Būti vyru“ ir 14–16 metų mergaitėms „Būti moterimi“. Iš viso dalyvavo per 900 mokinių iš dešimties Vilniaus mokyklų.
Kontraceptinės tabletės
Kontraceptinės tabletės / „Fotolia“ nuotr.

Paauglėms merginoms skirtoje konferencijoje pranešimus skaitę savo srities profesionalai 14–16 metų paaugles supažindino su svarbiausiais santykių, kontracepcijos bei lytiškai plintančių infekcijų aspektais.

Atstumas santykiuose – ne išskiria, o suartina

Šeimos santykių konsultantas Vaidas Arvasevičius konferencijoje atkreipė dėmesį į paauglių mergaičių ir paauglių berniukų skirtumus bei dažniausiai jų daromas klaidas santykiuose.

„Moterų ir vyrų mąstysena ganėtinai skiriasi tiek gyvenant paauglio gyvenimą, tiek ir jau suaugus. Visų pirma – merginos siekia gilesnių santykių, o vaikinams tai daryti sekasi sunkiau, ypač paauglystėje“, – tikino specialistas.

Konferencijos organizatorių nuotr./Šeimos santykių konsultantas Vaidas Arvaseičius
Konferencijos organizatorių nuotr./Šeimos santykių konsultantas Vaidas Arvaseičius

Vis tik prieraišumas santykiuose būdingas ir merginoms, ir vaikinams. O tai, anot šeimos santykių konsultanto, gali tapti ir problema.

„Tarp paauglių yra labai dažnas posakis: Aš tave myliu, be tavęs negaliu. Šis posakis, nors ir atrodo nekaltas, bet atkreipia dėmesį į vieną pavojingiausių reiškinių – susiliejimą santykiuose, taigi ir savosios asmenybės praradimą.

Dažnai girdime, kad reikia ieškoti antrosios savo pusės, tačiau su tuo reikėtų elgtis atsargiai. Kitas žmogus nėra kita mūsų puselė. Taip, su kitu žmogumi mes galime kurti santykius, tačiau jis mums nėra skolingas suteikti kažką, ko mums patiems trūksta.

Bet apie 90 proc. santykių būtent tokie ir yra – nuolat vienas iš kito kažko reikalaujame ir tai vis užmirštame. Kurdami santykius galime vienas kitą praturtinti ir papildyti, o ne reikalauti. Tad kuomet sakoma be tavęs aš negaliu, aš vadinu tai pavojaus signalu. Mokydami ir vaikinus, visuomet jiems patariame, kad jie turėtų domėtis kitomis sferomis ir nesikoncentruoti vien tik į santykius, nes kitaip jie taps priklausomi nuo merginų.

Kuomet vaikinas apleidžia savo veiklą, neturi jokių atramos taškų tik savo merginą, tai darosi pavojinga santykiams, todėl merginoms pačioms vertėtų suprasti, kad kita veikla nereiškia, jog vaikinui jos nerūpi. Visi vaikinai turi turėti kitą atramos tašką. Ne santykius. O merginos turėtų leisti jiems tai daryti ir pačios nesusitelkti per daug vien tik į santykius. Kitaip tariant – atstumas santykiuose yra sveikas dalykas, o susitapatinimas, susiliejimas – tikrai ne“, – atkreipė dėmesį Vaidas Arvasevičius.

Mokydamas paaugles santykių pagrindų, šeimos konsultantas atkreipė dėmesį ir į kitą jų problemą – pataikavimą vaikinui norint išlaikyti santykius su juo.

Labai svarbu atsižvelgti, kaip vaikinas taikosi prie jūsų norų ir svarbiausia – prie jūsų nenorų.

„Kita paauglių merginų problema – dažnai jos pataikauja norėdamos išlaikyti santykius. Kodėl? Nes dažnai santykiai joms – tai būdas pasirodyti prieš drauges, ir tai yra normalu šiuolaikiniams paaugliams, tačiau labai svarbu atskirti tą norą pasirodyti ir tai, ar dar nepradėjote eiti prieš save ir savo norus bei vertybes. Labai svarbu atsižvelgti, kaip vaikinas taikosi prie jūsų norų ir svarbiausia – prie jūsų nenorų. Jei jis juos priima, taikosi prie jų, tai jau yra ženklas, kad tam žmogui esate svarbi. O jei vaikinas nesitaiko prie norų, tik spaudžia elgtis taip, kaip nori jis, čia gali būti daug visokių nesusipratimų.

Labai svarbu atminti harmoningų santykių formulę – santykiuose iš savo partnerio nuolat kažko reikalaudami, savęs laimingais nepadarysime, bet galime laimingu padaryti kitą žmogų ir tokiu atveju patys tapsime laimingi“, – pranešimą užbaigė šeimos santykių konsultantas Vaidas Arvasevičius.

Lytinis švietimas – atsiliekame jau 15–20 metų

Antroji pranešėja gyd. akušerė ginekologė Dr. Žana Bumbulienė atkreipė dėmesį į lytinio švietimo svarbą ir pristatė šiuo metu Lietuvoje taikomas saugiausias kontracepcijos galimybes.

Konferencijos organizatorių nuotr./Gyd. akušerė ginekologė Dr. Žana Bumbulienė
Konferencijos organizatorių nuotr./Gyd. akušerė ginekologė Dr. Žana Bumbulienė

„Apie lytinį švietimą Europoje, Vakarų valstybėse pradėta kalbėti jau seniai – apie 1970–1980 metus. Lietuvoje apie tai daugiau diskutuojama tik nuo Nepriklausomybės atgavimo, taigi atsiliekame apie 15–20 metų.

Kad apie tai kalbėti svarbu, rodo visi mokslininkų atlikti tyrimai, kurių metu paaiškėjo, kad dėl informacijos, švietimo trūkumo padaugėja lytiniu keliu plintančių ligų, ankstyvo seksualinio gyvenimo atvejų, neplanuotų nėštumų tarp paauglių ir lytinio paauglių išnaudojimo atvejų.

Štai ir Lietuvoje kasmet nuo 5 iki 13 mergaičių pagimdo dar net nesulaukusios 14 metų. Per metus gimdo jau gerokai virš tūkstančio 15–19 metų merginų.

Paauglių apklausos Lietuvoje parodė, kad apie 50 proc. iš jų per pirmuosius lytinius santykius nenaudoja jokios kontracepcijos. Taigi čia tikrai nėra labai maži skaičiai ir jie rodo, kad kalbėti apie kontracepciją reikia kuo daugiau“, – tikino ginekologė.

Pasak Ž.Bumbulienės, norint apsisaugoti nuo nėštumo ir lytiniu keliu plintančių ligų, tiek paaugliams, tiek ir suaugusiems patariama naudoti dvigubą apsaugos metodą – taigi ir hormoninę kontracepciją, ir prezervatyvus.

Konferencijos organizatorių nuotr./Gyd. akušerė ginekologė Dr. Žana Bumbulienė
Konferencijos organizatorių nuotr./Gyd. akušerė ginekologė Dr. Žana Bumbulienė

„Kontraceptikai nuo lytiniu keliu plintančių infekcijų neapsaugos, o prezervatyvas irgi negali garantuoti šimtaprocentinės apsaugos nuo nėštumo. Su paauglėmis mergaitėmis apie kontracepciją kalbėtis reikėtų dar iki jų lytinio gyvenimo pradžios, maždaug nuo 14– 16 metų, ir geriausiai apie tai gali papasakoti ginekologas, kuris padės parinkti ir geriausią kontracepcijos būdą.

Mes visą laiką rekomenduojame vadinamąją patikimąją kontracepciją. Kitaip tariant – hormoninę kontracepciją: tabletes, makšties žiedą, pleistrą, spiralę arba implantą. Pasirinkimas yra išties didelis ir tik gydytojas padės apsispręsti, kuris iš šių variantų yra tinkamiausias jums, ypač, jei kamuoja dar ir kitos bėdos (spuogai, riebi oda, skausmingos, nereguliarios mėnesinės), kurias hormoniniai preparatai taip pat gali sureguliuoti.

TAIP PAT SKAITYKITE: Gydytojas ginekologas apie kontracepciją: „Moterys vis dar besąlygiškai pasikliauna gandais ir mitais“

Pasaulyje vis labiau populiarėja ilgalaikė kontracepcija – spiralės, kurių šiuo metu yra naujoviškų ir sukurtų specialiai negimdžiusioms, bei poodiniai implantai, kurie bent jau Lietuvoje dar yra pakankamai naujas dalykas“, – naujoves pristatė ginekologė.

LPI galima užsikrėsti net ir niekada neturėjus lytinių santykių.

Tačiau ką daryti toms, kurios kontraceptinių preparatų nenaudoja, o santykiai vis tik įvyko arba prezervatyvas lytinio akto metu suplyšo?

„Baiminantis nėštumo galima naudoti ir vadinamąją skubiąją kontracepciją, kuri vaistinėse parduodama be jokio gydytojo recepto – tai viena ar dvi hormoninės tabletės, kurias išgerti reikėtų kaip galima greičiau po lytinio akto ir ne vėliau kaip per tris paras. Vis tik norėčiau atkreipti dėmesį, kad šią kontracepciją galima naudoti tik išskirtiniais atvejais ir kiek įmanoma rečiau, mat šiose tabletėse yra ganėtinai didelė hormonų dozė“, – perspėja gyd. akušerė ginekologė Dr. Žana Bumbulienė

LPI – užsikrečiama ne tik lytinio akto metu

Gyd. akušerė ginekologė Vilma Vasjanova konferencijos dalyvėms pristatė pagrindines lytiniu keliu plintančias infekcijas ir sugriovė jas gaubiančius mitus.

Konferencijos organizatorių nuotr./Gyd. akušerė ginekologė Vilma Vasjanova
Konferencijos organizatorių nuotr./Gyd. akušerė ginekologė Vilma Vasjanova

„Lytiniu keliu plintančios infekcijos (LPI) – tai tokios infekcijos, kuriomis dažniausiai užsikrečiama lytiškai santykiaujant vaginaliniu, analiniu ar oraliniu būdu.

LPI sukėlėjams reikia drėgnos, šiltos terpės, todėl užsikrečiama tuomet, kai tiesiogiai liečiasi gleivinės. Štai kodėl infekcijų sukėlėjai – bakterijos, mikrobai – pakenkia sritis apie burną, išeinamąją angą ar lytinius organus ir sukelia ligas“, – tikino specialistė, trumpai apžvelgusi ir pagrindinius šių ligų simptomus bei gydymo būdus

Kokie pagrindiniai LPI požymiai, kuriuos pastebėjus derėtų sunerimti?

 • Atsiradusios išskyros (merginoms ir moterims jų pagausėja). Jų spalva gali būti nuo gelsvai žalsvos iki permatomos.
 • Atsiradęs niežėjimas, perštėjimas, deginimas.
 • Baltos apnašos arba žaizdelės makšties prieangyje arba burnoje.
 • Padidėję kirkšnies limfmazgiai.
 • Skausmingumas makštyje, pilvo apačioje, šlapinantis.
 • Kraujo pasirodymas po lytinių santykių ne mėnesinių metu.
 • Neskausminga opelė, sukietėjimas ar nudrėskimas

Gydytoja pataria pastebėjus šiuos požymius, ypač, jei esate turėjusios nesaugius lytinius santykius, būtinai kreiptis į gydytojus.

Dažniausios lytiniu keliu plintančios ligos:

Daugiau pavojingos sveikatai:

 • Sifilis – tai itin pavojinga liga, kuri išsivysčiusi iki trečios stadijos gali sukelti negrįžtamus vidaus organų pakitimus. Dažniausiai juo užsikrečiama lytiškai santykiaujant, tačiau galima ir kitu būdu – jei bučiuojantis kandžiojamasi. Sifilio simptomai išryškėja po lytinių santykių praėjus 1–12 savaičių. Ligai būdingos neskausmingos rausvai raudonos opelės burnoje arba ant lytinių organų (I stadija). Opelės gali laikytis 1–5 savaites, joms išnykus liga progresuoja toliau, vėlesni požymiai atsiranda po opelių atsiradimo praėjus 6 sav. ar pusei metų. Bėrimas bet kurioje kūno vietoje, peršalimo požymiai (II stadija). Nuo ligos pradžios praėjus keleriems metams, išsivysto III stadija. Šiuo atveju liga gali apimti vidaus organus, sukelti paralyžių, baigtis mirtimi.
 • ŽIV/AIDS – kol kas vis dar nepagydoma liga, nuo kurios net neišrasti skiepai. Sergant šia liga jokių požymių gali neatsirasti daugelį metų. Ligos nekontroliuojant organizmas gali tapti neatsparus bet kokiai infekcijai ar uždegimui, taigi mirti galima net peršalus ar susirgus gripu.
 • Genitalijų karpos – jos pasirodyti gali lytinių organų srityse. Ir nors iš pažiūros atrodo ganėtinai nekaltos, šios karpos gali būti požymis, kad sergate Žmogaus papilomos virusu (ŽPV), kuris negydomas gali sukelti gimdos kaklelio, vulvos, makšties, varpos, ryklės ir išeinamosios angos vėžį.
 • Gonorėja – ją sukelia bakterijos gonokokai, kurie daugiausia veisiasi šlaplės, gimdos, kiaušintakių, išeinamosios angos ir burnos gleivinėse. Liga plinta tiesiogiai liečiantis gleivinėmis, taigi santykiaujant lytiniu, analiniu ar oraliniu būdu. Sergant gonorėja juntamas skausmas pilvo apačioje, karščiavimas, deginimas šlapinantis, sustiprėjęs menstruacijų skausmas, gali atsirasti išskyrų iš makšties. Ligai nustatyti ir paskirti gydymą būtina gydytojo apžiūra ir tepinėlio tyrimai.
 • Trichomonozė – taip pat pakankamai dažna liga, kuria užsikrečiama lytinių santykių metu. Jos simptomai išryškėja po lytinių santykių praėjus 2–21 dienai. Moterims pasireiškia daugiau simptomų nei vyrams, ypač menstruacijų metu. Šiai ligai būdinga: pakitusios spalvos ar kvapo išskyros iš makšties, noras dažniau šlapintis, skausmas šlapinantis, skausmas papilvėje, ypač stiprus mėnesinių metu. Ligą būtina gydytis ir į gydytojus kreiptis abiems partneriams.
 • Chlamidijozė – šios ligos simptomai yra labai panašūs į gonorėją, tik yra labiau nežymūs, o kartais ir visai neišryškėja, todėl ja susirgti ir užkrėsti kitus galima to net nežinant. Tiek moterims, tiek vyrams negydoma chlamidijozė gali baigtis nevaisingumu. Ligos simptomai, kraujavimas tarp mėnesinių ar po lytinių santykių, deginimas, skausmas šlapinantis, išskyros iš makšties, skausmas pilvo apačioje, kartais lydimas karščiavimo. Ligai nustatyti ir paskirti gydymą būtina gydytojo apžiūra ir tepinėlio tyrimai.

Mažiau pavojingos sveikatai:

 • Niežai – juos sukelia erkutės, matomos tik mikroskopu, kurios ir sukelia odos niežulį. Gali išplisti ant: plaštakų, riešų, rankų tarpupirščių, bambos, lytinių organų, vidinių šlaunų. Užsikrėsti niežais galima ne tik lytinio akto metu, bet ir liečiantis, per daiktus, miegant vienoje lovoje. Simptomai dažniausiai išryškėja praėjus trims savaitėms nuo užsikrėtimo. Gydant ligą, svarbu, kad kartu gydytųsi ne tik lytinis partneris, bet ir namiškiai, nes jie dar ir nepasirodžius simptomams jau irgi gali būti užsikrėtę.
 • Genitalijų herpesas (pūslelinė) – jį gali sukelti dviejų tipų virusas. Pirmojo tipo virusas dažniausiai pasireiškia bėrimais aplink burną, antrojo tipo virusas pažeidžia lyties organus. Simptomai išryškėja po lytinių santykių praėjus 2–30 dienų. Būdinga: panašūs į peršalimą požymiai, smulkios skausmingos pūslelės ant lytinių organų, lūpų, burnos gleivinėje, niežėjimas arba deginimas prieš pasirodant pūslelėms. Pūslelės laikytis gali 1–3 savaites, kartotis su pertraukomis. Užkrečiama šia liga santykiaujant be prezervatyvo, tik tuomet, kai pūslelės ar žaizdelės jau yra pasirodžiusios. Liga gali būti tik apgydoma specialiais tepalais, kurie neapsaugo nuo naujo pūslelių atsiradimo.
 • Kirkšnies utėlės – jomis užsikrečiama nebūtinai lytinių santykių metu, tai nutikti gali ir esant nuogų kūnų kontaktui, naudojant svetimus rankšluosčius ar retesniais atvejais – per apatinį trikotažą. Būdingas stiprus niežulys, matomi nukasymai, įkandimo žymės. Išgydomos jos vaistinėje įsigijus specialius be recepto parduodamus preparatus nuo utėlių.

Kitos dvi mažiau pavojingos, tačiau pasižyminčios labai panašiais požymiais, kaip ir LPI, infekcijos, anot gyd. V.Asjanovos, yra grybelis (pienligė) ir bakterinė vaginozė, kurių metu taip pat gali kamuoti lytinių organų niežulys, pilvo skausmai, pakitusios spalvos ir kvapo išskyros. Šias infekcijas taip pat būtina gydytis ir laiku kreiptis į gydytoją.

Svarbūs faktai apie lytiniu keliu plintančias infekcijas:

 • Pasitaiko, kad LPI simptomai išnyksta savaime, tačiau tai visai nereiškia, kad liga pati praėjo. Tokios ligos pačios nepraeina, negydant, jos tik paūmėja.
 • Galite būti užsikrėtę dviem ar net keliomis ligomis iš karto.
 • LPI galima užsikrėsti net ir niekada neturėjus lytinių santykių.
 • Bučiuojantis LPI užsikrėsti galima tik tuo atveju, jeigu kandžiojamasi – tuomet bakterijos patenka tiesiai į sveiko žmogaus žaizdeles.
 • Dauguma LPI yra pagydomos (jeigu gydomos), jeigu negydomos, jos gali turėti labai rimtų padarinių.
 • Neišgydomos LPI: ŽIV, ŽPV (žmogaus papilomos virusas), herpes virusas.
 • Skiepas nuo ŽPV nuo šių metų jau nemokamas 11 metų mergaitėms.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką