Dabar populiaru

Naujausios

Publikuota: 2014 vasario 8d. 11:00

„Sužinojau, kad vyras buvo neištikimas 5 metus...“ Santykių ekspertų komentaras

Bučinio žymė
Shutterstock nuotr. / Bučinio žymė

Kaip jaustis, kai su vyru suvalgai ne vieną pūdą druskos, manai, kad sukurtas ryšys yra sėkmingas, o vėliau sužinai, kad jis galvą dėjo ne tik ant šeimyninės lovos pagalvės? Nepavydėtinas jausmas... Būtent toks aplankė mūsų skaitytoją Agnę, kuri parašė laišką ir paprašė patarimo.

„Laba diena, jums rašo Agnė. Man – 35 metai. Su draugu gyvenu dešimt metų, o prieš mėnesį sužinojau, kad be manęs jis penkerius metus turėjo kitą moterį. Ar reikėtų atleisti ir gyventi toliau? Ar įmanoma bus pasitikėti šiuo žmogumi – juk tiek šlykštaus melo! Nežinau, kaip pasielgti, nežinau, ar jaučiu jam ką nors.

Esu sutrikusi, jaučiuosi apgailėtinai, nes net negalėjau tuo patikėti! Viskas buvo kaip ir liuks mūsų santykiuose, niekuo nesiskundžiau. Manau, jis taip pat! Laukiau, kada pasipirš, bet supratau, kad jam buvo patogus toks gyvenimas! Mokėdavo įtikinti savo pasakomis, o aš buvau naivi.

Dabar sako, kad myli mane ir iš naujo užkariaus mano pasitikėjimą! Neturiu jėgų patikėti! Kaip elgtis, neįsivaizduoju, esu sutrikus. Vieną kartą jau buvau ištekėjusi, palikau vyrą – buvo neištikimas, smurtaudavo. Auginu dukrą iš pirmos santuokos, jai  yra 17 metų.“


Atsako santykių ekspertai Silvija ir Šarūnas Mažuoliai.


Sveika, Agne,

Negalime jums pasakyti, ar turite atleisti jam, ar ne, ar galėsite vėl kada nors pasitikėti juo. Šituos sprendimus teks priimti pačiai. Iš savo pusės mes pakomentuosime jūsų situaciją ir duosime idėjų, ką galite padaryti, jei nuspręsite pabandyti atkurti santykius ir pasitikėjimą.

Pradėsime nuo to, kad jūsų vyras tikina, jog atsikovos jūsų pasitikėjimą. Jei jis tikrai to trokšta ir yra pasiryžęs pereiti ugnį ir vandenį, tuomet tegul tai daro. Jums tai neturėtų kainuoti nė lašo jėgų, nes jo pastangos yra tik jo, o ne jūsų. Atsipalaiduokite! Jis tegu stengiasi, o jūs tiesiog stebėkite, kaip jaučiatės pati, ar jam pavyksta susigrąžinti jus, ar ne. Jei nepavyks, vadinasi, žalos santykiams padaryta per daug. Kalbant tik apie faktą, kad vyras vėl nori pelnyti jūsų pasitikėjimą, neprivalote padėti jam tai padaryti ar versti save pasitikėti juo, jei to nejaučiate natūraliai ar bent jau tiek, kad tai nekainuotų jums didžiulių pastangų.

Pirma, pasitikėjimas negrįžta taip paprastai, ypač kai jau esate patyrusi tokią pat skriaudą ir išdavystę iš dukros tėvo. Pati tai jaučiate puikiai. Antra – nėra jokios garantijos, kad jis to nepadarys dar kartą, o šito jūs taip pat bijote. Kita vertus, jei santykiai jus tenkino ir jūsų draugas yra pasiryžęs pasistengti dėl jų, galbūt turite šansą išsikapanoti iš šios situacijos ir atkurti bent jau tiek pasitikėjimo, kad galėtumėte su juo gyventi. Vargu ar pavyks užmiršti šią istoriją. Jo neištikimybė greičiausiai persekios jus visą likusį gyvenimą, tad teks nuspręsti, ar galėsite su tuo gyventi, ar ne.

Į neištikimybę linkusių vyrų yra pakankamai. Paprastai jie susiranda moteris, kurios jiems sudaro sąlygas būti neištikimiems. 

Jūsų draugas tikrai gyveno patogų gyvenimą, kurį, deja, greičiausiai pati ir leidote jam gyventi. Didelis menas moteriai santykiuose su vyru nepertempti vadelių, bet ir jų per daug neatpalaiduoti. Kartais moterys nepastebi aiškių įrodymų, kad kažkas su vyru ne taip, ir dažnai tik todėl, kad nenori to pamatyti.

Kadangi uždavėte klausimą, akivaizdu, jog norite padaryti viską, ką galite, ir  neskubate skirtis. Pakalbėkime apie šį variantą. Jei norite, kad grįžtų bent dalis pasitikėjimo jūsų draugu, teks kardinaliai pakeisti elgesį su juo ir nubrėžti aiškias ribas, ko jūs norite ir ką toleruojate, o ko ne.

Pirmiausia labai aiškiai pasakykite jam, kad padaryta jo žala yra tokia didelė, jog jis turi labai nedaug šansų atsikovoti jus. Vyras turi puikiai suvokti, kad, jei nori būti su jumis, buvusį patogų gyvenimą ir aklą jūsų tikėjimą jo kalbomis gali pamiršti. Kaip jau minėjome, leiskite jam dėti, kiek tik jis nori, pastangų dėl jūsų, o jūsų užduotis yra sakyti jam, ko jums reikia, kad vėl priimtumėte jį atgal. Pasakykite, kad kada tik panorėsite, jis turi leisti patikrinti jo mobilųjį telefoną ar kompiuterį. Taip pat pasilikite teisę paskambinti jam dieną ir paklausti, kur jis yra ir ką veikia. Liaukitės tikėti jo žodžiais ir stebėkite tik tai, ką jis daro. Tai yra vienas esminių dalykų – daugiau niekada netikėkite tuo, ką jis (ar bet koks kitas vyras, jei išsiskirsite su dabartiniu draugu) sako, kad ir kaip gražiai tai skambėtų, ir kreipkite dėmesį tik į veiksmus. Jei jums reikia, jis turi papasakoti viską, ką norite girdėti apie kitą moterį, apie jų santykius ir išklausyti visas jūsų nuoskaudas dėl išdavystės. Jei tokie pokalbiai būtų reikalingi, sutarkite konkretų laiką, kada kalbėsitės ir kiek tai truks. Tiksliai laikykitės grafiko ir trukmės. Rekomenduojama ne daugiau kaip viena valanda per kartą, o dažnumas priklausys nuo jūsų poreikio. Tokiu atveju jūsų vyras nebus visą laiką įsitempęs, laukdamas jam nemalonių klausimų, o Jūs būsite rami, kad nustatytu laiku turėsite teisę klausinėti ir išgirsti atsakymus. Pagalvokite, ko jums iš jo reikėtų, kad jis turėtų šansą atgauti pasitikėjimą bei jus, ir pasakykite jam tai. Jei jis tikrai nori būti su jumis, padarys, ko prašote. Jei nepadarys, jūs vis tiek negalėsite palaikyti su juo santykių po išdavystės. Tad skyrybos taps neišvengiamomis.

Gali būti, kad jo žodžiai, jog nori atsikovoti jus, yra tik žodžiai. Kaip tik todėl jūs ir jaučiate, kad neturite jėgų juo pasitikėti, nes visą darbą teks nudirbti jums. Pakeiskite šią taktiką ir pamatysite tiesą – kiek iš tikro jam rūpite ir kiek jis pasiryžęs stengtis. Jei išsiskirsite ir kursite santykius su kitu vyru, jums gali tekti šiek tiek pastudijuoti santykių temą, kai išvengtumėte tokios istorijos pasikartojimo ateityje. Į neištikimybę linkusių vyrų yra pakankamai. Paprastai jie susiranda moteris, kurios jiems sudaro sąlygas būti neištikimiems. Nenustebkite, jei sugriežtinus elgesį su draugu, jis pats pabėgs nuo jūsų. Patogus gyvenimas išlepina vyrą, ir, jei jis turės galimybę turėti tokį gyvenimą be jūsų, didelė tikimybė, kad jį ir pasirinks.

Psichologai aprašo tris fazes, kurias pora išgyvena vieno iš partnerių neištikimybės atveju. Pirmoji fazė gali trukti ištisus mėnesius. Jos metu bendra poros emocinė būsena gali svyruoti nuo aistros vienas kitam iki visiško uždarumo bei atšalimo. Išduotas partneris nepasitiki niekuo, ką jam sako antroji pusė, nuolat ieško neištikimybės įrodymų, periodiškai pratrūksta jo ar jos emocijos klausimų partneriui forma. Išdavęs partneris po kurio laiko pavargsta nuo tokios įtampos, ypač jei ji tęsiasi mėnesiais, ir vis mažiau nori bendradarbiauti atkuriant santykius. Porai tai būna labai sunkus periodas.

Antroji fazė apibūdinama kaip tylus, pasyvus sugyvenimas. Konfliktai baigiasi, abu partneriai būna pavargę ir išsekę. Vyrauja netikrumas, ar santykiai tikrai to verti. Kartkartėmis pora visgi gali turėti labai gražių dienų kartu. Neištikimas partneris stengiasi būti malonus, tačiau jo veiksmai kartais būna priimti, o kartais ignoruojami. Ši fazė baigiasi, kai pora supranta, kad jie nėra tokie laimingi, kokie galėtų būti, ir kad laikas paleisti viską, kas buvo, bei pradėti atkurti santykius.

Trečioje fazėje pora pradeda atkurti pasitikėjimą ir tarpusavio ryšį. Išduotas partneris nusprendžia suteikti šansą ir, nepaisant to, kad pasitikėjimas nėra atgautas, jis ar ji renkasi elgtis pasitikinčiai. Kuriamas naujas santykių pagrindas, nauji sutarimai dėl to, kaip pora toliau tvarkysis su kylančiomis problemomis. Neištikimybė, deja, visam laikui lieka skaudžia vieta porai, bet ji su tuo susitvarko ir gali laimingai toliau kartu gyventi.

Tekstas – Silvijos Mažuolienės


DĖMESIO! Jums su partneriu kyla sunkumų, kurie kartina jūsų santykius? O gal neduoda ramybės kokie komplikuoti širdies reikalai (tarkime, nesiseka rasti antrosios pusės, užmegzti santykių ir pan.)? Drąsiai siųskite klausimą mums el. paštu ji24.lt@zlg.lt. Santykių ekspertai Šarūnas ir Silvija Mažuoliai mielai atsakys.

P. S. LABAI PRAŠOME KLAUSIMUS RAŠYTI TIK LIETUVIŠKOMIS RAIDĖMIS!

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Lauk iš patalpų vejamo Istorinės technikos muziejaus įkūrėjas: „Kauno valdžia mato tik pinigus“

Aktualu

Vilniaus žydai protestavo prieš LŽB pirmininkę F.Kukliansky: skundžiasi netinkamu pinigų skirstymu ir valdžios uzurpavimu

Aktualu

Šiukšlių krizę sostinėje lydi padegėjo šėlsmas – liepsnoja vienas konteineris po kito

Aktualu

Britiškos vizos negaunantis R.Abramovičius bent oficialiai imigruoja į Izraelį?

15min tema Aktualu

„Šiukšlynų milijonieriai“: atliekų rūšiavimo gamyklos maitina buvusio viceministro A.Petkaus verslą

Aktualu

Tėvo per Sausio 13-osios įvykius netekęs R.Povilaitis apgailestauja dėl M.Gorbačiovo

„Apie ką negalima kalbėti“ su rašytoju Herkumi Kunčiumi

Aktualu

Artėja lietuvių kalbos egzaminas: kelios naujovės

Pasaulis kišenėje

5 dalykai, dėl kurių lietuviai Sicilijoje jausis kaip namie

Vardai

15min studijoje – aktorius Marius Repšys: apie „Išvarymo“ fenomeną ir rašomą pirmą romaną

Gyvenimas

Vasaros avalynė: 3 modeliai, kurie turėtų atsidurti jūsų atostogų lagamine

Gazas

„Tesla“ žemėlapyje vejasi kaimynes – Lietuvoje bus du „Supercharger“ taškai

Aktualu

Su traukiniu Italijoje susidūrusio vilkiko vairuotojas grįžta į Lietuvą

Braies ežeras – didžiausias ežeras Dolomitinėse Alpėse Italijoje

Vardai

Neringa Šiaudikytė triumfavo dainų konkurse Lenkijoje: džiaugiasi garbe ir 3,5 tūkst. eurų prizu

24sek

LKL savaitė: sugrįžęs „Žalgiris“, trileris Šiauliuose ir teisėjų klaidos

Vardai

Kylie Minogue švenčia 50-metį: mėgaujasi sėkme scenoje, bet gyvenimo meilės dar nerado

Vardai

Baleto šokėjas Nerijus Juška per gimtadienį žmoną Agnę stebina ypatingomis dovanomis

Aktualu

Kraujasiurbiems naikinti Lazdijų rajone išpilta 7 tūkst. litrų biologinio preparato

Gazas

Dar vienas lietuvis Dakare 2019: Aurelijus Petraitis ketina važiuoti sunkvežimiu

Naujienos

Aktualu

Lauk iš patalpų vejamo Istorinės technikos muziejaus įkūrėjas: „Kauno valdžia mato tik pinigus“

Aktualu

Vilniaus žydai protestavo prieš LŽB pirmininkę F.Kukliansky: skundžiasi netinkamu pinigų skirstymu ir valdžios uzurpavimu

Aktualu

Šiukšlių krizę sostinėje lydi padegėjo šėlsmas – liepsnoja vienas konteineris po kito

Aktualu

Britiškos vizos negaunantis R.Abramovičius bent oficialiai imigruoja į Izraelį?

15min tema Aktualu

„Šiukšlynų milijonieriai“: atliekų rūšiavimo gamyklos maitina buvusio viceministro A.Petkaus verslą

Aktualu

Tėvo per Sausio 13-osios įvykius netekęs R.Povilaitis apgailestauja dėl M.Gorbačiovo

„Apie ką negalima kalbėti“ su rašytoju Herkumi Kunčiumi

Aktualu

Artėja lietuvių kalbos egzaminas: kelios naujovės

Pasaulis kišenėje

5 dalykai, dėl kurių lietuviai Sicilijoje jausis kaip namie

Vardai

15min studijoje – aktorius Marius Repšys: apie „Išvarymo“ fenomeną ir rašomą pirmą romaną

Gyvenimas

Vasaros avalynė: 3 modeliai, kurie turėtų atsidurti jūsų atostogų lagamine

Gazas

„Tesla“ žemėlapyje vejasi kaimynes – Lietuvoje bus du „Supercharger“ taškai

Aktualu

Su traukiniu Italijoje susidūrusio vilkiko vairuotojas grįžta į Lietuvą

Braies ežeras – didžiausias ežeras Dolomitinėse Alpėse Italijoje

Vardai

Neringa Šiaudikytė triumfavo dainų konkurse Lenkijoje: džiaugiasi garbe ir 3,5 tūkst. eurų prizu

24sek

LKL savaitė: sugrįžęs „Žalgiris“, trileris Šiauliuose ir teisėjų klaidos

Vardai

Kylie Minogue švenčia 50-metį: mėgaujasi sėkme scenoje, bet gyvenimo meilės dar nerado

Vardai

Baleto šokėjas Nerijus Juška per gimtadienį žmoną Agnę stebina ypatingomis dovanomis

Aktualu

Kraujasiurbiems naikinti Lazdijų rajone išpilta 7 tūkst. litrų biologinio preparato

Gazas

Dar vienas lietuvis Dakare 2019: Aurelijus Petraitis ketina važiuoti sunkvežimiu

Vardai

Žinau, ką renkuosi

Atnaujinkime namus

Video

Metas rinktis

Maistas

Laikas griliui

Išlaikyk atostogų ritmą

Remontas be nervų

Sveikata

Automobilių švaros centras AINAVA

Ryškiems įvarčiams

Pasaulis kišenėje

Sulčių nauda

Naujas regėjimas

Unicef vaikų bėgimas „Už kiekvieną vaiką“

Renginių gidas

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką